Druga telewizyjna prezentacja Całunu Turyńskiego w Wielką Sobotę [WIDEO]

30.03.2013 16:17
Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego

Pozytyw i negatyw twarzy Chrystusa z Całunu Turyńskiego (Fot. Wikimedia Commons/Public Domain)

- Oblicze znajdujące się na całunie przypomina twarze ludzi dotkniętych przez cierpienie oraz wojny i deptanie ich godności - powiedział dziś papież Franciszek z okazji drugiego w historii telewizyjnego wystawienia Całunu Turyńskiego.
W przesłaniu wideo zarejestrowanym z okazji prezentacji w pierwszym kanale telewizji publicznej RAI w Wielką Sobotę płótna przechowywanego w katedrze w Turynie papież podkreślił, zwracając się do telewidzów: "Także i ja staję dziś razem z wami przed Świętym Całunem i dziękuję Panu, który wraz ze współczesnymi środkami technicznymi daje nam tę możliwość".

Stąd ściągniesz aplikację Całun 2.0 na iPhone'a i iPada >>>

Prezentacja Całunu Turyńskiego

- Chociaż ma to taką formę, nie tylko zwyczajnie obserwujemy, ale oddajemy cześć - to jest spojrzenie modlitewne. Powiedziałbym więcej: jest to pozwolenie, by na nas patrzono. To oblicze ma oczy zamknięte, jest obliczem zmarłego, a jednak tajemnie na nas patrzy i w ciszy do nas przemawia - dodał Franciszek.

"Obraz odbity na płótnie przemawia do serca"

- Dlaczego wierny lud, tak jak wy, chce się zatrzymać przed tą ikoną Człowieka biczowanego i ukrzyżowanego? Ponieważ Człowiek z Całunu zaprasza nas do kontemplowania Jezusa z Nazaretu - zauważył. Papież mówił, że obraz odbity na płótnie "przemawia do serca", zachęca do patrzenia na krzyż, do zanurzenia się w wymownym milczeniu miłości.

Całun Turyński 2.0 - relikwia trafia do świata nowych mediów >>>

Wskazał, że poprzez Całun do wiernych dociera "wyjątkowe i ostateczne słowo Boga: Miłość, która stała się człowiekiem". - To oszpecone Oblicze przypomina tak wiele twarzy mężczyzn i kobiet zranionych przez życie nie szanujące ich godności, przez wojny, które uderzają w najsłabszych. A jednak Oblicze z Całunu przekazuje wielki pokój; to udręczone ciało wyraża majestat panującego - powiedział papież Franciszek.

Papież zakończył przemówienie słowami modlitwy świętego Franciszka z Asyżu: "Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi Panie prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję, doskonałą miłość, pokorę głęboką, zrozumienie i poznanie, bym wypełnił Twoją świętą i nieomylną wolę".

Druga prezentacja Całunu

Po raz drugi w historii w Wielką Sobotę doszło do telewizyjnej prezentacji Całunu Turyńskiego, w który według tradycji owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Rejestrowana przez kamery liturgiczna ceremonia odbyła się w katedrze w Turynie.

Zgody na prezentację Całunu Turyńskiego we włoskiej telewizji publicznej RAI udzielił papież Benedykt XVI tuż przed swą abdykacją w ostatnim dniu lutego. Po raz pierwszy Całun został pokazany w telewizji 23 lipca 1973 roku.

Przed trzema laty Całun został poddany drobiazgowej renowacji i konserwacji. Poprzedni arcybiskup Turynu kardynał Severino Poletto w 2010 roku zastrzegł, że "nie ma matematycznej pewności, że Całun to autentyczne płótno, w które zawinięto ciało Chrystusa".

JPII: Całun jest wyzwaniem dla rozumu

Kościół, nie zajmując oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności Całunu Turyńskiego, przywołuje słowa Jana Pawła II z 1998 roku: "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".

Jan Paweł II podkreślił, że Kościół wzywa, by "zachowywać wewnętrzną wolność w działaniu, skrupulatnie przestrzegać zasad naukowej metodologii, a zarazem szanować wrażliwość wiernych".

Zobacz także
Komentarze (148)
Zaloguj się
 • brudno

  Oceniono 185 razy 155

  Kolejny cud - klikam na newsa o jeziorze Aralskim - a otwiera mi się całun...

 • cezar85

  Oceniono 71 razy 53

  klikam na pustynię a tu kościół

  prorocze linki gazety

 • xsawer

  Oceniono 80 razy 44

  "Obraz odbity na płótnie przemawia do serca"

  -Lepiej gdyby przemówił do rozumu.

 • kazmierz111

  Oceniono 55 razy 27

  wszelakie święta dopasowano do już dawno istniejących czyli zawłaszczono poganom ogłaszając wszem i wobec ze to jedyne i słuszne w dodatku to raczej astronomiczne święta (przesilenie)

 • zygaja58

  Oceniono 29 razy 21

  Tam gdzie kończy się nauka,zaczyna się wiara i przy tym na razie pozostańmy.

 • politologist

  Oceniono 44 razy 20

  To, że Jezus przebywał w Europie w XIII wieku, bo tyle lat liczy sobie całun, to prawdziwy cud

 • cezar85

  Oceniono 30 razy 18

  teraz wiesz czemu zakazujemy wszelakich obrazków mohameta, allaha i takich tam...

  powiedział kolega muzułumanin

 • queserasera

  Oceniono 65 razy 17

  "JPII: Całun jest wyzwaniem dla rozumu"... Papuasa!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 70 razy 14

  Do mnie nie przemawia.

  Ludzie wierzą w prawdziwość tego wszystkiego, co wydaje się być przedmiotem ich silnej wiary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje