Papieska msza na placu Świętego Piotra. Franciszek modlił się o pokój [ZDJĘCIA]

31.03.2013 12:34
Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi

Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi (Fot. Gregorio Borgia AP)

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił mszę na udekorowanym kwiatami z Holandii placu Świętego Piotra. Według Watykanu na mszę przybyło około ćwierć miliona ludzi. Papież modlił się m.in. o pokój na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Koreańskim.
Papież odprawiał mszę ubrany w prostą białą sutannę. Po zakończeniu liturgii, w trakcie której tradycyjnie nie było kazania, pożegnał się uściskiem dłoni z uczestniczącymi w niej kardynałami. Następnie Franciszek objechał plac przed bazyliką otwartym papamobile, długo pozdrawiając wiernych z całego świata.

"Ileż cierpienia trzeba jeszcze zadać?"

Papież w wielkanocnym orędziu modlił się o pokój w Syrii, w Ziemi Świętej, na Półwyspie Koreańskim i na całym świecie. Franciszek prosił o pokój na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza - dodał - między Izraelczykami a Palestyńczykami, którzy "napotykają trudności, by znaleźć drogę zgody, ażeby odważnie i z otwartością wznowili negocjacje w celu zakończenia konfliktu, który trwa już nazbyt długo".

Modlił się o to, aby definitywnie ustała wszelka przemoc w Iraku i w Syrii, której ludność - jak mówił - czeka na "pomoc i pocieszenie". Mówiąc o konflikcie syryjskim, Franciszek stwierdził: "Jakże wiele przelano krwi! Ileż cierpienia trzeba jeszcze zadać, zanim uda się znaleźć polityczne rozwiązanie kryzysu?". Apelował także o pokój na Półwyspie Koreańskim, aby "przezwyciężono rozbieżności i by dojrzewał odnowiony duch pojednania".

"Pokój dla naszej Ziemi!"

Zwracając się do 250 tysięcy osób przybyłych do Watykanu oraz widzów transmisji papież wzywał: "Pokój dla całego świata, nadal tak bardzo podzielonego chciwością tych, którzy poszukują łatwych zysków, zranionego egoizmem zagrażającym życiu ludzkiemu i rodzinie, egoizmem, który nadal dopuszcza się handlu ludźmi". - Pokój dla całego świata rozdartego przez przemoc związaną z handlem narkotykami i nieuczciwą eksploatacją zasobów naturalnych! Pokój dla naszej Ziemi!" - apelował.

Franciszek dodał: "Niech Jezus Zmartwychwstały przyniesie ulgę tym, którzy są ofiarami klęsk żywiołowych i niech uczyni nas odpowiedzialnymi stróżami stworzenia". Papież odstąpił od tradycji składania życzeń świątecznych w kilkudziesięciu językach. Złożył je tylko po włosku.

Papieża na Twitterze obserwuje prawie 5 mln osób

"Przyjmij Jezusa zmartwychwstałego do swego życia. Jeśli byłeś daleko, zrób mały krok w Jego kierunku: oczekuje cię z otwartymi ramionami" - takie słowa znalazły się w wielkanocnym tweecie papieża Franciszka. Według stanu z 31 marca o godz. 9:55 papieskie wpisy śledzi już 4 761 229 użytkowników Twittera.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 99 razy 75

  Jako nie wierzący trzymam kciuki za papież.
  Aby udała się mu reforma episkopatu w Polsce.
  Dość spaślaków w pałacach.

 • kwiecien45

  Oceniono 55 razy 37

  Papież rozdaje biednym obrazki i modli się za nich.
  To jest sposób na rozwiazanie problemu głodu i nędzy na świecie.
  A w parafiach księża zbierają datki. Na Kościół

  W związku z wypowiedzią rzecznika Episkopatu, że Kościół nie jest organizacja charytatywną deklaruję, że teraz będę modlił się za księży a pienądze przeznaczone dotąd na tacę oddam Owsiakowi i innym.

 • keram01

  Oceniono 52 razy 34

  Jaka to tradycja że Papież gada w paru językach. Przez cały tydzień musiał się uczyć aby uszczęśliwić tłuków
  przed telewizorami.

 • funkenschlag

  Oceniono 111 razy 33

  Na Syberii, około 80km od Jakucka, szaman walił rano w bęben i odprawiał rytuały.
  Skoro piszecie w kółko o papieżu, to piszcie też o wszystkich innych wydarzeniach religijnych na świecie.

 • banan125

  Oceniono 36 razy 24

  "Papież złamał starą tradycję: życzenia złozył tylko po włosku "

  autor tego artykułu m achuba kłopoty z myśleniem ....!!

  co za bzduey - jaką starą tradycję ????

 • penible4

  Oceniono 15 razy 13

  Chciałoby się rzec, choć człowiek niewierzący: "I chwała Bogu!"

  Ten bełkot różnojęzyczny był okropny! Ja wiem, ze chodzi o przypochlebienie się, bo to kasa.....Ale dobrze jest znać umiar i nie popadać w śmieszność!

 • lech2011

  Oceniono 17 razy 7

  coś czuję, że i z tego papieża nie będzie wielkiego pożytku....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje