Sprawa Amandy Knox. Włoski sąd unieważnia uniewinnienie

26.03.2013 11:06
Raffaele Sollecito, Meredith Kercher, Amanda Knox

Raffaele Sollecito, Meredith Kercher, Amanda Knox (Fot. Anonymous AP)

Włoski Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu apelacyjnego, który uniewinnił amerykańską studentkę Amandę Knox i Włocha Raffaele Sollecito od zarzutu zabójstwa Brytyjki Meredith Kercher w Perugii w 2007 roku. Proces apelacyjny ma zacząć się od nowa. - To bolesne - skomentowała decyzję sądu Knox.
Proces w sprawie zabójstwa amerykańskiej studentki to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat. W grudniu 2010 roku Amanda Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. Po niespełna roku sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok i uniewinnił oboje. Zaraz po wyjściu z więzienia Knox opuściła Włochy i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Uniewinnienie uznano za sensację, która długo była tematem debat w mediach.

Oskarżyciel odwołał się od wyroku sądu apelacyjnego i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator argumentował, że skazani zostali zbyt pochopnie uniewinnieni. Krytykował forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa. Raffaele Sollecito studiuje w Weronie. Amanda Knox przebywa w Seattle i - jak podkreślają włoskie media - jest mało prawdopodobne, by wróciła na swój proces. Przewiduje się, że sprawa potrwa bardzo długo.

Amanda Knox, komentując dzisiejszą decyzję sądu, powiedziała, że uchylenie wyroku jest "bolesne", a ona sama jest "pewna w prawdzie".

Kercher zamordowano, bo nie chciała brać udziału w orgii

Ciało studiującej w Perugii 22-letniej Brytyjki znaleziono 1 listopada 2007 roku po zabawie z okazji Halloween w domu, który wynajmowała z innymi studentami. Prokuratura twierdziła, że Kercher została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii.

Wkrótce potem pod zarzutem zabójstwa aresztowano współlokatorkę Kercher, Amandę Knox i jej przyjaciela Raffaele Sollecito. Kilka dni później w Niemczech zatrzymany został znajomy tej grupy studentów, syn imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej Rudy Guede, który uciekł natychmiast po zbrodni. Sąd pierwszej instancji skazał go na 30 lat więzienia. Kara ta została potem zmniejszona do 16 lat.

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • rewop04

  Oceniono 168 razy 150

  Rudy Guede ich znajomy dostał 16 lat, a Oni na wolności. Niezłe jaja.
  A argumentacja sądu porażająca. Myślałem, że tylko u nas takie rzeczy przechodzą.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 149 razy 111

  Pani Knox jest juz bezpieczna w imperium demokracji. Wlosi moga sobie popyskowac a jej i tak USA nie wyda.
  I - jak to czesto bywa - sprawiedliwosc minie sie z rzeczywistoscia...
  "forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa" - swietny sad. najwyrazniej tylko "niedouczeni" sa zdolni w Italii do morderstw.

 • szary212

  Oceniono 89 razy 65

  argumenty obrony - jest zbyt inteligentna, i zbyt ładna, żeby zabić?
  pliiiiiz

 • stary.gniewny

  Oceniono 57 razy 51

  - Tato, właśnie wydałem prawomocny wyrok w sprawie którą nasza rodzina zajmowała się 50 lat!
  - Synku, coś ty narobił. Z tej sprawy żył twój dziadek, żyłem ja i jeszcze by żyły twoje dzieci.

 • bruford

  Oceniono 44 razy 36

  Uniewinnienie Knox było już wtedy szokujące choć z drugiej strony włoski są nie miał wyjścia.Eksperci zakwestionowali próbkowanie DNA i zabrakło właściwie na Knox materiału dowodowego.
  Nie należy zapominać ,że :

  1.Knox pierwotnie przyznała się do obecności przy zabójstwie potem wycofała zeznanie i parokrotnie swoje zeznania zmieniała
  2.Knox usiłowała wrobić w zabójstwo kompletnie niewinnego człowieka nazwiskiem Lumumba (właściciel braku w którym dorabiała)

  Nawet tłumaczą wszystko szokiem i dezorientacją nie można powyższych punktów wytłumaczyć logicznie

 • blue911

  Oceniono 59 razy 31

  I niezaleznie od wyroku ta bestia ludzka bedzie chodzic na wolnosci I kpic sobie z prawa. Wlosi to nie Izrael,ze pojada na teren obcego panstwa I porwa skazanca zeby dostarczyc go do wiezienia w swoim kraju. $$$$ rzadzi swiatem

 • blue911

  Oceniono 106 razy 28

  Oczywiscie,ze k......jest winna. Ale co z tego?? Przekupili kogos,wypuscili na wolnosc I teraz nawet przy wyroku skazujacym juz nic nie poradza, Ona nigdy noga nie stapnie na wloskiej ziemi zeby odsiedziec wyrok. Swiatem rzadzi pieniadz (Ameryka) ,a nie zasady lub prawo!

 • topiramax

  Oceniono 49 razy 21

  Prokuratura przecież na jakiejś podstawie wyłoniła tę dwójkę (trójkę) jako prawdopodobnych sprawców.. wyrok uniewinniał od ich morderstwa (?)...ale jakoś nie wierzę, ze nic mieli wspólnego z tą sprawą...

 • bruford

  Oceniono 27 razy 17

  To co jeszcze ciekawe w tej sprawie to dziwaczne zachowanie Knox w procesie - zasadniczo wszyscy obserwatorzy zgadzali się z tym ,że pozostawała chłodna aż do momentu gdy dotarło do niej zagrożenie karą.
  Mimo ewidentnego wrabiania niewinnej osoby (miała za to oddzielny proces) - nigdy nie przeprosiła Lumumby za fałszywe oskarżenie. Facet stracil w Perugii swój pub , co ciekawe obecnie mieszka w Polsce.
  Praktycznie przez cały czas procesu nigdy nie wyraziła żalu czy jakiejkolwiek innej refleksji nt śmierci swojej sublokatorki.
  W ciekawy sposób broniła jej część prasy w US - przedstawiano ją między innymi jako ofiarę mizoginii lub też włoskiego antyamerykanizmu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje