W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat

29.03.2013 12:02
Szczepionka

Szczepionka (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

W kończącym się sezonie grypowym odnotowano najwięcej zachorowań na tę chorobę od wielu lat. Od początku tego roku z powodu grypy zmarło 117 osób, tysiące było hospitalizowanych.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że w obecnym sezonie grypowym jest o wiele więcej chorych niż w sezonie, w którym ogłoszono pandemię wywołaną wirusem A/H1N1 tzw. świńskiej grypy. - Wydaje się, że ogłoszenie pandemii było wtedy przedwczesne. Przez to wiele osób nabrało mylnego przekonania, że grypa nie jest taka straszna. Widzimy, że spada liczba szczepień na grypę - powiedział Bondar.

Rzecznik GIS podkreślił, że sezon grypowy jeszcze się nie skończył i nadal występuje duża liczba zachorowań. Dodał, że kolejny wzrost zachorowań możliwy jest po zmianie pogody na bardziej wiosenną i wzroście temperatury. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w pierwszych trzech tygodniach marca zarejestrowano ponad 289 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Zachorowań może być więcej

Eksperci podkreślają, że przypadków zgonów z powodu grypy może być o wiele więcej, niż pokazują statystyki, gdyż w Polsce w dokumentacji medycznej przeważnie wpisuje się bezpośrednią przyczynę śmierci. W przypadku grypy często dochodzi do groźnych powikłań związanych z niewydolnością układu oddechowego lub krążenia, które prowadzą do zgonu. W takich sytuacjach pierwotną przyczyną jest zakażenie wirusem grypy.

Zachorowania na grypę są monitorowane w ramach systemu Sentinel. Każdy lekarz biorący udział w systemie (jest ich kilkuset) musi pobierać od pacjenta z objawami grypy materiał do badań wirusologicznych. Następnie materiał jest przesyłany do stacji sanepidu wraz z danymi pacjenta. W Sentinelu biorą udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH.

GIS przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Podczas kichania i kasłania należy zasłaniać usta, najlepiej jednorazową chusteczką. Ważne jest też unikanie dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • cholonek

  Oceniono 68 razy 36

  O, w koncernach farmaceutycznych wiosenne ożywienie. Od wczoraj to już drugi tekst zapowiadający pandemię. Bój się, obywatelu, bój!

 • pestycyd

  Oceniono 50 razy 36

  Przynajmniej czegoś w tym kraju mamy więcej.

 • dziadekjam

  Oceniono 44 razy 32

  "W tym sezonie mamy najwięcej zachorowań na grypę od lat."
  ===============================================
  Czyli nie jest najgorzej. Są i rosnące wskaźniki....

 • senny

  Oceniono 69 razy 27

  Rozpowszechniajcie dalej zabobony na temat szczepień, to moze dojdziemy do tysiąca.

 • rosomak666

  Oceniono 46 razy 14

  Polacy jedzą marne pożywienie, nie stać ich na dobre obuwie, dobrą odzież, wypoczynek i oto efekty.

 • seopol

  Oceniono 36 razy 10

  Oto 6 powodów, dla których należy unikać szczepionki przeciw grypie.

  1. Brak jakichkolwiek danych potwierdzających jej działanie. Ta szczepionka jest zdolna do ochrony tylko przed określonymi szczepami grypy. Jeśli ktoś zetknie się ze szczepem, przed którym nie jest chroniony, i tak zachoruje na grypę, co zdarza się dość często. W roku 2004 Krajowy Ośrodek Informacji o Szczepionkach (National Vaccine Information Center) podał, że aplikowana wówczas szczepionka nie chroniła przed szczepem, który był przyczyną większości epidemii, jakie wtedy wystąpiły. Badania, których wyniki opublikował w sierpniu magazyn Lancet, mówią wyraźnie o braku korelacji pomiędzy szczepionkami przeciw gry¬pie a spadkiem zachorowań na zapalenie płuc. Co więcej, badania przedstawione w Bazie Danych Systematycznych Przeglądów organizacji Cochrane, którymi objęto 260000 dzieci w wieku od 23 miesięcy do 6 lat, ujawniły, że szczepionka przeciw grypie nie jest skuteczniejsza od placebo.

  2. Szczepionki przeciw grypie, tak jak i pozostałe, zawierają rtęć, która jest metalem ciężkim ! stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Rtęć zawarta jest w produkowanym na jej bazie konserwancie o nazwie thimerosal. Ilość rtęci zawarta w wielokrotnej dawce szczepionki przeciw grypie jest 250 razy większa od ilości, która jest oficjalnie uznawana za niebezpieczną. Niekorzystne efekty uboczne rtęci są rozległe i powodują, między innymi, depresję, utratę pamięci, ADD, napady gniewu, niedomogi jamy ustnej, zaburzenia trawienia, niepokój, problemy z układem sercowo-naczyniowym, zaburzenia oddechowe, zakłócenia pracy tarczycy i innych gruczołów oraz osłabienie układu immunologicznego.

 • max2-012

  Oceniono 39 razy 9

  WHO stwierdzila oficjalnie, ze szczepionki na grypę o wielki oszustwo. Nie dzialaja, ale zabijają i szkodzą. Szczepcie sie i oddajcie swą kasę mafiom farmaceutycznym.

 • fagusp

  Oceniono 27 razy 7

  Nie wiem co to za szczep grypy, ale w tym roku to jakieś wyjątkowo jadowite bydlę. Wytrzęsło mnie jak nigdy dotąd. Ja to ja, ale znam kilka osób, które w marcu również ciężko odchorowały grypę, pomimo że wcześniej nie miały z nią kłopotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX