Policja: Bieriezowski znaleziony z pętlą na szyi. "Nie można wykluczyć udziału osób trzecich"

28.03.2013 12:40
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. SANG TAN AP)

Skonfliktowany z Kremlem rosyjski biznesmen Borys Bieriezowski został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu. Poinformował o tym przed sądem koronera w Windsorze inspektor policji Mark Bissell.
Bieriezowski, który uzyskał w 2003 roku azyl polityczny w Wielkiej Brytanii po przegranej walce o wpływy ze stronnikami Władimira Putina, został znaleziony przez ochroniarza martwy w sobotę w swej rezydencji w Ascot pod Londynem. Ochroniarz widział go po raz ostatni w piątek ok. godziny 22.30.

Według policji nie wykryto śladów walki i zgon denata jest "zgodny z powieszeniem", co sugeruje, że popełnił samobójstwo.

Znaleziony z pętlą wokół szyi

Jak oświadczył Bissell na otwierającej postępowanie przed sądem koronera rozprawie, Bieriezowskiego znaleziono "z pętlą wokół szyi i fragmentem podobnego materiału na uchwycie prysznica nad nim".

Na pytanie, czy w sprawie tej mógł zaistnieć jakikolwiek udział osób trzecich, inspektor odpowiedział: - Nie można tego całkowicie wykluczyć.

Po jego przesłuchaniu postępowanie odroczono, a data następnej rozprawy zostanie ustalona później.

Szara eminencja, "ojciec chrzestny"

Bieriezowski - szara eminencja za rządów Borysa Jelcyna, nazywany "ojcem chrzestnym" - uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Z Rosji uciekł w 2000 r., gdy znalazł się w konflikcie z następcą Jelcyna - Władimirem Putinem. Jego fortuna, początkowo szacowana na prawie 1,3 mld dolarów, stopniała w wyniku życia w luksusie, finansowania różnych politycznych inicjatyw wspierających antyputinowską opozycję w Rosji oraz serii przegranych procesów, z których najkosztowniejszym okazał się proces z Romanem Abramowiczem.

W nieopublikowanym wywiadzie dla magazynu "Forbes" oligarcha powiedział, że "jego życie straciło sens, ma 67 lat, nie chce angażować się w politykę i nie wie, co ze sobą zrobić".

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje