Papież zawstydza kardynałów. Wybiera małe mieszkanko

31.03.2013 20:29
Błogosławieństwo

Błogosławieństwo "Urbi et Orbi" (Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS)

- Po kilkaset metrów kwadratowych mają mieszkania niektórych kardynałów z Watykanu. Po wyborze papieża Franciszka, który na każdym kroku głosi idee skromności i minimalizmu, purpuraci coraz bardziej niezręcznie czują się w swych apartamentach - podkreśla prasa.
"Styl Bergoglio" - jak zauważają komentatorzy - może zmusić wielu kardynałów z Kurii Rzymskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego do rezygnacji z olbrzymiego metrażu. Ogromne mieszkania zachowują także niektórzy purpuraci, którzy przechodzą na emeryturę i pozostają za Spiżową Bramą.Papież niczego nie narzuca, ale...

Watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati podkreśla, że nowy papież nie może nikomu narzucić trybu życia pod znakiem umiarkowania i skromności. Zaznacza zarazem, że styl, jaki wybrał nowy papież, zmusza do poważnej refleksji, czy wręcz stawia lokatorów pełnych przepychu mieszkań w trudnej sytuacji.

Skromne potrzeby papieża Bergoglia stoją w dużej sprzeczności ze stylem życia powszechnym wśród rzymskich kardynałów i niekiedy najwyższym standardem ich apartamentów, a także ich oczekiwaniami. Przypomina się, że były archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej kard. Bernard Law nie chciał swego czasu przyjąć 250-metrowego apartamentu na Zatybrzu, gdyż uznał, że jest zbyt skromny.

Franciszek nie chce luksusowego apartamentu

Franciszek nie chce przeprowadzić się do papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, bo - jak przypomniał - w Buenos Aires mieszkał dotychczas w małym lokalu i nie ma większych potrzeb. Także teraz nie chce zmienić swych przyzwyczajeń. Na razie nowy papież odmawia przeprowadzenia się do gotowego już i odświeżonego mieszkania, jakie zajmował wcześniej Benedykt XVI. Od początku konklawe mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, mając do dyspozycji prywatne pokoje oraz salonik dla gości i gabinet do pracy. Nie wyklucza się, że nigdy nie przeniesie się do czekającego na niego apartamentu i wybierze małe mieszkanko osobistego sekretarza jego poprzednika, arcybiskupa Georga Gaensweina.

Zauważa się, że niektórzy kardynałowie, którzy czasem otrzymują rezydencje o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych, korzystają tylko z części pokojów. Dziennik "Il Messaggero" pisze, że ogromny apartament z wieloma łazienkami ma gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello, ale też nie wykorzystuje całej powierzchni.

Nieoficjalnie wiadomo, że papież Bergoglio rozważa możliwość racjonalizacji powierzchni mieszkaniowej w Watykanie, na przykład po to, by więcej hierarchów rezydowało w jednym pałacu. Zgodnie z tym planem przeprowadzka czeka obecnego, mieszkającego w wielkim apartamencie na pierwszym piętrze Pałacu Apostolskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, gdy tylko zostanie mianowany jego następca. Bertone już wyraził zainteresowanie historyczną Wieżą Świętego Jana w Ogrodach Watykańskich, ale spotkał się z odmową, bo gmach ten jest do dyspozycji papieża.

Zobacz także
Komentarze (295)
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 875 razy 853

  Franciszku pamiętaj !!

  Jedz pokarm tylko z pewnego i zaufanego a wodę pij tylko z butelki ktora sam otworzyles.

 • funkenschlag

  Oceniono 637 razy 603

  A pan Głódź mieszka w pałacu wyremontowanym z publicznych pieniędzy. Można wygooglać.

 • jerzysm42

  Oceniono 540 razy 522

  Jeśli to nawet jest działanie pod publiczkę, to popieram.
  Może któryś z moherowych wyznawców zastanowi się dlaczego polscy biskupi, a nawet proboszczowie muszą mieszkać w pałacach.
  Dlaczego niektóre kościoły są tylko dodatkiem do plebani.

 • e-komentarz

  Oceniono 323 razy 309

  Dyrektor Radia Maryja został ukarany grzywną za prowadzenie nielegalnej zbiórki
  pieniędzy - przed sądem tłumaczył, że nie ma z czego zapłacić kary (3,5 tys. zł.).
  www.wprost.pl/ar/392632/Sobecka-zostala-ukarana-bo-zaplacila-za-o-Rydzyka/
  Skromnością zawstydził papieża Franciszka?

 • kbamm

  Oceniono 352 razy 306

  Ojcze Święty, zapraszamy do Polski !!!

 • stefanpajonk

  Oceniono 243 razy 225

  Pomimo moich antyklerykalnych preferencji, takie działania popieram może to pusty PR. Ale przede wszystkim obnaża to anarchie kleru, mogłoby się wydawać że papieże nad tym panowali, jednak dziś już wiemy że każdy arcybiskup, biskup czy proboszcz prowadzi własny folwark.
  Same słowa kogoś tam z polskiego kleru że nie są organizacją charytatywną wyjaśniają zaistniałą sytuację. Prowadzi to do ciekawego wniosku że po prostu poprzedni papieże przywalali na wszystko, dziś ktoś temu się przeciwstawia, a pozostały kler nei potrafi tego zaakceptować. Spoko i ten papież ustąpi, to tylko eksperyment.

 • a-theist

  Oceniono 163 razy 137

  chyba dlugo nie porzadzi :)
  oldschool'owe cos moze mu sie przytrafic z rak swoich oddanych kaplanow chcych zachowac status-quo!

  STOP RELIGIOM

 • 3xm

  Oceniono 132 razy 110

  To jest straszne.
  Najpierw parę lat bycia ministrantem. Wiadomo, proboszcz się ślini, pośladki trzeba zaciskać, a koledzy w tym czasie graja w piłkę, podrywają laski. Potem seminarium, znowu żadnych kobiet, książki w obcym języku, wkuwanie na pamięć, bo inaczej się nie da, a jeszcze od czasu do czasu trzeba komuś się "podlizać". Potem pierwsza praca, jakaś biedna parafia, albo niewolnicza służba u starszego proboszcza. Człowiek męczy się, zaciska zęby, nadstawia pośladki, w końcu po 50 latach dochodzi do odpowiedniego stanowiska. A tu papieżem zostaje jakiś Franciszek i trzeba żyć skromnie i ubogo. I gdzie jest Bóg?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje