Urząd pracy zapewnia szkolenia? Tylko tym, którzy mają już pracę

27.03.2013 06:17
Dlaczego urząd wysyła na szkolenie tylko tych, którzy znaleźli pracodawcę? - docieka "Gazeta Wyborcza". Z założenia powinno być odwrotnie: osoba bezrobotna zdobywa nowe kwalifikacje, by łatwiej znaleźć pracę. Tymczasem urzędy często wymagają promesy zatrudnienia.
Sprawę szkoleń reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W jednym z punktów jest mowa o szkoleniach indywidualnych: starosta może skierować na szkolenie bezrobotnego, jeżeli ten uzasadni jego celowość, a koszt nie przekroczy 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Właśnie ową "celowość" urzędy rozumieją na różne sposoby. Większość z nich domaga się promesy zatrudnienia lub biznesplanu własnej działalności. Dlaczego tak się dzieje? - Rozlicza nas ministerstwo. Musimy udowodnić, że wydajemy pieniądze efektywnie - wyjaśnia "GW" Hanna Pawlak-Kornacka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.

Co na to ministerstwo? Jego pracownicy przyznają, że wiedzą o żądaniach promes zatrudnienia. Tłumaczą jednak, że "w sytuacji gdy pula środków nie starcza na zaspokojenie potrzeb wszystkich chętnych (a jest to dość powszechne), urzędy zmuszone są do ustalania dodatkowych kryteriów doboru kandydatów".

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 119 razy 115

  Budować więcej URZĘDÓW PRACY.
  To są największe zakłady pracy w większości miast.
  Wszyscy krewni Królika tam urzędują.
  Tak jak OŚRODKI SAMOPOMOCY pomagają
  sami sobie.
  I dobrze z tego żyją.

 • marek_nazarowski

  Oceniono 84 razy 82

  Zlikwidować Urzędy Pracy! Postała w ten sposób garstka bezrobotnych urzędników pozwoli im wreszcie zrozumieć istotę problemu bezrobocia i zajęcie się tym do czego zostali powołani, tj. szukaniem pracy a nie kserowaniem ogłoszeń z gazet i tworzeniem teczek, spraw, wniosków, wszelkiej maści załączników i zaświadczeń.
  Ewentualnie możnaby urzędnikom PUP-ów zamiast pensji zaoferować prowizję za znalezienie właściwego pracodawcy lub odpowiedniego pracownika, tak jak w prywatnych pośrednictwach pracy.

 • ireneuszdziura

  Oceniono 76 razy 74

  W zeszłym roku zapisałem się na dwa kursy.....bo do 35 lt.... pomyślałem...skorzystam skoro płaciłem składki przez 16 lat a nowa umiejętność z papierkiem zawsze mile widziana>>>>>> niestety byłem pierwszy przy zapisach ale ostatni w kolejce .....jak mi wytłumaczyła kobieta z UP i to w twarz...."jest pan trochę za stary".......WTF????????.....

  ps. za stary będę gdy umrę....więc mnie nie wqrzajcie.....wrrrrrrrrrrrrrrr

 • abdullah_abdullah

  Oceniono 61 razy 61

  najlepiej zeby do urzedow pracy przychodzili ludzie juz ze znaleziona praca. jakby sie statystyki poprawily !

 • 24u

  Oceniono 54 razy 54

  Szkolenie nalezaloby zaczac od urzednikow.

 • battosai

  Oceniono 53 razy 51

  Moja bezrobotna żona uczęszcza do szkoły policealnej. Zajęcia opłacam ja, nasze pożal się Boże państwo nie dokłada do tego interesu choćby złotówki. Mimo to okazało się, że na takie coś również musi mieć zgodę biurew z PUP. Dobrze, że żona wyczuła pismo nosem i rozmawiała z urzędniczką z pozycji "co by było, gdyby".
  I teraz pytam: z jakiej racji jakiś tuskowy pasożyt ma decydować, czy mogę wydać moje ciężko zarobione pieniądze na przekwalifikowanie żony, której wyższe wykształcenie na zielonej wyspie ma wartość jedynie pięciu zmarnowanych lat przeznaczonych na jego zdobycie?

 • bioder65

  Oceniono 62 razy 46

  Wczoraj Tusk pięknie opowiadał o zwiększeniu zatrudnienia.Zapomniał tylko POwiedzieć,że cały czas mu chodzi o zwiększenie ilości durnych urzędników,którzy nie zawiodą go przy urnach.Chory kraj.

 • hienawtrampkach

  Oceniono 46 razy 44

  Jeżeli ktoś znalazł pracę to pracuje,kiedy ma się "szkolić".
  Pracodawca jeżeli daje ofertę to potrzebuje człowieka do pracy a nie czekać.
  Ja już chyba "gupi este" albo debilizm pupów przerasta moją fantazję.

 • koniu800

  Oceniono 36 razy 30

  najważniejsze żeby kolesie mieli czym dzielić a kto będzie się przejmować gojami ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane