Afryka wdraża wielki program walki z kłusownikami zabijającymi słonie

31.03.2013 10:58
Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk

Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk (Fot. Peter Steffen AP)

Ponad tysiąc żołnierzy i przedstawicieli organów ścigania z państw Afryki Środkowej włączy się w operację wojskową przeciwko sudańskim kłusownikom - poinformowali ekolodzy z WWF. Działania mają na celu ochronę ostatnich żyjących afrykańskich słoni sawannowych.
Decyzja o podjęciu działań przeciwko kłusownikom zapadła pod koniec marca w Kamerunie na konferencji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS). Nadzwyczajne spotkanie zostało zwołane po informacjach ECCAS, które wskazały, że grupa ok. 300 uzbrojonych kłusowników z Sudanu poluje na słonie na sawannach Kamerunu, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Słonie giną w nocy

Jak poinformowali ekolodzy na międzynarodowej stronie internetowej, tylko jednej nocy (14-15 marca) w południowym Czadzie kłusownicy zabili przynajmniej 89 słoni. Tej samej grupie przypisuje się także zabicie na początku roku ok. 30 słoni w Republice Środkowoafrykańskiej i ok. 300 w kameruńskim Parku Narodowym Bouba N'Djida w 2012 roku.

Dodatkowo państwa regionu, czyli Kamerun, Czad i Republiki Środkowoafrykańskiej, mają przeznaczyć ok. 1,8 mln euro na kupno m.in. samochodów terenowych i telefonów satelitarnych, aby usprawnić komunikację i dowodzenie nad operacją. Wysłana zostanie także misja dyplomatyczna ECCAS do Sudanu i Sudanu Południowego, skąd przypuszczalnie pochodzą kłusownicy. - To wspaniała wiadomość. Należy pogratulować ECCAS determinacji w celu powstrzymania tych kłusowników - ocenił przewodniczący środkowo-afrykańskiego WWF Bas Huijbregts.

Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk.

Kłusownictwo rośnie w siłę

Komitet Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) opracował raport, którego autorzy wskazują, że skala nielegalnego handlu kością słoniową, a co za tym idzie kłusownictwa są obecnie najwyższe od 20 lat.

Według dokumentu, większość afrykańskiej kości słoniowej z nielegalnych źródeł trafia do państw azjatyckich. Towar szmuglowany jest najczęściej do Malezji i Wietnamu, a później do sklepów w Chinach i Tajlandii.

Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra w trakcie marcowego szczytu CITES w Bangkoku zadeklarowała zwiększenie kontroli w tym kraju, aby ukrócić sprzedaż nielegalnej kości słoniowej. Ekolodzy wskazują na tajskie prawo, które zezwala na handel kością słoniową pochodzącą od rodzimych gatunków. Grupy przestępcze wykorzystują tę lukę prawną i wprowadzają na rynek kość pochodzącą od afrykańskich słoni.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 79 razy 73

  Jak nie bedzie zbytu to i nie bedzie klusownikow. Tam trzeba uderzyc ! ....Z martwego klusownika tez mozna zrobic trofeum. Bez ciosow slonia ale z mala trabka...

 • yokoono23

  Oceniono 51 razy 45

  A jak nazwać Tych którzy dla rozładowania swojej agresji i niezdrowych upodobań jadą do Afryki na tz,,Safari" polegające na polowaniu na dzikie zwierzęta?(była głosna niedawno sprawa jednego Poznaniaka który domagał się odszkodowania 300tys zł za podstawienie mu do zabicia Slonicy , a on DZIELNY MYŚLIWY chciał odszczelić Samca.Czy to nie jest szczyt CHIPOKRYZJI I LUDZKIEGO ZDZICZENIA!

 • cezar85

  Oceniono 35 razy 33

  do póki chińczycy nie powiedzą wystarczy

  słonie i nosorożce będą umierały

 • zonzonel

  Oceniono 26 razy 24

  Poziom komentarzy zadaje kłam teorii ewolucji. Ale w temacie: Jakiem lewak, to tych kłusowników wystrzelałbym.

 • hosimin

  Oceniono 21 razy 13

  Jaka Afryka?
  W tekście jest mowa o niektórych krajach Afryki Środkowej.
  Po co takie mylące tytuły? Gdyby na prawdę istniała jedność afrykańska, to kłusownictwa by nie było. Oprócz tego jest popyt, to i jest podaż.

 • synanki

  Oceniono 14 razy 8

  może dla białych bogaczy organizować polowania na miejscową ludność tubylczą...?

 • conn-x-5

  Oceniono 7 razy 5

  kara smierci

  jakby tak pozostawili takiego klusownika oczywiscie bez broni tak ze sloniem vis a vis i nagrali co ich czeka po takim spotkaniu wierze ze wyleczyliby sie

 • noken

  Oceniono 1 raz 1

  Sam Childers mógłby się zainteresować ochroną zwierząt...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje