W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat

29.03.2013 12:02
Szczepionka

Szczepionka (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

W kończącym się sezonie grypowym odnotowano najwięcej zachorowań na tę chorobę od wielu lat. Od początku tego roku z powodu grypy zmarło 117 osób, tysiące było hospitalizowanych.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że w obecnym sezonie grypowym jest o wiele więcej chorych niż w sezonie, w którym ogłoszono pandemię wywołaną wirusem A/H1N1 tzw. świńskiej grypy. - Wydaje się, że ogłoszenie pandemii było wtedy przedwczesne. Przez to wiele osób nabrało mylnego przekonania, że grypa nie jest taka straszna. Widzimy, że spada liczba szczepień na grypę - powiedział Bondar.

Rzecznik GIS podkreślił, że sezon grypowy jeszcze się nie skończył i nadal występuje duża liczba zachorowań. Dodał, że kolejny wzrost zachorowań możliwy jest po zmianie pogody na bardziej wiosenną i wzroście temperatury. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszych trzech tygodniach marca zarejestrowano ponad 289 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Zachorowań może być więcej

Eksperci podkreślają, że przypadków zgonów z powodu grypy może być o wiele więcej, niż pokazują statystyki, gdyż w Polsce w dokumentacji medycznej przeważnie wpisuje się bezpośrednią przyczynę śmierci. W przypadku grypy często dochodzi do groźnych powikłań związanych z niewydolnością układu oddechowego lub krążenia, które prowadzą do zgonu. W takich sytuacjach pierwotną przyczyną jest zakażenie wirusem grypy.

Zachorowania na grypę są monitorowane w ramach systemu Sentinel. Każdy lekarz biorący udział w systemie (jest ich kilkuset) musi pobierać od pacjenta z objawami grypy materiał do badań wirusologicznych. Następnie materiał jest przesyłany do stacji sanepidu wraz z danymi pacjenta. W Sentinelu biorą udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH.

GIS przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Podczas kichania i kasłania należy zasłaniać usta, najlepiej jednorazową chusteczką. Ważne jest też unikanie dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje