Gowin: Wyrok TK wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa

27.03.2013 11:07
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji sądów wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Wyraził nadzieję, że wyrok "dał do myślenia kolegom z PSL".
TK niejednogłośnie orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister od 1 stycznia zniósł 79 sądów rejonowych, jest zgodna z konstytucją. TK oddalił skargi posłów PSL (którzy najostrzej protestowali przeciw zmianom) i Krajowej Rady Sądownictwa w tej sprawie.

"Interes normalnych obywateli"

- Po dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nikt już nie ma wątpliwości, że ta krytyka, która spadła na moje rozporządzenie, podyktowana jest jakimiś partykularnymi interesami, a nie troską o dobro Polaków - powiedział Gowin. Wyraził nadzieję, że posłowie, którzy pracują nad projektem dot. sądów, wezmą pod uwagę "interes normalnych obywateli". - Odpowiedzialność za każdy projekt ministerstwa biorę na siebie - podkreślił Gowin.

Według ministra wyrok jest dowodem, że można zreformować polskie sądy - by osiągnąć strategiczny cel z expose Donalda Tuska, jakim jest skrócenie o jedną trzecią czasu postępowań sądowych. - To cel trudny, ale osiągalny - dodał. Przyznał zarazem, że znikomy odsetek spraw po reorganizacji sądów rozpoczęto od nowa, do czego sędziowie mieli prawo.

- Odpowiedzialność za każdy projekt ministerstwa biorę na siebie - podkreślił Gowin, który przyznał, że liczył się z każdym wyrokiem TK. Dodał, że "każdego dnia każdy minister może być zdymisjonowany".

"Problem paramałżeństw homoseksualnych"

Gowin wyraził nadzieję, że posłowie pracujący nad obywatelskim projektem (złożonym z inicjatywy PSL), który miałby przywrócić stan sprzed stycznia, wezmą pod uwagę "interes normalnych obywateli" oraz że w Sejmie "znajdzie się ponadpartyjna większość". Dodał, że jest gotowy na rozmowy z PSL, "jeśli będzie z ich strony wola kompromisu". Zapewnił, że gdyby projekt PSL uzyskał jednak większość, to nie widziałby potrzeby rozważania swej dymisji. Według Gowina projekt obywatelski jest sprzeczny z interesem społeczeństwa. Przywołał środową opinię TK, że ewentualne ustawowe uregulowanie sprawy powoływania lub znoszenia sądów usztywniałoby system sądownictwa. - Pytanie czy większość posłów będzie chciała sparaliżowania sądownictwa - dodał.

Pytany o sprawę związków partnerskich, Gowin powtórzył, że sprzeczne z konstytucją byłoby "powołanie jakiejkolwiek nowej instytucji społecznej wzorowanej na małżeństwie". Według niego "problem paramałżeństw homoseksualnych jest dziś problemem kompletnie zastępczym". Dodał, że podobnie jak prezydent Bronisław Komorowski, widzi możliwość i celowość "stworzenia konkretnych ułatwień w konkretnych sprawach dla dwóch osób, niezależnie od tego jakiej płci, pozostających w jakimś trwałym pożyciu". Przywołał przykłady

w kwestii dostępu do informacji medycznej, pochówku czy prawa spadkowego.

Zobacz także
Komentarze (124)
Gowin: Wyrok TK wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa
Zaloguj się
 • bjuras

  0

  Gowin późnośredniowieczny w wielu poglądach na życie, na świat, tu próbuje łamać /jak mówił Piechociński/ samorządność powiatową. Sędziowie wydają wyroki w imieniu Polski a nie peeselowskiego samorządu powiatowego. I chwała mu za to. Chyba go jeszcze nigdy pochwaliłem. Pierwszy raz to czynię. I błagam, niech czasem siedzib sądów wojewódzkich nie przenosi do siedzib biskupstw i diecezji.

 • ptak57

  Oceniono 1 raz 1

  I kto by pomyślał że Gowin dba o interes obywateli, błhaaaaa, uśmieć się można ! Chyba że Gowin celowo używa słów "NORMALNYCH OBYWATELI " ! Wtedy to jest i dla mnie oczywiste że dba o interes księży . Tylko co ONI mają do sądów ? Chyba tylko tyle że teraz będzie rządził biskup a nie byle klecha.

 • stanislaw50

  Oceniono 5 razy 1

  Koledzy z PSL - pazerni na stołki dla siebie i swojego kolesiostwa. OBŁUDA, ZAKŁAMANIE - DULSZCYZNA = PSL - Pajace Serwiliści Luje

 • stanislaw50

  Oceniono 3 razy 3

  POWSZECHNA OBŁUDA, ZAKŁAMANIE, SPARSZYWIAŁA KOTERIA SALONOWO-WATYKAŃSKA.
  DULSZCZYZNA !!!!
  demos

 • discotekdiscotek

  Oceniono 6 razy 0

  Do moich ulubionych polityków nie należy, ale za tę sprawę szacunek. Trzeba zreformować tę sądową klikę!!!!! Potem czas na lekarzy i związki zawodowe. Może wtedy coś w kraju drgnie.

 • thorgallpl

  Oceniono 4 razy 0

  Chcielista POwców przy zlobie? no to prosze, kolejne dowody na jakosc ich rzadow. juz w tych reformach sie gubie, tyle porobili ich te fajtlapy.
  dowod na zdrowie tego panstwa to artykulk z wyborczej, ktorego nawet skomentowac nie daja. dwoch bogaczy na quadach rozjezdza na polnej drodze kobiete, bo nie reagowala na zaczepki. cudem nie zgineli inni. jeden spieprzyl z miejsca wypadku.
  wynik? de facto uniewinniony jeden gnojek, drugi idzie w zaparte. w normalnym kraju jeden i drugi gniliby juz od co najmniej roku w w wiezieniu za probe zabojstwa!!na miejscu meza sp kobiety wzialbym sprawy we wlasne rece....

 • wuetend

  Oceniono 7 razy -1

  >>Pytany o sprawę związków partnerskich, (....)

  Ustalmy więc raz na zawsze, że to NIE Min. Gowin "lata po mediach i atakuje homoseksualistów", tylko przedstawiciele mediów liczą na tanią sensację.

 • votannorth

  Oceniono 5 razy -1

  Aaaaa.... ale kto to????? Ten Gó...n....

  Donald, Panie Premierze, ... gnoja do szatni. Nie umie grać a trzeba na to patrzyć????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje