Włoscy żołnierze oskarżeni w Indiach o morderstwo. Minister odchodzi w geście solidarności

26.03.2013 21:13
Salvatore Girone (z prawej) i Massimiliano Latorre - włoscy żołnierze oskarżeni w Indiach o morderstwo.

Salvatore Girone (z prawej) i Massimiliano Latorre - włoscy żołnierze oskarżeni w Indiach o morderstwo. (Fot. Riccardo De Luca AP)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano powierzył premierowi Mario Montiemu obowiązki ministra spraw zagranicznych po tym, gdy do dymisji podał się Giulio Terzi. Ustąpił on w związku z kryzysem wokół dwóch włoskich żołnierzy, oskarżonych w Indiach o morderstwo.
Minister Terzi nie chciał, aby żołnierze z sił do walki z piractwem morskim, oskarżeni o zabicie dwóch rybaków w Indiach, wrócili do tego kraju po przepustce z aresztu domowego. Tym samym nie zgodził się ze stanowiskiem rządu, który postanowił odesłać ich do Indii na proces.

W oświadczeniu złożonym dziś w parlamencie minister spraw zagranicznych oznajmił, że ustępuje, ponieważ jest przekonany, że należy "czuwać nad honorem kraju, sił zbrojnych i włoskiej dyplomacji".

- Podaję się do dymisji, ponieważ solidaryzuję się z naszymi marynarzami i z ich rodzinami - dodał Giulio Terzi, który - jak się podkreśla - znalazł się w jawnym konflikcie z Radą Ministrów na tle sprawy żołnierzy.

Zabili dwóch rybaków. "Byli przekonani, że to piraci"

15 lutego 2012 roku Massimiliano Latorre i Salvatore Girone, którzy jako wojskowa ochrona przeciwko piratom znajdowali się na pokładzie włoskiego tankowca "Enrica Lexie" na wodach terytorialnych Indii, otworzyli ogień do kutra, zabijając dwóch hinduskich rybaków. Byli przekonani, że to piraci, którzy chcieli zaatakować włoską jednostkę. Argumentowali potem, że mężczyźni nie reagowali na sygnały ostrzegawcze. Włosi zostali aresztowani w Indiach i umieszczeni najpierw w więzieniu, a potem w areszcie domowym.

Gdy żołnierze przyjechali do Włoch w lutym tego roku na drugą już przepustkę, by móc wziąć udział w wyborach parlamentarnych, MSZ w Rzymie ogłosił, że nie wrócą do Indii. Wtedy władze w Delhi zabroniły włoskiemu ambasadorowi, który za nich poręczył, opuszczania Indii.

"MSZ skompromitował Włochy"

Po kryzysie, do którego doszło na tym tle, i poważnym napięciu w dwustronnych relacjach postanowiono jednak, że włoscy żołnierze powrócą do Indii. Ta decyzja spotkała się z ostrą krytyką we Włoszech, skierowaną przeciwko szefowi MSZ. Część sceny politycznej z prawicą na czele zarzuciła resortowi, że skompromitował Włochy na arenie międzynarodowej, podejmując sprzeczne decyzje.

Premier Monti będzie pełnił obowiązki szefa dyplomacji u schyłku pracy swego rządu, który po dymisji w grudniu w rezultacie utraty poparcia w parlamencie zajmuje się jedynie najważniejszymi bieżącymi sprawami. Gabinet Montiego ma pracować do czasu powołania następnego, w wyniku lutowych wyborów. W związku z powyborczym patem politycznym nie wiadomo jednak, czy zwycięskiej centrolewicy uda się utworzyć rząd.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • waw-el

  Oceniono 35 razy 25

  """"""""" gdy do dymisji podał się Giulio Terzi"""""""""

  nawet najwieksza wtopa zadnego polskiego ministra od Koryta nie oderwie

 • exhajer1

  Oceniono 34 razy 18

  Sprawa jest o tyle delikatna, że z punktu widzenia prawa morskiego - to włosi dopuścili się aktu piractwa. Mniejsza o to czy ze strachu, czy z głupoty, czy z braku profesjonalizmu (znając włochów, to najbardziej prawdopodobne).

 • 44rodowicz

  Oceniono 23 razy 7

  honor włochów, jest przysłowiowy wykazali już honor w Chinach, Somali, Etiopi.

  Honor Włochów ujawnia się wszędzie gdzie pojadą.

 • makaronstwo

  Oceniono 10 razy 6

  Jest kilka niescislosci,
  1. Gdy doszlo do strzelaniny wloski okret byl na wodach miedzynarodowych a nie Indyjskich, zostal podstepem sciagniety do portu w Indiach.
  2. Kule znalezione na statku nieszczesnych rybakow byly kalibru 7,65 - wlosi takich nie uzywaja
  3. kat ostrzalu statku rybakow nie byl kompatybilny z pozycja wlochow, znajdowali sie oni o 30 metrow wyzej.
  Niestety lodka rybakow ZNIKNELA, zostala zniszczona, spalona, nie ma!!!! Indie wykazaly wielokrotnie podczas tej afery ze za nic maja wszelkie konwencje miedzynarodowe, dyplomacje itd Ambasador wloch, gdy wlosi nie wrocili do wiezienia ZOSTAL ARESZTOWANY! To sie nazywa miec immunitet. To wszystko podsumowujac, pokazuje jak nieudacznym i niespojnym jest twor Europa, oprocz oczywiscie jakimi du...mi sa wlosi.

 • papaleone

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko ten ,kto pierwszy strzela, żyje dłużej

 • ergosumek

  Oceniono 21 razy 3

  Jak można pomylić kuter z szybką łodzia piracką?

  Dobrze, że chociaż ich minister ma klasę i honor.

 • babaqba

  Oceniono 19 razy 3

  Nie uważacie, że karanie żołnierzy, policjantów etc. wg prawa cywilnego, w tym przypadku jak za zabójstwo, to dobry pomysł? W ten sposób znikną wojny! Nikt nie będzie chciał spędzić życia w tiurmie. Genialne.

 • rt-z

  Oceniono 11 razy 3

  I znowu zegluga Itliana - kapitan byl na statku?

 • ferroetigni

  Oceniono 2 razy 2

  No, coż zastrzelili rybaków, a to najwyraźniej w Indiach poważne przestępstwo. Gdyby, tak jak powszechnie dzieje się w Indiach, zgwałcili i zabili dziewczynę uszłoby im to płazem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje