Litewski parlament: Jesteśmy gotowi do rozstrzygania kwestii dotyczących Polaków

30.03.2013 10:21
Protest w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie

Protest w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

- Jesteśmy gotowi do rozstrzygania kwestii dotyczących Polaków mieszkających na Litwie, ale spodziewamy się też szacunku i rozstrzygania problemów mniejszości litewskiej w Polsce - oświadczył przewodniczący litewskiego Sejmu Vydas Gedvilas.
Gedvilas wziął niedawno w Warszawie udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. - Na Litwie jesteśmy gotowi do rozstrzygania kwestii Polaków czy innych mniejszości zamieszkałych na Litwie. Szacunku i rozstrzygania zaistniałych problemów mniejszości litewskiej w Polsce spodziewamy się również ze strony władz polskich - podkreślił szef Sejmasu.

Polacy na Litwie i Litwini w Polsce muszą mieć równe prawa

Jego zdaniem konkretnym przykładem, który świadczy o chęci strony litewskiej rozwiązywania problemów jest przygotowywanie na bazie rekomendacji rządowej grupy projektów niezbędnych dla rozstrzygnięcia kwestii, z którymi borykają się mniejszości. - Jako jedne z pierwszych do rozważania w Sejmie mają być zgłoszone projekty ustawy o pisowni imion i nazwisk w dokumentach, a także ustawa o mniejszościach narodowych - zaznaczył Gedvilas.

Podkreślił jednak, że omawianie propozycji wymaga czasu. Zapewnił przy tym, że litewscy posłowie nie chcą w sposób sztuczny zwlekać z rozstrzyganiem aktualnych kwestii. - W Sejmie litewskim, w koalicji rządzącej jest również frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i nie pozwoli ona zapomnieć, że potrzeba szybszego rozstrzygnięcia tej czy innej kwestii - stwierdził przewodniczący Sejmasu.

Wyraził przy tym optymizm, jeśli chodzi o prace nad mającym trafić pod obrady w maju projektem ustawy o mniejszościach narodowych, określającym używanie języka mniejszości. - Litwa przez długi czas stanowiła pozytywny przykład współżycia mniejszości narodowych (...). Myślę, że również podczas omawiania i uchwalania tego aktu prawnego kontynuowana będzie ta dobra tradycja - stwierdził.

Pytany o zapowiadaną rewizję niektórych założeń krytykowanej przez Polaków ustawy o oświacie oświadczył, że baza prawna dla mniejszości narodowych na Litwie i w Polsce musi być taka sama. - Polacy na Litwie i Litwini w Polsce muszą mieć takie same prawa - oświadczył.

Największe problemy Polaków na Litwie

Gedvilas odniósł się też do problemu zwrotu Polakom ziemi w Wilnie i podwileńskich miejscowościach. Jego zdaniem nieraz wykazywano, że kwestia restytucji nie jest związana z narodowością. Dodał, że Polacy są obecnie we władzach litewskich i mają możliwość rozwiązywania różnych problemów, w tym również tego.

Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: nie mają możliwości stosowania podwójnych - polskich i litewskich - nazw ulic i miejscowości w regionach, które zamieszkują oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach; mają problemy ze szkolnictwem polskim, a także ze zwrotem ziemi w Wilnie i w miejscowościach podwileńskich, której prawowitymi właścicielami w większości byli nasi rodacy. W ostatnich tygodniach doszło jednak do gestów, które mogą świadczyć o próbie poprawy stosunków.

Program nowego, centrolewicowego rządu Litwy, w skład którego wchodzi m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, przewiduje m.in. zalegalizowanie podwójnych - obok litewskich także polskich - nazw miejscowości i ulic w rejonach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość polską.

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 100 razy 66

  I znów czcze gadanie.

  Pan Gedvilas wie ze gadanie nic nie kosztuje. No i jeszcze można zrobić wrzutkę że Litwinom w Polsce też nie jest dobrze . No i oczywiście obłudne stwierdzenie o potrzebie "rozmów".

  Ja rozumiem że w tak małym narodzie istnieje strach przed zdominowaniem przez większego sąsiada ( my Polacy mamy niestety podobnie:) ale my nie chcemy odbierać Litwie Wilna a jedynie pragniemy by nasza mniejszość była uczciwie traktowana.

 • ladychapel

  Oceniono 219 razy 51

  LUDZIE!!! Kilka dni temu ukazał się artykuł o politykach AWPL, o ich projekcie obowiązkowej nauki religii w szkołach, zakazu aborcji. Za to nas Litwini nie znoszą, za to nasze panoszenie się i zaprowadzanie porządku polskiego wszędzie tam, gdzie się znajdziemy.
  A AWPL to partia bazująca na podsycaniu niezgody między Polakami i Litwinami. Strategia tej partii, oparta na „zagrożonej” sytuacji mniejszości narodowych, doprowadziła do nieporozumień i utraty zaufania w relacjach Litwy i Polski. Innymi słowy, potęga AWPL tkwi w politycznej kontroli Wileńszczyzny oraz podnoszeniu aktualnych problemów na wyżyny agendy politycznej. Jakikolwiek kompromis bądź tzw. ruszenie z martwego punktu stanowi zagrożenie dla tej ograniczonej ideowo partii i zmusi ją do poruszania nowych kontrowersyjnych problemów, za pomocą których będzie próbowała powrócić do korzystnej dla siebie sytuacji.

 • mariusz-boro

  Oceniono 147 razy 41

  Najwyższa pora pokazać Łabusom, kto od kogo jest zależny. Gospodarka tzw Litwy (Żmudzi) opiera się na usługach dla Rosji (na którą też szczekają). Wystarczy np szczegółowo i bezwzględnie zacząć kontrolować litewskie ciężarówki jeżdżące przez Polskę (nacisk na oś, czas pracy itd). Jeśli będą zatrzymywane co 10 kilometrów, to po miesiącu rura im zmięknie do prawidłowego poziomu. Bez usług transportowych wykonywanych w większości przez rosyjskie tylko zarejestrowane na Litwie firmy ich gospodarka zdechnie. I o to chodzi. I żadnych ustępstw wobec małego kraju wiecznych kolaborantów.

 • kaszebszci

  Oceniono 55 razy 31

  Ladychapel. Jesteś litewskim faszystą. Podejrzewam, ze korespondentem Lietuvos Rytas w Polsce. Czytałem ciebie na forach kuriera litewskiego, delfi. Piszesz ciągle te same bzdety songajłowskie o polskiej okupacji Podlasia, Wilenszczyzny. itp.Że wszyscy Polacy na Litwie to spolonizowani Białorusini, narodzie tutejszych etc. Pochwalasz dyskryminacje Polaków na Litwie. Znasz dość dobrze polski i podszywasz się teraz pod Polaka. Czemu piszesz Litwini nas nie znoszą. Przecież jesteś Litwinem nie Polakiem.

 • ragol

  Oceniono 42 razy 30

  Czy to ma być taki szacunek, jakim swojego zaproszonego gościa w postaci Prezydenta RP obdarzyła niedawno Pani Grzybowska? Szacunek przez brak Polskich symboli i całkowite pomięcie obecności Gościa w wystąpieniu?
  To ja dziękuję, postoję...

 • dziadekjam

  Oceniono 66 razy 26

  A co z religią w litewskich szkołach? Przecież bez katechety nie ma "polskości".

 • aide5

  Oceniono 69 razy 17

  Na Litwie mieszka niecale 3 mln ludzi przestancie o tym panstewku pisac jak o kims powaznym .

 • siekier35

  Oceniono 62 razy 12

  PiSlamiści jak dorwą się do władzy to zadbają o "polskość"i "polaków".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane