Niemieccy muzułmanie chcą wolnych dni na swoje święta

28.03.2013 16:11
Strona ZMD

Strona ZMD (Fot. Zentralrat.de)

Mieszkający w Niemczech muzułmanie powinni mieć zapewnione dwa dni wolne w roku na obchodzenie ważnych dla islamu świąt - oświadczył przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów (ZMD) w Niemczech Aiman Mazyek. Jego wypowiedź skrytykowali politycy współrządzącej CDU.
- Byłby to ważny symbol integracji [społeczności muzułmańskiej w Niemczech - red.], który świadczyłby o tolerancji w naszym społeczeństwie - powiedział Mazyek, cytowany przez regionalny dziennik "Westdeutsche Allgemeine Zeitung". Mazyek proponuje, by niemieccy muzułmanie mieli ustawowo wolne dwa dni w roku - podczas świętego miesiąca postu - ramadanu - oraz podczas najważniejszego muzułmańskiego święta Id al-Adha (Święta Ofiarowania). Dodał, że muzułmanie zatrudnieni w służbach publicznych, np. w policji, mogliby brać dyżury za swych chrześcijańskich kolegów z pracy podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Niemcy są niekiedy krytykowane, że nie dość zabiegają o integrację muzułmanów z resztą niemieckiego społeczeństwa. Szacuje się, że społeczność islamska w Niemczech liczy około 4 mln osób (na ok. 81 mln mieszkańców), w większości pochodzenia tureckiego.

Lewica i prawica przeciw

Wypowiedź Mazyeka spotkała się z krytyką niektórych polityków należących do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angeli Merkel. Jej działacz Wolfgang Bosbach odrzucił propozycję szefa ZMD. Podkreślił, że "w Niemczech nie ma tradycji islamskiej", a obchodzone w tym kraju święta religijne odzwierciedlają jego chrześcijańskie dziedzictwo. Inny poseł CDU Patrick Sensburg zaapelował z kolei do Niemców o poszanowanie dla istniejących świąt chrześcijańskich i zażądał wprowadzenia większych ograniczeń na funkcjonowanie sklepów w niedziele.

Polityk opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Guntram Schneider wyraził zaniepokojenie obciążeniem dla niemieckiej gospodarki, jakie wiązałoby się z przyznaniem muzułmanom dwóch dni wolnych od pracy.

Zobacz także
Komentarze (157)
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 430 razy 416

  "Niemcy są niekiedy krytykowane, że nie dość zabiegają o integrację muzułmanów z resztą niemieckiego społeczeństwa." - tak jakby muzułmanie chcieli się integrować.

 • 24u

  Oceniono 411 razy 393

  Czy chrzescijanom w Turcji,Arabii Saudyjskiej itd.zapewnia sie dni wolne na obchodzenie swiat?

 • mr_gm

  Oceniono 346 razy 330

  To niech się przeniosą do Iranu i będą mieli wolne.

 • rabbinhood

  Oceniono 300 razy 290

  Mają rację, powinno zostać to wprowadzone natychmiast po wprowadzeniu przez Arabię Saudyjską: równouprawnienia kobiet, wolnego w Boże Narodzenie i na Wielkanoc, a do tego zniesienie kary śmierci.
  Ponadto chrześcijanie powinni mieć taką samą swobodę w Arabii Saudyjskiej jak Muzułmanie w Niemczech. Over bez odbioru.

 • menago1916

  Oceniono 199 razy 183

  A może jeszcze przydziałową kozę na koszt państwa?

 • lodzermensz1

  Oceniono 184 razy 180

  Przecież mają dni wolne.
  We wszystkich krajach muzułmańskich są to bez wątpienia dni wolne. Po co się katować mieszkaniem w nietolerancyjnych Niemczech?

 • niktwazny126

  Oceniono 124 razy 108

  Gdyby mieszkający w Polsce muzułmanie zażyczyli wolnych dni na swoje święta, i jeszcze praw do świętowania jak katolicy, na ulicach, i jeszcze zachcieli religii muzułmańskiej w szkole - to dopiero byloby zabawnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje