Korea Płn. zerwała całkowicie komunikację z Południem. "W każdej chwili może wybuchnąć wojna"

Granica między obiema Koreami patrolowana przez żołnierzy

Granica między obiema Koreami patrolowana przez żołnierzy (Fot. Ahn Young-joon AP)

Korea Północna zerwała ostatni kanał komunikacji z Południem. "Wojna może wybuchnąć w każdym momencie, nie ma potrzeby utrzymywania komunikacji" - podała Północnokoreańska Centralna Agencja Prasowa.
To najnowsza reakcja totalitarnego reżimu na sankcje ONZ nałożone na Koreę Północną za jej próbę nuklearną. Odbyła się ona w lutym, jako odpowiedź na wrogie, zdaniem reżimu, marcowe ćwiczenia wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Wczoraj natomiast komuniści zagrozili atakiem nuklearnym na Koreę Płd. i USA.

"W sytuacji, gdy wojna może wybuchnąć w każdym momencie, nie ma potrzeby utrzymywania komunikacji militarnej między Północą, a Południem" - podała Północnokoreańska Centralna Agencja Prasowa. "Nie istnieje żaden kanał dialogu między Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną i USA oraz między Północą, a Południem" - dodała Agencja. Już wcześniej komuniści przestali używać "gorącej linii" z USA oraz kanału komunikacji utrzymywanego przez Czerwony Krzyż.

Pomimo agresywnych zapowiedzi, niewiele osób wierzy, że komuniści rozpoczną jakieś akcje zbrojne na wielką skalę. Nawet pomimo tego, że Północ i Południe nadal są w stanie wojny od 1950 roku.

"Kanał dialogu" był używany m.in. w komunikacji z północnokoreańskim Obszarem Przemysłowym Kaesong, gdzie działają firmy z Korei Południowej, dając zatrudnienie 50 tys. Koreańczyków z Północy. Znajduje się tam nadal ponad 100 obywateli Korei Południowej.

Zobacz także
 • Rakieta Unha-3 za czerwoną gwiazdą Ekspert o Korei: W ciągu trzech tygodni może dojść do próby jądrowej
Komentarze (210)
Korea Płn. zerwała całkowicie komunikację z Południem. "W każdej chwili może wybuchnąć wojna"
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 2 razy 0

  A mnie ciekawi skad tu sie wzielo tylu komuchow i to zdrowo kopnietych. A w zasadzie to czym Gazeta ich sciaga na swoje lamy. Czytajac komentarze pod wieloma artykulami ma sie wrazenie, ze wdepnelo sie w smierdzoce g.wno na komunistycznym portalu. Kilka lat temu zakazano tym czerwonym umyslowym popaprancom posiadac internetowe witryny, wiec ich smrod panoszy sie juz wszedzie. Tylko dlaczego jest go najwiecej na portalu Gazety. Az odchodzi ochota czytania czegokolwiek...

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 3 razy 1

  Północnokoreańskie obozy pracy niewolniczej na Syberii. Polecam.

  www.vice.com/vice-news/north-korean-labor-camps-part-7
  Ciekawe czy w ambasadzie Kimowni juz poszli spać...

 • gogo2012

  Oceniono 8 razy 4

  Wiecie co, ciekawa sprawa.
  Od 1989 staramy się aby w naszym kraju była coraz większa świadomość wolności i demokracji oraz poszanowania godności drugiego człowieka.
  Tymczasem widać wyraźnie że nasi rodacy uwielbiają reżimy komunistyczne! Brawo!
  Komuno wróć! Balcerowicz musi odejść! Żądamy przywrócenia kartek i pewexów!
  Nie ma to jak PRL, czy się stoi czy się leży - 500 złotych się należy :D
  A tymczasem naród korei północnej musi wpieprzać trawę i daje się nieustannie poniżać przez kilku debili u władzy... Ale co tam, najważniejsze są idee... międzynarodówka, róża luxemburg i takie tam...
  Postsovieticus wciąż aktywny...
  Jak gruby, spasiony karaluch w domu z wielkiej płyty zbudowanym za PRL...

 • marcowsky

  Oceniono 8 razy 4

  Dwa tygodnie strzelania i północni skończą jak mocarstwo saddama. Szkoda tylko Seulu bo w zasięgu dział boskiego wariata nr 3 jest...

 • zbyszek600

  Oceniono 14 razy -6

  Przy każdym doniesieniem o Korei Płn. silnie ujawnia się agentura KRLD. Czasem bardziej jawnie, czasem zakamuflowana, ale zawsze agresywna. Szczególnie wyraźnie widać to po ocenach poszczególnych postów.
  Oni mają u siebie centrum w którym oddział klika na łapki zgodnie z instrukcją, a polskojęzyczni piszą posty, które niektórzy z nas, naiwnie komentują.

 • blski

  Oceniono 9 razy -5

  Tego rodzaju agresywne wypowiedzi sa skierowane do wlasnego spoleczestwa. Nic tak nie jednoczy narodu jak zagrozenie, bez wzgledu na to co je spowodowalo. Niewykluczone, ze sankcje przynosza rezultaty (nie wiem jakie) i ze Polnoc stala sie bardziej agresywna dla odwrocenia uwagi. Niewykluczone, ze zaostrzone sankcje odbily sie na braku towarow "luksusowych" ktorymi to rezim kupowal poparcie wojska, policji i aparatu wladzy.
  Niewykluczone, ze wladze Poludnia tez chetnie strasza swoje spolecznestwo agresja z Poludnia, popularnosc wladzy rosnie dramatycznie w przypadku zagrozenia z zewnatrz.
  Wladze USA tez chetnie tego uzywaja a najglosniaja to wojskowi i firy produkujace sprzet dla wojska. Podatnik nie bedzie skapy gdy przekona sie go o isniejacym zagrozeniu.
  Ciekawym przykladem byl George W. Bush ktory gdyby nie wojna ktora sam spowodowal nie mialby najmniejszej szansy zeby byc po raz drugi prezydentem.

 • skuba2

  Oceniono 10 razy -4

  Wygląda na to, że Kim chce użyć południowców jako zakładników! to brzydko pachnie, bo Korea Południowa będzie musiała znaleźć sposób by ich uratować! Widzę tylko jeden sposób - wycofanie wszystkich dyplomatów z Korei Północnej, zamknięcie placówek KRLD i zatrzymanie personelu ambasad a potem wymianę - głowa za głowę!

 • kurzyrozumek

  Oceniono 12 razy -4

  Koreańczycy wypowiedzą wojnę amerykanom i szybko się poddadzą.
  Korea Południowa zapłaci za interwencję i powstanie jedno państwo koreańskie. Kim Dzong II znajdzie dla siebie godne miejsce. Chyba to jest jedyna droga dla transformacji tego kraju.
  Każdy może być emisariuszem dla przemian, Rodman również.

 • ja5569

  Oceniono 7 razy -5

  Tam jest cos na rzeczy w tej Korei Polnocnej. Jakas walka frakcji albo co.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje