GUS: Wieś dogania już miasto pod względem poziomu życia

30.03.2013 07:51
Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Na wsi wciąż żyje się skromniej, ale to właśnie tam w minionej dekadzie warunki poprawiły się najbardziej - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na dane GUS o poziomie życia Polaków w latach 2000-11.
Zmalały zwłaszcza różnice w wyposażeniu mieszkań w miastach i na wsi. Mieszczuchy wciąż mogą się pochwalić liczniejszym wyposażeniem, ale ostatnio zdecydowanie więcej rodzin wiejskich poprawiło standard życia. Częściej niż w miastach kupowały komputery z dostępem do internetu, zmywarki do naczyń, drukarki, telefony komórkowe, odtwarzacze DVD, kuchenki mikrofalowe.

I niezależnie od miejsca zamieszkania, już prawie każde polskie gospodarstwo domowe ma 3 urządzenia: telewizor, pralkę automatyczną, komórkę.

UE służy wsi - ocenia główny ekonomista BGK Tomasz Kaczor.

Ale zwraca też uwagę, że o ile w ubiegłej dekadzie zmniejszyły się różnice dochodowe w miastach, to na wsiach wzrosły. Jak wylicza Kaczor, zyskały gospodarstwa większe, a zbiedniały te, gdzie głównym źródłem utrzymania były renty inwalidzkie, oraz małe, nieprodukujące nic lub tylko na własne potrzeby.

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • elektronik_99

  Oceniono 58 razy 52

  Na wielu wsiach żyje się teraz lepiej niz w mieście. Tam gdzie były rozgarnięte samorządy i potrafili wykorzystać dotacje mocno poprawiła się infrastruktura, na miejscu jest dostęp do wszystkich potrzebnych usług, a jednocześnie nie ma wad miasta, czyli tłoku, korków, przestępczości, hałasu itd.

 • stach22

  Oceniono 40 razy 26

  bo to już nie ta wieś co kiedyś, w wielu regionach rolnictwo praktycznie nie istnieje. Ziemię (niegdyś uprawną) kupują ludzie z miasta i budują domy. Powoli wieś pozostanie tylko z nazywy jako sypialnia miast

 • kniazwitold

  Oceniono 55 razy 23

  Jak wieś nie płaci podatków i 150 pln ZUSu miesięcznie, to dogania miasto - ale ktoś musi na to w miastach pracować.

 • joankb

  Oceniono 54 razy 22

  Jednym słowem pogorszyło się tym, którzy płacą podatki, składki, ZUS.
  Poprawiło się biorącym dotacje i korzystającym z oświaty, sądownictwa, dróg - za darmo.
  Wielki sukces... Najważniejsza wszak jest plazma dla małorolnego.

 • 1szansa

  Oceniono 37 razy 17

  To zależy jaki region Polski, są miejsca gdzie jak ktoś tu pisze "ugory leżą" , a przy tym siedzą panowie piją piwko, lecą do gminy po socjal i narzekają, że na niewiele wystarcza. Są natomiast regiony, gdzie ludzie są pracowici, domy piękne , koło domów porządne samochody. Jedno trzeba wszystkim powiedzieć - bez pracy nie ma nic. Socjal tu puste pieniądze, które nie zatkają ani biedy ani narzekającej buzi. Pracować trzeba, a nie opowiadać w autobusach jak słyszę "Za tysiąc złotych to mnie się nie chce z łóżka nogi zdjąć". Nic dziwnego, bo jak politycy opowiadają - JAK DOJDĘ WŁADZY TO DOSTANIECIE TO, I JESZCZE TO I WIELE WIĘCEJ, to czekają na darmowe. Już byli i przez dwa lata rozdawali to co poprzedni rząd wypracował

 • com.bi-nerki

  Oceniono 11 razy 7

  Jestem z miasta. Ze skromnej emerytury potrącają mi co miesiąc ponad 260 zł na NFOZ. Z drobnej działalności gospodarczej drugie tyle. Rolnik nie płaci nic. W mojej rodzinie są tradycje powstańcze, konspiracyjne i temu podobne głupstwa. Mojego syna namawiam do wyjazdu z tego kraju. Alleluja.

 • xdt

  Oceniono 25 razy 7

  Gdyby mi tak dawali dopłaty za samo bycie i pozwolili płacić krus, też bym się rozwijał.

 • pszczy2000

  Oceniono 27 razy 7

  Nie ma to,jak doplaty z Unii do hektarow,symboliczne skladki na KRUS I leczenie.

 • smantur

  Oceniono 8 razy 6

  To nie na wsi tak bardzo podnosi się poziom życia. To w miastach ten poziom życia coraz bardziej spada.Bezrobocie, bezdomność, ludzie żyjący z zapomogi te"walory" decydują coraz gwałtowniejszym spadku poziomu życia w miastach. A wysoki poziom życia w miastach dotyczy tylko ludzi bogatych, których też ubywa.
  To co tu stwierdzono jest wielką manipulacją osób przedstawiających te badania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje