Papieska msza na placu Świętego Piotra. Franciszek modlił się o pokój [ZDJĘCIA]

31.03.2013 12:34
Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi

Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi (Fot. Gregorio Borgia AP)

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił mszę na udekorowanym kwiatami z Holandii placu Świętego Piotra. Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi. Papież modlił się m.in. o pokój na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Koreańskim.
Papież odprawiał mszę ubrany w prostą białą sutannę. Po zakończeniu liturgii, w trakcie której tradycyjnie nie było kazania, pożegnał się uściskiem dłoni z uczestniczącymi w niej kardynałami. Następnie Franciszek objechał plac przed bazyliką otwartym papamobile, długo pozdrawiając wiernych z całego świata.

"Ileż cierpienia trzeba jeszcze zadać?"

Papież w wielkanocnym orędziu modlił się o pokój w Syrii, w Ziemi Świętej, na Półwyspie Koreańskim i na całym świecie. Franciszek prosił o pokój na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza - dodał - między Izraelczykami a Palestyńczykami, którzy "napotykają trudności, by znaleźć drogę zgody, ażeby odważnie i z otwartością wznowili negocjacje w celu zakończenia konfliktu, który trwa już nazbyt długo".

Modlił się o to, aby definitywnie ustała wszelka przemoc w Iraku i w Syrii, której ludność - jak mówił - czeka na "pomoc i pocieszenie". Mówiąc o konflikcie syryjskim, Franciszek stwierdził: "Jakże wiele przelano krwi! Ileż cierpienia trzeba jeszcze zadać, zanim uda się znaleźć polityczne rozwiązanie kryzysu?". Apelował także o pokój na Półwyspie Koreańskim, aby "przezwyciężono rozbieżności i by dojrzewał odnowiony duch pojednania".

"Pokój dla naszej Ziemi!"

Zwracając się do 250 tysięcy osób przybyłych do Watykanu oraz widzów transmisji papież wzywał: "Pokój dla całego świata, nadal tak bardzo podzielonego chciwością tych, którzy poszukują łatwych zysków, zranionego egoizmem zagrażającym życiu ludzkiemu i rodzinie, egoizmem, który nadal dopuszcza się handlu ludźmi". - Pokój dla całego świata rozdartego przez przemoc związaną z handlem narkotykami i nieuczciwą eksploatacją zasobów naturalnych! Pokój dla naszej Ziemi!" - apelował.

Franciszek dodał: "Niech Jezus Zmartwychwstały przyniesie ulgę tym, którzy są ofiarami klęsk żywiołowych i niech uczyni nas odpowiedzialnymi stróżami stworzenia". Papież odstąpił od tradycji składania życzeń świątecznych w kilkudziesięciu językach. Złożył je tylko po włosku.

Papieża na Twitterze obserwuje prawie 5 mln osób

"Przyjmij Jezusa zmartwychwstałego do swego życia. Jeśli byłeś daleko, zrób mały krok w Jego kierunku: oczekuje cię z otwartymi ramionami" - takie słowa znalazły się w wielkanocnym tweecie papieża Franciszka. Według stanu z 31 marca o godz. 9:55 papieskie wpisy śledzi już 4 761 229 użytkowników Twittera.

Zobacz także
Komentarze (62)
Papieska msza na placu Świętego Piotra. Franciszek modlił się o pokój [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • funkenschlag

  Oceniono 1 raz 1

  On taki cały w ubóstwie bogaty, a jego świętobliwi poprzednicy, wybrani z woli ducha świętego jak on sam, wyrżnęli Katarów - w samym Béziers prawie 20 00 ludzi - no bo ciheretycy przeciwstawiali się bogactwu, feudalizmowi itd. Zostali ekskomunikowani, więc może pan Bergoglio cofnie ekskomunikę? Pewnie nie...

 • agzegoz

  Oceniono 1 raz 1

  Jezu Chryste dzieki ci za smiertellnosc

 • agzegoz

  Oceniono 1 raz 1

  to co, wazniejsze jest co powiedzial ?

  od tego jak jest ubrany?
  czy w jakim jezyku?
  czy na ilu jezykach?

  czy to nie cud?

 • bkgazeta

  Oceniono 2 razy 0

  i wreszcie jest normalnie !!!!

 • fctheduck

  Oceniono 7 razy 5

  Oh, nie odmówł mszy po polsku? Straszne. I nie pozdrowił jeleni z Podhala? Koniec świata. Przecież KK to włoska firma, to po jakiemu ma mówić, po polsku?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 4 razy 4

  a oto dobry kawał o tych zboczeńcach :
  /.
  kawał o księżach :
  .
  samolotem leci wycieczka z małymi dziećmi a z nią pani nauczycielka, prawnik i ksiądz.
  Po chwili samolot lecąc nad oceanem zaczyna spadać:
  Pilot : uwaga ! spadamy ! proszę założyć kamizelki !

  Nauczycielka: oddajmy wszystkie kamizelki dzieciom !

  Prawnik wyrywając jej kamizelkę: Jeb...ć dzieci !

  Ksiądz : a zdążymy ?
  .
  .
  ksiezapedofile.info

 • andi.11111

  Oceniono 11 razy -11

  Człowiek niewierzący podobny jest niestety do bezdusznego bydlęcia.Wytłumaczcie mi racjonaliści, co było przed wielkim wybuchem,skąd wzięła się materia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje