Policja: Bieriezowski znaleziony z pętlą na szyi. "Nie można wykluczyć udziału osób trzecich"

28.03.2013 12:40
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. SANG TAN AP)

Skonfliktowany z Kremlem rosyjski biznesmen Borys Bieriezowski został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu. Poinformował o tym przed sądem koronera w Windsorze inspektor policji Mark Bissell.
Bieriezowski, który uzyskał w 2003 roku azyl polityczny w Wielkiej Brytanii po przegranej walce o wpływy ze stronnikami Władimira Putina, został znaleziony przez ochroniarza martwy w sobotę w swej rezydencji w Ascot pod Londynem. Ochroniarz widział go po raz ostatni w piątek ok. godziny 22.30.

Według policji nie wykryto śladów walki i zgon denata jest "zgodny z powieszeniem", co sugeruje, że popełnił samobójstwo.

Znaleziony z pętlą wokół szyi

Jak oświadczył Bissell na otwierającej postępowanie przed sądem koronera rozprawie, Bieriezowskiego znaleziono "z pętlą wokół szyi i fragmentem podobnego materiału na uchwycie prysznica nad nim".

Na pytanie, czy w sprawie tej mógł zaistnieć jakikolwiek udział osób trzecich, inspektor odpowiedział: - Nie można tego całkowicie wykluczyć.

Po jego przesłuchaniu postępowanie odroczono, a data następnej rozprawy zostanie ustalona później.

Szara eminencja, "ojciec chrzestny"

Bieriezowski - szara eminencja za rządów Borysa Jelcyna, nazywany "ojcem chrzestnym" - uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Z Rosji uciekł w 2000 r., gdy znalazł się w konflikcie z następcą Jelcyna - Władimirem Putinem. Jego fortuna, początkowo szacowana na prawie 1,3 mld dolarów, stopniała w wyniku życia w luksusie, finansowania różnych politycznych inicjatyw wspierających antyputinowską opozycję w Rosji oraz serii przegranych procesów, z których najkosztowniejszym okazał się proces z Romanem Abramowiczem.

W nieopublikowanym wywiadzie dla magazynu "Forbes" oligarcha powiedział, że "jego życie straciło sens, ma 67 lat, nie chce angażować się w politykę i nie wie, co ze sobą zrobić".

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • stary.gniewny

  Oceniono 47 razy 33

  Bez miliarda dolarów życie nie ma żadnego ale to żadnego sensu, tylko mało kto o tym wie.

 • kemorrrr

  Oceniono 27 razy 25

  Tak czy inaczej: wzorowy obywatel: dociagnal do 67 roku i aby nie obciazac budzetu, przeszedl na emeryture. Ja bym sie zastanowil czy nie wykorzystac tego w kampanii reklamowej zusu

 • turpin

  Oceniono 26 razy 20

  Może ktoś mi wytłumaczy, kim są zatem w takich przypadkach te 'osoby drugie'?

 • dziadekjam

  Oceniono 50 razy 20

  Bieriezowskiego znaleziono z "pętlą wokół szyi i fragmentem takiego samego materiału na uchwycie prysznica nad nim".
  ========================================================================
  Wygląda na to, że po powieszeniu się przeciął stryczek, żeby położyć się na podłodze. Widać więc wyraźnie, że to samobójstwo, bo tylko kilkakrotne strzelenie sobie w głowę jest bardziej oczywistym samobójstwem.

 • syngefco

  Oceniono 18 razy 16

  "że "jego życie straciło sens, ma 67 lat, "

  ... to na pewno nie polski emeryt ? ;)

 • 45rtg

  Oceniono 38 razy 16

  No jasne, bo angielskie sznurki nigdy się nie rwą pod ciężarem kilkudziesięciu kilo. On na pewno wiedział kto pompował hel w mankiety w Smoleńsku i dlatego zginął.

 • herr7

  Oceniono 16 razy 8

  Taki bogacz a zostaje na noc sam bez ochrony i to na dodatek w dużym domu na prowincji? Czyżby był to przypadek, czy dokumenty dotyczące tego śledztwa spoczną w brytyjskich archiwach na kolejne sto lat?

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  No to co, angielska policja i angielscy dziennikarze nie moga sie dogadac na jedna wersje? Ile tych wersji juz czytalismy, w koncu ktora jest wiarygodna o co Anglicy chca ukryc albo nam powiedziec wypuszczejac wielelorakie wersje co dzien to inne?
  A o zlamanym żebrze polska prasa nie napisala?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje