Nelson Mandela znów w szpitalu. Jego stan jest ciężki

28.03.2013 12:29
Nelson Mandela

Nelson Mandela (Fot. Siphiwe Sibeko ASSOCIATED PRESS)

Były prezydent RPA Nelson Mandela został przyjęty do szpitala z powodu nawrotu infekcji płuc - poinformowały dziś południowoafrykańskie źródła rządowe. 94-letniego Mandelę przyjęto do kliniki tuż przed północą. Nieoficjalnie wiadomo, że jego stan jest cięższy, niż sądzono na początku.
Były prezydent "otrzymuje najlepszą opiekę medyczną" - zapewniła w komunikacie kancelaria prezydenta i szefa rządu Jacoba Zumy, życząc Mandeli szybkiego powrotu do zdrowia. Szef państwa zwrócił się do obywateli, aby modlili się za Madibę (klanowe imię Mandeli) i jego rodzinę.

Wcześniej w marcu Mandela był już w szpitalu, lecz jedynie na badaniach.

Wcześniej infekcja płuc i kamienie żółciowe

Weterana walki z apartheidem i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 r. hospitalizowano na początku grudnia z infekcją dróg oddechowych. Przeszedł też - w szpitalu wojskowym w Pretorii (Tshwane) - operację usunięcia kamieni żółciowych. Były prezydent przebywał wówczas w szpitalu prawie trzy tygodnie.

Za walkę z apartheidem Mandela spędził w więzieniach łącznie 27 lat, w tym 18 lat na wyspie Robben w pobliżu Kapsztadu. Odzyskał wolność w 1990 r., po czym zaangażował się w proces pojednania czarnej większości z białą mniejszością.

Prezydenturę sprawował tylko przez jedną kadencję i po jej zakończeniu w 1999 r. znacznie ograniczył aktywność publiczną. Dzień jego urodzin, 18 lipca, decyzją ONZ jest od 2010 r. obchodzony jako Dzień Mandeli. Rocznice urodzin afrykańskiego patriarchy obchodzone są w RPA jak święto narodowe. Jesienią ubiegłego roku rząd wprowadził do użytku banknoty z jego wizerunkiem.

Zobacz także
 • RPA: Mężczyzna zmarł po tym, jak był ciągnięty za radiowozem po ulicy RPA: Policja ciągnęła człowieka za radiowozem. Zmarł
 • RPA: Nelson Mandela wypisany ze szpitala
 • Nelson Mandela już po operacji. Miał przepuklinę
Komentarze (41)
Nelson Mandela znów w szpitalu. Jego stan jest ciężki
Zaloguj się
 • czyjcis

  0

  100 lat panie Mandela

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy -2

  Wklejam jeszcze raz komentarz usunięty TRZYKROTNIE przez Szechter Net Komando:

  Niestety takie szumowiny sa długowieczne (mamy w Polsce wiele przykładów choćby Jaruzelskiego czy Bartoszewskiego zwolnionego z "obozu zagłady" ze względu na zły stan zdrowia).
  Mandela to zatwardziały komunista, terrorysta i promowany usilnie na autorytet sprzedawczyk, który doprowadził kwitnący kraj na skraj ruiny. Dziś RPA ma najwyższy wskaźnik przestępczości, młodzieżowka ANC śpiewa o strzelaniu do Burów (rasistowskie ataki na farmy w których zamordowano już cztery tysiące białych, Human Rigths Watch określa wstępną fazą ludobójstwa ale o tym w GW nie przeczytamy bo tu rasizm zarezserwowany jest dla białych).
  Mandela i jego kumple nigdy nie wyparli się przemocy. Był założycielem terrorystycznej Umkhonto We Sizwe i bliskim współpracownikiem partii komunistycznej.
  Tutaj, dla zainteresowanych krótka notka o tym "autorytetcie": answ.wordpress.com/artykuly/nelson-mandela-autorytet/

 • phillip_lee_81

  Oceniono 2 razy 0

  W porównaniu z Mandelą dopiero widać jak malutkim człowieczkiem jest Wałęsa

 • zilch

  Oceniono 8 razy 4

  Drodzy lewacy, drodzy prawacy. Weźcie się za ręce. I wskoczcie do rzeki.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 9 razy -1

  Czarny Walesa.W rozwalonym kraju szaleje czarny terror ale poprawny politycznie.

 • wzl_1946

  Oceniono 20 razy 4

  @mlaszczacy.kaczor
  Wspaniała, lewacka retoryka: określić faszystą kogoś, kto nazywa rzeczy po imieniu. Czy to się tobie podoba, czy nie, lewacki wypierdku, Mandela jest mordercą, który powinien wisieć.

 • mlaszczacy.kaczor

  Oceniono 16 razy 0

  Pelno tutaj faszystowskiego gowna w postaci takich osobnikow jak ulebyk i inne smieci

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy 3

  Coś czuje, że zaraz będe miał kretyńską ankietę "Kopernik był..." albo zakaz pisania do wieczora lub jutra. :)

 • ulebyk

  Oceniono 8 razy 2

  „Ruch komunistyczny nadal stoi w obliczu potężnych wrogów, którzy muszą zostać całkowicie zmiażdżeni, zanim komunistyczny świat będzie mógł zostać zrealizowany” – Nelson Mandela (z jego ideologicznego credo pt. "Jak być dobrym komunistą")

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje