Idą białe święta. Tyle że wielkanocne. Zimno i pada, zawieje i zamiecie [POGODA]

29.03.2013 11:01
W południowej Polsce od rana sypie śnieg. Na drogach jest ślizgawka - od rana na Śląsku doszło do kilkudziesięciu kolizji, w Krakowie kierowcy jeżdżą bardzo powoli. Pogoda w piątek i sobotę przed Wielkanocą nie będzie nas rozpieszczać. Będzie pochmurno, czekają nas lekkie mrozy, opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem.
Od rana sytuacja na drogach województwa śląskiego jest bardzo trudna. Od północy doszło do 65 kolizji i jednego wypadku drogowego. - Zginął kierowca samochodu osobowego. W wyniku dachowania samochodu poniósł śmierć na miejscu - powiedział dyżurny śląskiej drogówki w Katowicach.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w całym województwie sypie śnieg, na drogach jest biało. Policja apeluje do kierowców o rozwagę i ostrożność. Śnieg ma padać bowiem cały dzień. - Wielu kierowców chyba się od niego już odzwyczaiło - powiedzieli katowickiej "Gazecie Wyborczej" policjanci.

W Krakowie śnieg...

Nie lepiej jest w Krakowie - śniegu przybywa i tak będzie do wieczora. Korków nie ma, ale samochody poruszają się bardzo wolno. Sytuacja na drogach jest trudna. Doszło do kilku kolizji. Drogi krajowe w Małopolsce są raczej przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe - pisze krakowska "GW" .

Przed śniegiem ostrzegło też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Od rana do wieczora w mieście spodziewane są intensywne opadów śniegu. Pokrywa śnieżna może przyrosnąć dwukrotnie - z 4 do 8 cm - informuje szczecińska "Gazeta".

...a w górach świetne warunki na narty

Zima na całego panuje w górach. Po ostatnich opadach na Podhalu leży od 40 do około 200 cm śniegu - pisze krakowska "GW".

Trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu zostały otwarte, a warunki narciarskie są doskonałe. Wszystkie stacje narciarskie działają. W Tatrach i rejonie Babiej Góry obowiązuje jednak wciąż trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane, trzeba sobie torować drogę w śniegu.

Prognoza na piątek: zimno i pada, zawieje i zamiecie

W piątek w całym kraju będzie pochmurno. Okresami spadnie śnieg. Na południowym zachodzie, południu i w centrum Polski biały puch zamieni się jednak w pluchę - czyli w deszcz ze śniegiem, a lokalnie nawet w deszcz. Przejściowo, zwłaszcza na południu kraju, możliwe opady marznące, powodujące gołoledź.

Miejscami opady mogą ograniczyć widzialność poniżej 1000 m. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie, w centrum i na północy, spadnie do około 7 cm, a na krańcach południowo-wschodnich nawet do 10 cm śniegu. Będzie zimno - temperatura maksymalna 0-2 st. Celsjusza na wschodzie, północy oraz centrum kraju do 3-6 st. C na na Śląsku.

Wiać będzie umiarkowany, na krańcach północnych miejscami dość silny wiatr z kierunków południowych i wschodnich, skręcający od zachodu kraju na kierunki zachodnie i północne. W północnej i wschodniej części kraju może być porywisty - do 60 km/h, miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Zimny początek świąt

Europa zachodnia, południowa, centralna oraz krańce północne kontynentu znajdują się pod wpływem niżów, z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Polska jest pod wpływem niżu z pogranicza polsko-niemieckiego, w zasięgu frontu okluzji. Z południowego zachodu napływa nieco cieplejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie - informuje IMIGW.

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę wciąż będzie pochmurno, a miejscami będzie padał śnieg. Temperatura minimalna wyniesie przeważnie od -4 do -1 st. C. Na Wybrzeżu lokalnie będzie to około 0 st. C, a w kotlinach i dolinach górskich miejscami -8 st. C, -6 st.C. Wiatr osłabnie. W sobotę utrzyma się duże zachmurzenie, przejaśnić się może tylko na południu kraju. Znów okresami będzie padał śnieg, głównie w północnej połowie kraju. Wciąż będzie zimno - temperatura maksymalna 1-3 st. C w północnej połowie kraju do 3-5 st. C w południowej.

Warszawa: śnieg, deszcz ze śniegiem, zimno

W piątek w Warszawie spadnie deszcz lub deszcz ze śniegiem. Pokrywa śnieżna urośnie o 3-5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Wiać będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty (w porywach do 55 km/h) południowo-wschodni wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z piątku na sobotę znów może popadać słaby śnieg. Maksymalna temperatura wyniesie 2 st. C.

Komentarze (96)
Idą białe święta. Tyle że wielkanocne. Zimno i pada, zawieje i zamiecie [POGODA]
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz -1

  Kogo stać spędza święta na wyspach Kanaryjskich, na Seszelach albo na wyspach Ko Phi Phi. Święta w kraju są dla dziadów, którym nie chce się pracować i zarabiać.

 • adamo1798

  Oceniono 2 razy 0

  Może jestem bezczelny , ale wali mnie to jak mnie postrzegają naciągacze!!!
  W największym stopniu WALI mnie to ile domostw popłynie i jakie straty poniosą ich właściciele ;) ) )
  Jak waliło ich sprawdzenie terenu gdzie planują postawić swoją chatę , to mnie tym bardziej wali że postawili chatę na terenach od wieków zalewowych. Tańszy teren - droższe użytkowanie. Nie ma zgody mojej na odszkodowania z moich podatków na czyjeś cwaniactwo i brak wyobraźni!!! Każdy może ubezpieczyć swój majątek od wszelkich kataklizmów a koszty są naprawdę znikome , pod warunkiem że nie ma standardowego zagrożenia jakimkolwiek kataklizmem w tym miejscu ( to już powinno dać do myślenia potencjalnym inwestorom , a jak nie daje to inwestorzy są bezczelnymi naciągaczami żyjącymi na koszt innych i nie warto się ich losem przejmować ! ! ! ) . Osobiście inwestowałem niedawno w posiadłość i ją ubezpieczałem w full opcji od wszelkich kataklizmów ( nawet od rozbitego statku powietrznego i od uderzenia pociągu w dom gdzie linia kolejowa przebiega ponad 3 km. od mojego terenu : ) ) ) ; a koszt roczny takiego ubezpieczenia wyniósł 183 PLN przy wartości nieruchomości 300 000 PLN ! ! !
  Czym innym jest kataklizm którego nie można przewidzieć , a czym innym naciąganie społeczeństwa i bezczelne łzy " jak żyć premierze , jak żyć ? " , ale od tego są właśnie UBEZPIECZENIA i BASTA! ! ! WARA CWANIAKOM OD MOICH CIĘŻKO WYPRACOWANYCH PODATKÓW - ONE SĄ POTRZEBNA GDZIE INDZIEJ NP. SŁUŻBA ZDROWIA , CZY EDUKACJA .

 • drive55

  0

  20 marca byliśmy ze szkołą na pożegnaniu Wiosny z dziećmi pod lasem. Pan leśniczy przygotował ognisko,piekliśmy kiełbaski po czym dzieci zaczęły rzucać się śnieżkami.Żałuję,że nie zrobiłem zdjęć,bo widok był śmieszny i sytuacja jakaś taka absurdalna. Przez godzinę zmarzłem tak,że dostałem gorączki i przeleżałem dwa następne dni w łózki,prosząc Boga,żebym nie był bardziej chory.bo ledwo zaleczyłem zapalenie oskrzeli.Sąsiadka rocznik 1937 powiedziała,że jak żyje nie pamięta takich świąt wielkanocnych.

 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 2 razy 2

  I co na to ekolodzy? Po to zmniejszaliśmy emisję CO2 i płaciliśmy za to miliardy, żeby wiosną była zima?

 • jurakuz

  Oceniono 2 razy 2

  globalne ocieplenie!

 • rezun-one

  Oceniono 4 razy 2

  Gdzie są ci światowi eksperci którzy dwa lata temu zapowiadali TYLKO TRZY PORY ROKU.
  Miało być lato, potem przechodząca we wiosnę długa jesień.
  Czyżby wszyscy oni przeszli na służbę do Macierewicza i zajmują się teraz wysadzaniem samolotów?

 • chajro

  0

  Rok 1976-też na Wielkanoc napadało śniegu. Pamiętam, bo "zając" podrzucił mi rowerek w ogrodzie zasypanym śniegiem.

 • yaah

  Oceniono 4 razy 4

  Wiosna nie przyjdzie. Wiosna umarła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje