Trybunał zdecydował, że reforma sądownictwa Gowina jest zgodna z konstytucją

27.03.2013 08:43
Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy reformy sądownictwa przeprowadzanej przez ministra Jarosława Gowina są zgodne z konstytucją.
- Podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dokonał reorganizacji sądów, jest zgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, czterech z 15 sędziów złożyło zdania odrębne.

"Zrównoważone obciążenie sędziów pracą"

Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa. Na mocy tego rozporządzenia ministra Jarosława Gowina 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

"Reformatorski rozmach doznałby uszczerbku"

W Trybunale KRS i grupa posłów była za orzeczeniem, że przepisy ustawy naruszają konstytucję, marszałek Sejmu, Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości uznali, że są one konstytucyjne. Wszyscy zgadzali się, co do tego, że nawet gdyby Trybunał uznał niekonstytucyjność przepisów, nie oznaczałoby to, że wraca siatka sądów sprzed reformy ministra Gowina.

We wtorek premier Donald Tusk - pytany o tę sprawę - powiedział, że wyrok TK kwestionujący reorganizację sądów nie będzie powodem do dymisji ministra Jarosława Gowina, bo on go w tej reformie wspierał. Zarazem premier przyznał, że taki wyrok byłby "poważnym kłopotem" dla ministra, którego "reformatorski rozmach doznałby z całą pewnością uszczerbku".

Zobacz także
Komentarze (67)
Trybunał zdecydował, że reforma sądownictwa Gowina jest zgodna z konstytucją
Zaloguj się
 • belferski

  Oceniono 1 raz 1

  Roma locuta, causa finita. Czy Sejm chce zastępować TK? PO co i komu potrzebne są te przepychanki?
  Ale "w Polsce jak kto chce". Sąd Najwyższy orzeknie: "Ustawa niezgodna z Konstytucją, ale ważna". Tak było z "ustawą" antyspółdzielczą Braci K., pisu i elperu w r.2007. Wynik tamtego przekrętu legislacyjnego - straty finasowe SM = ok. 20 miliardów zł, (wg GP). I co? I NIC. TK orzekł, że "ustawa" narusza Konstytucję, a SN, że jest ważna.

 • dogen45

  0

  Kogo PSL chce bronić? Tych układzików istniejących w malutkich miasteczkach, gdzie jest kilku sędziów, kilku adwokatów i policjantów i paru prokuratorów? Samorządy nie chcą się pogodzić z likwidacją szyldu sądów na swoim terenie. Starostowie w proteście zamierzają nie przekazywać w trwały zarząd budynków, w których były sądy rejonowe, a od 1 stycznia są tylko wydziały zamiejscowe. Skandal i sabotaż, prywata. Jeżeli minister mówi o sitwie, to w dużej części to właśnie ma na myśli. Teraz prezes sądu rejonowego do np. sporu cywilnego między dwoma stronami z tej samej niewielkiej miejscowości będzie mógł wyznaczyć sędziego mieszkającego 50- 60 km od tej miejscowości. Da to zawsze większe gwarancje bezstronności.
  Polska to kraj zarządzany przez strukturę mafijną, która ulokowała się w służbach specjalnych, episkopacie, parlamencie, prokuraturze i sądach. Współpracują eksploatując w jawny sposób resztę społeczeństwa. Są uzbrojeni w gąszcz wadliwych ustaw, w armię służalczej administracji czekającej na dopuszczenie do koryta oraz kontrolę nad mediami. Największą przewagę daje im jednak zepchnięcie Polaków poza granicę beznadziei, absurdu i udowodnienie, że wszelki opór jest bezcelowy.
  Obserwujemy współcześnie podział społeczeństwa na elitę i motłoch bez praw, zbójeckie reguły stosowane są zarówno wobec pojedynczego przedstawiciela motłochu, wobec kilkuset (mamy przykład przekrętu z fabryką łączników w Radomiu - syndyk sprzedał za 1,5 mln zł swojemu kolesiowi firmę wycenioną na 30 mln zł i jednocześnie w magazynie było zbywalnego towaru na 8 mln.zł) jak i wobec milionów, czego najlepszym przykładem jest nieskuteczna skarbowo decyzja Rostkowskiego z podniesieniem VATu o 1% rok temu. Polskie media pasjonują się problemami opozycji na Białorusi, mam wrażenie, że o wiele większy kłopot ma konstruktywna opozycja w Polsce. Co chwilę jakiś geniusz ogłasza receptę na uzdrowienie wszystkiego na raz a później wyprowadza zebrane towarzystwo w pole dołączając na trwałe do elity, jako zdolny manager od ściemniania. Prawdziwa opozycja w Polsce nie ma warunków na legalne zaistnienie, ponieważ w rywalizacji z bandą elity ma przeciwko sobie najemników opłaconych przez fundusze wykradzione z państwowych molochów typu KGHM, Orlen, nagrody rozdane na wszystkich szczeblach władzy i kompletnie dyspozycyjne wobec umocowanej władzy media. Wybijający się reformatorzy korumpowani są przez obserwatorów z góry i tak kolejna grupa zapaleńców po paru miesiącach lub nawet latach działania znajduje się w tzw. „czarnej d….”
  Czy to sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie, elita panicznie boi się swobodnego przepływu informacji oraz skutecznych form organizacji opozycji. Starajmy się umiejętnie skorzystać z dobrodziejstwa internetu wyłaniając z niego racjonalne treści i aby nie dać się zamknąć przez nowo powstałą służbę nadzoru pod dowództwem specjalisty od kontroli pana Bondaryka. Pamiętajmy, że dla obozu władzy społeczeństwo jest wrogiem.

 • losiu4

  Oceniono 1 raz 1

  no tak, postępaki są jeszcze nieco w szoku. Nie wiedzą co poczać z tym "pasztetem" i jak ujaić Gowina. Ale spoko, coś wymyślą :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • moro01

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem czy to dobre czy nie ale jeżeli PSL było przeciwne to znaczy że trzeba jak najszybciej tak właśnie uczynić .

 • zbigstar

  Oceniono 2 razy 2

  Nie znoszę Gowina, ale ta akurat reforma była słuszna i logiczna. Nikt tych sądów nie zlikwidował przecież, tylko prezesi stracili fotele i gabinety.. Sądy są i działają, ale PSL nie może już tam wsadzać swoich ludzi na stołki prezesowskie. I tylko o to cały ten krzyk i rozróba. Zupełnie niepotrzebnie.

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy 1

  Nie mogło być innego orzeczenia, bo przecież Gowin nie działał samowładnie i według swojego kaprysu. Tfuske mu nakazał, to co miał biedaczysko robić?
  Miałby wrócić do nóg pańskich Małego Wodzusia czy którejś z kanapowych koterii-sateltów kaczego bajorka?

 • szary-polak

  0

  Podobno PSL dogadał się z PiS, SLD,RP,SP w sprawie "Projektu Obywatelskiego" i chcą udupić reformę Gowina.. I może się im udać !

 • maniakon

  Oceniono 3 razy -1

  kolejna speudo reforma - bedzie choc odrobine taniej? w tym tanim panstwie - nie urzad A zmini nazwe na urzad B i moze zmieni sie szef co boli PSL i zatrudni rodzine B a nie rodzine A

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje