Brytyjskie służby socjalne odbierają rodzicom setkę polskich dzieci rocznie - alkoholizm, przemoc...

29.03.2013 06:00

Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

Większość małoletnich Polaków odebranych rodzicom na Wyspach trafia do brytyjskich rodzin zastępczych. Powodów jest wiele: przemoc w rodzinie, alkoholizm, narkomania. Rocznie służby socjalne odbierają Polakom koło setki dzieci - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Co roku służby socjalne Wielkiej Brytanii przejmują opiekę nad ponad setką polskich dzieci. Główne powody to przemoc w rodzinie, alkoholizm czy narkomania rodziców.

- Większość tych dzieci trafia do brytyjskich rodzin zastępczych, bo polskich praktycznie nie ma. Niewiele dzieci wraca do kraju - mówi dla "Gazety Wyborczej" Ireneusz Truszkowski, konsul generalny w Londynie. Konsul dodaje, że dla większości małoletnich Polaków to traumatyczne przeżycie. Zwłaszcza że wielu z nich nie mówi zupełnie po angielsku, nie zna też angielskich zwyczajów.

- Potrzeba wielu polskich rodziców zastępczych - apeluje Fran Oborski, konsul honorowy RP. Żeby zachęcić Polaków mieszkających na Wyspach do tworzenia rodzin zastępczych dla polskich dzieci, przygotowano specjalną broszurę. Rodziny zastępcze otrzymują też wsparcie od państwa - od 114 do 200 funtów tygodniowo w zależności od wieku dziecka i miejsca zamieszkania.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej ".

Zobacz także
Komentarze (226)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 563 razy 471

  "Co roku służby socjalne Wielkiej Brytanii przejmują opiekę nad ponad setką polskich dzieci. Główne powody to przemoc w rodzinie, alkoholizm czy narkomania rodziców."
  ==================================================================
  W Polsce z tak błahych powodów dzieci się nie zabiera. Co innego, jak rodzina biedna....

 • w12121

  Oceniono 416 razy 212

  Może taki Polak jest brudny, pijany i bije swoje dzieci... Ale jest przecież katolikiem! I to on dostąpi zbawienia, a nie jacyś Angole!

 • jerry.uk

  Oceniono 169 razy 149

  czyli zachowując proporcje, ok. 10% dzieci w Polsce powinno być natychmiast zabrane polskim rodzicom ze względu na nie spełnianie jakichkolwiek cywilizowanych norm. W jak traumatycznym kraju przyszło nam sie wychowywać. :-(

 • czyngis-cham

  Oceniono 190 razy 108

  A biedna dlatego, że rodzice zamiast wziąć się do pracy, zajęli się intensywną reprodukcją. Łatwiej naru... osemkę bachorów niż codziennie wstawać o 6 rano do roboty.

 • doni72

  Oceniono 147 razy 99

  Jak mozna,przeciez my swieci jestesmy.Wszystkiemu jest winne multi kulti,egzemplarze z Polski to ofiary multi kulti.Przepraszam za sarkazm,to nie jest smieszne,a przykre i niepokojace.

 • doni72

  Oceniono 83 razy 71

  @harimau666
  Calkowicie sie z Toba zgadzam,pisalem z sarkazmem i przeprosilem.Mieszkam w Holandi i widze jak duza czesc naszej emigracji funkcjonuje.

 • grymas50

  Oceniono 91 razy 37

  Tak nie może być. Natychmiast zatrudnić mec. Rafała Rogalskiego. On ci wolny już jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje