Gowin: Wyrok TK wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa

27.03.2013 11:07
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji sądów wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Wyraził nadzieję, że wyrok "dał do myślenia kolegom z PSL".
TK niejednogłośnie orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister od 1 stycznia zniósł 79 sądów rejonowych, jest zgodna z konstytucją. TK oddalił skargi posłów PSL (którzy najostrzej protestowali przeciw zmianom) i Krajowej Rady Sądownictwa w tej sprawie.

"Interes normalnych obywateli"

- Po dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nikt już nie ma wątpliwości, że ta krytyka, która spadła na moje rozporządzenie, podyktowana jest jakimiś partykularnymi interesami, a nie troską o dobro Polaków - powiedział Gowin. Wyraził nadzieję, że posłowie, którzy pracują nad projektem dot. sądów, wezmą pod uwagę "interes normalnych obywateli". - Odpowiedzialność za każdy projekt ministerstwa biorę na siebie - podkreślił Gowin.

Według ministra wyrok jest dowodem, że można zreformować polskie sądy - by osiągnąć strategiczny cel z expose Donalda Tuska, jakim jest skrócenie o jedną trzecią czasu postępowań sądowych. - To cel trudny, ale osiągalny - dodał. Przyznał zarazem, że znikomy odsetek spraw po reorganizacji sądów rozpoczęto od nowa, do czego sędziowie mieli prawo.

- Odpowiedzialność za każdy projekt ministerstwa biorę na siebie - podkreślił Gowin, który przyznał, że liczył się z każdym wyrokiem TK. Dodał, że "każdego dnia każdy minister może być zdymisjonowany".

"Problem paramałżeństw homoseksualnych"

Gowin wyraził nadzieję, że posłowie pracujący nad obywatelskim projektem (złożonym z inicjatywy PSL), który miałby przywrócić stan sprzed stycznia, wezmą pod uwagę "interes normalnych obywateli" oraz że w Sejmie "znajdzie się ponadpartyjna większość". Dodał, że jest gotowy na rozmowy z PSL, "jeśli będzie z ich strony wola kompromisu". Zapewnił, że gdyby projekt PSL uzyskał jednak większość, to nie widziałby potrzeby rozważania swej dymisji. Według Gowina projekt obywatelski jest sprzeczny z interesem społeczeństwa. Przywołał środową opinię TK, że ewentualne ustawowe uregulowanie sprawy powoływania lub znoszenia sądów usztywniałoby system sądownictwa. - Pytanie czy większość posłów będzie chciała sparaliżowania sądownictwa - dodał.

Pytany o sprawę związków partnerskich, Gowin powtórzył, że sprzeczne z konstytucją byłoby "powołanie jakiejkolwiek nowej instytucji społecznej wzorowanej na małżeństwie". Według niego "problem paramałżeństw homoseksualnych jest dziś problemem kompletnie zastępczym". Dodał, że podobnie jak prezydent Bronisław Komorowski, widzi możliwość i celowość "stworzenia konkretnych ułatwień w konkretnych sprawach dla dwóch osób, niezależnie od tego jakiej płci, pozostających w jakimś trwałym pożyciu". Przywołał przykłady

w kwestii dostępu do informacji medycznej, pochówku czy prawa spadkowego.

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • ebitda

  Oceniono 143 razy 107

  może mi to ktoś wytłumaczy? sędziowie, którzy mają znać prawo i wydawać w oparciu o jego przepisy wyroki, twierdzą, że reforma jest niezgodna z prawem. tymczasem tk twierdzi, że jest - to co to świadczy o krajowej radzie sądownictwa? ...że nie zna prawa?

 • serwolatka5

  Oceniono 187 razy 97

  Życzę panu panie Ministrze Gowin wygrania tej potrzebnej reformy sądownictwa

 • kostuh

  Oceniono 107 razy 73

  Wielka reforma...
  Uwalił kilka prezesowych stołków i sprawa musiał rozbić się o TK... tak banalna sprawa, czysto administracyjna a klika sędziowska się buntuje! Widać, że na prawdziwe reformy w systemie sprawiedliwości nie ma szans.

 • junkier

  Oceniono 151 razy 57

  Brawa dla ministra Gowina!

  Trzeba reformowac system i rozbijac koterie i kliki.

  A czerwony Salon pogrobowcow Okraglego Stolu niech pluje z bezsilnej wscieklosci, co im pozostalo?

 • jerzykkur38

  Oceniono 69 razy 51

  Brawo,panie ministrze Gowin.Nareszcie część sędziów utraci prezesury i będzie zmuszona zabrać się do pracy.Wieloletnie i opieszałe prowadzenie postępowań sądowych to wstyd i plama całego wymiaru sprawiedliwości.Będzie jeszcze duża przeprawa z działaczami PSL-u,którzy jak Niepodległości bronią interesów swoich braci,szwagrów,pociotków,znajomych,członków swojej partii.Życzę panu powodzenia w tej trudnej batalii.

 • sacco

  Oceniono 65 razy 37

  Ten minister to czarna owca. Coś robi. Jak tak można? Obiecać coś i dotrzymać obietnicy! Minister ten odbiera pracę PR-owskim think tankom i powinien być natychmiast zdymisjonowany (nie mogą udowadniać ,że porażki są sukcesami), W dodatku odwraca uwagę od odwracania uwagi od spraw ważnych kwestiami światopoglądowymi. POLITYCZNA NIEKOMPETENCJA

 • marcellomenello

  Oceniono 59 razy 33

  Gowin do BOJU!!! Brawo Kolego za deregulację i rozpieprzanie układzików i kolesiostwa!!!

 • piotr.sko

  Oceniono 42 razy 32

  "....... są stolicą powiatu ........ Ma w nich siedzibę starostwo powiatowe i inne instytucje powiatowe (urząd pracy itp.), sąd rejonowy, prokuratura rejonowa, urząd skarbowy, stacja Sanepidu, inspektoraty ZUS oraz KRUS, komisariat Policji, oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ..."

  Nie chodzi tylko o sądy. powiaty to często prywatne folwarki znajomych królika
  I tak jw nawet najmniejsza wichura musi wyżywić tyle darmozjadów

 • losiu4

  Oceniono 66 razy 12

  no, panie Gowin, cyngle z Czerskiej i inne lewusy i tak panu nie popuszczą :)

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje