Koncern tytoniowy płaci, fundacja opracowuje raport. Poseł Wipler: Jest zlecenie na czarny PR

Fundacja, której współzałożycielem jest poseł PiS Przemysław Wipler, opublikowała raport dotyczący skutków zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Za raport zapłacił jeden z największych koncernów działających w tej branży, o czym jego autorzy nie wspomnieli. - To czarny PR wokół fundacji - broni się Przemysław Wipler.
"Polityka podatkowa państwa wobec branży tytoniowej oraz jej konsekwencje ekonomiczne i społeczne" to raport przygotowany przez Fundację Republikańską. "Rzeczpospolita" zarzuciła współzałożycielowi fundacji posłowi PiS Przemysławowi Wiplerowi, że w raporcie zatajono informacje o firmie, która go sfinansowała. A jest to British American Tobacco - jeden z liderów rynku tytoniowego. Poseł Wipler potwierdził te informacje, ale podkreślił, że koncern nie miał żadnego wpływu na analizy i wnioski zawarte w raporcie.

Jeśli intencje firmy są zgodne z interesem publicznym

Przemysław Wipler zaprzeczył zarzutom o tendencyjności raportu. Zaznaczył, że fundacja weryfikuje, czy zamawiane komercyjne opracowanie jest zgodne z interesem publicznym. - Współpraca jest możliwa jedynie, gdy taka zbieżność jest ewidentna i uzasadniona - powiedział w rozmowie z serwisem " Plac wolności ". Podkreślił też, że zwrócił się do zarządu Fundacji o zgodę na upublicznienie kwoty, jaką British American Tobacco zapłacił za zamówiony raport.

Poseł przypomniał również, że Fundacja Republikańska utrzymuje się z wpływów ze sprzedaży czasopisma oraz z wpłat indywidualnych darczyńców. Pieniądze od koncernu tytoniowego miały więc stanowić zaledwie ułamek jej dochodów.

Jest zlecenia na czarny PR wokół fundacji

Zdaniem Wiplera zamieszanie wokół raportu jest elementem zleconego mediom czarnego PR-u wokół fundacji. Dowodem na to mają być niemal identyczne pytania, które w związku z ta sprawą przesłały redakcje "Rzeczpospolitej", "Polityki" i TVP.

Poseł Wipler zasugerował też, że publikacja "Rzeczpospolitej", która jako pierwsza zajęła się kwestią finansowania raportu przez koncern tytoniowy, związana jest z jego interpelacją w parlamencie. - "Rzeczpospolita" dostała 2 marca odpowiedzi z fundacji na wszystkie pytania. Dlaczego zaatakowała mnie dopiero po interpelacji w sprawie niejasności w sprzedaży jej udziału przez skarb państwa? - pytał w rozmowie z "Placem Wolności".

Raport i interpelacja

Raport, o którym przed kilkoma dniami temu napisała " Rzeczpospolita" powstał we wrześniu 2012 r. To analiza zmian na rynku tytoniowym, jakie ma spowodować nowa polityka podatkowa, a przede wszystkim zaproponowane przez rząd stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. Z raportu wynika, że najwięcej na zmianach zyska firma Philip Morris, stracą natomiast mniejsi i średni gracze na rynku.

Autorzy raportu podkreślają też, że nowe rozwiązania podatkowe negatywnie odbiją się na finansach państwa. Mają też doprowadzić do rozwoju szarej strefy.

Jak ujawniła "Rzeczpospolita", raport był współfinansowany przez British American Tobacco, czyli największego konkurenta koncernu Philip Morris. To właśnie BAT dominuje w segmencie tanim i średnim, który - jak wynika z raportu - najwięcej straci na proponowanych zmianach.

Więcej o:
Komentarze (102)
Koncern tytoniowy płaci, fundacja opracowuje raport. Poseł Wipler: Jest zlecenie na czarny PR
Zaloguj się
 • robwinnicki

  Oceniono 2 razy 0

  Pan Poseł BAT-Man krzyczy że to zemsta "Rz'?

  Rzeczpospolita ujawniła związki pomiędzy koncernem tytoniowym British American Tobacco (BAT) a jego, Posła Wiplera (byłą) Fundacją Republikańską na podstawie raportu której zmieniano ustawy w Sejmie.
  Pan Poseł BAT-Man krzyczy że to zemsta "Rz'?
  Zemsta, nie zemsta ale wypadałoby udział swój i swojej byłej fundacji wyjaśnić.

  www.facebook.com/photo.php?fbid=434710946612417

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  cała polska pali lewe szlugi i tyle.
  i o tym jest raport

  przeczytajcie go zanim skrytykujecie.

  A ja wolę zeby to palacze bardziej dokładali się Vincentowi

 • t0maszek44

  Oceniono 1 raz 1

  "To czarny PR wokół fundacji - broni się Przemysław Wipler. " Jasne, złapią cie za rękę, mów, że nie twoja

 • klarneta8

  Oceniono 3 razy 1

  A jednak koncern tytoniowy wplacil!!!! Skoro tak, to moze walczmy tak jak w USA, by taki koncern placil na leczenie RAKOWCOW-PALACZY!!??

 • klakson49

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy zasługują i na taką koalicję i na taką opozycję. Przecież ta ban.a jest odzwierciedleniem społeczeństwa. Pełne mordy frazesów od prawej do lewej.

 • calli

  Oceniono 2 razy 2

  Przyjmowanie łapówek od BAT jest oczywiście naganne, ale czy ktoś może zarzucić pisiorowi, że w stwierdzeniu '(...) nowe rozwiązania podatkowe negatywnie odbiją się na finansach państwa. Mają też doprowadzić do rozwoju szarej strefy' nie ma racji?

  Nie wiem jak u Was, ale u mnie za paczkę fajek z akcyzą wychodzi już nieco ponad dwie z przemytu. I jak myślicie, co pali całe miasto? :)

 • kubekpolityczny.plwolnosci.pl

  Oceniono 3 razy 1

  A nikt się nie zastanowi nad korelcją pomiędzy atakiem Rzeczpospolitej a interpelacją Wiplera w sprawie jej prywatyzacji?

  Kubek Polityczny - internetowa partyzantka blogerska

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  @k1985
  „wpływy z akcyzy spadły hehehe i spadają wciąż hehehe”

  Nie ciesz się, bo to kolesie z PO rządzą
  wiec oni będą zaopatrywać czarny rynek i zarobią dużo kasy.
  Przecież ich CBA, ABW, policja czy inne Tomki będą ich
  ochraniać przed konkurencja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX