W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat

29.03.2013 12:02
Szczepionka

Szczepionka (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

W kończącym się sezonie grypowym odnotowano najwięcej zachorowań na tę chorobę od wielu lat. Od początku tego roku z powodu grypy zmarło 117 osób, tysiące było hospitalizowanych.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że w obecnym sezonie grypowym jest o wiele więcej chorych niż w sezonie, w którym ogłoszono pandemię wywołaną wirusem A/H1N1 tzw. świńskiej grypy. - Wydaje się, że ogłoszenie pandemii było wtedy przedwczesne. Przez to wiele osób nabrało mylnego przekonania, że grypa nie jest taka straszna. Widzimy, że spada liczba szczepień na grypę - powiedział Bondar.

Rzecznik GIS podkreślił, że sezon grypowy jeszcze się nie skończył i nadal występuje duża liczba zachorowań. Dodał, że kolejny wzrost zachorowań możliwy jest po zmianie pogody na bardziej wiosenną i wzroście temperatury. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszych trzech tygodniach marca zarejestrowano ponad 289 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Zachorowań może być więcej

Eksperci podkreślają, że przypadków zgonów z powodu grypy może być o wiele więcej, niż pokazują statystyki, gdyż w Polsce w dokumentacji medycznej przeważnie wpisuje się bezpośrednią przyczynę śmierci. W przypadku grypy często dochodzi do groźnych powikłań związanych z niewydolnością układu oddechowego lub krążenia, które prowadzą do zgonu. W takich sytuacjach pierwotną przyczyną jest zakażenie wirusem grypy.

Zachorowania na grypę są monitorowane w ramach systemu Sentinel. Każdy lekarz biorący udział w systemie (jest ich kilkuset) musi pobierać od pacjenta z objawami grypy materiał do badań wirusologicznych. Następnie materiał jest przesyłany do stacji sanepidu wraz z danymi pacjenta. W Sentinelu biorą udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH.

GIS przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Podczas kichania i kasłania należy zasłaniać usta, najlepiej jednorazową chusteczką. Ważne jest też unikanie dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa.

Zobacz także
Komentarze (80)
W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat
Zaloguj się
 • iremus

  0

  W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat...... Ciekawe skąd ta wiedza skoro żadnych badań nie robią poza mierzeniem temperatury. Czyżby konowałom tak wyostrzyl się wzrok że widzą wirusy bez kopert?

 • blad.skladni

  0

  Wielkie mi halo... A ile osób ginie w wypadkach samochodowych albo umiera na nowotwory? Tu jakoś nikt się nie przejmuje tysiącami, tylko jak zwykle panika z powodu grypy.

 • ada168

  0

  Sugestia -szczepić się!Popatrzcie na profilaktykazdrowotna.pl.Prawda o szczepionkach.polecam

 • dyskootantka

  0

  Farmaceutom dobrze zrobiło zdecydowanie Kopaczowej, która nie dała się naciągnąć na zakup szczepionek. I tak trzymać, bo branża farmaceutyczna to największe pijawki Polaków (wszystkich, i tych przadziwych i tych tęczowych i tych wykształconych z wielkich miast ;-) ).

 • annubis74

  0

  oto jak się pisze artykuły metodą kopiuj-wklej. Dwa czy 3 dni temu o grypie było chyba w RzePie
  teraz wyborcza
  nie ma o czym pisać? podrzuce temat, którym od kilku dni próbujemy zainteresować media. Tylko że trzeba by było coś przeczytac, coś napisać od siebie, pomyśleć troche
  trudne bolesne męczące. Po co skopiujmy wyświechtany temat wałkowany co kilka tygodni bodaj od grudnia

 • kamyk39

  Oceniono 6 razy 0

  Widzimy, że spada liczba szczepień na grypę - powiedział Bondar.

  Pan Bondar ma jakis dowod, ze szczepienia poprawiaja sytuacje?

 • dorota05

  Oceniono 6 razy 0

  "Kolejny wzrost zachorowań możliwy jest po zmianie pogody na bardziej wiosenną i wzroście temperatury. "

  I po co rozsiewać takie bzdury? Temperatura od około +10 stopni i wyższa jest zabójcza dla wirusów grypy.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 4 razy 2

  Wiecie, że ja chyba nigdy nie chorowałam na grypę... raz pamiętam z dzieciństwa jak mnie dopadło coś w podstawówce i z gorączką po szkole poszłam spać czekając na rodziców, ale nie wiem co to było, bo pamiętam tylko ten jeden dzień jako chorowity, inne były w miarę normalne

  za to w dzieciństwie często miałam zapalenia oskrzeli.. do czasu wykrycia alergii i wyleczenia jej.. parę razy anginę

  artykuły w mediach są pisane tak aby siać panikę.. ale jak się wczytać to faktycznie chorych na grypę jest niewielu... podawane liczby odnoszą się do stwierdzonych zachorowań oraz podejrzeń, które w 80% albo więcej okazują się zwykłym przeziębieniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje