Policja: Bieriezowski znaleziony z pętlą na szyi. "Nie można wykluczyć udziału osób trzecich"

28.03.2013 12:40
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. SANG TAN AP)

Skonfliktowany z Kremlem rosyjski biznesmen Borys Bieriezowski został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu. Poinformował o tym przed sądem koronera w Windsorze inspektor policji Mark Bissell.
Bieriezowski, który uzyskał w 2003 roku azyl polityczny w Wielkiej Brytanii po przegranej walce o wpływy ze stronnikami Władimira Putina, został znaleziony przez ochroniarza martwy w sobotę w swej rezydencji w Ascot pod Londynem. Ochroniarz widział go po raz ostatni w piątek ok. godziny 22.30.

Według policji nie wykryto śladów walki i zgon denata jest "zgodny z powieszeniem", co sugeruje, że popełnił samobójstwo.

Znaleziony z pętlą wokół szyi

Jak oświadczył Bissell na otwierającej postępowanie przed sądem koronera rozprawie, Bieriezowskiego znaleziono "z pętlą wokół szyi i fragmentem podobnego materiału na uchwycie prysznica nad nim".

Na pytanie, czy w sprawie tej mógł zaistnieć jakikolwiek udział osób trzecich, inspektor odpowiedział: - Nie można tego całkowicie wykluczyć.

Po jego przesłuchaniu postępowanie odroczono, a data następnej rozprawy zostanie ustalona później.

Szara eminencja, "ojciec chrzestny"

Bieriezowski - szara eminencja za rządów Borysa Jelcyna, nazywany "ojcem chrzestnym" - uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Z Rosji uciekł w 2000 r., gdy znalazł się w konflikcie z następcą Jelcyna - Władimirem Putinem. Jego fortuna, początkowo szacowana na prawie 1,3 mld dolarów, stopniała w wyniku życia w luksusie, finansowania różnych politycznych inicjatyw wspierających antyputinowską opozycję w Rosji oraz serii przegranych procesów, z których najkosztowniejszym okazał się proces z Romanem Abramowiczem.

W nieopublikowanym wywiadzie dla magazynu "Forbes" oligarcha powiedział, że "jego życie straciło sens, ma 67 lat, nie chce angażować się w politykę i nie wie, co ze sobą zrobić".

Zobacz także
Komentarze (62)
Policja: Bieriezowski znaleziony z pętlą na szyi. "Nie można wykluczyć udziału osób trzecich"
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  0

  MI6 strzeże tajemnicy Polonu ?

 • micdep

  Oceniono 2 razy 0

  Alez glupek z tego dzienikarka ... jak sie udusil to normalne ze petla zostala ..a kot ja mial zdjac??? idiota ...jak zawsze Putin tam byl!!! on jak ten superment !!

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  No to co, angielska policja i angielscy dziennikarze nie moga sie dogadac na jedna wersje? Ile tych wersji juz czytalismy, w koncu ktora jest wiarygodna o co Anglicy chca ukryc albo nam powiedziec wypuszczejac wielelorakie wersje co dzien to inne?
  A o zlamanym żebrze polska prasa nie napisala?

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 3

  No coz ,teraz seryjny samobojca dal znak
  na wyspach brytyjskich ,jest w drodze ,plany
  sa ciagle nowe,a starych wykonac nie moge .

 • 28plk7b

  Oceniono 5 razy 3

  Jednego żydka mniej

 • kazik2500

  Oceniono 4 razy 4

  Bieriezowski byl zawsze taki dokladny. Powiesil sie a tu patrzy: woda sie w wannie leje, no to zszedl i jeszcze wode zakrecil. Cale zycie byl taki dokladny czlowiek -- wystarczy popatrzec jak unikal Rosyjskiego wymiaru sprawiedliwosci. I co? I do czego go ta dokladnosc doprowadzila? ; )

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 6 razy 2

  Nie wykluczam udziału pana Zenka z pod szenastki w bloku obok. Oj GazuWybu pierdzielicie takie kocopały ze aż łeb boli.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 2 razy 2

  "Ochroniarz widział go po raz ostatni w piątek ok. godziny 22.30."

  To tak jak "nasi" - w piątek. Sekcja w poniedziałek lub wtorek. Ta sama szkoła.

 • tekameka

  Oceniono 6 razy 4

  warto sprawdzić, czy rusztowania z tyłu domu nie było ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje