Święta na drogach. W tym roku bezpieczniej, ale mogło być lepiej

- Tegoroczne święta mijają dużo bezpieczniej niż w ubiegłym roku. Jest mniej wypadków tragicznych. Policjanci zatrzymują też mniej nietrzeźwych kierowców - mówi radiu TOK FM Robert Horosz z Komendy Głównej Policji. - Tym niemniej nie można powiedzieć, że jest zupełnie bezpiecznie - podkreśla rzecznik.
Jak dotąd w świąteczną niedzielę na polskich drogach doszło do 112 wypadków. Zginęło w nich 9 osób - informuje policja. Zatrzymanych zostało niemal 600 nietrzeźwych kierowców. To mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku, ale wciąż zbyt wiele. - Apelujemy do kierowców, aby powstrzymali się od spożywania alkoholu, jeżeli zamierzają prowadzić pojazd. Jeżeli nie mogą powstrzymać się od picia alkoholu, niech poproszą o prowadzenie pojazdu rodzinę, znajomych, lub wybiorą środki masowej komunikacji - mówi Robert Horosz.

Podczas świąt wielkanocnych nad bezpieczeństwem Polaków czuwa ok. 10 tysięcy funkcjonariuszy. Policja uprzedza, że na drogach szczególnie niebezpiecznie będzie w poniedziałek po południu i wieczorem. - Wtedy najprawdopodobniej większość kierowców wyruszy na drogi, aby powrócić do swoich domów - mówi Horosz. - Apelujemy o rozwagę i rozsądek. O to, aby nie odkładać decyzji o powrotach do ostatniej chwili, żeby pośpiech i zapadające ciemności nie spowodowały wypadków - dodaje.

Rzecznik podkreśla, że wybierając się w podróż powrotną do domu, dobrze jest zastanowić się, czy nie warto wyruszyć godzinę lub dwie wcześniej. - Dzięki temu można jechać spokojniej, odpocząć po drodze i dojechać bezpiecznie - mówi.

Zginął policjant

Do tragicznego wypadku doszło pod Radomiem. W miejscowości Wierzbica zderzyły się dwa samochody. Jeden z nich prowadził policjant - informuje serwis Tvn24.pl. Funkcjonariusz zginał na miejscu, a osoba kierująca drugim autem trafiła do szpitala. Policja nie zbadała jeszcze przyczyn wypadku.

Zobacz także
 • Powstała nowa komórka policji. Będzie zajmować się zaginionymi
 • Dziś w nocy przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 W nocy zmieniliśmy czas na letni, spaliśmy godzinę krócej. Czy to potrzebne? [GRAFIKA]
Komentarze (13)
Święta na drogach. W tym roku bezpieczniej, ale mogło być lepiej
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Byłoby bezpieczniej gdyby spadło o 20cm sniegu wiecej i po drogach dało się jechać jedynie saniami. W przeciwnym razie idiotów mamy pod dostatkiem.

 • kalebas

  Oceniono 3 razy 1

  "mogło być lepiej"

  Mogło też być gorzej. Wszystko zależy od punktu widzenia.

 • twaryna

  Oceniono 3 razy 1

  Święta świętami, a tymczasem fotoradary już dają efekty: w 89 dniach 2013 roku zginęło bezpośrednio w wypadkach na drodze (bez uwzględnienia zgonów po wypadku w drodze do szpitala i w szpitalu) 476 osoby zamiast 890 (przy średniej 10 zgonów w miejscu wypadku na dobę w 2012 roku). Średnia w bieżącym roku: 5,35 ofiar na dobę x 365 = 1953 (teoretycznie). Czarno na białym widać, iż w 2013 roku na drogach zginie mniej niż 3650 osób. „Bicz radarowy” + wszelki inny łomot po zakutych hojrackich łbach drogowej dziczy + ostre podniesienie wysokości mandatów i skuteczne ich egzekwowanie = istotne elementy eksterminacji zmotoryzowanych bandytów polskich dróg.

 • kalebas

  Oceniono 4 razy 2

  Nie chciał bym mieć takiej żony...

 • znieczulica1

  Oceniono 7 razy -1

  Policja powinna zrozumieć że po to są święta żeby można było się spotkać i napić ale później trzeba jakoś wrócić. W takich sytuacjach polecam cb-radio do ominięcia patroli. Dzięki temu jeszcze nigdy nie złapali mojego męża który prawka stracić nie może bo do pracy przecież jakoś musi iść szczególnie że jest kierowcą autobusu szkolnego.

 • roj.czer

  Oceniono 6 razy 4

  A ja sie wcale nie dziwię, że w te święta mniej jest pijanych za kółkiem. Po opisanych niedawno chamskich, pijackich awanturach abp Głódzia picie przestało być cool.

 • tryndyrynda

  Oceniono 5 razy 3

  Co to znaczy "nie powtarzaj się"? Gdzie, urwał nać, jest ten "powtarzany" komentarz?

 • gregoson

  Oceniono 7 razy 1

  cioty nie powsiadały za kółko tylko pociągami pojechały. I bardzo dobrze - nie umiesz prowadzić - zostaw auto w domu i napij się świątecznej wódeczki ze śwagrem !

 • oloros

  Oceniono 9 razy 3

  apel Glodzia bylby chyba bardziej skuteczny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje