Papież: Jest kryzys tożsamości kapłańskiej, księża zmieniają się w kolekcjonerów antyków

28.03.2013 12:59
Papież Franciszek w czasie mszy Krzyżma świętego zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem ''upodobania do bogatych strojów'', lecz wyrazem obecności chwały Boga.

Papież Franciszek w czasie mszy Krzyżma świętego zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem ''upodobania do bogatych strojów'', lecz wyrazem obecności chwały Boga. (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Podczas mszy Krzyżma świętego w Watykanie w Wielki Czwartek papież Franciszek powiedział, że księża muszą czuć odpowiedzialność za powierzony sobie lud i słuchać jego próśb. Apelował do kapłanów o troskę o ubogich, więźniów, chorych, samotnych i smutnych. Papież przyznał także, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej.
W dniu, który obchodzony jest jako uroczystość kapłanów, papież podkreślił, że ksiądz, który celebruje mszę, "bierze na swe ramiona powierzony sobie lud i niesie jego imiona wypisane w sercu".

- Kiedy nakładamy na siebie nasz skromny ornat, dobrze by było, abyśmy odczuwali na ramionach i w sercu ciężar i oblicze naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników - dodał Franciszek w homilii w czasie mszy w Bazylice Świętego Piotra.

Zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem "upodobania do bogatych strojów", lecz wyrazem obecności chwały Boga.

"Peryferia to tam, gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota"

- Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Zauważamy, kiedy nasi wierni zostaną namaszczeni olejkiem radości: na przykład, kiedy wychodzą z mszy świętej z obliczem osoby, która otrzymała dobrą wiadomość - powiedział Franciszek.

Położył nacisk na sytuację "na peryferiach", podkreślając kolejny już raz, że to one właśnie leżą mu na sercu. - Peryferia to tam, gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów - wyjaśnił.

Papież mówił, że to tam również "wierni są najbardziej narażeni na napaść tych, którzy pragną ograbić ich z wiary".

Apelował do księży o zrozumienie życia codziennego wiernych, ich cierpień, radości, lęków i nadziei oraz o wsłuchiwanie się w ich prośby, nawet jeśli są "czasem nieodpowiednie, czysto materialne i banalne".

Papież Franciszek: Istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej

Franciszek stwierdził, że kapłan, który nie wychodzi do ludzi, "traci to co najlepsze" i "zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą".

Przyznał, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej. Odnotował, że są księża niezadowoleni i smutni, którzy "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".

- Drodzy wierni, bądźcie blisko waszych kapłanów z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego - zaapelował Franciszek.

Podczas mszy Krzyżma poświęcono oleje używane do sakramentów.

Zobacz także
Komentarze (240)
Papież: Jest kryzys tożsamości kapłańskiej, księża zmieniają się w kolekcjonerów antyków
Zaloguj się
 • griu

  Oceniono 1 raz 1

  W Wielką Sobotę księżulo w naszej wsi w czasie pokropku "swięconego" odgrażał się, że "nie są godni bycia poświęconym ci , co w niedziele do kościoła nie chodzą", jak zwykle straszył piekłem i potępieniem - tak wita się zarówno wiernych lojalnych jak i wiernych okazjonaLNYCH. Najbardziej byli zdumieni goście z Niemiec - tam za taką pyskówkę księżulo może stanąć przed sądem i to cywilnym, nie wspominając o tym, że więcej nikt do niego nie przyjdzie...

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę,że nasz Prezydent zaproszenie wycofa dla papieża Franciszka.No, bo jak pokazać bizantyjskie Kościoły,złote ornaty itp. luksusy w biednej Polsce?

 • tw_kaczor

  Oceniono 1 raz 1

  Jan Paweł I też chciał zrobić porządek - był papieżem 30 dni...hahaha

 • 11lech

  Oceniono 2 razy 0

  Franek - gadanie tobie dobrze idzie - wiesz ile państwa na swiecie wydają na kosciół katolicki - tyle że za te pieniadze znacznie zmniejszyla by się bieda i glód , poprawiła opieka zdrowotna. Niech kościół z nich zrezygnuje. Tam sa rezerwy dla smutnych , biednych ludzi - nie w twoim ględzeniu pod publiczkę.

 • tw_kaczor

  Oceniono 3 razy 3

  bóg ma w doopie Wasze stroje...hahaha

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 3 razy 1

  kryzys tożsamości kapłańskiej trwa od 1700 lat, panie papieżu .....

 • wesus

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby szykowało się odłączenie polskiego kościoła katolickiego od Watykanu? Z takim przywódcą czarnym w Polsce jest nie po drodze, przynajmniej większości trzymającej władzę. Generalizując skrzywdziłbym nieliczne jednostki pojmujące służbę kapłańską tak samo jak Papież

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 0

  Kapłan, nade wszystko, niesie chrześcijanom ciało i krew, prawdę i piękno, Chrystusa. Nie poniża nikogo i nie szydzi z nikogo. Ma cały świat przed oczyma, nie tylko "mały krąg swoich znajomych". Wie, co to jest miłość dla Jezusa i poznaję ją w wierzących. Takich chwali, nie usuwa na bok od powołania i od kapłaństwa. Nie zgadza się z tym, że chcieć być świętym, to grzech (jak dziś jest napisane w polskich instrukcjach odnośnie powołań)! Osoba młoda, czasem, szczerze chce być świętą, bo pragnie kochać Jezusa. Taka osoba nie drze się, nie pije i nie odpycha innych. Raczej, naśladuje Jezusa we wszystkim! Moim zdaniem, artykuł o "świętoduchach" powinien być usunięty z instrukcji polskich o powołaniach kapłańskich i zakonnych!

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 3

  Przykra prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje