Papież Franciszek umył stopy 12 nieletnim więźniom

28.03.2013 18:33
Papież Franciszek podczas obrzędu obmycia stóp

Papież Franciszek podczas obrzędu obmycia stóp (Fot. AP)

Po raz pierwszy w historii odprawiana przez papieża wielkoczwartkowa msza św. Wieczerzy Pańskiej była celebrowana w zakładzie karnym. Franciszek postanowił sprawować ją w rzymskim więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo. Podczas liturgii, naśladując Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, umył stopy 12 osadzonym różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom: katoliczce i muzułmance.
Wcześniej w krótkiej, zaledwie trzyminutowej improwizowanej homilii Franciszek wyjaśnił znaczenie tego gestu. Przypomniał, że gdy Jezus mył stopy apostołom, Piotr tego nie zrozumiał. - Ten, kto jest wyżej, musi służyć innym. To jest symbol i znak. Umyć nogi oznacza: jestem, by ci służyć - oświadczył papież.

Następnie Franciszek dodał: - To wzruszające: Jezus myje nogi swoim uczniom i tłumaczy im "zrozumcie to, co zrobiłem dla was. Wy nazywacie mnie Mistrzem i Panem, bo nim jestem. Jeśli zatem ja, Mistrz i Pan, umyłem wam nogi, wy też musicie umyć je sobie nawzajem".

- Robię to prosto z serca, bo to jest mój obowiązek jako księdza i biskupa. Muszę wam służyć, ale zarazem kocham to, bo tego nauczył mnie Pan - zapewnił papież. Apelował też do uczestników mszy: - Wy też pomagajcie sobie nawzajem. Pomagając sobie, czynimy dobro.

Powtórzył gest pokory

W zakładzie karnym Casal del Marmo na peryferiach Wiecznego Miasta osadzonych jest 49 więźniów, w tym 11 dziewcząt. Wśród więźniów 38 to imigranci, także muzułmanie. Najmłodsi osadzeni mają 14 lat. Wszyscy wzięli udział w nabożeństwie.

W komentarzach włoskie media kładą nacisk na odwagę nowego papieża, który postanowił odprawić mszę w miejscu, gdzie - jak się podkreśla - nikt go nie zna, a większość młodych więźniów to wyznawcy islamu oraz niewierzący. Podkreśla się, że dwa tygodnie po swym wyborze nowy biskup Rzymu powtórzył gest pokory, który charakteryzował jego posługę jako arcybiskupa Buenos Aires, gdzie odwiedzał więzienia, szpitale, przytułki.

Palestyński fartuch

Wielkoczwartkowa liturgia była bardzo prosta. Podczas papieskiej mszy śpiewano pieśni przy akompaniamencie gitary. Więźniowie czytali fragmenty Ewangelii i modlitwy wiernych. Pomagali im również wolontariusze. Wraz z papieżem mszę w kaplicy pw. Ojca Miłosiernego koncelebrowali: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini oraz kapelan placówki, ks. Gaetano Greco.

Symboliczny wymiar miał fartuch, który Franciszek założył w chwili obrzędu obmycia nóg. Został uszyty z przędzy pochodzącej z dwóch palestyńskich miast, Betanii i Jerycha. Wykonano go koło Belluno, na północy Włoch, w ośrodku niosącym pomoc trudnej młodzieży.

Zobacz także
Komentarze (154)
Zaloguj się
 • papiez.franek.friend.of.all

  Oceniono 230 razy 174

  Ciekawe czy któryś z polskich, dobrze odżywionych biskupów pójdzie w moje ślady? :)

 • ochujek

  Oceniono 198 razy 144

  Dziewczętom umył nogi? Muzułmance też? Naszym biskupom wątroby się poprzewracają, nie tylko od wódy.

 • papiez.franek.friend.of.all

  Oceniono 159 razy 105

  Każdy chrześcijanin i katolik powinien pójść w moje ślady i swoim postępowaniem oraz pokorą dać świadectwo prawdzie i wierze - nie bluzganie na forach na ateistów, innowierców i homoseksualistów, ale praca u podstaw, pokora, skromność i dobre słowo powinno być jego mottem w tych dniach.

  Inaczej, to dupa z niego nie katolik :)

 • omgvoy

  Oceniono 89 razy 75

  A teraz wyobraźmy sobie ze nasz ukochany Ojciec Dyrektor albo bpa Dydycz dopuszcza się takiego gestu.....niestety oni wolą obżerać się kawiorem i liczyć swoje miliony na kontach zagranicznych banków.

 • grymas50

  Oceniono 65 razy 55

  Małe to piwo. Nasz Sławoj Leszek:
  ". Od pięciu lat idziemy wspólną drogą uświęcenia i służby Ludowi Bożemu Archidiecezji Gdańskiej. Służba to także wyzwania. Budujemy razem Królestwo Boże w rzeczywistości, która nam jest dana. Publikacje medialne zapoczątkowane przez Tygodnik "Wprost" (począwszy od dnia 18 marca 2013 r.) podważyły godność urzędu i mojej posługi biskupiej w Archidiecezji Gdańskiej. Dlatego czuję się w obowiązku podzielić się z duchowieństwem Archidiecezji pasterskim odczuciem tej sytuacji."
  Jednym słowem. Franciszek " myje", a Sławoj " uświęca i służy Ludowi Bożemu Archidiecezji Gdańskiej.
  Że tez człowiek mieszka w lubelskiem. Błąd.

 • zbyszko139

  Oceniono 71 razy 37

  "Ten, kto jest wyżej, musi służyć innym. To jest symbol i znak"!

  Dziennikarze Gazety Wyborczej maja się od kogo uczyć. Trzeba czytac ze zrozumieniem, nie tylko cytować...

 • welarg

  Oceniono 46 razy 34

  Po akcji "czyste nogi" powinien jak najszybciej przeprowadzić akcję "czyste ręce".

 • puuchatek

  Oceniono 43 razy 29

  Muzułmance obmył nogi... No, to u Lefebrystów ma przerąbane... :-)

 • vomitorium1

  Oceniono 50 razy 28

  przypomina mi
  jana pawła I
  (który
  też się dziarsko
  wziął do dzieła)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje