Litwa: wiec przeciwko polskim postulatom

28.03.2013 20:02
Protest w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie

Protest w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Około 400 osób protestowało przed gmachem litewskiego rządu przeciwko postulatom zgłaszanym przez mniejszość polską na Litwie, m.in. przeciwko planom zalegalizowania przez władze oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach.
"Na Litwie językiem państwowym jest język litewski, a to oznacza, że zapis na głównej stronie paszportu ma być w języku państwowym" - powiedział dziennikarzom uczestniczący w wiecu poseł partii konserwatywnej Valentinas Stundys. Podczas wiecu, którego organizatorem było znane od lat z antypolskiej retoryki Towarzystwo Vilnija (Wileńszczyzna), protestowano też przeciwko koalicji rządzącej, która "obiecała spełnić polskie postulaty", żądano delegalizacji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie oraz przeprosin strony polskiej "za krzywdy historyczne".

Program centrolewicowego rządu Litwy, w skład którego wchodzi m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, przewiduje m.in. zalegalizowanie podwójnych - obok litewskich także polskich - nazw miejscowości i ulic w rejonach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość polską oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a ponadto rewizję niektórych założeń krytykowanej przez Polaków ustawy o oświacie.

Zobacz także
Komentarze (183)
Litwa: wiec przeciwko polskim postulatom
Zaloguj się
 • mederes

  0

  Niedawno ogłoszony Raport Alternatywny EFHR o Ochronie Praw Mniejszości Narodowych.ocenia następująco sytuację i wzywa Litwę do respektowania umów i norm..Oto najważniejsze wnioski Raportu a]. Konwencja o Prawach Mniejszości [FCNM] została ratyfikowana przez Litwę 17 lutego 2000r weszła w życie na Litwie 1 lipca 2000r. b ]. W roku 2004 Litwa wstąpiła do UE. c] Spodziewano się przez 12 lat że Litwa sprosta wypełnieniu swoich obowiązków wynikających z tych z podpisanych zobowiązań. d]. W ostatnich latach zaistniała tendencja lekceważenia przyjętych zobowiązań przez Litwę. e] Ta sytuacja dała poczucie bezkarności Litwie, lub co najmniej braku pilności spełnienia tych zobowiązań. f]. Wynikiem tego jest jawne pogwałcenie zobowiązań FCNM i co gorsza nawet brak nawet ochoty do rozważenia implementacji. g]. Przykłady działań przeciwnych do ustaleń: a) zmniejszenie lekcji szkolnych w języku mniejszości, b)obowiązkowe wprowadzenie nauczycieli Litwinów do uczenia Polaków c). Odmowa zapisu imion i nazwisk w oryginale, d) orzeczenia sądów o nielegalności podwójnych nazw miejscowości zamieszkałych w większości przez nie Litwinów itp

 • mederes

  Oceniono 3 razy 1

  To co widzimy to wyraz zapędzania się Litwy w ślepy zaułek z tą antypolskością.Oficjalną państwowa propaganda utrwala fałszywą wersję historii skutkującą odbieraniem praw mniejszości polskiej. Z drugiej strony jest to realny obraz poglądów funkcjonujący na Litwie w pewnej grupie obywateli,mających wsparcie w najwyższych organach państwa raz w formie otwartej lub nieoficjalnej lecz wspierającej.Taka sytuacja powinna stworzyć przymus wyboru pomiędzy członkostwem w Unii Europejskiej i wypełnianie zobowiązań lub rezygnacją z tego związku. Na razie jest to granie na czas i odwlekanie zobowiązań, przy zdobywaniu korzyści i nie przestrzeganiu norm i to na oczach bezradnej wspólnoty państw europejskich i Polski.

 • condor

  Oceniono 5 razy 1

  Jak widać wielu litevskich faszystów dorwało się z rana do klawiatury. Pamiętajcie głąby że na Wileńszczyźnie jesteście tylko okupantem. Hitler i Stalin dali wam rdzennie Polską ziemię która nigdy nie będzie wasza. W 1940 roku w Wilnie mieszkało 0,2 % Litwinów. Polacy żyli przez lata pod zaborami więc przeżyją i Litevski.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz -1

  To tak jak u nas PiS w Opolu. Narodowość wolska jest ponadnarodowa. Wolacy wszystkich krajów łączcie się! .... A, może dzielcie!

 • marc_pl

  Oceniono 7 razy 1

  Po prostu Litwini nie chcą u siebie fanatyzmu religijnego oraz podporządkowania swojego życia prywatnego jakimś religijnym dogmatom. Polacy gdziekolwiek się znajdą chcą na siłę instalować swoją miłość do bożków.

 • tomspeed

  Oceniono 7 razy 3

  Polak to jednak taki chamski małpiszon. W Polsce krzyczy precz dla praw dla mniejszości niemieckiej, a na litwie rozpętali by trzecią wojnę światową aby stworzy tam polskę....

 • tatun44

  Oceniono 9 razy 3

  Głupie Polaczki , a za nimi stoją skromnie z boczku panowie w sutannach i leją do ogniska benzynę , moim zdaniem Litwini powinni tę Polską kołtunerię deportować .

 • alexy-dwa

  Oceniono 2 razy -2

  Litwini jak widać mają nas głęboko w dupie.I co warto było wspierać Pomarańczową Rewolucję ?Polak głupi nawet po szkodzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje