Rosja przestrzega przed "eskalacją aktywności wojskowej" wokół Korei Płn.

29.03.2013 18:04

Fot. KCNA REUTERS

Rosja oświadczyła, że eskalacja aktywności wojskowej w pobliżu Korei Północnej może sprawić, że sytuacja wymknie się spod kontroli. Moskwa pośrednio skrytykowała w ten sposób przelot amerykańskich bombowców nad Półwyspem Koreańskim - pisze Reuters.
"Niepokoi nas to, że poza adekwatną reakcją Rady Bezpieczeństwa ONZ, poza wspólną reakcją społeczności międzynarodowej, wokół Korei Północnej są podejmowane działania jednostronne, wyrażające się eskalacją aktywności wojskowej" - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po rozmowach z ukraińskim szefem dyplomacji Leonidem Kożarą.

Podkreślił konieczność zrezygnowania przez wszystkie strony z "prężenia wojennych muskułów" i zaapelował o skoncentrowanie wysiłków na tym, do czego nawołuje Rada Bezpieczeństwa ONZ, czyli stworzeniu warunków do wznowienia rozmów sześciostronnych.

Na początku marca Phenian na znak protestu przeciwko ćwiczeniom wojskowym USA i Korei Południowej oraz rozszerzeniu sankcji ONZ ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem.

W nocy z czwartku na piątek przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił gotowość wojsk rakietowych do ataku. Wcześniej Phenian groził atakiem na amerykańskie bazy na wyspie Guam, Hawajach i na kontynentalnym terytorium USA.

Rosja poparła rozszerzenie sankcji ONZ wobec Phenianu po przeprowadzonej 12 lutego trzeciej północnokoreańskiej próbie nuklearnej, lecz krytykuje działania podejmowane poza RB ONZ, w tym ćwiczenia wojskowe. Zarówno Seul, jak i Waszyngton zapewniają, że zaplanowane do końca kwietnia manewry mają wyłącznie obronny charakter.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (177)
Zaloguj się
 • adoptowany

  Oceniono 114 razy 50

  to na rosję i chiny spadnie odpowiedzialność za ewentualne atomowe piekło na półwyspie koreanskim, bo to one dały tej koreańskiej małpie 'atomową brzytwę ' ktorą tak ochoczo wymachuje..

 • janusz2514

  Oceniono 70 razy 40

  wszyscy internauci to dziwna rasa martwia sie o kore polnocna ale zapomina o poludniowej przeciesz lubicie samsungi ,kia ,hundai naprawde straszna z was ciemnota

 • and_justice_for_all1980

  Oceniono 151 razy 29

  ja tam nie wiem kto ma rację - Rosja, USA czy Korea. Natomiast zauważyłem jedną ciekawą prawidłowość na tym forum - zadziwiającą biorąc pod uwagę, że Polacy ogólnie albo nie lubią, albo nienawidzą Rosji.
  Na tym forum natomiast pod każdym tekstem dotyczącym Rosji a w szczególności rosyjskiej polityki zagranicznej niewiedzieć skąd pojawiają się uwielbiająco - tłumaczące Rosję posty i jednocześnie obłędnie atakujące USA...
  ciekawe to bardzo......

 • supertlumacz

  Oceniono 204 razy 26

  Rosja ma nie przestrzegać, tylko rosyjski okręt uzbrojony w broń atomową ma w Nowym Jorku złożyć wizytę kurtuazyjną tak jak atomowy okręt podwodny USA który stoi zacumowany w Pusanie, drugim co do wielkości mieście Korei Południowej.

 • nie-tak

  Oceniono 206 razy 18

  Powiedzcie mi tak szczerze jest, byl jakis prezydent USA ktory by nie prowadzil wojen? Wskazcie mi choc jedna wojne ktora USA wygralo? Z kazdej wynosili sie z spuszczona glowa i z splamionym honorem. Wiec co oczekiwac: USA bankrut, Anglia bankrut, Japonia bankrut, Unia bankrut teraz trzeba tylko podminowac granice Chin i Rosji by z nich wszystko grabic tak jak to robia wszedzie.

 • masondixson

  Oceniono 33 razy 15

  Korea oczywiście blefuje. kończy im się kasa i chcą szantażem zdobyć kolejny przekaz na konto. tak jak to czynili wiele razy wcześniej z powodzeniem. mam nadzieję tylko że tym razem USA i UE się zbuntują, nie zapłacą i Chiny z Rosją będę same musiały utrzymywać zaprzyjaźniony reżim.

 • leopard21

  Oceniono 52 razy 10

  Kimek jest glupi, ale nie tak, by ryzykowac swoja wladze. Wojska USA/KoreaPld/Japonia zmiotlyby komunistow w tydzien z ich przestarzalym zelastwem. Oczywiscie, zgineloby mnostwo ludzi, nawet bron konwencjonalna wyrzadzi ogromne szkody w Seulu, drugim co do wielkosci meiscie na swiecie. Ale nie widac szans na jakielkolwiek porozumienie. Szkoda mi tych zniewolonych koreanczykow. Nasza komuna przy nich to przechadzka w parku byla.

 • jagopa

  Oceniono 41 razy 9

  Uaktywniaja sie mistrzowie antyamerykanskiej propagandy:

  calli

  zbanowany_kierowca_bombowca

  1avalon

  r-mi

  nie-tak

  leonleonidas

  supertlumacz

  kreciarobota59

  i inni.....
  O sowieckiej, czy niemieckiej niewoli w szkole was nie uczyli? Doksztalccie sie nieuki to zrozumiecie, kto tak napraawde jest terrorysta.

 • r-mi

  Oceniono 95 razy 9

  Stany Zjednoczone czyli największy terrorysta świata ciągle prowokują i dymią, ale to wina Korei Północnej. Taaa... oczywiście. Ciekawe co by jankesi gadali, gdyby Kim Dz. Un zorganizował sobie manewry na Kubie z Raul'em Castro. Albo przejechał się do Meksyku i zrobił manewry bojowe tuż przy granicy amerykańskiej.

  Jak tak dalej pójdzie to ci debile raz przedobrzą i wywołają III wojnę światową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje