TVP, PR i PAP piszą do prezydenta: Finansowanie mediów publicznych ulega erozji

28.03.2013 14:09

Wyborcza.biz

Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego.
Autorami listu są przewodniczący rad programowych: Polskiej Agencji Prasowej - Anna Borkowska, Telewizji Polskiej - Jan Jakub Wygnański i Polskiego Radia - Maciej Wojtyszko.

"Demokratyczne państwo nie może odwracać się plecami od mediów publicznych. Tym bardziej że przeważająca większość społeczeństwa (wedle sondaży - ponad 90 proc.) popiera i widzi potrzebę ich istnienia" - napisali przedstawiciele rad w liście do prezydenta.

Model mediów i finansowe zabezpieczenie ulega wyraźnej erozji

Członkowie rad programowych podkreślili, że wypracowanie modelu takich mediów jest równie ważne, jak finansowe zabezpieczenie funkcjonowania. "Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji" - ocenili.

"Uważamy, że w demokratycznym społeczeństwie ten problem winien być rozwiązany w oparciu o dialog ze środowiskami twórców oraz pracowników tworzących i współtworzących media publiczne w naszym kraju. Być może forum do takiej dyskusji mogłaby być Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie jako urząd, lecz - w tym wypadku - jako społeczny organ konsultacyjny między administracją a twórcami i współpracownikami mediów publicznych" - głosi list.

TVP z ogromną stratą, PAP ze skromna dotacją

Telewizja Polska i Polskie Radio borykają się z trudnościami finansowymi związanymi m.in. z niskimi wpływami z abonamentu. Choć przychody abonamentowe TVP w 2012 r. wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej niż w rok wcześniej, spółka zamknęła rok stratą w wysokości 218,8 mln zł.

Wpływy z abonamentu są podstawowym źródłem finansowania działalności Polskiego Radia. W ub.r. spółka otrzymała z tego tytułu 156,9 mln zł, jednak środki te wystarczyły na pokrycie 66,3 proc. kosztów realizacji misji publicznej. Wynik finansowy spółki za ub.r. jest dodatni; wyniósł blisko 3,5 mln zł.

Polska Agencja Prasowa, która wypełnia misję mediów publicznych i jest głównym dostawcą informacji dla mediów tradycyjnych i elektronicznych, otrzymuje skromną dotację budżetową, stanowiącą 4 proc. jej przychodów. To oznacza, że właściwie musi sama zarobić na swą działalność na rynku informacji w Polsce.

Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł.

Zamiast abonamentu łatwiejsza do egzekucji opłata audiowizualna

Politycy od lat mówią o potrzebie uchwalenia nowej ustawy medialnej, która m.in. zmieniłaby sposób finansowania mediów publicznych. W marcu ub.r. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że projekt takiej ustawy powstanie do końca sierpnia. W tym terminie ocenił jednak, że w 2012 i 2013 r. nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych.

Nad nowymi rozwiązaniami pracuje resort kultury i dziedzictwa narodowego. Kierujący nim Bogdan Zdrojewski powiedział we wrześniu ub.r., że za dwa lata abonament mógłby zostać zastąpiony niższą, ale bardziej powszechną i łatwiejszą do egzekucji opłatą audiowizualną. Zniknąć miałby też obowiązek rejestrowania odbiorników RTV. Projekt ustawy dotąd nie został przedstawiony.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • patriotaa

  Oceniono 169 razy 161

  Średnia płaca w TVP była również wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w mediach (w/g GUS w styczniu 2012 r. wynosiło 6612 zł). A także o połowę wyższa niż w sektorze publicznym (4479 zł) i dwukrotnie wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (3666 zł).
  Telewizja publiczna Zatrudnia aż 3632 pracowników
  Analogicznie na jednego pracownika przypadało w Polsacie i TVN ponad 1,1 mln zł wypracowanych przychodów ze sprzedaży, a w TVP tylko 398,6 tys. zł i to liczonych łącznie z wpływami z abonamentu RTV
  Robert Janowski miesięczne wynagrodzenie jakie otrzymuje za tę pracę to 40 tys. złotych.
  Tomasz Lis otrzymuje 70 tys. złotych miesięcznie.
  Piotr Kraśko otrzymuje co miesiąc 72 tys. złotych
  Agnieszka Szulim, Anna Popek zarabiają po 20 tys. złotych miesięcznie.
  Tomasz Kret 25 tys. złotych miesięcznie.
  Hanna Lis miesięczną gażę w wysokości 30 tys. złotych.
  To tylko kilka osób o tak astronomicznych zarobkach i za nic nie odpowiadają tylko postrzępią troszkę językami. A ludzie odpowiedzialni za czyjeś życie jak kierownicy na budowach i innych zakładach produkcyjnych dających dochód narodowy zarabiają śmieszne pieniądze bo w granicach 4 do 6 tysięcy złotych za pracę codzienną po 12 godzin.

 • jerjar

  Oceniono 101 razy 99

  Problem w tym, że niektóre z tych mediów cierpią na chorobę słoniowatości, kolesiostwa, korupcji i politykierstwa. Ludzie to widzą i głosują, jak w wypadku TVP, nogami (tzn. nie płacą za abonament).

  Dobrze byłoby, żeby rady programowe dostrzegły ten problem, zamiast wyciągać rękę po grosz publiczny.

 • max2-012

  Oceniono 106 razy 96

  W calym rozwinietym swiecie telewizja zdechla, zostala zabita przez polityczna propagande i reklamy, ktorych NIKT normalny nie chce ogladac i nie bedzie za nie placic. Ludzie kupuja sobie udzialy w systemach, ktore na zamowienie wysylaja internetem wybrane filmy bez reklam. Przestancie wiec lamencic z powodu zgonu TV , on jest naturalna konsekwencja inwazji chamskich reklam i propagandy.

 • harimau666

  Oceniono 95 razy 87

  a co? na balangi,ostrygi i kawior z jesiotra już wam zaczyna brakować kaski?:))

 • iremus

  Oceniono 80 razy 68

  Czy TVP, PR, PAP, GUS czy kościół katolicki są urzędami administracji państwowej że obywatele mają łożyć na ich funkcjonowanie i napompowane płace? Jest III RP, kapitalizm i wolny rynek. Mają ochotę - niech zakodują swoje kanały dla wtajemniczonych. Mnie na przykład nie interesuje uprawiana przez nich propaganda na poziomie chłopa pańszczyżnianego i tłuka kuchennego. Mają swoich wyznawców - niech na nich łożą.
  Tylko patrzeć jak w nastepnej kolejności wprowadzą abonament na media Rydzyka.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 64 razy 62

  A zlikwidować ta przechowalnie krewnych i znajomych królika, miernych artystów, dziadostwa programowego.

 • color.one

  Oceniono 62 razy 60

  nic prostszego w obecnej sytuacji (tzn kiedy nadawanie bedzie juz tylko cyfrowe w calym kraju) jak zakodowac sygnal i pobierac komercyjna oplate od tych ktorzy beda chcieli ogladac wasza klamliwa propagande, oglupiajace seriale i papke na lodzie z gwiazdami... od kilkunastu lat tvp nie pelni zadnej misji (anie edukacyjnej, ani popularno-naukowej) poza napychaniem kieszeni znajomym krolika i pelnienia funkcji tuby politycznej, w zaleznosci od tego kto jest przy korycie.

  zegnam wiec bez sentymentow...

 • patriotaa

  Oceniono 73 razy 55

  I jeszcze jedno od wielu wielu lat nie oglądałem telewizji bo nie ma co oglądać tylko kłamstwo i robienie z ludzi idiotów. telewizor stoi ale nawet nie ma do niego anteny stoi jako ozdoba dzisiejszego dobrobyty

 • leon.bzykacz

  Oceniono 59 razy 55

  W majestacie prawa (jako przed-emeryt) jestem zwolniony z abonamentu,
  ale tez i nie oglądam tego gnoju stworzonego i nazwanego przez was DTV.
  Korzystam z kablówki i płacę za to co mi odpowiada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje