Afryka wdraża wielki program walki z kłusownikami zabijającymi słonie

31.03.2013 10:58
Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk

Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk (Fot. Peter Steffen AP)

Ponad tysiąc żołnierzy i przedstawicieli organów ścigania z państw Afryki Środkowej włączy się w operację wojskową przeciwko sudańskim kłusownikom - poinformowali ekolodzy z WWF. Działania mają na celu ochronę ostatnich żyjących afrykańskich słoni sawannowych.
Decyzja o podjęciu działań przeciwko kłusownikom zapadła pod koniec marca w Kamerunie na konferencji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS). Nadzwyczajne spotkanie zostało zwołane po informacjach ECCAS, które wskazały, że grupa ok. 300 uzbrojonych kłusowników z Sudanu poluje na słonie na sawannach Kamerunu, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Słonie giną w nocy

Jak poinformowali ekolodzy na międzynarodowej stronie internetowej, tylko jednej nocy (14-15 marca) w południowym Czadzie kłusownicy zabili przynajmniej 89 słoni. Tej samej grupie przypisuje się także zabicie na początku roku ok. 30 słoni w Republice Środkowoafrykańskiej i ok. 300 w kameruńskim Parku Narodowym Bouba N'Djida w 2012 roku.

Dodatkowo państwa regionu, czyli Kamerun, Czad i Republiki Środkowoafrykańskiej, mają przeznaczyć ok. 1,8 mln euro na kupno m.in. samochodów terenowych i telefonów satelitarnych, aby usprawnić komunikację i dowodzenie nad operacją. Wysłana zostanie także misja dyplomatyczna ECCAS do Sudanu i Sudanu Południowego, skąd przypuszczalnie pochodzą kłusownicy. - To wspaniała wiadomość. Należy pogratulować ECCAS determinacji w celu powstrzymania tych kłusowników - ocenił przewodniczący środkowo-afrykańskiego WWF Bas Huijbregts.

Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk.

Kłusownictwo rośnie w siłę

Komitet Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) opracował raport, którego autorzy wskazują, że skala nielegalnego handlu kością słoniową, a co za tym idzie kłusownictwa są obecnie najwyższe od 20 lat.

Według dokumentu, większość afrykańskiej kości słoniowej z nielegalnych źródeł trafia do państw azjatyckich. Towar szmuglowany jest najczęściej do Malezji i Wietnamu, a później do sklepów w Chinach i Tajlandii.

Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra w trakcie marcowego szczytu CITES w Bangkoku zadeklarowała zwiększenie kontroli w tym kraju, aby ukrócić sprzedaż nielegalnej kości słoniowej. Ekolodzy wskazują na tajskie prawo, które zezwala na handel kością słoniową pochodzącą od rodzimych gatunków. Grupy przestępcze wykorzystują tę lukę prawną i wprowadzają na rynek kość pochodzącą od afrykańskich słoni.

Zobacz także
Komentarze (35)
Afryka wdraża wielki program walki z kłusownikami zabijającymi słonie
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Południowa Afryka powinna wdrożyć program zwalczający wyhodowane przez Mandelę i jego zbirów bandy morderców które od lat zabijają białych farmerów.

 • voytt1

  0

  Wedle prawa Kononowicza: Nic nie będzie !

  Rozbić Azjatów. Gdy towar staje się trudniej dostępny jego cena rośnie a to prowadzi do jeszcze wiekszego kłusownictwa wełnianych pał.

 • czarny-cezar2

  0

  wytłuc wszystko co czarne to i słonie odetchną!

 • yokoono23

  0

  Ty za to masz bardzo dużo do powiedzenia - W SPRAWIE i NA TEMAT.

 • losiu4

  0

  co fakt to fakt. Nie ma sensu słoni nadmiernie odstrzeliwać. Trzeba to robić z głową i może być z tego niezły biznes. przynajmniej Murzyniatka beda miały dewizy by sobie coś ładnego kupić. Ale widzę ze oni dobrze wiedzą na czym rzecz polega i nie dopuszczą do nadmiernej eliminacji słoni :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • owca888

  Oceniono 4 razy 0

  Do autora nagłówka: "Nigdy nie zabijano tylu słoni". Słoń ty jesteś.

  Pozwolę dodać: nigdy nie było tylu nieuków. Autorze nagłówka, przeczytałeś w życiu coś więcej niż Koziołka Matołka? Słowniki są dla ludzi :) (dla nieuków zwłaszcza)

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz -1

  to z nudów robią
  bo w Afryce dobrobyt wprowadzili jeszcze lepsi niż Tusk z Kaczorem

 • conn-x-5

  Oceniono 7 razy 5

  kara smierci

  jakby tak pozostawili takiego klusownika oczywiscie bez broni tak ze sloniem vis a vis i nagrali co ich czeka po takim spotkaniu wierze ze wyleczyliby sie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje