Trybunał zdecydował, że reforma sądownictwa Gowina jest zgodna z konstytucją

27.03.2013 08:43
Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy reformy sądownictwa przeprowadzanej przez ministra Jarosława Gowina są zgodne z konstytucją.
- Podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dokonał reorganizacji sądów, jest zgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, czterech z 15 sędziów złożyło zdania odrębne.

"Zrównoważone obciążenie sędziów pracą"

Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa. Na mocy tego rozporządzenia ministra Jarosława Gowina 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

"Reformatorski rozmach doznałby uszczerbku"

W Trybunale KRS i grupa posłów była za orzeczeniem, że przepisy ustawy naruszają konstytucję, marszałek Sejmu, Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości uznali, że są one konstytucyjne. Wszyscy zgadzali się, co do tego, że nawet gdyby Trybunał uznał niekonstytucyjność przepisów, nie oznaczałoby to, że wraca siatka sądów sprzed reformy ministra Gowina.

We wtorek premier Donald Tusk - pytany o tę sprawę - powiedział, że wyrok TK kwestionujący reorganizację sądów nie będzie powodem do dymisji ministra Jarosława Gowina, bo on go w tej reformie wspierał. Zarazem premier przyznał, że taki wyrok byłby "poważnym kłopotem" dla ministra, którego "reformatorski rozmach doznałby z całą pewnością uszczerbku".

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 53 razy 35

  Tragedia paru prezesów sądów pożegna się ze stanowiskami teraz będą pewnie nie będą wiedzieć jak żyć

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 60 razy 22

  nawet gdyby Gowin staruszkę z pożaru wyniósł, to i tak by usłyszał, że jest agentem Watykanu i obsesyjnym katolikiem, którego wszyscy tutaj nienawdzią i chcial kasę od staruszki na Opus Dei.

  W ogóle najlepiej dla młodej lewicy by było, gdyby na stanowiskach państwowych aż po ostatnie biurko w gminie nie było żadnych katolików tylko agnostycy, ateiści (i obowiązkowo 10% szczęśliwych gejów z adoptowanymi dziećmi),

 • sabbina

  Oceniono 45 razy 17

  w przypadku niezgodności z Konstytucją

  związków homoseksualnych

  Gowin też ma rację

 • marek.k72

  Oceniono 16 razy 14

  to się elewar-boys może zmartwią

 • to_straszne

  Oceniono 22 razy 12

  A to się bidne rejenty powiatowe na-śmierć zapłaczą. Tak daleko teraz będzie do tych sądów. Koszmar. (c:
  Brawo Panie ministrze, tylko tak dalej.

 • jerjar

  Oceniono 19 razy 9

  Problem z Gowinem jest taki, że to jeden z lepszych w ostatnich latach ministrów. Zarazem z najbardziej betonowym światopoglądem.

 • pseudo12345

  Oceniono 7 razy 7

  Olaboga!!!!
  PSL-LSD -owskie, ugruntowane, kwitnące sitwy zostały nadwątlone!!!!!!!
  Tak nie może być!!!! W trybie błyskawicznym powstał projekt obywatelski w celu przywrócenia status quo lokalnych wpływów. Sitwa pozbawiona władzy sadowniczej to jest pikuś przecież. Mieć natomiast władzę, kiedy to jedynie kary śmierci nie można zastosować, to jest to.
  Przypisywanie Gowinowi niekompetencji mija się z celem Każdorazowo ośmieszą się tylko krytykanci. Tak, jak w tym wypadku np. Krajowa Rada Sądownictwa. Ich argumenty na zadawane przez sędziów TK pytania były żenujące. PSL podważał przepis, który został wprowadzony w trakcie sprawowania władzy przez PSL!!!!
  Brawo MINISTER GOWIN!!!!
  Brawo TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

 • lakman

  Oceniono 14 razy 6

  Brawo! Od początku kibicowałem ministrowi Gowinowi w tej konkretnej sprawie. Bo tak w ogóle jest On postacią z nie mojej bajki. Ale przestrzegam, to nie koniec. (P)owiatowa (S)itwa (L)udowa tak łatwo się nie podda.

 • istvan73

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz czekamy na likwidację sądów okręgowych i apelacyjnych, tam dopiero jest sporo opie...czy. Ciekawe czy Pan Minister i "sędziowie" z ministerstwa będą tacy odważni i zabiorą się za te synekury w okręgach i apelacjach. Coś wątpię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje