USA: wykoleił się pociąg z ropą naftową, doszło do skażenia

28.03.2013 06:16
Minnesota. Wykolejony pociąg

Minnesota. Wykolejony pociąg (Fot. HANDOUT Reuters)

Pociąg towarowy towarzystwa Canadian Pacific przewożący kanadyjską ropę naftową wykoleił się w środę na zachodzie stanu Minnesota. Ponad 120 tys. litrów ropy przeciekło do gruntu - poinformowały lokalne władze.
Liczący ponad 1,6 km długości skład złożony z 94 wagonów wykoleił się w odległości ok. 200 km na północny zachód od Minneapolis, niedaleko miasta Parkers Prairie.

Według władz stanu Minnesota rozszczelniły się trzy cysterny, z których wyciekło ok. 30 tys. galonów (ok. 120 tys. litrów) ropy. Natomiast rzecznik Canadian Pacific Railway twierdzi, że zniszczeniu uległa tylko jedna cysterna.

Ziemia jest zamarznięta, ropa trudniej wsiąka

Akcję usuwania skażenia utrudniają niskie temperatury, które jednak zapobiegły jeszcze większemu skażeniu. Ziemia jest zamarznięta, co zapobiega przedostaniu się zgęstniałej ropy do wód powierzchniowych i gruntowych.

W ciągu ostatnich trzech lat nastąpił bardzo szybki wzrost wydobycia ropy naftowej ze złóż w Ameryce Północnej, zwłaszcza w Kanadzie. Część ropy musi być transportowana pociągami, istniejące rurociągi mają bowiem zbyt małą przepustowość.

W Stanach Zjednoczonych rozgorzała dyskusja na temat zagrożenia dla środowiska wynikającego z przewozu tak dużych ilości ropy pociągami.

Zobacz także
Komentarze (11)
USA: wykoleił się pociąg z ropą naftową, doszło do skażenia
Zaloguj się
 • sttephan

  0

  Całkiem nas zatruje ta ameryka, spalić ta ropę, tylko ogień to strawi :D

 • kornel-1

  Oceniono 4 razy -2

  10 ton ropy się wylało. Wielkie mecyje!

  Ważny nius dla Polaków :-p

  Ups.... W końcu to 120.000.000.000 mikrolitrów.

 • malyjasio2010

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko Leszek Moczulski może ich uratować!

 • wan20_3

  Oceniono 8 razy -2

  Ale mi wiadomość! 120 tys. litrów to 12 m3 - czyli to 20% pojemności cysterny kolejowej. Jeśli tylko tyle wyciekło to nie jest to żadna sensacja lecz sprawa porządkowa czyli należy ropę sczerpać a zanieczyszczony grunt zebrać i poddać oczyszczeniu z węglowodorów.

 • kola

  Oceniono 4 razy 0

  O tym w jaki sposób i jakim zbrodniczym kosztem wydobywa się tę ropę w Kanadzie opowiada m.in. film pt. 'Tipping Point: Age of the Oil Sands' - barbarzyństwo i złodziejstwo kanadyjskiego rządu (przy jankeskim współudziale) powinno być piętnowane przy każdej okazji na arenie międzynarodowej, bo szkodzi nie tylko kanadyjskim Indianom i dewastuje tamtejszą przyrodę, ale całej naszej planecie.

  www.cbc.ca/natureofthings/episode/tipping-point.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje