Egipt: Prokurator generalny kazał aresztować znanego satyryka. "Za żarty z prezydenta"

30.03.2013 20:48
Bassam Jussef w studiu podczas prowadzenia swojego programu. Na poduszce podobizna prezydenta Mursiego

Bassam Jussef w studiu podczas prowadzenia swojego programu. Na poduszce podobizna prezydenta Mursiego (Fot. Youtube.com)

Egipski prokurator generalny nakazał aresztowanie najbardziej znanego w kraju satyryka Bassama Jussefa. Opozycja grzmi: W kraju nadal nie ma demokracji. Mursi coraz bardziej ogranicza nasze wolności.
Jussef prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej nadawany co tydzień w piątek w porze największej oglądalności program "El-Brenameg" (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta. W programie często żartuje z Mohammeda Mursiego i islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się prezydent.- Prokurator generalny Talaat Ibrahim nakazał aresztowanie Bassama Jussefa pod zarzutem obrażania prezydenta Mursiego - poinformowało państwowe radio. Według egipskiej agencji MENA satyrykowi zarzuca się również obrazę islamu.

Jussef potwierdził później te wiadomości na Twitterze i oświadczył, że sam uda się w niedzielę do prokuratury. - Ale będą godni uznania, jeśli sami wyślą samochód i oszczędzą mi podróży - dodał.

Opozycja: W kraju nadal nie ma pełnej demokracji

Egipska opozycja twierdzi, że w ponad dwa lata po obaleniu przez społeczną rewoltę autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka w kraju nadal nie ma pełnej demokracji, a jej rozwój Mursi i Bractwo Muzułmańskie coraz bardziej krępują.

Bractwo oskarża natomiast swych świeckich przeciwników o wzniecanie społecznych niepokojów w sytuacji, gdy nie mogą zdobyć władzy drogą wyborów. Wskazuje też, że nieustanne zamieszki blokują przezwyciężanie dotkliwego kryzysu gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób zostały ranne, gdy tysiące zwolenników i przeciwników Bractwa starły się w pobliżu jego głównej siedziby w Kairze. Następstwem zajść było aresztowanie kilku działaczy opozycji.

Zobacz także
Komentarze (29)
Egipt: Prokurator generalny kazał aresztować znanego satyryka. "Za żarty z prezydenta"
Zaloguj się
 • uwagiluzne

  0

  uwielbiam tego gościa, i jego amerykańskiego brata Jon'a Stewart'a. Dzięki nim można się jeszcze połapać w tym morzu krętact i łajdactw. I przy okazji pośmiać, nawet jeśli gorzki to śmiech. Szkoda mi tylko Bassama, bo już mu się nieraz dobierali do tyłka, i boję się, że w końcu go dorwą. Jeśli nie reżim, to jakiś maniak w obronie "tatusia"... . Trzymam kciuki za super odważnego, egipskiego Stańczyka.

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  Dzięki Bogu w Polsce nie ma islamu, jest demokracja. Nie pamiętam czy prezydent Kaczyński miał poczucie humoru? Obecny ma . Islamu u nas nie ma więc jest OK. B.klimkiewicz.

 • jawa03

  Oceniono 1 raz 1

  Muzułmanienie mają poczucia humoru bo to są kozojeby.

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 2

  A czy w Polsce jest inaczej ?

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  "Według egipskiej agencji MENA satyrykowi zarzuca się również obrazę islamu."
  ==============================================================
  To coś tak jak u nas za obrazę WC, czyli wartości chrześcijańskich. Jednak to Bractwo Muzułmańskie czegoś od Najjaśniejszej Pomrocznej się nauczyło.

 • propagacja

  Oceniono 1 raz 1

  Komiczne..

 • misiupisiu2

  Oceniono 5 razy 3

  Egipski Antykomor.

 • jamoc

  Oceniono 4 razy 2

  a u nas? a u nas - cha, pełen relatywizm... :)

  "małego" pognębić = zasługę mieć
  'Bronkowi" dosunąć = samobója strzelić

 • 1.stanley

  Oceniono 5 razy 1

  Zupełnie jak u nas.Po rewolucji ta sama banda rządzi.Ich dzieci rozsiani są po najważniejszych instytucjach decyzyjnych i opiniotwórczych w Polsce.I tak jest wszędzie,w krajach niby wyzwolonych,niby demokratycznych.U nas np.gangi polityczne, niby opozycji ( Żydzi z KOR), komusza czerwona burżuazja i czarny kler,doszły do porozumienia przy okrągłym stole i w Magdalence przy kielichu.Dzieląc dobra Polskie między siebie,resztę ochłapów zostawiając pospólstwu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje