Kolejne groźby Korei Płn. Zapowiada atak na bazy wojskowe USA w Japonii

31.03.2013 13:25
Wiec w stolicy Korei Północnej. Tysiące ludzie 'spontanicznie manifestuje' swoje poparcie dla władz

Wiec w stolicy Korei Północnej. Tysiące ludzie 'spontanicznie manifestuje' swoje poparcie dla władz (Fot. Jon Chol Jin AP)

Korea Północna zagroziła atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.
Wczoraj północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że władze w Pjongjangu ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. Jest to kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej. Kyodo przypomina, że Pjongjang w ostatnich tygodniach groził też samej Japonii; 17 marca "Rodong Sinmun" napisał, że Korea Płn. zachowuje prawo do "ataku uprzedzającego na agresorów" i ostrzega, iż "Japonia nigdy nie będzie (wśród nich) wyjątkiem".

Korea Północna zagroziła także zamknięciem strefy przemysłowej prowadzonej wspólnie z Koreą Południową. Kompleks fabryczny był jednym z symboli poprawy stosunków między oboma krajami. Kompleks przemysłowy w Kaesong ma być zamknięty w odpowiedzi na sugestie, że jest utrzymywany tylko po to, by finansować biedniejący reżim Kim Dzong Una. Pjongjang uznał tego typu wypowiedzi za "oszczerstwa grupy zdrajców".

Analitycy: Raczej nie dojdzie do konfliktu

Mimo ostrej retoryki Korei Północnej analitycy uważają konflikt na pełną skalę za mało prawdopodobny. W ich ocenie Kim Dzong Un chce doprowadzić do rokowań z Waszyngtonem i wzmocnić swój wizerunek w kraju. Analitycy, na których powołują się agencje informacyjne, zakładają, że północnokoreański przywódca trafnie ocenia możliwe skutki ewentualnego ataku rakietowego na amerykańskie cele. - To byłoby samobójstwo dla dużo słabszego reżimu Północnej Korei - twierdzą.

Zobacz także
Komentarze (243)
Kolejne groźby Korei Płn. Zapowiada atak na bazy wojskowe USA w Japonii
Zaloguj się
 • plorg

  0

  "Korea Płn. zachowuje prawo do "ataku uprzedzającego na agresorów" "

  Atak wyprzedzający... zaraz zaraz ... gdzie ja to słyszałem?
  To jedynie słuszna taktyka USA! Tak! A USA to najlepszy wzór do naśladowania.
  Znaczy atakat wyprzedzający = dobrze.
  Brawo Koera Płn.! Widać demokracja wszędzie zwycięża.

 • 48matrix

  Oceniono 2 razy 0

  1.To nie Korea, a USA prowokuje.
  2.Koreańczycy mają powody aby tak reagować. W wojnie z lat 50-tych ubiegłego wieku zginęło 5 milionów Koreańczyków. Wojnę prowadzili Amerykanie. Poniżej link do informacji na ten temat.

  Korea International War Crimes Tribunal

  June 23, 2001
  New York
  Report and Final Judgment on US Crimes in Korea 1945-2001
  Includes Evidence and Documents on Civilian Massacres during the Korean War
  Indictment of US War Crimes by Ramsey Clark, Former US Attorney General
  Research findings, articles, eyewitness testimonies, and presentations

  www.iacenter.org/Koreafiles/ktc-contents.htm

  Organ Michnika, jak zawsze "po linii i na czasie". W pierwszym szeregu dezinformacji.

 • agora7

  Oceniono 2 razy -2

  Że coś takiego jest jeszcze możliwe w dzisiejszych czasach....Ogłupiały naród, psychiczny (!) kolejny przywódca, żałosne....

 • demokrex

  Oceniono 2 razy 0

  Pies który głośno szczeka, zazwyczaj słabo gryzie.

  ps. tak jak prezes: "Wiem,ale nie powiem"

 • maxymus1

  0

  Uważam, że należy KIM Dzong Una, potraktować niezwykle poważnie, uzasadniam: Za dużo wojska, za dużo nieprawości, naród ogłupiony, pójdzie w dym, za nim, myslicie że ta fala głupoty do nas nie dotrze? Oby.
  Przecież ta cała koalicja, przegrywa w górach Afganistanu, giną żołnierze, Polscy nawet! z paroma Talibami! Pomimo zabicia Bin Ladena! Powiem wam, wystarczy zmiana nastrojów w Chinach, i leżymy! Jak betki. Czarna wizja , co? Ale realna.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 3 razy 1

  I tak pie... bez sensu jak ch... z pod kredensu redaktory na smieciówkach z gazuwybu

 • emkaeljan

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanie mając w pamięci Wietnam i Afganistan nie będą się bawić w ganianki po górach, tylko zrzucą parę większych bombek i tyle będzie tej hipotetycznej wojny. Oczywiście z naszych niezależnych mediów dowiemy się po tym, że pod całym Pjongjangiem były rozsiane bazy wojskowe i niezbędne było wysadzenie całego tego terenu w powietrze, razem ze wszystkimi mieszkańcami. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ten cały Płn. Koreański Un, wiedząc z czym to się wiąże, i tak może w pewnym momencie krzyknąć "THIS IS SPARTA !!!"

 • olewca

  0

  Nazarli sie za duzo trawy albo lisci, stad te pomysly.

 • blawatek33

  0

  Tej nocy/wieczoru nastapi atak Korei Pln. Przykro mi. Przygotujcie sie na to!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje