Powstała nowa komórka policji. Będzie zajmować się zaginionymi

Monitorowanie i analiza spraw związanych z zaginięciami, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci i w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie poszukiwanej osoby - to zadanie Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Nowa komórka już rozpoczęła działalność.
- Centrum przejmie cały ciężar koordynowania i analizowania wszystkich spraw dotyczących zaginięć, które toczą się w kraju - powiedział naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP i jednocześnie szef Centrum kom. Grzegorz Prusak. - Naszym celem jest wspieranie jednostek terenowych, zwłaszcza gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia - dodał.

W policyjnej nomenklaturze taki poszukiwany to "osoba zaginiona kategorii I". Chodzi w szczególności o dzieci do lat 15, osoby, co do których istnieje realna możliwość popełnienia samobójstwa, oraz osoby, które z powodu np. wieku lub choroby nie mogą kierować swoim postępowaniem albo wymagają opieki. Miesięcznie na policję zgłaszanych jest ok. 50 takich zaginięć.

Centrum ma pracować całą dobę

Policjanci z Centrum mogą brać bezpośredni udział w poszukiwaniach, ale przede wszystkim mają stanowić eksperckie wsparcie dla miejscowych funkcjonariuszy prowadzących dochodzenie, a nie przejmować od nich sprawy. Już teraz policjanci z Centrum dysponują własnym bezpilotowcem wyposażonym w kamerę HD z trybem pracy w pasywnej podczerwieni. Eksperci mają też termowizory i noktowizory, a w przyszłości mają dostać mobilne centrum wsparcia poszukiwań, czyli busa wyposażonego w urządzenia, które będą wspierały akcje poszukiwawcze. Centrum rozpoczęło działalność w połowie lutego. Pracuje w nim siedmioro funkcjonariuszy, docelowo ma ich być 13. W przyszłości centrum ma działać całą dobę.

Jednym z zadań Centrum jest też wdrożenie i obsługa systemu "Child Alert", który funkcjonuje już w 11 krajach UE i w USA. Służy on alarmowaniu społeczeństwa o nagłych przypadkach zaginięć, uprowadzeń czy pozbawienia wolności dzieci. Z założenia ma być uruchamiany w sytuacjach szczególnych, np. w razie porwania niemowlęcia lub gdy dziecko musi przyjmować leki.

Policja stworzy bazę DNA zaginionych

Policyjne Centrum przymierza się też do prowadzenia szkoleń policjantów, by nie podchodzili do spraw zaginięć w sposób rutynowy i sztampowy. Zajmuje się też współpracą z organizacjami pożytku publicznego, takimi jak: Fundacja ITAKA, GOPR, TOPR, WOPR, grupy poszukiwawczo-ratownicze, a także służbami, które mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach.

Funkcjonariusze z Centrum chcą też stworzenia bazy DNA osób zaginionych, do czego potrzebna jest zmiana ustawy o policji (obecnie policja nie może gromadzić takich danych). - Chcemy rejestrować profile DNA osób zaginionych i ich krewnych, aby można było je później porównywać np. ze zwłokami nieznanych osób. Z pewnością wśród niezidentyfikowanych ciał są osoby, które zaginęły przed laty - powiedział Prusak.

Zobacz także
 • Tajemnica zaginięcia Iwony Wieczorek rozwiązana?
 • Zamordowana Magda Czechowska Tajemnicze zabójstwo 11-letniej Magdy. Od czterech lat nie wiadomo, kto za nim stoi
Komentarze (16)
Powstała nowa komórka policji. Będzie zajmować się zaginionymi
Zaloguj się
 • czerwonylech

  0

  Dopiero w 2013 sie powołali?!
  Pewnie dlatego nikogo jeszcze nie znaleźli.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  Przydałaby się komórka do odnajdywania i sprowadzania do Polski żydowskich, stalinowskich bandytów takich jak brat Adama Michnika. Ale najpierw należałoby im uchylić gwarancje niietykalności jakie mają od III RP.

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Życzę sukcesów.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 1

  Czy chodzi on tę komórkę która funkcjonowala w MO? Toż to będzie rewolucja na miarę końca XXI wieku.

 • moro0

  Oceniono 2 razy 0

  Już myślałem że komórka mózgowa.

 • three-gun-max

  Oceniono 9 razy 7

  Najciekawsze oczywiście na końcu. Powstanie tej komórki to tylko pretekst do zmiany ustawy o policji w celu późniejszego masowego zbierania próbek DNA obywateli.

 • kristina412

  Oceniono 1 raz -1

  Dzieki firm, ktore zajmuja sie rozwojem nowoczesnej technologii , jest Polska wstanie monitorowac i ochraniac pojazdy i osoby
  Dalej tak:)

 • siekier35

  Oceniono 3 razy 1

  no no no,ktoś zaczyna myśleć!!!
  brawa za pomysł.
  skuteczność takiego centrum powinna być dużo wyższa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje