Papież zawstydza kardynałów. Wybiera małe mieszkanko

31.03.2013 20:29
Błogosławieństwo

Błogosławieństwo "Urbi et Orbi" (Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS)

- Po kilkaset metrów kwadratowych mają mieszkania niektórych kardynałów z Watykanu. Po wyborze papieża Franciszka, który na każdym kroku głosi idee skromności i minimalizmu, purpuraci coraz bardziej niezręcznie czują się w swych apartamentach - podkreśla prasa.
"Styl Bergoglio" - jak zauważają komentatorzy - może zmusić wielu kardynałów z Kurii Rzymskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego do rezygnacji z olbrzymiego metrażu. Ogromne mieszkania zachowują także niektórzy purpuraci, którzy przechodzą na emeryturę i pozostają za Spiżową Bramą.Papież niczego nie narzuca, ale...

Watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati podkreśla, że nowy papież nie może nikomu narzucić trybu życia pod znakiem umiarkowania i skromności. Zaznacza zarazem, że styl, jaki wybrał nowy papież, zmusza do poważnej refleksji, czy wręcz stawia lokatorów pełnych przepychu mieszkań w trudnej sytuacji.

Skromne potrzeby papieża Bergoglia stoją w dużej sprzeczności ze stylem życia powszechnym wśród rzymskich kardynałów i niekiedy najwyższym standardem ich apartamentów, a także ich oczekiwaniami. Przypomina się, że były archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej kard. Bernard Law nie chciał swego czasu przyjąć 250-metrowego apartamentu na Zatybrzu, gdyż uznał, że jest zbyt skromny.

Franciszek nie chce luksusowego apartamentu

Franciszek nie chce przeprowadzić się do papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, bo - jak przypomniał - w Buenos Aires mieszkał dotychczas w małym lokalu i nie ma większych potrzeb. Także teraz nie chce zmienić swych przyzwyczajeń. Na razie nowy papież odmawia przeprowadzenia się do gotowego już i odświeżonego mieszkania, jakie zajmował wcześniej Benedykt XVI. Od początku konklawe mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, mając do dyspozycji prywatne pokoje oraz salonik dla gości i gabinet do pracy. Nie wyklucza się, że nigdy nie przeniesie się do czekającego na niego apartamentu i wybierze małe mieszkanko osobistego sekretarza jego poprzednika, arcybiskupa Georga Gaensweina.

Zauważa się, że niektórzy kardynałowie, którzy czasem otrzymują rezydencje o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych, korzystają tylko z części pokojów. Dziennik "Il Messaggero" pisze, że ogromny apartament z wieloma łazienkami ma gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello, ale też nie wykorzystuje całej powierzchni.

Nieoficjalnie wiadomo, że papież Bergoglio rozważa możliwość racjonalizacji powierzchni mieszkaniowej w Watykanie, na przykład po to, by więcej hierarchów rezydowało w jednym pałacu. Zgodnie z tym planem przeprowadzka czeka obecnego, mieszkającego w wielkim apartamencie na pierwszym piętrze Pałacu Apostolskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, gdy tylko zostanie mianowany jego następca. Bertone już wyraził zainteresowanie historyczną Wieżą Świętego Jana w Ogrodach Watykańskich, ale spotkał się z odmową, bo gmach ten jest do dyspozycji papieża.

Zobacz także
Komentarze (295)
Papież zawstydza kardynałów. Wybiera małe mieszkanko
Zaloguj się
 • cyndyndanda

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Papiezu Franciszku!!! Czas najwazszy dobrac sie do tlustych dup kardynalow mieszkajacych w Rzymie i zyjacych tak, ze Bogowi noz sie z kieszeni otwiera. Prosze tez nie zapomiec o polskich kardynalach i biskupach - czas tych czarnych opaslych wieprzow przywalac do raportu i wymienic im te wszystkie biskupie i arcybiskupie palace na M3. Czas, zeby polskie wypasione scierwa zrezygnowaly z obzarstwa, pijanstwa, pedalstwa, pedofilii i mieszania sie do polityki. Specjalnej uwadze Ojca Swietego polecam sromotnika, flache, dydycza, nicza, michalka dzienge i innych pomniejszych szubrawcow.

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Czy polskich kardynałów można zawstydzić?
  Będą mówili, że to tylko deszcz pada.

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  "Małe mieszkanko na Mariensztacie". Józef Stalin jak mawiają starzy komuniści żył w jeszcze większym ubóstwie. Nie miał nawet butów. Pochowali go towarzysze na bosaka zasłaniając kwiatami bose stopy wodza, bo wstyd im było za to że oddał wszystko dla narodów wielu, skazując się na życie w skrajnej nędzy. Spodziewać się teraz należy że Franciszek przelicytuje Józefa w ubóstwie i pielgrzymki odbywał będzie wpław.

 • czerwonylech

  Oceniono 3 razy 1

  Duży jezuicki cwaniak.
  A Watykan na nocne czuwania.
  Byle mu nie wpadł w oko Mariensztat z "małym mieskankiem", bo zagarnie pół Warszawy z Walcowa.

 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  To umiarkowanie i skromność bardzo by się przydała naszym sukienkowym przedstawicielom koscioła

 • atyczarownico

  Oceniono 3 razy 1

  On to sam wymyśla czy ma doradcę od PR?

 • urssula.inc

  Oceniono 2 razy 0

  ... Czy to oznacza,że papiez Franciszek nie będzie uprawiał turystyki światowej ze zwykłej skromności,bo wiadomo,że kraje z grzeczności zapraszają papieża,a papież wiadomo z grzeczności i skromnosci będzie nawiedzał narody i nie będize za te wycieczki płacił z watykańskiej kasy.
  Będą to wspaniałe skromne gesty,narażające kraje,szczególnie te biedne tak jak Polska na kolosalne koszta zwiazane z pobytem jakże skromnego papieża Franciszka.
  Nie dosć,że płącimy spore kwoty na Watykan,to jeszcze musimy ze swoich pieniedzy fundować wycieczki papieża,który chce uchodzić za skromnego,boi wybrał 2 pokojowe mieszkanko zamiast apartamentu.
  A tak ogólnie,to po co skromnemu papiezowi 2 pokoje?Jeden na epwno wystarczy,bo i tak głowy państw ,rodziny królweskie etc. będzie przyjmował w reprezentacyjnych pomieszczeniach Watykanu.

 • stan-1

  Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieję, że właściciele moherowych beretów coś przemyślą i zamiast wspierać rozpustę hierarchów groszem emeryta, zaczną wspierać tym na czym im powinno zależeć najbardziej modlitwą. Emeryt chce sobie kupić zbawienie wieczne oddając grosz kościołowi, który można wydać na swoje pilniejsze potrzeby.

  Opamiętajcie się ludzie, czy musicie utrzymywać hierarchów na tak wysokim poziomie życia?

 • jojo148

  Oceniono 2 razy 2

  A nasi hierarchowie?? Żaden z nich nie odwołał się w swej homilii Rezyrekcyjnej do słów Papieża Franciszka, a nawet niektórzy,np. Bp Wojciech Polak ze swoim stwierdzeniem :"Kościoł nie jest organizacją charytatywną" wręczod słów Papieża się odżegnywali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje