Druga telewizyjna prezentacja Całunu Turyńskiego w Wielką Sobotę [WIDEO]

30.03.2013 16:17
Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego

Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego (Fot. Wikimedia Commons/Public Domain)

- Oblicze znajdujące się na całunie przypomina twarze ludzi dotkniętych przez cierpienie oraz wojny i deptanie ich godności - powiedział dziś papież Franciszek z okazji drugiego w historii telewizyjnego wystawienia Całunu Turyńskiego.
W przesłaniu wideo zarejestrowanym z okazji prezentacji w pierwszym kanale telewizji publicznej RAI w Wielką Sobotę płótna przechowywanego w katedrze w Turynie papież podkreślił, zwracając się do telewidzów: "Także i ja staję dziś razem z wami przed Świętym Całunem i dziękuję Panu, który wraz ze współczesnymi środkami technicznymi daje nam tę możliwość".

Stąd ściągniesz aplikację Całun 2.0 na iPhone'a i iPada >>>

Prezentacja Całunu Turyńskiego

- Chociaż ma to taką formę, nie tylko zwyczajnie obserwujemy, ale oddajemy cześć - to jest spojrzenie modlitewne. Powiedziałbym więcej: jest to pozwolenie, by na nas patrzono. To oblicze ma oczy zamknięte, jest obliczem zmarłego, a jednak tajemnie na nas patrzy i w ciszy do nas przemawia - dodał Franciszek.

"Obraz odbity na płótnie przemawia do serca"

- Dlaczego wierny lud, tak jak wy, chce się zatrzymać przed tą ikoną Człowieka biczowanego i ukrzyżowanego? Ponieważ Człowiek z Całunu zaprasza nas do kontemplowania Jezusa z Nazaretu - zauważył. Papież mówił, że obraz odbity na płótnie "przemawia do serca", zachęca do patrzenia na krzyż, do zanurzenia się w wymownym milczeniu miłości.

Całun Turyński 2.0 - relikwia trafia do świata nowych mediów >>>

Wskazał, że poprzez Całun do wiernych dociera "wyjątkowe i ostateczne słowo Boga: Miłość, która stała się człowiekiem". - To oszpecone Oblicze przypomina tak wiele twarzy mężczyzn i kobiet zranionych przez życie nie szanujące ich godności, przez wojny, które uderzają w najsłabszych. A jednak Oblicze z Całunu przekazuje wielki pokój; to udręczone ciało wyraża majestat panującego - powiedział papież Franciszek.

Papież zakończył przemówienie słowami modlitwy świętego Franciszka z Asyżu: "Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi Panie prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję, doskonałą miłość, pokorę głęboką, zrozumienie i poznanie, bym wypełnił Twoją świętą i nieomylną wolę".

Druga prezentacja Całunu

Po raz drugi w historii w Wielką Sobotę doszło do telewizyjnej prezentacji Całunu Turyńskiego, w który według tradycji owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Rejestrowana przez kamery liturgiczna ceremonia odbyła się w katedrze w Turynie.

Zgody na prezentację Całunu Turyńskiego we włoskiej telewizji publicznej RAI udzielił papież Benedykt XVI tuż przed swą abdykacją w ostatnim dniu lutego. Po raz pierwszy Całun został pokazany w telewizji 23 lipca 1973 roku.

Przed trzema laty Całun został poddany drobiazgowej renowacji i konserwacji. Poprzedni arcybiskup Turynu kardynał Severino Poletto w 2010 roku zastrzegł, że "nie ma matematycznej pewności, że Całun to autentyczne płótno, w które zawinięto ciało Chrystusa".

JPII: Całun jest wyzwaniem dla rozumu

Kościół, nie zajmując oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności Całunu Turyńskiego, przywołuje słowa Jana Pawła II z 1998 roku: "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".

Jan Paweł II podkreślił, że Kościół wzywa, by "zachowywać wewnętrzną wolność w działaniu, skrupulatnie przestrzegać zasad naukowej metodologii, a zarazem szanować wrażliwość wiernych".

Zobacz także
Komentarze (148)
Druga telewizyjna prezentacja Całunu Turyńskiego w Wielką Sobotę [WIDEO]
Zaloguj się
 • czerwonylech

  Oceniono 1 raz -1

  Watykański szwindel dla jaskiniowców.

 • funkenschlag

  Oceniono 1 raz 1

  A tak w ogóle to się sprytnie łapkami zakrył ten Jezus, żeby go o obrzezanie żydowskie katolicy nie posądzili. ;)

 • funkenschlag

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba wychlam actimelka i się zauroczę.

 • kala.fior

  Oceniono 2 razy 2

  "poprosiłem Jezusa Mogilskiego, już Zmartwychwstałego, by wstąpił we mnie"

  No i co? Widzisz coś ? Słyszysz coś?

  Lepiej nie opowiadaj o tym nikomu, ludzie maja mało poczucia humoru i cierpliwości; możesz skończyć w niewygodnym białym fraku z długimi rękawami.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba nigdy nad kawałkiem pobrudzonego płótna nie wygadywano tylu głupot...
  Sprawdza się twierdzenie że kłamstwo powtarzane długo staje się prawdą.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 0

  Jezusa nosimy w sobie. Stąd duchowo Go rozpoznajemy. W nas jest prawdziwy Całun! To powiedziawszy, mocno wierzę, że Całun Turyński jest ogromnie zbliżony do wizerunku Jezusa, który noszę w sobie. Nie zapominajmy jednakże, że Jezus, to nie wizerunek, ale prawdziwy Bóg-Człowiek, którego przyjmujemy w Eucharystii i którego odtwarza nam nieomylnie Święty Duch! Dziś, w ta Wielkanoc, poprosiłem Jezusa Mogilskiego, już Zmartwychwstałego, by wstąpił we mnie.

 • archieil

  0

  Czasem żeby zobaczyć wystarczy zrozumieć na co się patrzy.

  Nie trzeba zmieniać nic w sposobie patrzenia, a jedynie w sposobie rozumienia co się widzi.

  trzymam kciuki za tych waszych złodziejaszków... niech w końcu i na swój szczaw trafią, a nie tylko srają z pociągu i krzyczą, że szczaw dzięki nim magiczne właściwości zyskał.

 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 2

  nanabum: "Jak ktoś ma swoją wizję to nic nie pomoże".
  -------------------------------------------------------------------------
  No właśnie. Na wiarę, że domniemany stworzyciel nieba i ziemi, nie ma nic mądrzejszego do roboty niż pokazywanie się na jakichś całunach, szybach, drzewach, kominach, chmurach jak sztukmistrz wyciągający w cyrku króliki z kapelusza, nie ma innego lekarstwa jak głęboka edukacja. Ale zbiór pasożytów zwanych szamanami też o tym wie, dlatego domaga się uczenia religii w przedszkolach. Im wcześniej zaszczepi się w kandydacie na człowieka religijne idiotyzmy, tym są trwalsze, co każdego dnia udowadniają na wszystkich możliwych forach takie stare dzieci, które raczkującymi dziećmi w tych sprawach będą do końca swych dni.

 • face42

  Oceniono 2 razy 2

  musielibyście zobaczyć moją chusteczkę do nosa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje