Papież: Jest kryzys tożsamości kapłańskiej, księża zmieniają się w kolekcjonerów antyków

28.03.2013 12:59
Papież Franciszek w czasie mszy Krzyżma świętego zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem ''upodobania do bogatych strojów'', lecz wyrazem obecności chwały Boga.

Papież Franciszek w czasie mszy Krzyżma świętego zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem ''upodobania do bogatych strojów'', lecz wyrazem obecności chwały Boga. (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Podczas mszy Krzyżma świętego w Watykanie w Wielki Czwartek papież Franciszek powiedział, że księża muszą czuć odpowiedzialność za powierzony sobie lud i słuchać jego próśb. Apelował do kapłanów o troskę o ubogich, więźniów, chorych, samotnych i smutnych. Papież przyznał także, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej.
W dniu, który obchodzony jest jako uroczystość kapłanów, papież podkreślił, że ksiądz, który celebruje mszę, "bierze na swe ramiona powierzony sobie lud i niesie jego imiona wypisane w sercu".

- Kiedy nakładamy na siebie nasz skromny ornat, dobrze by było, abyśmy odczuwali na ramionach i w sercu ciężar i oblicze naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników - dodał Franciszek w homilii w czasie mszy w Bazylice Świętego Piotra.

Zwrócił uwagę na to, że stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem "upodobania do bogatych strojów", lecz wyrazem obecności chwały Boga.

"Peryferia to tam, gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota"

- Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Zauważamy, kiedy nasi wierni zostaną namaszczeni olejkiem radości: na przykład, kiedy wychodzą z mszy świętej z obliczem osoby, która otrzymała dobrą wiadomość - powiedział Franciszek.

Położył nacisk na sytuację "na peryferiach", podkreślając kolejny już raz, że to one właśnie leżą mu na sercu. - Peryferia to tam, gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów - wyjaśnił.

Papież mówił, że to tam również "wierni są najbardziej narażeni na napaść tych, którzy pragną ograbić ich z wiary".

Apelował do księży o zrozumienie życia codziennego wiernych, ich cierpień, radości, lęków i nadziei oraz o wsłuchiwanie się w ich prośby, nawet jeśli są "czasem nieodpowiednie, czysto materialne i banalne".

Papież Franciszek: Istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej

Franciszek stwierdził, że kapłan, który nie wychodzi do ludzi, "traci to co najlepsze" i "zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą".

Przyznał, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej. Odnotował, że są księża niezadowoleni i smutni, którzy "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".

- Drodzy wierni, bądźcie blisko waszych kapłanów z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego - zaapelował Franciszek.

Podczas mszy Krzyżma poświęcono oleje używane do sakramentów.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (240)
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 715 razy 659

  Mądre sława, ale na razie tylko słowa.
  Czekam na czyny. Dobrze byłoby gdyby papież zaczął czyszczenie stajni Augiasza od Gdańska i całego polskiego episkopatu.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 503 razy 451

  Zapraszamy Francisza do Lichenia. Tylko przedtem niech zje sowita porcje Prozacu :)

 • dziadekjam

  Oceniono 410 razy 360

  Ukrócenie pazerności kieckowych, to zadanie na miarę posprzątania stajni Augiasza przez Herkulesa.

 • dj.rydzyk

  Oceniono 380 razy 342

  Chcesz zmienić ten świat, zacznij od siebie..

  Podoba mi się ten Franciszek

 • peterro-on-line

  Oceniono 329 razy 301

  Oj Franek, jeszcze chwila i kilka takich homilii i nasz episkopat wynajmie tajnego "czyściciela", wyśle go do Watykanu i będziemy mieć kolejne konklawe...

 • jerjar

  Oceniono 158 razy 140

  - stroje liturgiczne nie mogą być jedynie dekoracją i wyrazem "upodobania do bogatych strojów", lecz wyrazem obecności chwały Boga.

  - "zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą".

  - "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".

  Gdzież są ci Oni?
  Podejdź Owieczko pod swój pałac biskupi!

 • chi_neng1

  Oceniono 150 razy 128

  "Przyznał, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej. Odnotował, że są księża niezadowoleni i smutni, którzy "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".

  Oj,...... to nie tylko sa kolekcjonerzy antykow i nowinek .

  To sa przede wszystkim kolekcjonerzy TAJEMNIC Watykanu, wszelkich purpuratow i innych na calym swiecie, tych tajemnic zwiazanych z pedofilia i tajemnic zwiazanych z zadza mamony.

 • zdzisiek66

  Oceniono 126 razy 108

  Zobaczycie, że jak dalej będzie mówił takie głupoty, to Ojciec Tadeusz go ekskomunikuje ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje