AK jako antysemici w niemieckim filmie. Polska ambasada protestuje

27.03.2013 16:10
Trzyodcinkowy serial TV

Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" (Youtube.com)

Ambasada RP w Berlinie w liście do niemieckiej telewizji ZDF zaprotestowała przeciwko ukazaniu żołnierzy AK jako antysemitów w wyemitowanym tydzień temu filmie. Polacy odebrali ten film jako niesprawiedliwy i obraźliwy - napisał ambasador Jerzy Margański. Film "Nasze matki, nasi ojcowie" był wcześniej krytykowany przez część publicystów, zarzucających twórcom m.in. że propagują pogląd, iż "nazistami byli ci inni".
"Polska Armia Krajowa oraz większość Polaków została przedstawiona w serialu jako ludzie pod wpływem ciemnego antysemityzmu, niemal nieróżniący się od niemieckich nazistów, oraz opanowani przez chciwość, co prowadziło do popełniania przez nich najpodlejszych czynów" - czytamy w liście.

Szef polskiej placówki dyplomatycznej podkreślił, że nakreślony przez ZDF obraz Polaków i polskiego ruchu oporu walczącego przeciwko niemieckiej okupacji został odebrany przez większość Polaków jako "skrajnie niesprawiedliwy i obraźliwy".

Margański zwrócił uwagę, że niemiecki telewidz nie dowiedział się z filmu niczego o Powstaniu Warszawskim i zagładzie Warszawy ani też o pomocy udzielanej Żydom przez polskie podziemie. "Niemal groteskowo jednostronny" sposób przedstawienia AK może sprawiać wrażenie, że winą za zagładę Żydów należy obarczyć też inne (poza Niemcami) narody" - czytamy w liście do publicznej telewizji ZDF.

Kontrowersyjna historia Żyda Viktora

Trzyczęściowy film "Nasze matki, nasi ojcowie" ukazuje II wojnę światową od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina - oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego również powołanego do wojska młodszego brata Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grecie oraz jej chłopaka - Żyda Viktora.

Właśnie historia Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK, stała się dla twórców filmu pretekstem do pokazania polskich partyzantów i polskiego społeczeństwa jako zdeklarowanych antysemitów. Viktor, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

Zakłamują historię, propagują pogląd, że "nazistami byli ci inni"

Film obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Jego emisja wywołała w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzuca twórcom filmu, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że "nazistami byli ci inni". Inni twierdzą, że film dobrze ilustruje uwikłanie całego społeczeństwa w zbrodnie.

Niemiecka prasa informuje o krytycznym odbiorze filmu ZDF w Polsce. "Die Welt" napisał, że Polacy zarzucają twórcom filmu "ignorancję". Autor materiału pisze, że chociaż antysemityzm był w polskim społeczeństwie bardzo rozpowszechniony, to AK w wielu przypadkach wspierała prześladowanych Żydów, udzielając też pomocy powstańcom w Getcie Warszawskim.Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • master4k

  Oceniono 67 razy 35

  Jak tak dalej pójdzie to w kolejnym serialu dowiemy się, że Hitler najechał Polskę tylko po to, żeby SS mogło lepiej ochraniać Żydów i zapobiec ich eksterminacji. Słowem - napiszmy historię od nowa.

 • dd1987

  Oceniono 57 razy 25

  żydom takie filmy w to graj, myślą sobie jak świat sie takich filmów się naogląda to może i zmusi tych Polaków do wypłacenia tych 65 miliardów $, a moze i odsetki zapłacą. Dlatego zydzi nigdy nie protestują jak sie uprawia rewizjonizm historyczny szkalujący Polaków.

 • zygmund

  Oceniono 24 razy 16

  Nie widziałem tego filmu. Ciekaw jestem, czy wg. niego wśród Niemców też trafiali się antysemici, czy też ten problem dotyczył wyłącznie Polaków i Nazistów? Widział ktoś?

 • deliberator

  Oceniono 23 razy 15

  Historię piszą zwycięzcy. Polska tamtej wojny nie wygrała, Niemcy też nie. Ale współczesną wojnę gospodarczo-polityczną wygrywają Niemcy i to oni zaczynają pisać historię od nowa.
  Taka już kolej rzeczy ...

 • kaszebe12

  Oceniono 20 razy 14

  Bedac synem faceta , ktory dzialal , m.in. , w Zegocie jestem ciekawy nazwisk...rezyser , producent ?

 • augenthaler

  Oceniono 25 razy 11

  AK nie byla organizacja antysemicka, ale w jej szeregach nietrudno bylo znalezc antysemitow. To skutkowalo tym, ze pojedyczne oddzialy, nieliczne, dopuszczaly sie zbrodni na Zydach.
  Pamietacie zapewne relacje Marka Edelmana, ktory mowil, ze podczas Powstania on z grupka zydowskich bojownikow zostal ujety przez oddzial AK. Poniewaz byli Zydami polscy zolnierze z tego oddzialu - uwaga - uznali ich za wrogow i postanowili rozstrzelac. Wszystko to w trakcie Powstania Warszawskiego w roku 1944. Zydzi wykorzystali zamieszanie i zaczeli zwiewac. Doslownie podworko dalej stacjonowal inny oddzial AK, ktory ich ujal, ale w stosunku do tych Zydow zajal zupelnie inne stanowisko i nakazal ich wypuscic.
  Niewiele jednak brakowalo by zolnierze AK podczas Powstania zabili ludzi tylko dlatego, ze ci okazali sie byc Zydami.

 • novipir

  Oceniono 39 razy 11

  Mam wrazenie ze niemcy staja sie coraz bardziej bezczelni, i msciwi.
  Niedlugo beda pisac, iz to Polska wtargnela na ich panstwo w 39' a ci musieli sie bronic.

 • malutkipistolecik

  Oceniono 16 razy 10

  Babcia mi opowiadała dużo o sąsiadach. Filosemici to nie byli. Nawet znałem człowieka, Polaka, katolika, który za pieniądze żydowskiej rodziny wysłał 7 osób do obozu na pewna śmierć.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 14 razy 8

  Nie znam tamtych czasów osobiście ale wiem z opowiadań tych którzy żyli w tamtych czasach że przed II wojną światową nie było u nas antysemizmu jest grubą przesadą w czasie wojny "szmalcowników" też nie brakowało a po wojnie "pogrom kielecki"sam się nie wywołał. Słyszałem osobiście takie stwierdzenia że Hitler był drań ale z żydami porządek zrobił. W końcowych latach przed wojną była zakrojona na szeroką skalę propaganda sił narodowo endeckich na dyskryminację żydów że niby są całym złem i okradają i wyzyskują Polaków , akcje plakatowe "nie kupuj u żyda" i tym podobne zaowocowały takim podejściem do ludności żydowskiej szczególnie na prowincji i na wsi.Nie zmienia to faktu że to Polaków jest najwięcej odznaczonych medalem którzy nadają Żydzi "Sprawiedliwy wśród narodów świata"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje