TVP zakończyła 2012 rok ze stratą ponad 218 mln zł. Przychody nadal niewspółmierne do nakładów

27.03.2013 19:07

Wyborcza.biz

TVP SA odnotowała stratę bilansową na poziomie 218,8 mln zł - wynika ze sprawozdania za 2012 rok, które dzisiaj przyjął zarząd spółki. Przychody abonamentowe telewizji publicznej wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej w stosunku do 2011 roku, ale nadal są niewspółmierne do nakładów.
TVP SA odnotowała w 2012 roku stratę bilansową na poziomie 218,8 mln zł - poinformowało Centrum Informacji TVP. "Wynik finansowy w dużej mierze obciążony był skutkiem rozliczenia wydatków poniesionych w latach poprzednich, w związku z tym zasadniczo nie doszło do pogorszenia płynności finansowej TVP SA. Spółka na koniec 2012 roku zmniejszyła poziom zobowiązań krótkoterminowych o 20 mln zł w stosunku do stanu na koniec 2011 roku" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Jak podkreślono, w 2012 roku spółka poniosła jednorazowe nakłady w wysokości ok. 205 mln zł związane z Euro 2012 i przełączaniem sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy. Chodzi o wymaganą ustawowo w okresie przejściowym jednoczesną emisję programu w technice analogowej i cyfrowej.

Abonament stanowił zaledwie 18,5 proc. przychodów ogółem

W ubiegłym roku TVP SA odnotowała spadek przychodów reklamowych i sponsorskich o 177 mln zł, przede wszystkim w wyniku załamania się rynku reklamy telewizyjnej i zmian w strukturze rynku reklamowego. "W 2012 roku traciły przede wszystkim główne anteny uniwersalne, a zyskiwały kanały tematyczne oraz te spośród uniwersalnych, które dzięki cyfryzacji poszerzyły swój techniczny zasięg" - napisano w komunikacie.

Do spadku przychodów reklamowych przyczyniła się także postępująca utrata przewagi zasięgu technicznego przez kanały TVP SA w wyniku procesu cyfryzacji emisji.

W 2012 roku przychody abonamentowe telewizji publicznej osiągnęły 254 mln zł, w stosunku do 2011 roku wzrosły o 49 mln zł, czyli o 24 proc. Jak czytamy w komunikacie, wielkość wpływów abonamentowych jest "wciąż dalece niewspółmierna do ponoszonych nakładów na cele misyjne". Według komunikatu abonament stanowił zaledwie 18,5 proc. przychodów ogółem.

Redukcja kosztów, zmniejszone zatrudnienie...

W ubiegłym roku spółka obniżyła koszty działalności operacyjnej o 200 mln zł w stosunku do 2011 roku. TVP SA przeprowadza w ramach restrukturyzacji prowadzonej od 2008 roku redukcję kosztów wynoszącą 0,5 mld zł rocznie.

Jak poinformowano w komunikacie, w 2012 roku zmniejszono zatrudnienie o 162 etaty, a w okresie czteroletnim (od 2008 roku) zatrudnienie zostało obniżone o 1,2 tys. etatów. Koszty wynagrodzeń spadły w ubiegłym roku o 46 mln zł, a w czasie czterech lat o 186 mln zł.

Poczyniono także oszczędności dotyczące kosztów funkcjonowania jednostek pomocniczych (22 mln zł w 2012 roku, w ciągu czterech lat - 75 mln zł) i oddziałów terenowych (30 mln zł w 2012 roku, w ciągu czterech lat - 120 mln zł). O kilkadziesiąt milionów złotych zredukowano też koszty jednostkowe produkcji audycji telewizyjnych.

Zarząd spółki 20 marca podjął uchwałę w sprawie ograniczenia planu kosztów działalności operacyjnej TVP o kolejne 50,2 mln zł. TVP informuje, że "decyzja ta jest wynikiem utrzymującej się trudnej sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej i niemożliwości realizacji zakładanych przychodów reklamowych, jak również drastycznego zmniejszenia z 11 do 2 mln zł dotacji MSZ dla Programu Satelitarnego TV Polonia".

Zobacz także
Komentarze (119)
TVP zakończyła 2012 rok ze stratą ponad 218 mln zł. Przychody nadal niewspółmierne do nakładów
Zaloguj się
 • siw-y1

  0

  wprowadzić wszystkim pracownikom , "celebrytom" ,dziennikarzom wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej, które dla mnie jest nie osiągalne nawet o nim nie marze bez specjalnych premii i dodatków a wpływy z abonamentów nie będą potrzebne

 • jantos51

  Oceniono 1 raz 1

  Niech przejdą do realności i zejdą na ziemię. TVP jest ostoją politycznych kolesiów to mają straty, ciekaw jestem kiedy ogłoszą upadłość.

 • nanabun

  0

  Skoro wywalają kasę na wielkie gaże dla wątpliwej jakości "gwiazd" w durnych serialach, utrzymują rozbuchaną administrację i zapewne o wiele więcej przykładów marnotrawstwa by się znalazło, to trudno się dziwić że brakuje kasy. Dlaczego nikt nie porówna skali zatrudnienia i zarobków TVP z telewizjami komercyjnymi?

 • czarny-cezar2

  0

  banda złodzieji i nierobów na ciepłych posadkach! do pośredniaka durnie

 • donaldwielki

  Oceniono 2 razy 2

  TVP była druga na liście Brunona K. Nawet przed ZUS-em.....

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Wypłaty 20 celebrytów i różnych dyrektorów od robienia wiatru w doopie
  ten "wielki" deficyt by pokryły.
  Widzowie nawet by tego nie zauważyli.

 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy "celebryta" co ma dziurę w doopie żre bez żadnego umiaru z tego koryta.
  WORA BEZ DNA nie da się napełnić.
  Pogonić to nienapasione towarzystwo.

 • yyyama

  Oceniono 3 razy 3

  pół Warszawy żre z tego koryta

 • rita57

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu się dziwić ? Jeszcze niech więcej Lisów ściągną, to w końcu padnie ta tuba POpulrna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje