Wenderlich cytuje św. Mateusza. Arciszewska: Niech pan idzie pracować do telewizji z tarotem

27.03.2013 22:13
Ostra dyskusja o arcybiskupie Leszku Głódziu wywiązała się w "Kropce nad i" między wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem (SLD) a posłanką Dorotą Arciszewską-Mielewczyk (PiS). - To nie duszpasterz powinien spowiadać owieczki, a wy, owieczki, powinniście dobrze wyspowiadać duszpasterza - powiedział m.in. Wenderlich. - Jest pan akwizytorem głupich idei - odparła Arciszewska-Mielewczyk.
Prowadząca program Monika Olejnik zapytała o pomysł mszy, jaką organizuje zespół ds. przeciwdziałania ateizacji w obronie arcybiskupa Głódzia. Jest to efekt artykułu "Wprost", w którym zarzucono mu alkoholizm i poniżanie podległych księży.

"To atak na TV Trwam i Radio Maryja"

Poseł PiS powiedziała, że jest zwolenniczką arcybiskupa, będzie go bronić, bo mamy do czynienia z atakiem na Głódzia. Jej zdaniem nie można sprawy poważnie traktować, bo atak jest anonimowy. - Milczenie arcybiskupa Głódzia też mnie nie dziwi, bo trudno przecież do anonimowych pomówień się ustosunkowywać - powiedziała.

- Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, wiec biskup, jeśli milczy, czegoś się boi - odparł Wenderlich i dodał, że "za sprawą jednej mszy sytuacji się nie da odwrócić".

Olejnik i Wenderlich przywołali, że np. w sprawach księży pedofilów Kościół bronił sprawców, a nie ofiary.

Zdaniem Arciszewskiej-Mielewczyk poprzez uderzenie w Głódzia atakowana jest TV Trwam. - Nie da się abstrahować od niechęci do arcybiskupa Głódzia, który jest zwolennikiem TV Trwam, Radia Maryja i prezentuje pewien pogląd patriotyzmu i podejścia do państwa, Kościoła i narodu. I to się wielu środowiskom nie podoba.

Uważam, że to jest zmasowany atak na Radio Maryja - przyznała Arciszewska-Mielewczyk.

Dom miłości i modlitwy czy jaskinia zbójców?

Wenderlich przywołał cytat z ewangelii św. Mateusza. - Wyobrażał on sobie dom Boga jako dom miłości i modlitwy, a wy przemieniacie to w jaskinię zbójców - stwierdził wicemarszałek. Dodał, że SLD nie żąda od zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji wniosku o zawieszenie arcybiskupa Głódzia, "bo alkohol, który pojawia się wokół arcybiskupa, to nie jest rzecz najważniejsza". - Tu nie ma co żartować, bo alkoholizm to jest choroba i wspólnie państwo powinniście zadbać, żeby arcybiskup udał się na leczenie. Tu chodzi o majątkowe rzeczy, które się w tle pojawiają - powiedział Wenderlich.

Olejnik stopowała: - Ale my nie wiemy, czy arcybiskup powinien udać się na leczenie.

- Ale od 10 lat mówi się, że arcybiskup nadużywa alkoholu. Coś jest na rzeczy. Jemu powierzono majątek Kościoła i misję duszpasterską nad wieloma duszyczkami, a dziś sytuacja jest taka pani poseł - zwrócił się Wenderlich do Arciszewskiej-Mielewczyk - że nie duszpasterz powinien spowiadać owieczki, a wy, owieczki, powinniście dobrze wyspowiadać duszpasterza.

Arciszewska odpowiedziała: - Z nienawiści do mojej formacji jesteście państwo w stanie wypowiedzieć każde kłamstwo. Nie będę się odnosić do pomówień, a to, co pan powiedział o alkoholizmie, można odnieść do polityków pana formacji. Chciałabym panu powiedzieć, że jest pan akwizytorem głupich idei. Powinien pan rozpatrzyć pracę w telewizji, gdzie stawiają tarota. Na takie złośliwości, jakie od pana płyną, ja nie zasłużyłam.

Różnica między Kwaśniewski a Głódziem

Olejnik przewała tę wymianę: Ważniejsze jest to, czy arcybiskup poniża księży niż to, czy nadużywa, czy nie nadużywa alkoholu. Bo to się zdarzało też w SLD. Pamięta pan prezydenta w Charkowie?

- Wszyscy jesteśmy tym grzechem dotknięci - odparł Wenderlich i dodał: - Jest jednak różnica między Aleksandrem Kwaśniewskim a arcybiskupem Głódziem. Znana dziennikarka na swoim blogu napisała, że Aleksander Kwaśniewski pił w Charkowie z arcybiskupem Głódziem. Tylko jeszcze kilka lat temu była taka atmosfera, że polityka można było o to oskarżyć i mieć pretensje, a o arcybiskupie Głódziu media milczały. Dziś to się wyrównuje, dziś żaden z nas nie może być poza krytyką, arcybiskup również. Ale tu nie o alkohol chodzi, chodzi o odnoszenie się do ludzi, o feudalny sposób bycia, o środki finansowe, które w niewiadomy, niezgodny z prawem skarbowym sposób są organizowane - wymieniał Wenderlich.

"To nie są żadne argumenty"

- A pan marszałku to wszystko wie - przerwała Arciszewska-Mielewczyk.

- To są sygnały płynące z Kościoła, bo księża uwierzyli, że jeśli Franciszek mówi, że Kościół ma być ubogich i dla ubogich. Kościół będzie się zmieniał, ale nie za spraw zespołu ds. zwalczania ateizacji - dokończył poseł SLD.

- To są insynuacje i pomówienia. To nie są żadne argumenty. Nie mogą być one przyczynkiem do poważnej dyskusji na temat arcybiskupa Głódzia - odparła Arciszewska, a Olejnik program zakończyła.

Zobacz także
Komentarze (247)
Zaloguj się
 • szmul.bender

  Oceniono 912 razy 834

  Jeżeli, drodzy PISowcy, uważacie, że krytykowanie pijaństwa, obżarstwa, chciwosci, chamstwa jest atakiem na religię - to znaczy, że waszą religią jest pijaństwo, obżarstwo, chciwosć i chamstwo

 • sylwester51

  Oceniono 592 razy 530

  Ogladałem to co się dzieje budzi moje przerażenie niby 21 wiek a posłanka w średniowieczu. Zespół poselski ds. zwalczania ateizacji rodzi sie pytanie: Kiedy stosy pani posłanko?

 • dejtrejder

  Oceniono 525 razy 467

  Ja się zastanawiam skąd pis bierze te idiotki? Jakąś kopalnię tych głupich bab mają?

 • sylwester51

  Oceniono 338 razy 290

  Ogromny i wielce szkodliwy jest wpływ kk na całokształt spraw w Polsce. Panowie w strojnych sukienkach otumanili znaczną część społeczeństwa a szczególnie ugrupowanie które dumnie na sztandarach ma prawo i sprawiedliwość ...... w d....e broniąc oszustów i przestępców w owych sukienkach.

 • psjakosc

  Oceniono 334 razy 282

  a ta pyskata baba niech wraca na halę targową w Gdyni pierze sprzedawać

 • dejtrejder

  Oceniono 317 razy 273

  Akwizytorem głupich idei to jest od zawsze czarna sekta zwana kościołem katolickim razem ze swoimi przydupasami jak ta głupia baba z pisu.

 • prababka44

  Oceniono 271 razy 239

  ****Jej zdaniem nie można sprawy poważnie traktować, bo atak jest anonimowy. - Milczenie arcybiskupa Głódzia też mnie nie dziwi, bo trudno przecież do anonimowych pomówień się ustosunkowywać - powiedziała ****

  I w ogóle komu przyszło do głowy, że pan Głódź jest trunkowy ?!

 • iremus

  Oceniono 260 razy 212

  To jedna z tych które powinny pilnować miejsca w kuchni żeby go inna nie zajęla. No ale żyjemy w III RP gdzie nazwiska potrafią góry przesuwać.

 • krzywelustro

  Oceniono 110 razy 94

  Prawi i sprawiedliwi wrogowie ateizmu podobno już uchwalili zrzutkę na kolejne msze:
  * w intencji obrony biskupów-pijaków przed zmanipulowaną opinią publiczną,
  * w intencji obrony księży-pedofilów przed koniecznością wypłaty odszkodowań,
  * w intencji obrony księży prokreatywnych przed pozwami o ustalenie ojcostwa,
  * w intencji obrony Ojca faRydzeusza przed Urzędem Skarbowym,
  * w intencji obrony Radia Maryja przed zmrożeniem rent sponsorek,
  * w intencji obrony Arcybiskupa Flaszki przed Papieżem Franciszkiem,
  * w intencji obrony głoszonych przez PiS wartości chrześcijańskich, aby rozwody, nieślubne dzieci, kłamstwa, oszczerstwa, intrygi, łamanie prawa drogowego, łapówkarstwo, fałszywe oskarżenia i doprowadzanie ludzi do samobójstw okazały się być dobrymi uczynkami,
  * w intencji obrony prawdy, aby stał się cud i zgodnie z nauką Jarosława Zbawiciela białe okazało się czarnym, a czarne - białym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje