Na listę Kwaśniewskiego do PE zagłosowałoby 23 proc.; 43 proc. - nie

26.03.2013 12:26
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- W wyborach do Parlamentu Europejskiego na listę współtworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca, której były prezydent byłby liderem, zagłosowałoby 23 proc. badanych, 43 proc. nie oddałoby na nią swego głosu - wynika z sondażu TNS Polska.
Sondaż TNS Polska poświęcony został politykom na lewicy. Najwięcej ankietowanych - 40 proc. - za polityka lewicy uznało szefa SLD Leszka Millera. 37 proc. respondentów wskazało tu Aleksandra Kwaśniewskiego, a na trzecim miejscu w tym rankingu, z 28 proc. wskazań, znalazł się poseł Ryszard Kalisz, niedawno zawieszony w prawach członka SLD. Jako politycy lewicy wskazywani byli także: b. premier, polityk SLD Józef Oleksy (14 proc.), b. szef SLD Grzegorz Napieralski (12 proc.), inny b. szef Sojuszu Wojciech Olejniczak (11 proc.), b. polityk SLD Marek Borowski, szef Ruchu Palikota Janusz Palikot (6 proc.), posłanka RP Anna Grodzka (2 proc.), wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, wykluczona niedawno z klubu RP (2 proc.). Odpowiedź "ktoś inny" na pytanie o polityków lewicy wybrało 2 proc. badanych, natomiast 40 proc. ankietowanych w ogóle nie wskazało polityka lewicy.

36 proc. nie wiedziało, z kim Kwaśniewski się spotkał

Nową inicjatywę polityczną, której efektem miałaby być m.in. wspólna centrolewicowa lista w wyborach do europarlamentu, zapowiedzieli po lutowym spotkaniu Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i europoseł, b. członek SLD Marek Siwiec.

Na pytanie, po spotkaniu z kim Kwaśniewski zapowiedział wspólne stworzenie listy do europarlamentu, 38 proc. badanych wskazało Palikota, 3 proc. Siwca; według 3 proc. badanych Kwaśniewski spotkał się wówczas z Leszkiem Millerem, według 2 proc. z Ryszardem Kaliszem, a po 1 proc. ankietowanych wskazało Józefa Oleksego i b. szefa PSL Waldemara Pawlaka. Z kolei 18 proc. badanych stwierdziło, że mają wiedzę, iż takie spotkanie się odbyło, ale nie pamiętają, z kim wówczas Kwaśniewski rozmawiał. 36 proc. ankietowanych nie wiedziało, z kim Kwaśniewski wtedy się spotkał.

Na Kwaśniewskiego wskazało 47 proc.

23 proc. badanych stwierdziło, że gdyby poszli na eurowybory, zagłosowaliby na listę, której liderem byłby Kwaśniewski: 5 proc. zdecydowanie, a 18 proc. raczej tak. Głosu na taką listę nie oddałoby 43 proc.: raczej nie zagłosowałoby na nią 20 proc. ankietowanych, a 23 proc. zdecydowanie nie. 15 proc. respondentów nie wiedziało jeszcze, jak by zagłosowało, a 18 proc. nie było zdecydowanych, czy w ogóle poszliby głosować.

Ankietowani zapytani zostali ponadto, czy byli prezydenci i premierzy odegrają - ich zdaniem - jeszcze kiedyś ważną rolę w polityce. Największe szanse na to ma - w ocenie badanych, którzy wybrali odpowiedź "na pewno" i "raczej" odegra ważną rolę w polityce - Aleksander Kwaśniewski, którego w tym kontekście wskazało 47 proc.

Zdaniem 39 proc. ważną rolę w polityce odegra jeszcze b. premier, szef PiS Jarosław Kaczyński, 25 proc. wskazało na b. premiera i b. szefa PSL Waldemara Pawlaka, 14 proc. na b. prezydenta Lecha Wałęsę, a 11 proc. na b. premiera Józefa Oleksego.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 1-4 marca na ogólnopolskiej grupie tysiąca mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.

PYTANIE Czy Europa Plus ma szansę na sukces w wyborach?

 Tak. Lista Kwaśniewskiego ma szansę na dobry wynik
 Wątpię w dobry wynik, ale może wejść do europarlamentu
 Nie. To incjatywa bez szans
Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 75 razy 21

  rzadko kto zdaje sobie sprawę jak dynamicznie rośnie silna opozycja młodego pokolenia w stosunku do ciemnogrodu zachwalanego przez Kościół Katolicki.
  .
  historia zatoczy koło i tak jak niszczono pomniki józka stalina tak teraz bedą zamykane kościoły i niszczone pomniki - osoby tolerującej pedofili jana pawła 2
  .
  .
  Gorycz społeczeństwa jest wielka, podczas gdy wszyscy Polacy pracuja po 8-10 godzin dziennie - księża zakonnice czy zakonnicy nie pracując w ogóle dostaja od społeczeństwa emerytury na starosć. To zdrowi ludzie - może troche uposledzeni umysłowo - ale do jakiejś prostej pracy na pewno sie nadają.- pora aby ich do takiej pracy ZMUSIĆ

 • moher.do.bulu

  Oceniono 107 razy 15

  Buhahahahaha, sondaż robili chyba w siedzibie Agory albo w izbie wytrzeźwień...

 • carpediem87

  Oceniono 11 razy 9

  EUROPA+ albo PO-PiS ;] taka prawda

 • jantos51

  Oceniono 57 razy 7

  Czyż by skończyły się dochody Pana Kwaśniewskiego więc trzeba załapać się na ciepłe stanowisko w UE.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 6 razy 2

  Cholerna zydowska mafia niszczy i truje nas od środka . Precz z tymi mordercami Stalina i ich pomiotem ! Nie ma juz innych chetnych do rzadu ,zeby brac pijakow zbrodniarzy i zlodziei ? .On powinien siedziec w kryminale za wojne w Iraku ! ilu zabitych przez tego zydowskiego morderce?

 • reali-sta1

  Oceniono 2 razy 2

  Na razie mają 23%, ale jak Palikot trochę pofika to będzie 5%. Marne szanse ma Kwaśniewski w takim towarzystwie.

 • johanek4e

  Oceniono 2 razy 2

  Badania TNS-u dotyczyły całej lewej strony sceny politycznej a artykuł w GW jakoś lekko obok tematu.Zainteresowanym polecam materiał źródłowy bez "redakcyjnego filtra"...

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 1 raz 1

  23% to zwolennicy lewicy i jeszcze nie wszyscy, bo część zostaje przy SLD. 43% to PO i PiS - wszyscy z PiS, czyli jakieś 25% i część PO, czyli jakieś 18%. PO ma około 35%, a to znaczy, że E+ może zabrać około połowy głosów Platformy.

  Tyle wynika z faktu, że 43% nie chce głosować na E+.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje