Brytyjskie służby socjalne odbierają rodzicom setkę polskich dzieci rocznie - alkoholizm, przemoc...

Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

Większość małoletnich Polaków odebranych rodzicom na Wyspach trafia do brytyjskich rodzin zastępczych. Powodów jest wiele: przemoc w rodzinie, alkoholizm, narkomania. Rocznie służby socjalne odbierają Polakom koło setki dzieci - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Co roku służby socjalne Wielkiej Brytanii przejmują opiekę nad ponad setką polskich dzieci. Główne powody to przemoc w rodzinie, alkoholizm czy narkomania rodziców.

- Większość tych dzieci trafia do brytyjskich rodzin zastępczych, bo polskich praktycznie nie ma. Niewiele dzieci wraca do kraju - mówi dla "Gazety Wyborczej" Ireneusz Truszkowski, konsul generalny w Londynie. Konsul dodaje, że dla większości małoletnich Polaków to traumatyczne przeżycie. Zwłaszcza że wielu z nich nie mówi zupełnie po angielsku, nie zna też angielskich zwyczajów.

- Potrzeba wielu polskich rodziców zastępczych - apeluje Fran Oborski, konsul honorowy RP. Żeby zachęcić Polaków mieszkających na Wyspach do tworzenia rodzin zastępczych dla polskich dzieci, przygotowano specjalną broszurę. Rodziny zastępcze otrzymują też wsparcie od państwa - od 114 do 200 funtów tygodniowo w zależności od wieku dziecka i miejsca zamieszkania.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej ".

Zobacz także
 • Ojciec zastępczy dzieci z Pucka prowadzony przez policję Pracownik socjalny: To nie była rodzina zastępcza. To był biznes
 • Ukrywała dzieci, bo się bała, że je zabiorą do domu dziecka. I zabrali
Komentarze (226)
Brytyjskie służby socjalne odbierają rodzicom setkę polskich dzieci rocznie - alkoholizm, przemoc...
Zaloguj się
 • ilonsa

  Oceniono 1 raz 1

  Błagam nie piszcie głupot, że dzieci zabierane są z biedy. To, że większość rodziców podaje taki powód to nie znaczy, że tak jest. Czy spotkaliście rodzica, który przyznaje się do przemocy/ zaniedbań/ wykorzystywania/ alkoholizmu?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @ vonsmroden

  100 dzieci na milion Polakow, i nie mozna dla nich znalezc polskich rodzin na czasowy pobyt. Masz racje: co ta Anglia robi z Polakow? Wstyd i jeszcze raz wstyd za to, ze macie polskie dzieci w dupie. I w kraju, i za granica. Bo nie wasze.:)))

 • mineteman

  Oceniono 4 razy 0

  Wiecej ksiezy, potrzeba wiecej ksiezy. Przeciez to wszystko katolickie dzieci!!! Jak tak mozna!!!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @rezun-one

  Te 115-200 funtow to tylko na potrzeby dziecka, trzeba sie z nich rozliczyc co do grosza. Prawdziwy, po okresie probnym, a wiec juz zawodowy foster parent, zarabia ok. 20 tys. funtow rocznie.
  Wiecej w moim informatorze dla Polakow, ktory wlasnie pisze z przerwami na prostowanie bredni na tym forum, w tym i twoich.
  A kuku!

 • vonsmroden

  Oceniono 2 razy 0

  100 dzieci na 1 mln polaków którzy tam wyjechali. W kraju nad Wisłą na 38 mln, odbiera się 38. Boże na Niebiosiech, co ta Anglia robi z ludzi?!?

 • uln

  Oceniono 4 razy 0

  patole emigrują za socjalem

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy -2

  Ja sie z toba zalamie, polska niewyuczalna ofiaro z Burmingham pt. @wwwagent

  1) Brytyjskie sady rodzinne nie sa 'tajne' - one sa in camera (ze wzgledu na dobro maloletnich lub uposledzonych) z udzialem adwokatow stron, a to powazna roznica, moj ty analfabeto prawny. A kuku!
  2) Heming to nie "posel", to posel, MP z listy Liberalnych Demokratow - zreszta sam w sprawach rodzinnych niezly numer:
  en.wikipedia.org/wiki/John_Hemming_%28politician%29
  A zajmuje sie sprawami rodziny z URZEDU jako szef grupy parlamentarnej od prawa rodzinnego i sadow rodzinnych:
  familylaw.allpartyparliamentarygroup.org.uk/
  i watpie, by mial czas na sprawy pojedyncze, zwlaszcza zas sprawy ludzi, ktorzy jego wyborcami nie sa i nie beda (bo brak jezyka i wiedzy o UK nie powoli im zdac egzaminu wg. pani May), ale...ludz sie dalej, zamiast - jak ci dobrze radze - szukac adwokata z Legal Aid i o odzyskanie dzieci wystapic, bo ide o zaklad, ze to ty jestes ojcem tej czworki odebranych dzieci. A kuku!
  3) Mowa tu o rodzinach zastepczych, nie zas adopcjach, ciezko pokrzywdzony pijaczku - nawet tego dotad nie zauwazyles???

 • art.usa

  Oceniono 2 razy 2

  To tylko w Anglii około setki dzieci,
  ale niema kraju gdzie niema Polaków, czy tam jest inaczej?
  Kiedyś mnieli problemy z rodzinami Polskimi Czesi.
  Teraz z Czech się uciszyło.
  W Niemczech myślę nie zabierają tak szybko po ostatnich polskich tam, tamach,
  po drugie mają dość dzieci z byłej NRD owskiej dziczy, i tych trochę z inną farbą skóry..

 • lipek771

  Oceniono 1 raz 1

  i bardzo dobrze,powinni za takie przestępstwa wydalić z kraju.niech w polsce robią sobie co chcą a jak im sie nie podoba to takie małżeństwo czy pare wykastrować czy coś w tym rodzju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje