Droga krzyżowa w Watykanie. Rozważania m.in. przeciwko ślepemu laicyzmowi oraz agresywnemu fundamentalizmowi

29.03.2013 21:50
Papież Franciszek przewodniczy Drodze Krzyżowej w Watykanie

Papież Franciszek przewodniczy Drodze Krzyżowej w Watykanie (Fot. ALESSANDRO BIANCHI Reuters)

Stanowcze słowa przeciwko despotom, niesprawiedliwości i deptaniu praw człowieka przez niektórych rządzących na świecie zabrzmiały w rozważaniach podczas drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek. W rozważaniach mowa też była o "ślepym laicyzmie, który zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka". Nabożeństwu z udziałem tysięcy ludzi przewodniczył papież Franciszek.
W trakcie Drogi Krzyżowej krzyż nieść będą papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, rodzina włoska i hinduska, członkowie stowarzyszenia pomocy niepełnosprawnym pielgrzymom, seminarzyści z Chin, franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnice z Nigerii i z Libanu oraz młodzi Brazylijczycy.

Tegoroczne rozważania, poświęcone przede wszystkim sytuacji i konfliktom na Bliskim Wschodzie, przygotowali jeszcze na prośbę poprzedniego papieża Benedykta XVI młodzi Libańczycy pod kierunkiem maronickiego patriarchy Antiochii kardynała Bechary Boutrosa Rai.

Medytacje przy kolejnych stacjach dotyczą cierpienia, wojny, niesprawiedliwości, despotyzmu i ubóstwa oraz konfliktów religijnych i prześladowań chrześcijan na świecie. Odmówiono też modlitwę za młodych ludzi ogarniętych rozpaczą, za ofiary narkotyków, sekt i perwersji.

"Ślepy laicyzm zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka"

"We współczesnym świecie mamy wielu Piłatów, którzy pociągają za sznurki władzy, czyniąc to w służbie silniejszym. Wielu jest takich, co słabi i podli w obliczu takich nurtów władzy angażują swój autorytet na rzecz niesprawiedliwości i depczą godność człowieka oraz jego prawo do życia" - napisali autorzy medytacji, młodzi Libańczycy.

W tekście znalazła się też modlitwa: "Panie Jezu, nie pozwól, byśmy zostali zaliczeni do niesprawiedliwych. Nie pozwól, by możni cieszyli się złem, niesprawiedliwością i despotyzmem. Nie pozwól, by niesprawiedliwość prowadziła niewinnych do rozpaczy i śmierci".

W rozważaniach mowa też jest o "ślepym laicyzmie, który zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka", oraz "agresywnym fundamentalizmie, który wykorzystuje jako pretekst obronę wartości religijnych".

"Dziś modlimy się, aby wszyscy ci, którzy propagują aborcję, uświadomili sobie, że miłość nie może być czymś innym, niż źródłem życia. Myślimy też o zwolennikach eutanazji i o tych, którzy promują techniki biomedyczne zagrażające ludzkiemu życiu. Otwórz ich serca, aby poznali Ciebie w prawdzie, aby zaangażowali się w budowanie cywilizacji życia i miłości" - napisali także autorzy rozważań.

Papież: Widzieliśmy przyjaźń wielu braci muzułmanów. To znak nadziei

Na zakończenie nabożeństwa i po wysłuchaniu rozważań, napisanych przez młodych Libańczyków, papież Franciszek podkreślił: - Nie chcę dodawać wielu słów. Tej nocy musi pozostać jedno słowo, którym jest sam krzyż.

- Jezusowy krzyż jest Słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata. Czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem - mówił Franciszek.

Dodał następnie: - Słowo krzyża jest również odpowiedzią chrześcijan na zło, które nadal działa w nas i wokół nas. Chrześcijanie na zło muszą odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus.

Papież nawiązał do wizyty jego poprzednika, Benedykta XVI, w Libanie we wrześniu zeszłego roku. Przypomniał: - Widzieliśmy piękno i moc jedności chrześcijan na tamtej ziemi oraz przyjaźń wielu braci muzułmanów i wielu innych. - Była ona znakiem dla Bliskiego Wschodu i całego świata: znakiem nadziei - wskazał papież.

Apelował do wiernych: - Kontynuujmy Drogę Krzyżową w życiu każdego dnia. Wspólnie podążajmy drogą krzyża, podążajmy niosąc w sercu to Słowo miłości i przebaczenia.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • drojb

  Oceniono 105 razy 57

  "jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością" --- typowa homiletyczna nowo-mowa. Krzyż - miłością? Chyba jako perwersja masochizmu.

 • queserasera

  Oceniono 110 razy 54

  "ślepy laicyzm" - zna ktoś lepszy oksymoron. To tak jak powiedzieć głupi rozsądek, wyrachowane szaleństwo, naukowy zabobon.
  Brawo katole, jesteście nie do pobicia. LOL!
  Zdanie ""Ślepy laicyzm zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka" oznacza:
  'Zdrowy rozsądek zdusza zabobony i hipokryzję w imię wolności od cynicznych szamanów'. Więc módlmy się za niego :). Amen!

 • jan.sprzeczny

  Oceniono 76 razy 48

  Laicyzm nie jest ślepy. Wiara jest ślepa. Ślepi są ludzie którzy wieżą w nieśmiertelnego boga który umarł za grzechy naszych przodków sprzed czterech tysięcy lat które to on sam zdefiniował jako grzechy żeby mógł nam te grzechy przebaczyć. Ci którzy w to wierzą nie są tylko ślepi. Są też głupi.

 • jaqus

  Oceniono 123 razy 43

  Drogi Franciszku (nawet imię masz nieprawdziwe) moralność nie polega na tym, że można czynić najgorsze ku...twa, później poszeptać o nich przez chwile staremu dziadowi w drewnianej budce, odmówić dwie zdrowaśki i nie mieć żadnych wyrzutów sumienia a sprawę puścić w niepamięć. A laicyzm jest potrzebny zwłaszcza w krajach takich jak Polska, gdzie kradniecie co tylko możecie i utrzymujecie ludzi w ciemnocie aby nie przeszkadzali wam kraść więcej, Zacznij od siebie, jak twoja korporacja zacznie przestrzegać przykazania nie kradnij może będzie o czym z tobą rozmawiać.

 • topewnieja

  Oceniono 88 razy 42

  o "ślepym laicyzmie, który zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka".
  Kto ślepy ten ślepy...ślepa jest wiara religijna. Ślepa na rzeczywistość. Każda, zawsze i wszędzie.
  W przeciwieństwie do kasty kapłanów. Oni zdecydowanie mają wzrok doskonały, widzą wszystkie sposoby dojenia ślepców i prowadzą owieczki, prowadzą.

 • tusektoparowa

  Oceniono 70 razy 40

  Papież obraził tą wypowiedzią moje uczucia. Jest to moja filozofia życiowa, kieruje się nią na co dzień, gdzie mam zgłosić to przestępstwo?

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 62 razy 24

  ''przyszla babcia do spowiedzi w wielki piatek, wyspowiadala sie,
  a ksiadz: widzisz corko ( moglby byc jej prawnuczkiem)
  dzisiaj jest dzien jak ukrzyzowali jezusa, za pokute......
  Co?? Dzisiaj ????- przerywa babcia,
  No my pod tym lasem to zawsze nie na czasie. ''

  a na powaznie,
  katolstwo juz ledwo zipie,
  w cywilizacji nikt sie nie da nabrac na szamanow,
  chyba, ze Latynosi i mieszkancy Afryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje