Egipt: Prokurator generalny kazał aresztować znanego satyryka. "Za żarty z prezydenta"

30.03.2013 20:48
Bassam Jussef w studiu podczas prowadzenia swojego programu. Na poduszce podobizna prezydenta Mursiego

Bassam Jussef w studiu podczas prowadzenia swojego programu. Na poduszce podobizna prezydenta Mursiego (Fot. Youtube.com)

Egipski prokurator generalny nakazał aresztowanie najbardziej znanego w kraju satyryka Bassama Jussefa. Opozycja grzmi: W kraju nadal nie ma demokracji. Mursi coraz bardziej ogranicza nasze wolności.
Jussef prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej nadawany co tydzień w piątek w porze największej oglądalności program "El-Brenameg" (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta. W programie często żartuje z Mohammeda Mursiego i islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się prezydent.- Prokurator generalny Talaat Ibrahim nakazał aresztowanie Bassama Jussefa pod zarzutem obrażania prezydenta Mursiego - poinformowało państwowe radio. Według egipskiej agencji MENA satyrykowi zarzuca się również obrazę islamu.

Jussef potwierdził później te wiadomości na Twitterze i oświadczył, że sam uda się w niedzielę do prokuratury. - Ale będą godni uznania, jeśli sami wyślą samochód i oszczędzą mi podróży - dodał.

Opozycja: W kraju nadal nie ma pełnej demokracji

Egipska opozycja twierdzi, że w ponad dwa lata po obaleniu przez społeczną rewoltę autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka w kraju nadal nie ma pełnej demokracji, a jej rozwój Mursi i Bractwo Muzułmańskie coraz bardziej krępują.

Bractwo oskarża natomiast swych świeckich przeciwników o wzniecanie społecznych niepokojów w sytuacji, gdy nie mogą zdobyć władzy drogą wyborów. Wskazuje też, że nieustanne zamieszki blokują przezwyciężanie dotkliwego kryzysu gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób zostały ranne, gdy tysiące zwolenników i przeciwników Bractwa starły się w pobliżu jego głównej siedziby w Kairze. Następstwem zajść było aresztowanie kilku działaczy opozycji.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 58 razy 46

  Nie pojadę do Egiptu na wakacje, bo nie będę wspierać finansowo republiki islamskiej Bractwa Muzułmańskiego.

 • grr-5

  Oceniono 13 razy 7

  A czego sie spodziewali po rządach iSSlamistów?

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 5

  u nas życie takie scenariusze pisze

  a komedia ciągle w rynsztoku

 • nuclearsnake

  Oceniono 16 razy 4

  tych co ukradli księżyc, było widać więcej niż dwóch, jak nie bezdomnego to satyryków chcą ciągać po sądach i wszystko byłoby cacy, gdyby przed sądem za obrazę/wyśmiewanie/znieważanie odpowiadali również ci, co swój brak szacunku do bliźniego odzwierciedlają także w stosunku do zwykłego człowieka, a nie tylko głów państw, w przeciwnym razie mogą się pocałować gdzieś, prawo i zasady kultury mają dotyczyć wszystkich obywateli, a ludzie na wysokich stanowiskach mają dawać krystaliczny tego przykład, więc zamiast aresztować tego satyryka, należałoby dogłębnie prześwietlić tego prezydenta z którego ten satyryk żartował i sprawdzić czy tenże prezio swoimi wypowiedziami nie "dotknął" aby kogo

 • misiupisiu2

  Oceniono 5 razy 3

  Egipski Antykomor.

 • jk1962

  Oceniono 5 razy 3

  Tak szyderczej i śmiesznej satyry z władzy w Polsce nie widziałem.

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 2

  A czy w Polsce jest inaczej ?

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  "Według egipskiej agencji MENA satyrykowi zarzuca się również obrazę islamu."
  ==============================================================
  To coś tak jak u nas za obrazę WC, czyli wartości chrześcijańskich. Jednak to Bractwo Muzułmańskie czegoś od Najjaśniejszej Pomrocznej się nauczyło.

 • jamoc

  Oceniono 4 razy 2

  a u nas? a u nas - cha, pełen relatywizm... :)

  "małego" pognębić = zasługę mieć
  'Bronkowi" dosunąć = samobója strzelić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje