TVP, PR i PAP piszą do prezydenta: Finansowanie mediów publicznych ulega erozji

28.03.2013 14:09

Wyborcza.biz

Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego.
Autorami listu są przewodniczący rad programowych: Polskiej Agencji Prasowej - Anna Borkowska, Telewizji Polskiej - Jan Jakub Wygnański i Polskiego Radia - Maciej Wojtyszko.

"Demokratyczne państwo nie może odwracać się plecami od mediów publicznych. Tym bardziej że przeważająca większość społeczeństwa (wedle sondaży - ponad 90 proc.) popiera i widzi potrzebę ich istnienia" - napisali przedstawiciele rad w liście do prezydenta.

Model mediów i finansowe zabezpieczenie ulega wyraźnej erozji

Członkowie rad programowych podkreślili, że wypracowanie modelu takich mediów jest równie ważne, jak finansowe zabezpieczenie funkcjonowania. "Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji" - ocenili.

"Uważamy, że w demokratycznym społeczeństwie ten problem winien być rozwiązany w oparciu o dialog ze środowiskami twórców oraz pracowników tworzących i współtworzących media publiczne w naszym kraju. Być może forum do takiej dyskusji mogłaby być Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nie jako urząd, lecz - w tym wypadku - jako społeczny organ konsultacyjny między administracją a twórcami i współpracownikami mediów publicznych" - głosi list.

TVP z ogromną stratą, PAP ze skromna dotacją

Telewizja Polska i Polskie Radio borykają się z trudnościami finansowymi związanymi m.in. z niskimi wpływami z abonamentu. Choć przychody abonamentowe TVP w 2012 r. wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej niż w rok wcześniej, spółka zamknęła rok stratą w wysokości 218,8 mln zł.

Wpływy z abonamentu są podstawowym źródłem finansowania działalności Polskiego Radia. W ub.r. spółka otrzymała z tego tytułu 156,9 mln zł, jednak środki te wystarczyły na pokrycie 66,3 proc. kosztów realizacji misji publicznej. Wynik finansowy spółki za ub.r. jest dodatni; wyniósł blisko 3,5 mln zł.

Polska Agencja Prasowa, która wypełnia misję mediów publicznych i jest głównym dostawcą informacji dla mediów tradycyjnych i elektronicznych, otrzymuje skromną dotację budżetową, stanowiącą 4 proc. jej przychodów. To oznacza, że właściwie musi sama zarobić na swą działalność na rynku informacji w Polsce.

Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł.

Zamiast abonamentu łatwiejsza do egzekucji opłata audiowizualna

Politycy od lat mówią o potrzebie uchwalenia nowej ustawy medialnej, która m.in. zmieniłaby sposób finansowania mediów publicznych. W marcu ub.r. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że projekt takiej ustawy powstanie do końca sierpnia. W tym terminie ocenił jednak, że w 2012 i 2013 r. nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych.

Nad nowymi rozwiązaniami pracuje resort kultury i dziedzictwa narodowego. Kierujący nim Bogdan Zdrojewski powiedział we wrześniu ub.r., że za dwa lata abonament mógłby zostać zastąpiony niższą, ale bardziej powszechną i łatwiejszą do egzekucji opłatą audiowizualną. Zniknąć miałby też obowiązek rejestrowania odbiorników RTV. Projekt ustawy dotąd nie został przedstawiony.

Zobacz także
Komentarze (88)
TVP, PR i PAP piszą do prezydenta: Finansowanie mediów publicznych ulega erozji
Zaloguj się
 • zibi2050

  0

  ję , ale uaktualnij wiedzę na temat zarobków tych krezusów . Ten gościu , od tej :szmiry", bierze za 1 odcinek 10,000 tys x 5 odcinków tygodniowo, x 4 tygodnie . Policz i sprostuj.

 • ctadek

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego emeryt,bezrobotny ma placic haracz takim kmiotom,za taka szmire--Robert Janowski miesięczne wynagrodzenie jakie otrzymuje za tę pracę to 40 tys. złotych.
  Tomasz Lis otrzymuje 70 tys. złotych miesięcznie.
  Piotr Kraśko otrzymuje co miesiąc 72 tys. złotych
  Agnieszka Szulim, Anna Popek zarabiają po 20 tys. złotych miesięcznie.
  Tomasz Kret 25 tys. złotych miesięcznie.
  Hanna Lis miesięczną gażę w wysokości 30 tys. złotych.
  To tylko kilka osób o tak astronomicznych zarobkach i za nic nie odpowiadają tylko postrzępią troszkę językami. A ludzie odpowiedzialni za czyjeś życie jak kierownicy na budowach i innych zakładach produkcyjnych dających dochód narodowy zarabiają śmieszne pieniądze bo w granicach 4 do 6 tysięcy złotych za pracę codzienną po 12 godzin.

 • zibi2050

  Oceniono 2 razy 2

  Świetnie rozumiem że powinno płacić śię abonament , przecież ktoś w tej telewizji pracuje , ktoś realizuje ten "program", ale zalewa mie jasna krew , kiedy czytam , ze gościu od marnego "MISYJNEGO" programu , pod tytułem "JAKA TO MELODIA , bierze za jeden odcinek 10.000 tys. Realizuje się 5 odcinków w tygodniu . Daje to 50 , 000 tys , złociszów tygodniowo . Mam 35 lat pracy , wyższe studia , podyplomówki , dojeżdżam codziennie po 60 km. w jedną stronę do pracy i na taką kasę muszę pracować półtora roku - za jego tygodniówkę - Kiedy słyszę ten krzyk "abonament , abonament, płaćcie nam abonament" , to wiem że chodzi im o kasę NA MISJE",aje widzi mi się że jedyną misją jaką mają do spełnienia , to WYDARCIE JAK NAJWIĘCEJ FORSY.

 • bigkaraluch

  Oceniono 1 raz 1

  NIECH ZDYCHAJĄ NIKT PŁAKAŁ NIE BĘDZIE

 • iala

  Oceniono 4 razy 4

  90% popiera a tylko 20 % płaci abonament ? to się kupy nie trzyma manipulanci z tvp -zakodujcie swoje genialne dzieła i sprzedajcie to ludziom zobaczymy ilu bedzie odwaznych kupić to gó... -i taki lisek dostanie wtedy od was 1200 na łape .

 • forgotten_realms

  Oceniono 6 razy 6

  Publiczne pieniądze dla publicznych mediów - tak. Publiczne pieniądze dla mediów nepotyzmu, kolesiostwa, przepłacanych gwiazdeczek, programów dla idiotów, misji robienia dobrze różnym sitwom - nie.

 • kkes

  Oceniono 6 razy 6

  Może mi ktoś przypomnieć kto namawiał do obywatelskiego nieposłuszeństwa i niepłacenia abonamentu?

 • aleksy_zorba

  Oceniono 5 razy 5

  przeciez donaldek byl przeciwko abonamentowi..
  wiec w czym problem chyba ze znowu klamal

 • mawapo

  Oceniono 3 razy 3

  Mówiąc w skrócie: dawać nam tu państwową kasę, ale to już, bo barek naszych prezesów w ich limuzynach ulega erozji. Nie ważna jest jakość naszych audycji, ważne że coś jest, czy to msza niedzielna czy ziarno macie płacić i nie ma zmiłuj.

  Koniec z milionowymi dotacjami państwa na nierobów, stocznia Gdańska już to zrozumiała, LOT za chwilę to zrozumie, a publiczne media na smyczy klechów jeszcze nic nie kumają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje