Kolejne groźby Korei Płn. Zapowiada atak na bazy wojskowe USA w Japonii

31.03.2013 13:25
Wiec w stolicy Korei Północnej. Tysiące ludzie 'spontanicznie manifestuje' swoje poparcie dla władz

Wiec w stolicy Korei Północnej. Tysiące ludzie 'spontanicznie manifestuje' swoje poparcie dla władz (Fot. Jon Chol Jin AP)

Korea Północna zagroziła atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.
Wczoraj północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że władze w Pjongjangu ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. Jest to kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej. Kyodo przypomina, że Pjongjang w ostatnich tygodniach groził też samej Japonii; 17 marca "Rodong Sinmun" napisał, że Korea Płn. zachowuje prawo do "ataku uprzedzającego na agresorów" i ostrzega, iż "Japonia nigdy nie będzie (wśród nich) wyjątkiem".

Korea Północna zagroziła także zamknięciem strefy przemysłowej prowadzonej wspólnie z Koreą Południową. Kompleks fabryczny był jednym z symboli poprawy stosunków między oboma krajami. Kompleks przemysłowy w Kaesong ma być zamknięty w odpowiedzi na sugestie, że jest utrzymywany tylko po to, by finansować biedniejący reżim Kim Dzong Una. Pjongjang uznał tego typu wypowiedzi za "oszczerstwa grupy zdrajców".

Analitycy: Raczej nie dojdzie do konfliktu

Mimo ostrej retoryki Korei Północnej analitycy uważają konflikt na pełną skalę za mało prawdopodobny. W ich ocenie Kim Dzong Un chce doprowadzić do rokowań z Waszyngtonem i wzmocnić swój wizerunek w kraju. Analitycy, na których powołują się agencje informacyjne, zakładają, że północnokoreański przywódca trafnie ocenia możliwe skutki ewentualnego ataku rakietowego na amerykańskie cele. - To byłoby samobójstwo dla dużo słabszego reżimu Północnej Korei - twierdzą.

Zobacz także
Komentarze (243)
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 169 razy 155

  Muszą ostrzec wszystkich wokoło.
  A bo to wiadomo gdzie taka rakieta sobie poleci?

 • rakowiakk

  Oceniono 217 razy 107

  Pieprzą jak kaczyński. Straszą i straszą i straszą...... Niech w końcu uderzą, a znikną wnet.

 • vomitorium1

  Oceniono 137 razy 69

  " ... analitycy uważają ... "
  czy to
  ci sami
  którzy uważali
  że irak produkuje
  broń biologiczną ?

 • papaleone

  Oceniono 65 razy 47

  A skąd oni wezmą pociski do swoich armat po czwartym szlifie?

 • aiwentdi

  Oceniono 115 razy 39

  Phenian uderzy w bazy amerykańskie....a Waszyngton odpowie bombardując Phenian zabijając bezbronnych cywilów, kobiety i dzeci a reżim i tak będzie w schronie...jak zawsze.....tak jak Polacy, honorowo nie strzelali w plecy Niemcom po czym oni mordowali mu rodzine na jego oczach a potem mu je wyłupili...wymordowali całe wioski i miasteczka, a my tylko ich wypędziliśmy....i mamy dziś upominających się o zwrot...trupy głosu nie mają....żeby być na świecie tym dobrym i pisac historię...trzeba być naprawdę złym...

 • draziw

  Oceniono 62 razy 38

  O wojnie w Europie tez sie mówiło ze jest mało prawdopodobna.... w sierpniu '39.

 • pepe_papa

  Oceniono 53 razy 31

  Tupania nóżkami ciąg dalszy.

 • l666

  Oceniono 78 razy 28

  Coz, choroby psychiczne maja rozne objawy. 99% ludzi ze zryta psychika zostaje wszelkiej masci nieszkodliwymi artystami. Ale ten 1% jest nieobliczalny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje