W nocy zmieniliśmy czas na letni, spaliśmy godzinę krócej. Czy to potrzebne? [GRAFIKA]

30.03.2013 16:38
Dziś w nocy przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00

Dziś w nocy przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 (fot. Gazeta.pl)

Dziś w nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni. 31 marca nad ranem wskazówki zegarów przesunęliśmy z godziny 2 na 3, przez co spaliśmy godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 27 października. Czy zmiana czasu jest w ogóle potrzebna?
Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.Zobacz także
Komentarze (128)
Zaloguj się
 • funkenschlag

  Oceniono 239 razy 193

  Mi się podoba czas letni, a zmiana czasu na zimowy jest bez sensu, bo zimą rano i tak jest ciemno i jak z roboty się wraca to mogło by być trochę widniej.

 • dziadekjam

  Oceniono 169 razy 119

  Może to miało sens, jak masowo chodzono do pracy na 6 7 , ale teraz, to już raczej przeżytek i tylko robi zamieszanie dwa razy w roku.

 • mirek11768

  Oceniono 169 razy 113

  Dzień będzie dłuższy -zasluga prezesa
  Śpimy krócej - wina Tuska

  :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 • acototak

  Oceniono 103 razy 95

  Nie można by tych zegarków przestawiać o innej godzinie? Tak muszę wstawać o drugiej w nocy i potem nie mogę zasnąć

 • last.man.standing

  Oceniono 101 razy 73

  Skoro nawet tak durnego zwyczaju jak zaprzestanie zmian czasu Polska nie jest w stanie zmienić to nie liczcie na to, że inne, znacznie trudniejsze i ambitniejsze rzeczy kiedykolwiek zostaną zmienione.

 • krzych.korab

  Oceniono 96 razy 68

  Kiedy w latach 70 ubiegłego wieku, wprowadzano ją w PRL chodziło o oszczędność energii elektrycznej. Nie wiem czy nawet wtedy przynosiło to gospodarce jakikolwiek zysk. Nikt tego nigdy tak dokładnie nie policzył. Dziś w dobie firm prywatnych takie zarządzenie straciło sens. W zakładach i firmach pracujących 24 godziny na dobę, nic to nie zmieni. Małe firmy mogą przesunąć czas pracy na późniejsze godziny. Sklepy i hipermarkety, pozbawione witryn wystawowych i dużych okien przez cały czas swego funkcjonowania zużywają energię. Większość społeczeństwa przychodzi bardziej zmęczona do pracy bo odbiera im się godzinę odpoczynku. Dochodzi jeszcze sprawa zdrowotna. Wiele osób choruje z powodu dużej różnicy temperatur pomiędzy wychodzeniem do pracy i powrotem. Bojąc się utraty pracy, pracują powodując większe spustoszenie organizmu i zarażając innych. Zmuszeni do zakładania rano cieplejszej odzieży, przegrzewają swoje organizmy wracając. Wspomnę jeszcze o dzieciach. Czy nasi posłowie tak dbający i kochający nienarodzone, zadbają o komfort życia narodzonych ?

 • stefanpajonk

  Oceniono 86 razy 56

  Czy to wymyślił jakiś debil ?

  Nie ma zalet i wad są tylko konsekwencje.... q-wa przecież jakby został czas tylko letni to by były same "zalety" a wady by nie było.

  Po prostu logiczna abstrakcja... Niech teraz autor napisze wady i zalety jakby zachować tylko czas letni. Teraz już autor wie że to są konsekwencje a nie wady i zalety ?

  Jak może być zaletą w zmianie czasu dłuższy dzień... jakby nie było zmiany czasu ( letni - oficjalny) to by był cały czas dłuższy dzień, a więc te wady i zalety to do czego ? Jakaś biegunka umysłowa w tym artykule.

 • play100cen

  Oceniono 58 razy 34

  Te wszystkie argumenty ZA są o dupę roztrzaść a to dlatego, że są jednocześnie argumentami PRZECIW tylko że w stosunku do tego, co nas czeka za pół roku, czyli zmianie czasu "na gorsze".

  Jestem zwolennikiem zlikwidowania zmiany w czasie. Jeśli jakakolwiek zmiana powinna być to wprost przeciwna do tej jaka panuje obecnie, czy powinniśmy wstawać WCZEŚNIEJ zimą, żeby słońce świeciło do jak najpóźniejszej godziny, a latem kiedy słońce i tak dzień jest długi można znowu zegarki cofnąć o godzinę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje