TVP zakończyła 2012 rok ze stratą ponad 218 mln zł. Przychody nadal niewspółmierne do nakładów

27.03.2013 19:07

Wyborcza.biz

TVP SA odnotowała stratę bilansową na poziomie 218,8 mln zł - wynika ze sprawozdania za 2012 rok, które dzisiaj przyjął zarząd spółki. Przychody abonamentowe telewizji publicznej wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej w stosunku do 2011 roku, ale nadal są niewspółmierne do nakładów.
TVP SA odnotowała w 2012 roku stratę bilansową na poziomie 218,8 mln zł - poinformowało Centrum Informacji TVP. "Wynik finansowy w dużej mierze obciążony był skutkiem rozliczenia wydatków poniesionych w latach poprzednich, w związku z tym zasadniczo nie doszło do pogorszenia płynności finansowej TVP SA. Spółka na koniec 2012 roku zmniejszyła poziom zobowiązań krótkoterminowych o 20 mln zł w stosunku do stanu na koniec 2011 roku" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Jak podkreślono, w 2012 roku spółka poniosła jednorazowe nakłady w wysokości ok. 205 mln zł związane z Euro 2012 i przełączaniem sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy. Chodzi o wymaganą ustawowo w okresie przejściowym jednoczesną emisję programu w technice analogowej i cyfrowej.

Abonament stanowił zaledwie 18,5 proc. przychodów ogółem

W ubiegłym roku TVP SA odnotowała spadek przychodów reklamowych i sponsorskich o 177 mln zł, przede wszystkim w wyniku załamania się rynku reklamy telewizyjnej i zmian w strukturze rynku reklamowego. "W 2012 roku traciły przede wszystkim główne anteny uniwersalne, a zyskiwały kanały tematyczne oraz te spośród uniwersalnych, które dzięki cyfryzacji poszerzyły swój techniczny zasięg" - napisano w komunikacie.

Do spadku przychodów reklamowych przyczyniła się także postępująca utrata przewagi zasięgu technicznego przez kanały TVP SA w wyniku procesu cyfryzacji emisji.

W 2012 roku przychody abonamentowe telewizji publicznej osiągnęły 254 mln zł, w stosunku do 2011 roku wzrosły o 49 mln zł, czyli o 24 proc. Jak czytamy w komunikacie, wielkość wpływów abonamentowych jest "wciąż dalece niewspółmierna do ponoszonych nakładów na cele misyjne". Według komunikatu abonament stanowił zaledwie 18,5 proc. przychodów ogółem.

Redukcja kosztów, zmniejszone zatrudnienie...

W ubiegłym roku spółka obniżyła koszty działalności operacyjnej o 200 mln zł w stosunku do 2011 roku. TVP SA przeprowadza w ramach restrukturyzacji prowadzonej od 2008 roku redukcję kosztów wynoszącą 0,5 mld zł rocznie.

Jak poinformowano w komunikacie, w 2012 roku zmniejszono zatrudnienie o 162 etaty, a w okresie czteroletnim (od 2008 roku) zatrudnienie zostało obniżone o 1,2 tys. etatów. Koszty wynagrodzeń spadły w ubiegłym roku o 46 mln zł, a w czasie czterech lat o 186 mln zł.

Poczyniono także oszczędności dotyczące kosztów funkcjonowania jednostek pomocniczych (22 mln zł w 2012 roku, w ciągu czterech lat - 75 mln zł) i oddziałów terenowych (30 mln zł w 2012 roku, w ciągu czterech lat - 120 mln zł). O kilkadziesiąt milionów złotych zredukowano też koszty jednostkowe produkcji audycji telewizyjnych.

Zarząd spółki 20 marca podjął uchwałę w sprawie ograniczenia planu kosztów działalności operacyjnej TVP o kolejne 50,2 mln zł. TVP informuje, że "decyzja ta jest wynikiem utrzymującej się trudnej sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej i niemożliwości realizacji zakładanych przychodów reklamowych, jak również drastycznego zmniejszenia z 11 do 2 mln zł dotacji MSZ dla Programu Satelitarnego TV Polonia".

Zobacz także
Komentarze (119)
Zaloguj się
 • coliber

  Oceniono 157 razy 147

  Niech ktoś mi wytłumaczy jak to jest mozliwe ? Sciagaja setki milionow haraczu od ludzi, na 1 godzine programu przypada 20 minut reklam, wszystkie seriale sa sponsorowane, nie kupuja nowych filmow bo po co, lepiej zapchac czas miedzy reklamami Janosikiem i Sami Swoi a oni przynosza 220 milionow strat ?? !! ?? Zamknac to, zalac betonem i rozgonic towarzystwo do uczciwej roboty.

 • jerjar

  Oceniono 91 razy 85

  Słania się ten kolos na coraz bardziej glinianych nogach, ale nie upada, bo ktoś się boi zadymy, a inny ktoś liczy, że kiedyś znowu przejmie tę tubę i będzie mącił ludziom w głowach.

  Panowie i panie! Ta czaszka się już nie uśmiechnie! Pochowajmy ją szybko, a na grobie zasiejmy jakieś proste, tanie kwiatki.

 • stan-1

  Oceniono 86 razy 78

  Ograniczyć pensje/wynagrodzenia, które ni jak się mają do włożonej pracy. Ilu emerytów musi się składać płacąc abonament na pensje/wynagrodzenie jednego występującego?

 • mer-llink

  Oceniono 61 razy 53

  TVP jest niegospodarną, utracjuszowską, leniwą strukturą.

  Stąd straty.
  Aby nie było wątpliwości: ze złego, niefachowego zarządzania.

  Dopóki się nie zorganizują, naucza, zbiorą do kupy - nie mam zamiaru płacic ani grosza na abonament.
  Bo w obecnej strukturze, organizacji, umiejętnosciach zarządczych straciliby każde pieniadze.

 • batura3

  Oceniono 48 razy 42

  misja,misja i...po misji:):):):):):)

 • fjestis

  Oceniono 36 razy 32

  Można powiedzieć, że cyfryzacja wprowadza realną konkurencyjność stacji telewizyjnych, i raczej TVP nie wyjdzie z tej bitwy zwycięsko. I nawet kolejna bitwa na głosy czy głos Polski jej nie pomoże.

 • dyfly

  Oceniono 24 razy 22

  TVP która płaci Lisom, Kretom i innym Kraśkom po 40-70 tys. PLN na miesiąc narzeka na trudna sytuacje finansowa ? Trzymajcie mnie kur*a...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje