GUS: Wieś dogania już miasto pod względem poziomu życia

30.03.2013 07:51
Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Na wsi wciąż żyje się skromniej, ale to właśnie tam w minionej dekadzie warunki poprawiły się najbardziej - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na dane GUS o poziomie życia Polaków w latach 2000-11.
Zmalały zwłaszcza różnice w wyposażeniu mieszkań w miastach i na wsi. Mieszczuchy wciąż mogą się pochwalić liczniejszym wyposażeniem, ale ostatnio zdecydowanie więcej rodzin wiejskich poprawiło standard życia. Częściej niż w miastach kupowały komputery z dostępem do internetu, zmywarki do naczyń, drukarki, telefony komórkowe, odtwarzacze DVD, kuchenki mikrofalowe.

I niezależnie od miejsca zamieszkania, już prawie każde polskie gospodarstwo domowe ma 3 urządzenia: telewizor, pralkę automatyczną, komórkę.

UE służy wsi - ocenia główny ekonomista BGK Tomasz Kaczor.

Ale zwraca też uwagę, że o ile w ubiegłej dekadzie zmniejszyły się różnice dochodowe w miastach, to na wsiach wzrosły. Jak wylicza Kaczor, zyskały gospodarstwa większe, a zbiedniały te, gdzie głównym źródłem utrzymania były renty inwalidzkie, oraz małe, nieprodukujące nic lub tylko na własne potrzeby.

Zobacz także
Komentarze (56)
GUS: Wieś dogania już miasto pod względem poziomu życia
Zaloguj się
 • smantur

  Oceniono 1 raz 1

  To nie wieś dogania tak bardzo miasto, jak miasto dogania wieś w poziomie życia. Na wsi bezrobocie nie jest tak wielkie jak w mieście. Manipulacja pojęciami i przeciwstawianie nieprawidłowe dla zrozumienia faktów już u nas zadomowiło się wszędzie. A bieda w kraju rośnie już na potęgę. Niedługo dogonimy Bangladesz.

 • wlomat1

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem bezrobotny i żyję na takim poziomie jak ludzie w okresie okupacji hitlerowskiej. Czy osiągnę kiedyś poziom życia jak za komuny?>?>?>?>?>?>?

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz -1

  jak są pasożytami na tych frajerach co płacą ZUS podatki i składki NFZ to co w tym dziwnego?

 • tatun44

  Oceniono 1 raz -1

  Przecież to na kosz właśnie tych z miasta żyje dziś wieś , koszty ubezpieczeń społecznych ,koszty leczenia , wreszcie koszty utrzymania naszego państwa ponoszą niestety tylko mieszkańcy miast .

 • czaromir

  Oceniono 2 razy 2

  "Jak żyć"? - panie puemierze - "Jak żyć"?

 • folwark_polski

  0

  fizol a miasta nie dostaje dopłaty, płaci ZUS i wszelkie opłaty 3 x więcej

 • smantur

  Oceniono 8 razy 6

  To nie na wsi tak bardzo podnosi się poziom życia. To w miastach ten poziom życia coraz bardziej spada.Bezrobocie, bezdomność, ludzie żyjący z zapomogi te"walory" decydują coraz gwałtowniejszym spadku poziomu życia w miastach. A wysoki poziom życia w miastach dotyczy tylko ludzi bogatych, których też ubywa.
  To co tu stwierdzono jest wielką manipulacją osób przedstawiających te badania.

 • cezar85

  Oceniono 2 razy 2

  jeszcze chwila a będzie jak na zachodzie

  tylko bogatych będzie stać by mieszkać na wsi

 • mreck

  Oceniono 2 razy 2

  które miasto? Która wies? Ja mam wrażenie (Polska pólnocno-wschodnia) że miasto zjeżdża do poziomu wsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje