Dwie trzecie Polaków przeciw przyjęciu euro [NOWY SONDAŻ]

29.03.2013 13:29
Banknoty euro

Banknoty euro (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

64 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu w naszym kraju euro; przyjęcie wspólnej waluty popiera 29 proc. - poinformowało CBOS. Od lipca 2012 r. do lutego 2013 r. zmniejszył się nieco odsetek przeciwników przyjęcia wspólnej waluty, nadal jednak stanowią oni wyraźną większość.
Wprowadzenie euro w Polsce popiera obecnie 29 proc. badanych (wzrost o 4 punkty). Ankieterzy CBOS pytali respondentów o najważniejsze ich zdaniem skutki przyjęcia europejskiej waluty w naszym kraju. Można było wskazać nie więcej niż trzy odpowiedzi.

Wśród trzech najważniejszych skutków najczęściej wymieniano wzrost cen (59 proc. wskazań), a w następnej kolejności niekorzystny kurs wymiany złotego na euro (36 proc.). Najczęściej wskazywany pozytywny efekt zmiany waluty to ułatwienia dla podróżujących (35 proc.).

"Utrata suwerenności"

21 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na utratę przez Polskę możliwości prowadzenia suwerennej polityki pieniężnej, a 19 proc. doceniło likwidację ryzyka związanego ze zmianą kursu złotego do euro. Na ułatwienia dla przedsiębiorców i przyspieszenie wzrostu gospodarczego wskazało 16 proc. ankietowanych, natomiast 13 proc. spodziewa się wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce.

12 proc. pytanych odpowiedziało, że przyjęcie euro wpłynęłoby na koszty finansowe związane z wprowadzeniem euro dla banków, administracji i przedsiębiorstw, 10 proc. spodziewa się spadku stóp procentowych, tańszych kredytów i niższego oprocentowania lokat bankowych, a 10 proc. odpowiedziało, że "trudno powiedzieć".

Dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia", zrealizowanego przez CBOS w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku.

Zobacz także
Komentarze (137)
Zaloguj się
 • 68jacekw

  Oceniono 274 razy 146

  Każdy zdrowo myslący człowiek widzi co się dzieje z krajami,bogatszymi niż Polska,które przyjęły euro.Mimo tego Słońce Peru za wszelką cenę pcha nas na skraj przepaści(jak przywódca stada lemingów).Równie dobrze mógłby teraz promować lokaty w Amber Gold.Pytanie jest proste-czy ten obywatel kieruje sie dobrem swojego kraju i jego obywateli czy tez ważniejsza jest przyszła fucha w Europarlamancie i poklepanie przez Angelę?

 • mks82

  Oceniono 160 razy 126

  Przez wiele lat jeździłem na Słowację, było bardzo tanio, lokale pełne turystów i miejscowych, a teraz drożyzna, w lokalacj trochę turystów a miejscowych już na nie nie stać. Poza tym mieszkam na pograniczu polsko-niemieckim, popytajcie Niemców co sądzą o tym euro, prawda jest taka, że miażdżąca ich większośc woli dawną , solidną markę

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 156 razy 112

  Jeżeli większość Niemców jest za przywróceniem marki niemieckiej, to dlaczego większość Polaków miałaby być za wprowadzeniem euro?

 • grad1964

  Oceniono 116 razy 80

  Proponuję wszystkim zwolennikom przyjęcia euro pojechać chociaż na tydzień np. do .Włoch /gdzie ceny nie są najwyższe w stosunku do innych krajów UE/, porobić tylko najpotrzebniejsze zakupy, zwłaszcza żywności i zobaczycie ile to kosztuje ... . Kupując tylko nabiał, pieczywo, warzywa czy owoce dla 4 osób lekko licząc około 200 Euro, podkreślam na tydzień !!!

  Teraz weźmy realną "polską" emeryturę 1200 zł netto, przy obecnym kursie Pln wychodzi 287 euro !!!!
  Dodając do opłacenia czynsz, energię, telefon itp. to życzę szczęścia i SUPER życia z taką kasą .

  Dopóki zarobki i inne świadczenia nie zbliżą się do średnich europejskich to przyjęcie Euro jest gwoździem do trumny dla 80 % społeczeństwa, więc niech pan Premier Tusk i Jego Ekipa przestaną opowiadać farmazony albo co gorsza decydować za 4/5 kraju.

 • hrabiaski

  Oceniono 109 razy 71

  w takim razie

  Anglicy to tez durnie?!oni przecież nie mają euro!tylko jedno mnie zastanawia,jak ci durnie mogli rządzić polową świata?! a nasi mądrale nie potrafią,takim grajdołkiem,jak Polska!

 • hdx01

  Oceniono 75 razy 55

  No to wytłumaczcie mądre głowy jak można pchać się w bagno które pochłania co rusz to nowy kraj ?
  Czy Polska to potęga technologiczna? czy może chociaż silna wojskowo? ano nie za bardzo. Zatem nie mając własnego pieniądza nie będziemy w stanie się podnieść jak przyjedzie kryzys ?
  dla mnie deklarowanie przyjęcia Euro za wszelką cenę w obecnej sytuacji to jakieś totalne nieporozumienie.
  W każdym razie z eksportem to będziemy mogli się pożegnać.

 • mks82

  Oceniono 103 razy 47

  Dziwne, przecież PO, GW i "autorytety" wyraźnie i jednomyślnie orzekli, że trzeba przyjąć to euro a rodacy wbijają im szpilki, to nie ludzie to wilki.
  Tak samo ze związkami gejowskimi, przecież premier, GW, "autorytety" już dawno wyjaśniły, że trzeba być "europejskim", "nowoczesnym" a tu jak krew w piach !!!

 • josif47

  Oceniono 15 razy 11

  Te 29 procent to roznej masci derechtow politykow, ku...wnikow i byznesmenow. Gdy tylko weszloby euro do Polski automatycznie zmienia sie ceny. Oczywiscie na niekorzysc przecietnego Polaka. Podam przyklad: Grecja: pred euro suflak albo kebab, jak kto woli, kosztowal sto drahm. Potem kosztowal jedno EURO!...A euro to 365 drahm. Jest roznica ?...jest. I to duza. Ktos mi powie ze stoimy lepiej od Grekow. To dlaczego Polacy mieszkajacy w Grecji nie chca wracac do polskiego dobrobytu ?...Odpowiedzcie !... W Polsce zyja dobrze: polityk ku..a i zlodziej...a reszta klepie biede. Aha!...zapomnialem o sedziach i prorokach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane