Niemieccy muzułmanie chcą wolnych dni na swoje święta

28.03.2013 16:11
Strona ZMD

Strona ZMD (Fot. Zentralrat.de)

Mieszkający w Niemczech muzułmanie powinni mieć zapewnione dwa dni wolne w roku na obchodzenie ważnych dla islamu świąt - oświadczył przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów (ZMD) w Niemczech Aiman Mazyek. Jego wypowiedź skrytykowali politycy współrządzącej CDU.
- Byłby to ważny symbol integracji [społeczności muzułmańskiej w Niemczech - red.], który świadczyłby o tolerancji w naszym społeczeństwie - powiedział Mazyek, cytowany przez regionalny dziennik "Westdeutsche Allgemeine Zeitung". Mazyek proponuje, by niemieccy muzułmanie mieli ustawowo wolne dwa dni w roku - podczas świętego miesiąca postu - ramadanu - oraz podczas najważniejszego muzułmańskiego święta Id al-Adha (Święta Ofiarowania). Dodał, że muzułmanie zatrudnieni w służbach publicznych, np. w policji, mogliby brać dyżury za swych chrześcijańskich kolegów z pracy podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Niemcy są niekiedy krytykowane, że nie dość zabiegają o integrację muzułmanów z resztą niemieckiego społeczeństwa. Szacuje się, że społeczność islamska w Niemczech liczy około 4 mln osób (na ok. 81 mln mieszkańców), w większości pochodzenia tureckiego.

Lewica i prawica przeciw

Wypowiedź Mazyeka spotkała się z krytyką niektórych polityków należących do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angeli Merkel. Jej działacz Wolfgang Bosbach odrzucił propozycję szefa ZMD. Podkreślił, że "w Niemczech nie ma tradycji islamskiej", a obchodzone w tym kraju święta religijne odzwierciedlają jego chrześcijańskie dziedzictwo. Inny poseł CDU Patrick Sensburg zaapelował z kolei do Niemców o poszanowanie dla istniejących świąt chrześcijańskich i zażądał wprowadzenia większych ograniczeń na funkcjonowanie sklepów w niedziele.

Polityk opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Guntram Schneider wyraził zaniepokojenie obciążeniem dla niemieckiej gospodarki, jakie wiązałoby się z przyznaniem muzułmanom dwóch dni wolnych od pracy.

Zobacz także
Komentarze (157)
Niemieccy muzułmanie chcą wolnych dni na swoje święta
Zaloguj się
 • drupal

  0

  Niemcy w ramach integracji powinni swoim muzułmanom fundować wycieczki do swoich dawnych obozów koncentracyjnych. Po takiej wizycie mieliby trochę czasu na refleksję na temat niemieckiej tolerancji i sposobu, w jaki Niemcy integrują swoje mniejszości.
  A wtedy może trochę stonowaliby swoje postulaty...

  A tak naprawdę to co z nich za muzułmanie, skoro żyją w takim piekle dla niewiernych?

 • ucago

  0

  Pytanie jest jedno: czy Niemcy chcą integracji z islamem.

 • jawa03

  Oceniono 1 raz 1

  islam powinien być zakazany w Europie.

 • kamilbielany

  Oceniono 3 razy 3

  Won do siebie w takim razie, jak wam w Europie źle!
  Kiedyś(BARDZO dawno) bliski wschód to było coś.....uczeni-astronomowie,bogaci kupcy
  Dzisiaj to tylko surowce trzymają ich przy życiu...................

 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  Paradoks historii na tym polega, że w ciągu trzech pokoleń wymienili sobie Niemcy zasymilowanych, pracowitych i lojalnych Żydów na nieasymilowalnych, leniwych i roszczeniowych muzułmanów.

 • yyyama

  Oceniono 1 raz 1

  Opie...ć się będą bo lubią.To teraz ramadan będzie w NRD?

 • romikus

  Oceniono 1 raz 1

  Nowa demokracja polega na tym że mniejszość narzuca swoje prawa większości.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy -1

  W zamordystycznych dyktaturach Arabskich (Saudowie, Katar) obowiązuje barbarzyński wahabizm i salafizm, który z islamem ma mało wspólnego.
  Używanie tych krajów w argumentacji przeciw muzułmanom jest przejawem kompletnej ignorancji (albo izraelskiej prowokacji).

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy -1

  Żydzi na całym świecie ciągle świętuje, co parę tygodni jakieś święto.

  Jak np. Purim,czyli rocznica wyrżnięcia kilkudziesięciu tysięcy Persów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje