Nelson Mandela znów w szpitalu. Jego stan jest ciężki

28.03.2013 12:29
Nelson Mandela

Nelson Mandela (Fot. Siphiwe Sibeko ASSOCIATED PRESS)

Były prezydent RPA Nelson Mandela został przyjęty do szpitala z powodu nawrotu infekcji płuc - poinformowały dziś południowoafrykańskie źródła rządowe. 94-letniego Mandelę przyjęto do kliniki tuż przed północą. Nieoficjalnie wiadomo, że jego stan jest cięższy, niż sądzono na początku.
Były prezydent "otrzymuje najlepszą opiekę medyczną" - zapewniła w komunikacie kancelaria prezydenta i szefa rządu Jacoba Zumy, życząc Mandeli szybkiego powrotu do zdrowia. Szef państwa zwrócił się do obywateli, aby modlili się za Madibę (klanowe imię Mandeli) i jego rodzinę.

Wcześniej w marcu Mandela był już w szpitalu, lecz jedynie na badaniach.

Wcześniej infekcja płuc i kamienie żółciowe

Weterana walki z apartheidem i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 r. hospitalizowano na początku grudnia z infekcją dróg oddechowych. Przeszedł też - w szpitalu wojskowym w Pretorii (Tshwane) - operację usunięcia kamieni żółciowych. Były prezydent przebywał wówczas w szpitalu prawie trzy tygodnie.

Za walkę z apartheidem Mandela spędził w więzieniach łącznie 27 lat, w tym 18 lat na wyspie Robben w pobliżu Kapsztadu. Odzyskał wolność w 1990 r., po czym zaangażował się w proces pojednania czarnej większości z białą mniejszością.

Prezydenturę sprawował tylko przez jedną kadencję i po jej zakończeniu w 1999 r. znacznie ograniczył aktywność publiczną. Dzień jego urodzin, 18 lipca, decyzją ONZ jest od 2010 r. obchodzony jako Dzień Mandeli. Rocznice urodzin afrykańskiego patriarchy obchodzone są w RPA jak święto narodowe. Jesienią ubiegłego roku rząd wprowadził do użytku banknoty z jego wizerunkiem.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 30 razy 20

  Julius Malema, szef młodzieżówki ANC razem z tłumami na wiecach śpiewał "Zastrzelić farmerów, zastrzelić Burów". Ofiarami bestialskich mordów na farmach padło ok. czterech tysięcy białych (gwałty, rozczłonkowywanie ciał maczetami, podpalenia żywcem i inne okrucieństwa), policja ma to gdzieś a media milczą. Human Rights Watch określa te mordy jako wstępną fazę ludobójstwa, ale o tym nie przeczytamy w GW bo nie pasuje to do przyjętej linii "rasizm = biali".

 • ulebyk

  Oceniono 18 razy 8

  Dla ludzi o mocnych nerwach: wpiszcie a Google w grafikę "south africa farm crimes" i popatrzcie na zdjęcia bestialsko zamordowwanych białych farmerów, których z rąk "wyzwolonego ludu" zginęło już ok czterech tysięcy". Niech nam żyje Mandela?

 • zilch

  Oceniono 8 razy 4

  Drodzy lewacy, drodzy prawacy. Weźcie się za ręce. I wskoczcie do rzeki.

 • wzl_1946

  Oceniono 20 razy 4

  @mlaszczacy.kaczor
  Wspaniała, lewacka retoryka: określić faszystą kogoś, kto nazywa rzeczy po imieniu. Czy to się tobie podoba, czy nie, lewacki wypierdku, Mandela jest mordercą, który powinien wisieć.

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy 3

  Coś czuje, że zaraz będe miał kretyńską ankietę "Kopernik był..." albo zakaz pisania do wieczora lub jutra. :)

 • ulebyk

  Oceniono 8 razy 2

  „Ruch komunistyczny nadal stoi w obliczu potężnych wrogów, którzy muszą zostać całkowicie zmiażdżeni, zanim komunistyczny świat będzie mógł zostać zrealizowany” – Nelson Mandela (z jego ideologicznego credo pt. "Jak być dobrym komunistą")

 • ulebyk

  Oceniono 14 razy 2

  Specjalne podziękowania dla Mandeli i jego kumpli: fc03.deviantart.net/fs71/f/2012/037/d/1/south_africa_by_ajwaj-d4oukq3.png

 • czyjcis

  0

  100 lat panie Mandela

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje