USA: Pierwsza w historii kobieta na czele Secret Service

27.03.2013 14:17
Julia Pierson jest pierwszą kobietą na stanowisku szefa Secret Service

Julia Pierson jest pierwszą kobietą na stanowisku szefa Secret Service (Fot. HANDOUT Reuters)

Prezydent USA Barack Obama powierzył Julii Pierson stanowisko dyrektora Secret Service (Tajnej Służby Stanów Zjednoczonych) - poinformował Biały Dom. Pierson będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku od czasu utworzenia agencji w 1865 roku.
Julia Pierson jest obecnie szefową personelu Secret Service, agencji zajmującej się wykrywaniem przestępstw finansowych oraz ochroną prezydenta i wiceprezydenta USA i ich rodzin, a także specjalnych gości rządu USA.

"W swej 30-letniej pracy w Secret Service Julia konsekwentnie dawała przykład poświęcenia, jakie mężczyźni i kobiety wykazują w codziennej służbie. (...) Julia ma znakomite kwalifikacje do kierowania agencją, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo Amerykanom podczas ważnych imprez i zabezpiecza nasz system finansowy, ale także chroni przywódców USA i ich rodziny" - oświadczył w komunikacie prezydent Obama.

Nominacja po odejściu Sullivana na emeryturę

Nominacja Pierson nie wymaga zatwierdzenia przez Senat. Dotychczas dyrektorem Secret Service był Mark Sullivan, który pełnił służbę przez blisko trzy dekady, w tym siedem lat jako szef Secret Service. Na początku 2013 roku Sullivan zapowiedział, że odchodzi na emeryturę.

Secret Service powołano tuż po wojnie secesyjnej do walki z fałszowaniem pieniędzy. Do 2003 roku agencja była częścią Departamentu Skarbu, obecnie jest włączona do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • berdyczow

  Oceniono 18 razy 14

  trochę Sigourney Weaver, trochę Jodie Foster..

 • t0tylk0ja

  Oceniono 10 razy 10

  No i Tom Clancy znowu wykrakał w swoich książkach... Czasami mam wrażenie, że większość tego co dzieje się w amerykańskiej polityce to wszystko było już w książkach Clancego. Czerpią z niego i politycy i terroryści ;-)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 7

  Strzeżcie się chłopy...

 • vinogradoff

  Oceniono 3 razy 3

  Fakt bycia Kobieta w niczym nie przeszkadza aby zajmowala to stanowisko gdyz tu liczy sie glownie wybitna inteligencja, rzetelnosc, systematycznosc, konsekwencja i wysoka samodyscyplina a takze umiejetnosci kierowania zespolami ludzkimi.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 2

  jej facet musi chodzić jak zegarek

  bo inaczej zniknie i nikt go nigdy nie znajdzie

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 1 raz 1

  @berdyczow
  trochę Sigourney Weaver, trochę Jodie Foster..
  --------------------
  Będzie "Obcy" z "Milczeniem owiec". Później "Plan lotu" :)

 • sttephan

  0

  Pewnie ma pewne korzenie na Ż :)

 • naz_niepoprawna

  0

  Muszę osobno:
  @supertlumacz
  "Dlatego mój (bylem głównym tłumaczem)"

  Panocku, a Gorbaczowa i Reagana w Genewie i Rejkjaviku też tłumaczyłeś? Już takie bajki sadzisz, że Andersen i Grimm wysiadają.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  To wstępny etap do zmiany Konstytucji USA. Głosy kobiet umożliwią Prezydentowi Obamie wybór na 3cią kadencję, co wg dotychczasowej konstytucji było niemożliwe. Mam nadzieję że Izrael i Polska podążą śladami światowego lidera państw demokratycznych. Nie należy zapominać o parytecie płci w Szefostwie Połączonych Sztabów. Obecność kobiet przyczyni się to do zaniku powszechnego chamstwa i prostactwa wśród amerykańskiej generalicji.

  Dwóch amerykańskich generałów miałem okazję obserwować z bliska przez kilka dni. Jeszcze za prezydentury Lecha Wałęsy odbyła się w Warszawie coroczna konferencja kapelanów NATO. Było tylko 3ch generałów – biskup polowy Leszek Sławoj-Głódź ( w szacie biskupa) i dwóch Amerykanów, którzy przez całą konferencję, łącznie z uroczystym bankietem na zakończenie, występowali W MUNDURACH POLOWYCH.
  Nieświadomym komentatorom wyjaśniam że mundur polowy jest dla żołnierza kombinezonem roboczym.

  Niestety, duchowni reprezentujący większość państw w strojach kapłanów, pewnie o tym nie wiedzieli np. z-ca Głodzia, bp prawosławny Sawa. Natomiast rabin z Węgier (pułkownik?) i imam z Turcji (major?) występowali godnie cały czas w mundurach galowych. Dlatego mój (bylem głównym tłumaczem) złośliwy dowcip do Amerykanów GDZIE SAPERKI (łopatki przytroczone do pasa) ? nie został zrozumiany...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje