USA: Pierwsza w historii kobieta na czele Secret Service

27.03.2013 14:17
Julia Pierson jest pierwszą kobietą na stanowisku szefa Secret Service

Julia Pierson jest pierwszą kobietą na stanowisku szefa Secret Service (Fot. HANDOUT Reuters)

Prezydent USA Barack Obama powierzył Julii Pierson stanowisko dyrektora Secret Service (Tajnej Służby Stanów Zjednoczonych) - poinformował Biały Dom. Pierson będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku od czasu utworzenia agencji w 1865 roku.
Julia Pierson jest obecnie szefową personelu Secret Service, agencji zajmującej się wykrywaniem przestępstw finansowych oraz ochroną prezydenta i wiceprezydenta USA i ich rodzin, a także specjalnych gości rządu USA.

"W swej 30-letniej pracy w Secret Service Julia konsekwentnie dawała przykład poświęcenia, jakie mężczyźni i kobiety wykazują w codziennej służbie. (...) Julia ma znakomite kwalifikacje do kierowania agencją, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo Amerykanom podczas ważnych imprez i zabezpiecza nasz system finansowy, ale także chroni przywódców USA i ich rodziny" - oświadczył w komunikacie prezydent Obama.

Nominacja po odejściu Sullivana na emeryturę

Nominacja Pierson nie wymaga zatwierdzenia przez Senat. Dotychczas dyrektorem Secret Service był Mark Sullivan, który pełnił służbę przez blisko trzy dekady, w tym siedem lat jako szef Secret Service. Na początku 2013 roku Sullivan zapowiedział, że odchodzi na emeryturę.

Secret Service powołano tuż po wojnie secesyjnej do walki z fałszowaniem pieniędzy. Do 2003 roku agencja była częścią Departamentu Skarbu, obecnie jest włączona do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX