Koncern tytoniowy płaci, fundacja opracowuje raport. Poseł Wipler: Jest zlecenie na czarny PR

30.03.2013 13:08
Poseł Przemysław Wipler

Poseł Przemysław Wipler (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Fundacja, której współzałożycielem jest poseł PiS Przemysław Wipler, opublikowała raport dotyczący skutków zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Za raport zapłacił jeden z największych koncernów działających w tej branży, o czym jego autorzy nie wspomnieli. - To czarny PR wokół fundacji - broni się Przemysław Wipler.
"Polityka podatkowa państwa wobec branży tytoniowej oraz jej konsekwencje ekonomiczne i społeczne" to raport przygotowany przez Fundację Republikańską. "Rzeczpospolita" zarzuciła współzałożycielowi fundacji posłowi PiS Przemysławowi Wiplerowi, że w raporcie zatajono informacje o firmie, która go sfinansowała. A jest to British American Tobacco - jeden z liderów rynku tytoniowego. Poseł Wipler potwierdził te informacje, ale podkreślił, że koncern nie miał żadnego wpływu na analizy i wnioski zawarte w raporcie.

Jeśli intencje firmy są zgodne z interesem publicznym

Przemysław Wipler zaprzeczył zarzutom o tendencyjności raportu. Zaznaczył, że fundacja weryfikuje, czy zamawiane komercyjne opracowanie jest zgodne z interesem publicznym. - Współpraca jest możliwa jedynie, gdy taka zbieżność jest ewidentna i uzasadniona - powiedział w rozmowie z serwisem "Plac wolności ". Podkreślił też, że zwrócił się do zarządu Fundacji o zgodę na upublicznienie kwoty, jaką British American Tobacco zapłacił za zamówiony raport.

Poseł przypomniał również, że Fundacja Republikańska utrzymuje się z wpływów ze sprzedaży czasopisma oraz z wpłat indywidualnych darczyńców. Pieniądze od koncernu tytoniowego miały więc stanowić zaledwie ułamek jej dochodów.

Jest zlecenia na czarny PR wokół fundacji

Zdaniem Wiplera zamieszanie wokół raportu jest elementem zleconego mediom czarnego PR-u wokół fundacji. Dowodem na to mają być niemal identyczne pytania, które w związku z ta sprawą przesłały redakcje "Rzeczpospolitej", "Polityki" i TVP.

Poseł Wipler zasugerował też, że publikacja "Rzeczpospolitej", która jako pierwsza zajęła się kwestią finansowania raportu przez koncern tytoniowy, związana jest z jego interpelacją w parlamencie. - "Rzeczpospolita" dostała 2 marca odpowiedzi z fundacji na wszystkie pytania. Dlaczego zaatakowała mnie dopiero po interpelacji w sprawie niejasności w sprzedaży jej udziału przez skarb państwa? - pytał w rozmowie z "Placem Wolności".

Raport i interpelacja

Raport, o którym przed kilkoma dniami temu napisała "Rzeczpospolita" powstał we wrześniu 2012 r. To analiza zmian na rynku tytoniowym, jakie ma spowodować nowa polityka podatkowa, a przede wszystkim zaproponowane przez rząd stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. Z raportu wynika, że najwięcej na zmianach zyska firma Philip Morris, stracą natomiast mniejsi i średni gracze na rynku.

Autorzy raportu podkreślają też, że nowe rozwiązania podatkowe negatywnie odbiją się na finansach państwa. Mają też doprowadzić do rozwoju szarej strefy.

Jak ujawniła "Rzeczpospolita", raport był współfinansowany przez British American Tobacco, czyli największego konkurenta koncernu Philip Morris. To właśnie BAT dominuje w segmencie tanim i średnim, który - jak wynika z raportu - najwięcej straci na proponowanych zmianach.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 248 razy 196

  A buzia pelna frazesów o etyce i moralności.

  Świat wg posła wygląda najpewniej tak:

  - Jak cię nie złapią to przedstawiasz wiarygodną opinię
  - A jak cię złapią znaczy że jest zlecenie na ciebie na czarny PR:)))

  Oczywiście niezależnie od rozwoju sytuacji fundacja wysyła fakturę:))))

  Jak żyć panie posle? Jak żyć:))))

 • nadordynariusz

  Oceniono 167 razy 143

  Z tego co pamiętam, to pajace z PiS i z tego co tam Kaczyński wypierdział czyli SP i PJN, Nowickiej zarzucali zbrodnie, bo jej fundację sponsorowały koncerny medyczne. Czego ona zresztą nie ukrywała. Teraz mamy do czynienia z czymś dużo gorszym i jest luzik. Poziom obłudy u katoprawiczków sięga niebios.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 145 razy 111

  To jest atak na KOSCIOL! To jest atak na wolne media!!! To jest ATAK na TV TRWAM!

 • ok-cham

  Oceniono 116 razy 100

  Czy poseł Wipler ma w kieszeni paczkę papierosów? Bo koncern tytoniowy ma na pewno w kieszeni posła Wiplera.

 • fakiba

  Oceniono 114 razy 90

  Wipler mówi że Fundacja utrzymuje się ze sprzedaży jakiegoś pisemka i wpłat darczyńców z których głównym jest PIS dla którego robi jakieś "ekspertyzy" a poza tym działa w sejmie jak lobbista na rzecz konkretnych firm i za to im płacą

 • jerjar

  Oceniono 90 razy 74

  Tobacco - ten źródłosłów co tabaka.

  Poseł Wipler udaje, że jest ciemny jak tabaka w rogu, a my wiemy, że kuty jest na cztery nogi.

 • fidelxxx

  Oceniono 48 razy 42

  Gosiewskiemu też Totalizator Sportowy pisał ustawę hazardową, a kiedy wałek wyszedł na jaw dochodzenie prawdy Kaczyński nazywał wrednymi atakami na patriotów z PiS.

 • dekarz55

  Oceniono 24 razy 22

  Wipler i jak sie czujesz jako sprzewdajna dziwka?

 • olewus.1

  Oceniono 21 razy 17

  Wipler, to skorumpowany łobuz, jak cały PiS, z Kaczyńskim na czele..

  www.wykop.pl/ramka/30682/kulisy-finansowania-pc-i-braci-kaczynskich/

  www.bankier.pl/forum/temat_ludzie-i-afery-pisu,4945923.html

  wyborcza.pl/dziennikarze/1,104622,4570562.html

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5312046,Swiadek__100_milionow_na_tajny_fundusz_PiS.html

  wiadomosci.wp.pl/kat,8171,title,Minister-skarbu-umorzyl-dlug-partii-Kaczynskiego,wid,9657137,wiadomosc_prasa.html
  itd.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje