Premier: Brak dialogu? To Duda nie przychodzi na Komisję Trójstronną

26.03.2013 16:26
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM)

- W 2013 r. było pięć posiedzeń prezydium Komisji Trójstronnej, szef "Solidarności" był raz, były trzy posiedzenia plenarne Komisji Trójstronnej, ani razu nie pojawił się szef "Solidarności" - powiedział Donald Tusk. Premier skomentował w ten sposób dzisiejszy strajk na Śląsku, przypomniał, że miejscem dialogu ze związkami jest właśnie Komisja Trójstronna.
Rano odbył się strajk w woj. śląskim przeciw polityce społeczno-gospodarczej rządu. W kilkunastu miastach w Polsce odbyły się pikiety poparcia dla strajku przed urzędami wojewódzkimi.

Premier, odnosząc się do zarzutów o brak dialogu rządu ze związkami, zaznaczył, że to Komisja Trójstronna i jej zespoły są w Polsce forum dialogu ze związkami zawodowymi. - W Polsce, tak jak w każdej przyzwoitej demokracji, role są podzielone zgodnie z konstytucją i ustrojem. Jeśli chodzi o forum spotkań władzy, rządu ze związkami zawodowymi, to jest to Komisja Trójstronna i jej zespoły - mówił.

- W 2013 r. było pięć posiedzeń prezydium Komisji Trójstronnej, szef "Solidarności" był raz, były trzy posiedzenia plenarne Komisji Trójstronnej, ani razu nie pojawił się szef "Solidarności", ale formułuje zarzut wobec strony rządowej, że nie prowadzi ona dialogu ze związkami zawodowymi - powiedział premier. Dodał, że w 2012 było 11 posiedzeń prezydium Komisji Trójstronnej i szef "Solidarności" był tam cztery razy, a na 8 posiedzeń plenarnych Komisji w 2012 szef "Solidarności" był 4 razy.

"Ultimatum w demokracji nie powinno funkcjonować"

- Mówię to, żeby wybić ten fałszywy i nieuczciwy argument, który jest jednym z głównych powodów ogłoszenia akcji strajkowej, że nie ma możliwości rozmowy z rządem czy z władzą, bo on jest po prostu nieprawdziwy - podkreślił Tusk. Pytany o słowa szefa "Solidarności" Piotra Dudy, który chce, aby do 17 kwietnia rząd przedstawił harmonogram rozmów ze związkowcami, Tusk uznał, że "ultimatum to w demokracji słowo, które nie powinno funkcjonować, nie jest to dobry pomysł na rozmowę".

- Komisja Trójstronna wydaje się miejscem dobrze pomyślanym po to, żeby związki zawodowe, pracodawcy i władza wykonawcza mogły ze sobą rozmawiać. Jeśli będzie potrzeba spotkania bezpośredniego - też jestem otwarty na propozycję, nie mam z tym żadnego problemu, spotykałem się także wcześniej, gdy były sygnały o takiej potrzebie - zadeklarował premier.

"Najważniejsze miejsca pracy"

Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu zapowiedział, że rząd nie wycofa się z projektu emerytur pomostowych i uelastycznienia rynku pracy; niektóre poprawki poselskie uznaje za zbyt daleko idące. O innych kwestiach możemy rozmawiać, nawet na osobistym spotkaniu - zadeklarował. - Podzielamy przede wszystkim lęk o pracę. Dla nas rzeczą najważniejszą są miejsca pracy - zadeklarował premier. Ocenił jednak, że część postulatów, o których mówiła "Solidarność" przy okazji strajku generalnego "nie sprzyja dzisiaj bezrobotnym".

- Wręcz przeciwnie, dyskusja ze związkami zawodowymi (...) pokazuje bardzo wyraźnie, że niektóre postulaty i oczekiwania związków zawodowych mają na celu ochronę interesów aktualnie pracujących (...), też ochronę interesów związków zawodowych, natomiast mogą być bardzo kłopotliwe z punktu widzenia ludzi, którzy szukają pracy bądź obawiają się utraty miejsca pracy - mówił premier.

Wśród takich postulatów wymienił oczekiwania wzrostu płacy minimalnej. Według premiera rząd od wielu lat kieruje się strategią zakładającą, że "płaca minimalna w Polsce nie jest jakoś drastycznie niska". - Ale równocześnie szukamy sposobu, żeby unikać przesady w kształtowaniu płacy minimalnej (...). Jeśli będziemy zmuszali pracodawców do wypłacania płacy minimalnej na zbyt wysokim poziomie, to oni będą zwalniać pracowników - uzasadnił Tusk.

- Dlatego jeszcze raz zwracam się do związków zawodowych, aby nie przesadzały z tą presją, jeżeli chodzi o wzrost płacy minimalnej - powiedział premier.

"Związkowcy chcą konfrontacji"

Tusk powiedział, że słuchał wypowiedzi niektórych działaczy związkowych i miał wrażenie, że ich celem jest doprowadzenie do konfrontacji. - Nie wiem dlaczego, bo na pewno Polsce to nie służy. Jeśli się mylę i w trakcie rozmowy okaże się, że celem było wspólne znalezienie rozwiązań, a nie ambicje i plany związkowców, to będę najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi i o wiele łatwiej będzie rozmawiać - dodał.

Dodał jednak, że sam strajk i pikiety przebiegły we względnie spokojnej atmosferze. - Nie odnotowaliśmy istotnej ilości przypadków łamania prawa czy przepisów, poza wyjątkami, jakim była próba blokady torów. Ale w sposób pokojowy został ten problem dość szybko rozwiązany - powiedział premier.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 290 razy 172

  Panie Premierze, ponieważ czegoś Pan ie zrozumiał to Panu wytłumaczę. Dialog rządu ze związkami jest wtedy, kiedy jeśli Duda mówi: "Panie premierze, dziś Pan skład rezygnację" premier odpowiada "Dobrze". Kazda inna odpowiedź świadczy zaś o niesłychanej arogancji władzy.
  A tak w ogóle to czy ktoś kiedyś będzie miał w końcu odwagę wypałować tą pasożytniczą swołocz?

 • halinnka.beauty

  Oceniono 209 razy 109

  przybudówka Pis-u bezprawnie używa historycznej nazwy Solidarność, widać marzy im się Budapeszt i Grecja, już poznaliśmy taka sytuacje w 1981 roku, tylko strajki i puste półki

 • jgalka

  Oceniono 161 razy 97

  jak przyjdzie na komisje to trzeba bedzie cos rozsadnego ustalic, na wtedy trudno bedzie krytykowai rzad, nauczyl go tej techniki jaroslawpolskezbaw tylko ze ludzie nie sa glupi i widza ze nie waczycie o nas tylko o swoje

 • dekarz55

  Oceniono 137 razy 69

  Polacy sa glupi juz raz ich solidarenosc mamila dobrobytem:):) ,dalej w polsce ten co cos ma to zlodziej a pie...ny pijak ,len i nierob to biuedny polak i nie waqzne ze systematycznie wali gorzaloe i napie... w domu kobite wazne ze w niedziel jest w kosciele:):).Glupki bata wam potrzeba i kaganca na ryju wtedy cos potraficie zrobic .Na kontraktach zapie...cie i nawzajem sie podpie...cie i jak kundle lizecie rece i dupy niemeickich pracodawcow:).Najwie3kszym nieszczesciem tego kraju sa zwiazki zawodowe w takim wydaniu ze siedza na garnuszku pracodawcy i tak naprawde pracownikow maja w dupie.Duda powiedz prwde o swoich zarobkach i pochwal sie w ilu radach nadzorczych juz zasiadales pie...ny aparatczyku

 • stubai

  Oceniono 105 razy 55

  Jasne jest że Dudzie nie chodzi o żaden dialog. To menel idacy z pisuarem po władzę- niedoczekanie kmiocie

 • kakaz39

  Oceniono 95 razy 47

  Jak Duda ma przychodzić na komisję trójstronną ?
  kiedy on jest tak zmęczony strajkami !

 • kowalskyy49

  Oceniono 91 razy 45

  Duda chce powtórzyć drogę Krzaklewskiego i na nowym AWS-bis dostać się do Sejmu. Stworzy tam koalicję z pisowatymi, a wtedy miej nas w swej opiece, Panie, bo Twoja opieka będzie naprawdę potrzebna.

 • wlodwoz

  Oceniono 63 razy 29

  Nie przyrównuj premiera do jakiegoś związkowca, szefa jednego z kilkuset związków zawodowych. To jego psi obowiązek brać udział w posiedzeniach komisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje