Idą białe święta. Tyle że wielkanocne. Zimno i pada, zawieje i zamiecie [POGODA]

29.03.2013 11:01
W południowej Polsce od rana sypie śnieg. Na drogach jest ślizgawka - od rana na Śląsku doszło do kilkudziesięciu kolizji, w Krakowie kierowcy jeżdżą bardzo powoli. Pogoda w piątek i sobotę przed Wielkanocą nie będzie nas rozpieszczać. Będzie pochmurno, czekają nas lekkie mrozy, opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem.
Od rana sytuacja na drogach województwa śląskiego jest bardzo trudna. Od północy doszło do 65 kolizji i jednego wypadku drogowego. - Zginął kierowca samochodu osobowego. W wyniku dachowania samochodu poniósł śmierć na miejscu - powiedział dyżurny śląskiej drogówki w Katowicach.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w całym województwie sypie śnieg, na drogach jest biało. Policja apeluje do kierowców o rozwagę i ostrożność. Śnieg ma padać bowiem cały dzień. - Wielu kierowców chyba się od niego już odzwyczaiło - powiedzieli katowickiej "Gazecie Wyborczej" policjanci.

W Krakowie śnieg...

Nie lepiej jest w Krakowie - śniegu przybywa i tak będzie do wieczora. Korków nie ma, ale samochody poruszają się bardzo wolno. Sytuacja na drogach jest trudna. Doszło do kilku kolizji. Drogi krajowe w Małopolsce są raczej przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe - pisze krakowska "GW" .

Przed śniegiem ostrzegło też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Od rana do wieczora w mieście spodziewane są intensywne opadów śniegu. Pokrywa śnieżna może przyrosnąć dwukrotnie - z 4 do 8 cm - informuje szczecińska "Gazeta".

...a w górach świetne warunki na narty

Zima na całego panuje w górach. Po ostatnich opadach na Podhalu leży od 40 do około 200 cm śniegu - pisze krakowska "GW".

Trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu zostały otwarte, a warunki narciarskie są doskonałe. Wszystkie stacje narciarskie działają. W Tatrach i rejonie Babiej Góry obowiązuje jednak wciąż trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są zasypane, trzeba sobie torować drogę w śniegu.

Prognoza na piątek: zimno i pada, zawieje i zamiecie

W piątek w całym kraju będzie pochmurno. Okresami spadnie śnieg. Na południowym zachodzie, południu i w centrum Polski biały puch zamieni się jednak w pluchę - czyli w deszcz ze śniegiem, a lokalnie nawet w deszcz. Przejściowo, zwłaszcza na południu kraju, możliwe opady marznące, powodujące gołoledź.

Miejscami opady mogą ograniczyć widzialność poniżej 1000 m. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie, w centrum i na północy, spadnie do około 7 cm, a na krańcach południowo-wschodnich nawet do 10 cm śniegu. Będzie zimno - temperatura maksymalna 0-2 st. Celsjusza na wschodzie, północy oraz centrum kraju do 3-6 st. C na na Śląsku.

Wiać będzie umiarkowany, na krańcach północnych miejscami dość silny wiatr z kierunków południowych i wschodnich, skręcający od zachodu kraju na kierunki zachodnie i północne. W północnej i wschodniej części kraju może być porywisty - do 60 km/h, miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Zimny początek świąt

Europa zachodnia, południowa, centralna oraz krańce północne kontynentu znajdują się pod wpływem niżów, z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują wyże. Polska jest pod wpływem niżu z pogranicza polsko-niemieckiego, w zasięgu frontu okluzji. Z południowego zachodu napływa nieco cieplejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie - informuje IMIGW.

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę wciąż będzie pochmurno, a miejscami będzie padał śnieg. Temperatura minimalna wyniesie przeważnie od -4 do -1 st. C. Na Wybrzeżu lokalnie będzie to około 0 st. C, a w kotlinach i dolinach górskich miejscami -8 st. C, -6 st.C. Wiatr osłabnie. W sobotę utrzyma się duże zachmurzenie, przejaśnić się może tylko na południu kraju. Znów okresami będzie padał śnieg, głównie w północnej połowie kraju. Wciąż będzie zimno - temperatura maksymalna 1-3 st. C w północnej połowie kraju do 3-5 st. C w południowej.

Warszawa: śnieg, deszcz ze śniegiem, zimno

W piątek w Warszawie spadnie deszcz lub deszcz ze śniegiem. Pokrywa śnieżna urośnie o 3-5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Wiać będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty (w porywach do 55 km/h) południowo-wschodni wiatr, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z piątku na sobotę znów może popadać słaby śnieg. Maksymalna temperatura wyniesie 2 st. C.

Komentarze (96)
Zaloguj się
 • mareksady

  Oceniono 147 razy 129

  A wszystko to przez obiżke ceny gazu przez Putina, obniżył cenę pod warunkiem że zima w Polsce będzie do maja.
  To wina Tuska

 • noducks

  Oceniono 110 razy 56

  nie pastwcie sie nad nieobecnymi zima wyznawcami globalnego ocipienia. chociaz przez swieta.

  jak sie zdarzy taka pogodowa "anomalia" jak +30 przez tydzien w lipcu na pewno o nich uslyszymy

 • dziadekjam

  Oceniono 45 razy 39

  "Idą białe święta..."
  ===============
  Po nich czarna codzienność...

 • vys

  Oceniono 33 razy 33

  "W południowej Polsce od rana sypie śnieg. Na drogach jest ślizgawka - od rana na Śląsku doszło do kilkudziesięciu kolizji, w Krakowie kierowcy jeżdżą bardzo powoli." No, w tym Krakowie to tacy rozważni i zdyscyplinowani kierowcy... Aż zazdrość bierze. A u nas, na Śląsku kilkadziesiąt kolizji. ;))
  Pozdrowienia dla Krakusów.
  Ślązak

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 19 razy 13

  śnieg teraz to betka, potem przyjdą roztopy i powodzie.... jesteśmy przygotowani na wielką wodę- słynne prace malioracyjne i wały p.powodziowe/ i ile osob zostanie bez domostw?

 • zigzaur

  Oceniono 47 razy 9

  Jak pogoda świąteczna się pieprzy, to ja dzisiaj zjadłem kebaba. I to z baraniny. A co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje