Pobieraczek.pl ma zapłacić 240 tys. zł kary. "Działania spółki miały charakter umyślny"

29.03.2013 17:42
Pobieraczek.pl

Pobieraczek.pl (Źródło: Pobieraczek.pl)

Właściciel serwisu Pobieraczek.pl jednak musi zapłacić 240 tys. zł kary za wprowadzanie w błąd swoich użytkowników - taki jest prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego. Serwis zachęcał do skorzystania ze swoich usług hasłem "10 dni pobierania za darmo", jednak rejestracja na stronie była jednoznaczna z podpisaniem rocznej umowy. Opłata w wysokości około 100 złotych była naliczana już pierwszego dnia. Jeżeli ktoś nie płacił za usługę, serwis straszył pozwem do sądu.
O serwisie Pobieraczek.pl jest głośno już od kilku lat. Na swojej stronie zachęcał do pobierania m.in. filmów, gier oraz muzyki przez 10 dni za darmo. Internauci rejestrowali się w serwisie, najczęściej nie czytając regulaminu. To tam była informacja, że jeżeli nie zrezygnują z usług po 10 dniach, automatycznie godzą się na podpisanie rocznej umowy z serwisem i muszą zapłacić niecałe 100 zł. Część użytkowników, po otrzymaniu wezwania do zapłaty, przesyłała pieniądze. Wielu zaczęło masowo przesyłać listy do UOKiK, skarżąc się na praktyki Pobieraczka.

W kwietniu 2010 roku UOKiK podjął decyzję o nałożeniu kary na serwis Pobieraczek.pl i nakazał mu natychmiastową zmianę praktyk. Urząd uznał, że serwis wprowadzał swoich użytkowników w błąd hasłem "10 dni pobierania za darmo" oraz naliczał opłaty za korzystanie z usług już pierwszego dnia.

Działania spółki miały charakter umyślny

UOKiK za wprowadzanie konsumentów w błąd nałożył na właściciela serwisu, spółkę Eller Service, karę w wysokości 239,14 tys. zł.

Spółka odwołała się od tej decyzji, jednak w lutym ub.r. potwierdził ją Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 27 marca tego roku potwierdził ją także Sąd Apelacyjny, uznając że działania Eller Service miały charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej jest prawidłowa. Wyrok jest prawomocny.

Kara za grożenie użytkownikom oraz pozew zbiorowy

Nie jest to jedyna kara, jaka grozi serwisowi Pobieraczek.pl. Rok temu UOKiK nałożył na Eller Service karę w wysokości 215 tys. zł za grożenie użytkownikom w e-mailach m.in. pozwem do sądu, komorniczą egzekucją czy wpisaniem do rejestru dłużników, co miało skłonić ludzi do zapłaty usługi. Decyzja ta nie jest nadal prawomocna. Poza tym oszukane przez serwis osoby złożyły przeciwko niemu pozew zbiorowy domagając się unieważnienia umowy bądź zwrotu wpłaconej przez nie kwoty.

Pobieraczek.pl mimo kolejnych doniesień medialnych ws. oszukiwania swoich użytkowników długo nie rezygnował z działalności. Zawiesił ją dopiero z początkiem bieżącego roku. Na stronie nie mogą się już rejestrować nowi użytkownicy.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 180 razy 160

  Pobieraczek - świetne słowo. Pasuje mi do Orange'a, a od tygodnia do N+.

  Podbierają nas, a potem pobierają. Ale zaczęliśmy się bronić.

 • three-gun-max

  Oceniono 110 razy 94

  Właściciele już się nakosili kasy więc co z tego, że FIRMA dostała jakąś karę. Najwyżej ogłoszą niewypłacalność i zabiorą się za nowy biznes.

 • age.kruger

  Oceniono 117 razy 77

  Powinno sie ich ukarac przede wszystkim za:
  1) piractwo
  2) sprzedawanie bezplatnego oprogramowania (do czego nie maja prawa)

 • szobainc

  Oceniono 83 razy 75

  Przysłali mi kilka razy wezwanie do zapłaty, podpierając się tuzinem paragrafów i grożąc sankcjami. Nawet nie wiedziałem, że mam jakiś tam profil na tym pobieraczku. Ale pewnie tam się przewinąłem, skoro mnie ustrzelili. Znają tylko mojego maila, bo reszta danych była lipna. Oczywiście w nagłówku maila wezwali do zapłaty jakiegoś wyimaginowanego gościa ze śmiesznym nazwiskiem i adresem. No cóż, trzeba było nadawcę wrzucić do spamu.
  Proszę nie reagować na nagabywanie tego serwisu. W każdym razie nie płacić!
  Teraz już przynajmniej sądownie udowodniono draniom, że działali z premedytacją na szkodę naiwnych userów.

 • wodakrolewska

  Oceniono 66 razy 50

  Na czyje konto ma wpłynąć ta kasa z kary ?
  Czy nasze państwo jak paser przejmie tą kasę czy dostaną ją poszkodowani ?

 • strongnuklear

  Oceniono 56 razy 46

  Ja im gowno zaplacilem lobuzy

 • watchawk

  Oceniono 49 razy 33

  A tresci przechowywanye na Pobieraczku byly legalne? Nikt sie tego nie przyczepil? Mozna tak sobie "pobierac" gry, filmy i muzyke za oplata roczna na poziomie polowy ceny nowego filmu na DVD? A moze nie mieszkam w Polsce...

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 68 razy 28

  Takie postanowienia są nic nie warte, i założyciele PObieraczka (oczywiście Gdańsk i Józef Bąk) doskonale to wiedzą, po prostu kara zostanie zapłacona z części wpływów i szybko zrekompensowana kolejnymi wymuszeniami. Dopiero zwrot wszystkich wpłat oraz dodatkowo grzywna mln. złotych byłyby coś warte. Kary są kosztem działalności ot i wszystko.

 • blogfiles

  Oceniono 29 razy 25

  Cały "warezowy" Internet przeglądany bez adblocka i noscriptu to jedno wielkie "działanie umyślne" i "wprowadzanie w błąd".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje