ZDF ubolewa, ale nie przeprasza

28.03.2013 23:07
''Nasze matki, nasi ojcowie'' pokazuje czasy II wojny światowej z punktu widzenia młodych Berlińczyków

''Nasze matki, nasi ojcowie'' pokazuje czasy II wojny światowej z punktu widzenia młodych Berlińczyków (Fot. za YouTube.com)

Redakcja publicznej telewizji niemieckiej ZDF w oświadczeniu prasowym wyraziła ubolewanie, że film fabularny "Nasze matki, nasi ojcowie" został w Polsce uznany za niesprawiedliwy i krzywdzący. To reakcja na polskie protesty po projekcji wojennego dramatu.
Oświadczenie ZDF ukazało się na stronie ministerstwa spraw zagranicznych. "ZDF żałuje, że obraz Polaków zaprezentowany w miniserialu "Nasze matki, nasi ojcowie" w Polsce jest postrzegany jako niesprawiedliwy i krzywdzący". ZDF zapewnia, że jej zamiarem nie było relatywizowanie winy Niemców za zbrodnie wojenne, i zaznacza przy tym, że emisji filmu towarzyszyło pokazanie na antenie dwóch reportaży dokumentalnych, pokazujących kontekst wydarzeń i ilustrujących niemieckie zbrodnie wojenne dokonane na narodzie polskim.

Niemiecka stacja podkreśliła, że w pracy nad scenariuszem trzyczęściowego filmu uczestniczyli znani historycy, a po ostatniej części filmu w programie "Auslandsjournal" ZDF pokazała reportaż o polskiej wsi, w której ukrywano Żydów i w której Niemcy dokonali z tego powodu masakry na mieszkańcach.

Polskie protesty

Przeciwko ukazaniu w filmie żołnierzy AK jako antysemitów zaprotestowała Ambasada RP w Berlinie. To ambasador Jerzy Margański w tym liście użył słów, że "Polacy odebrali ten film jako niesprawiedliwy i obraźliwy". List protestacyjny do ZDF wysłał także prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. "W produkcji ZDF są krzywdzące i fałszywe uprzedzenia w historycznym obrazie Polski i żołnierzy AK" - napisał.

Kontrowersyjna historia Żyda Viktora

Trzyczęściowy film "Nasze matki, nasi ojcowie" ukazuje II wojnę światową od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina - oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego również powołanego do wojska młodszego brata Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grecie oraz jej chłopaka - Żyda Viktora.

Właśnie historia Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK, stała się dla twórców filmu pretekstem do pokazania polskich partyzantów i polskiego społeczeństwa jako zdeklarowanych antysemitów. Viktor, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

Zakłamują historię, propagują pogląd, że "nazistami byli ci inni"

Film obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Jego emisja wywołała w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzuca twórcom filmu, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że "nazistami byli ci inni". Inni twierdzą, że film dobrze ilustruje uwikłanie całego społeczeństwa w zbrodnie.

Niemiecka prasa informowała o krytycznym odbiorze filmu ZDF w Polsce. "Die Welt" napisał, że Polacy zarzucają twórcom filmu "ignorancję". Autor materiału pisze, że chociaż antysemityzm był w polskim społeczeństwie bardzo rozpowszechniony, to AK w wielu przypadkach wspierała prześladowanych Żydów, udzielając też pomocy powstańcom w getcie warszawskim.

Zobacz także
Komentarze (106)
ZDF ubolewa, ale nie przeprasza
Zaloguj się
 • Kzysztof Szmit

  0

  A dlaczego ich nie lubimy,prosze siegnac do historii,czyż to nie żydzi za wszelką cenę nie chcieli dopuścic do powstania panstwa polskiego w 18r.ubiegłego wieku?czyż to nie żydzi na czele z sowieckim żydem Berią i NKWD nie wymordowali w bestialski sposób(takiego okrucienstwa dopuscic sie mogl tylko żyd)SETKI TYSIECY NASZYCH MATEK OJCÓW,SIOSTR,BRACI?jezeli cos piszesz to wpierw zaczerpnij troche tematu,niech przeproszą za te mordy i okrucienstwa,niech poproszą o przebaczenie,niech okazą trochę skruchy,po co wracaą na potęgę do Polski,skoro tak ich tepimy,(co roku około 3-ech tysięcy),kto im nadaje polskie obywatelstwo,czy tego nie widzicie/Polacy!!!otwórzcie oczy.

 • basiadrian

  0

  Uwaga strona "OCENZUROWANA" moj komentarz zostal usuniety choc nie bylo w nim obrazliwych wyrazow!!

 • publicyst

  Oceniono 4 razy 2

  Nie perwszy raz jestem światkiem Świętego Oburzenia o gigantycznym i zarazem mrożko-groteskowym rozmiarze.
  Obserwacja tego ZJAWISKA z poza granic kraju stwarza uczucie zwątpienia w zdrowy rozsądek OBURZONYCH. W oburzaniu się Polacy są wyjątkową nacją.
  Jednym z powodów -a nie jestem psychologiem!- musi chyba być mocno zranione poczucie własnej godności/wartości.
  Można to dobrze zaobserwować na polu absolutnie niepolitycznym, sporcie.
  Sport chyba nigdzie -pomijam paranoicznych "kibiców"- nie jest tak bez przymrużenia oka traktowany jak w Polsce. Polacy, nie tylko kibice, fizycznie cierpią po każdej przegranej. A sport to jakaś odmiana zabawy, czy nie?!
  Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazal jednego szeregowego AK jako obrzydliwego antysemity ("Żydów topimy jak koty") obok dowódcy, który Żyda (Viktora) oddala z oddziału, bo widocznie dochodzi do wniosku, że obecność jego skutkowała by zbytecznym niepokojem w oddziale.

  Swoją drogą: Przeczyć temu, iż w Polsce był i jest (sic!) antysemityzm, jest i głupie i niebezpieczne!

 • grajag

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma co przepraszać za prawdę! :)

 • laksmana

  Oceniono 3 razy 3

  Ta sytuacja przypomina święte oburzenie po "Pokłosiu". No bo skoro powstał film o wiosce, w której zamordowano Żydów, to znaczy że ludzie na pewno pomyślą, że w całej Polsce mordowano Żydów.
  Skoro powstał film/serial o AK-owcach-antysemitach, to znaczy że na pewno wszyscy tacy byli.
  A wszyscy Amerykanie to superbohaterowie, potrafiący latać i strzelać pajęczynami. I wszystkie kataklizmy oraz wizyty UFO również mają miejsce tylko w USA.
  Ja, jako widz, żądam przeprosin od wszystkich oburzonych, za traktowanie mnie jak idiotę.

 • olo-international

  Oceniono 5 razy 3

  Ogladalem te 3 czesci w ZDF. Bardzo ciekawe i dobrze zrobione. Wiele refleksji dla niemeciego spoleczenstwa, dla mlodego pokolenia, ktorego dziadkowie brali udzial w drugiej wojnie i do dzis na ten temat nic nie mowia, bos sie wstydza, boja, itp. Oczywiscie pokazanie dowodzce AK ktory wyrzuca z oddzialu Victora (niemieckiego Zyda) odbiego od tego do czego nas w polsce przyzwyczajono, krysztalowych postaci w AK walczacych, oddajacych zycie zanwolna Polske. Moj ojciec byl w AK i z jego opowiesci wynikalo ze nie wszyscy zawsze byli tak krysztalowi. Tu serial ZDF otworzyl ciekawa mozliwosc doalogu miedzypokoleniowego, polsko-niemieckiego, a my jedyne co mamy do powiedzenia (obrazenie sie), to ze w AK nie bylo zadnego antysemity. Szkoda.

 • y0rg

  Oceniono 5 razy -1

  Jakby nie patrzeć zawsze w tego rodzaju propagandowych dziełach , za sznurki pociągają Żydzi, wyrażając swą wdzięczność za uratowanie od holokaustu. DZIĘKUJEMY.

 • poljack

  0

  Ilu Żydów było w AK ilu chłopów było w AK ilu robotników było w AK ilu socjalistów było w AK !!!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje