CBOS: Z miesiąca na miesiąc spada poparcie dla rządu. 43 proc. jego przeciwników

27.03.2013 11:50
Premier na posiedzeniu rządu

Premier na posiedzeniu rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W marcu rząd cieszył się poparciem 25 proc. ankietowanych, jako jego przeciwnicy określiło się 43 proc.; z tego, że Radą Ministrów kieruje Donald Tusk, zadowolonych było 30 proc. badanych, a 57 proc. było z tego faktu niezadowolonych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
CBOS zauważa, że marzec to trzeci z rzędu miesiąc, w którym spada poparcie dla gabinetu Donalda Tuska. W porównaniu z sondażem z lutego grupa zwolenników rządu nie zmieniła się, natomiast odsetek jego przeciwników zwiększył się o 3 punkty proc. Obojętnych wobec obecnego gabinetu było w marcu 28 proc., czyli o 3 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Zdania o rządzie nie wyraziło w marcu 4 proc. badanych (tak jak w lutym).

Grupa niezadowolonych rośnie

W marcu było o 2 punkty proc. mniej respondentów zadowolonych z tego, że rządem kieruje Donald Tusk. Natomiast grupa niezadowolonych z tego, że stoi on na czele rządu, zwiększyła się w porównaniu z sondażem z lutego o 4 punkty proc. Opinii w tej kwestii nie wyraziło 13 proc. ankietowanych (2 punkty proc. mniej niż przed miesiącem).

Dobrze wyniki działalności rządu Tuska od czasu objęcia przezeń władzy oceniło 24 proc. ankietowanych (spadek w porównaniu z lutym o 2 punkty proc.). Negatywną opinię wystawiło 64 proc. respondentów, czyli o 2 punkty proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Zdania w kwestii oceny wyników działalności rządu nie wyraziło 12 proc. badanych (bez zmian).

Polityka rządu stwarza szansę poprawy?

Zdaniem 21 proc. respondentów polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej (spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z sondażem z lutego). W opinii 69 proc. polityka rządu takiej szansy nie daje (wzrost o 1 punkt proc.). 10 proc. badanych nie wyraziło tu zdania (bez zmian). CBOS przeprowadził sondaż w terminie 7-13 marca na liczącej 1060 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (158)
CBOS: Z miesiąca na miesiąc spada poparcie dla rządu. 43 proc. jego przeciwników
Zaloguj się
 • gladysz15

  0

  to i tak dobry poziom notowań przy takim nieustannym od rana do wieczora ogromnym jazgocie opozycji w mediach i zupełnym braku riposty i promocji rzadu w mediach ze strony PO. Widocznie doszli do wniosku, że w jazgocie i dyskusji z magla nie przekrzyczą PISu, a przed wyborami zajmą się intensywnie propagandą i Tusk znowu ruszy w Polskę i poparcie będzie wystarczające, aby kolejny raz wygrać wybory. Może to być mylące oczekiwanie, jeśli wyraźnie pogorszy sie sytuacja ekonomiczna w Polsce, bo wtedy propaganda pisowska może okazać się zwycięską. Polski wyborca w swojej wielkiej masie jest podatny na manipulację i jak baran idzie za tym, który obiecuje więcej.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz -1

  Pozycja !

  Dzis nad Polska obce sily kraza .
  Tuska gabinety spelniaja ich przekrety.
  Sa gotowe spelnic ,kazde ich zyczenie,
  aby trwac nadal na politycznej scenie.
  Nie wazny jest kraj i losy narodu,wazna
  jest wlasna ambicja i zyciowa pozycia .

 • srool

  Oceniono 4 razy 4

  Rząd do likwidacji ,ministrowie do utylizacji !

 • v_kolumna_v

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby media pokazywały prawdziwy obraz i skutek działań rządu to poparcie dla tego rządu niekompetentnych i zakłamanych ludzi gwarantuję nie przekroczyłoby 5%.

 • czesarna

  Oceniono 3 razy 1

  Agresywna, zaciekła walka antyrządowa ciągle nasilana przez PiS i z jego inspiracji przez kościółkowych, kiboli i związkowców musi w końcu poskutkować.
  Otrzeźwieją wszyscy bez reszty dopiero wtedy, kiedy - ABW i inne kominiarkowe specsłuzby - przyjdą pod nasze domy i prawie nocą kolbami w drzwi załomocą.... z kamerzystami zatrzymanymi na dworze.
  Kaczor znowu rozbawi nas swoim radosnym a szczerym szczerbatym uśmiechem z ziobrą i kamińskimi za swoimi plecami.
  Oj, będzie się działo, będzie... To już niedługo, to już wkrótce!

 • bogda35

  Oceniono 5 razy 1

  cztery lata agresywnej walki z tym rządem,bezkarnego kłamstwa opozycji,obrzucania Tuska wyzwiskami, wezwania zwiazków do obalenia rzadu- musza dac w koncu rezultat.Juz widze sukcesy rzadu Kaczyńskiego w sytuacji kryzysu swiatowego. Kazde pozytywne wyrażenie opinii o rzadzie czy Premierze jest nazywane propaganda sukcesu - mimo że jednak nie dotyka nas ten kryzys tak jak inne kraje.Ludzie oczekuja cudu- powodzenia.

 • simonh

  Oceniono 3 razy 3

  Jak manna z nieba przeciwnikom rządu wkrótce nie spadnie to bedzie ich jeszcze więcej :)
  Najlepiej niech ci przeciwnicy (np.Duda i Kukiz) utworza nowy rzad i wtedy Polska stanie sie kraina mlekiem i miodem płynącą :) Zniknie od razu kryzys, znajdzie się 40 mld zl ktorych brakuje każdego roku na wypłate emerytur, a my bedziemy zyć w wiecznej szczęsliwości.

 • bilu46

  Oceniono 3 razy -3

  Te milionowe nagrody wyrwiemy im z d.py . Do takiej trawy ! Marzec 1981 r. Pamiętamy .

 • v_oo_d_ee_n

  Oceniono 5 razy -1

  @ aa_6
  sam tusk jest "błędem statystycznym"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje