Sprawa Amandy Knox. Włoski sąd unieważnia uniewinnienie

26.03.2013 11:06
Raffaele Sollecito, Meredith Kercher, Amanda Knox

Raffaele Sollecito, Meredith Kercher, Amanda Knox (Fot. Anonymous AP)

Włoski Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu apelacyjnego, który uniewinnił amerykańską studentkę Amandę Knox i Włocha Raffaele Sollecito od zarzutu zabójstwa Brytyjki Meredith Kercher w Perugii w 2007 roku. Proces apelacyjny ma zacząć się od nowa. - To bolesne - skomentowała decyzję sądu Knox.
Proces w sprawie zabójstwa amerykańskiej studentki to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat. W grudniu 2010 roku Amanda Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. Po niespełna roku sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok i uniewinnił oboje. Zaraz po wyjściu z więzienia Knox opuściła Włochy i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Uniewinnienie uznano za sensację, która długo była tematem debat w mediach.

Oskarżyciel odwołał się od wyroku sądu apelacyjnego i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator argumentował, że skazani zostali zbyt pochopnie uniewinnieni. Krytykował forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa. Raffaele Sollecito studiuje w Weronie. Amanda Knox przebywa w Seattle i - jak podkreślają włoskie media - jest mało prawdopodobne, by wróciła na swój proces. Przewiduje się, że sprawa potrwa bardzo długo.

Amanda Knox, komentując dzisiejszą decyzję sądu, powiedziała, że uchylenie wyroku jest "bolesne", a ona sama jest "pewna w prawdzie".

Kercher zamordowano, bo nie chciała brać udziału w orgii

Ciało studiującej w Perugii 22-letniej Brytyjki znaleziono 1 listopada 2007 roku po zabawie z okazji Halloween w domu, który wynajmowała z innymi studentami. Prokuratura twierdziła, że Kercher została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii.

Wkrótce potem pod zarzutem zabójstwa aresztowano współlokatorkę Kercher, Amandę Knox i jej przyjaciela Raffaele Sollecito. Kilka dni później w Niemczech zatrzymany został znajomy tej grupy studentów, syn imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej Rudy Guede, który uciekł natychmiast po zbrodni. Sąd pierwszej instancji skazał go na 30 lat więzienia. Kara ta została potem zmniejszona do 16 lat.

Zobacz także
Komentarze (145)
Sprawa Amandy Knox. Włoski sąd unieważnia uniewinnienie
Zaloguj się
 • lynnette_s

  Oceniono 2 razy 0

  Rano, zanim (Knox i Sollecito) wezwali policję, kupili w pobliskim sklepie duże ilosci wybielacza. Wczesniej na jednym z ich komputerów prowadzono wyszukiwania "usuwanie śladów dna przy pomocy wybielaczy". Mieszkanie zostało gruntownie posprzątane, oprócz pokoju zabitej Meredith. Jak to wyjasnicie?
  Ponadto Meredith została zabita w innym miejscu, a ciało przeniesiono. Policja odkryła to w trakcie badań. Co ciekawe Knox wcześniej nie wiedząc o wnioskach policji, zwierzała się kolezankom, gdzie leżał biedna Meredith i podała miejsce morderstwa, nie miejsce, gdzie znaleziono ciało.
  Jest winna jak cholera, a w każdym razie współwinna i kryje winnego.

 • tanebo

  Oceniono 9 razy 1

  Nie dziwię się że prokuratura usiłuje bufonadą pokryć szkole błędy. Włosi już tak mają że roboty nigdy porządnie nie zrobią. Oskarżenie Amandy było całkowicie bezpodstawne. Zresztą sąd apelacyjny to potwierdził uniewinniając ją jako nie winną a nie ze względu na brak dowodów czy błędy proceduralne. W miejscu zbrodni nie znaleziono jej i Sollecito. Znaleziono za to ślady Guede. Jak to możliwe że posprzątano ślady tylko tej dwójki? Nie znaleziono narzędzia zbrodni. Nóż za taki uznany nim nie jest. Odkryto na nim DNA Amandy. DNA Meredith było na środku noża po jego tępej stronie. Krew którą odkryto w łazience - było jej tyle że policja odmówiła początkowo wyłamania drzwi do pokoju Meredith. Amanda i Sollecito spędzili nic w jego domu. Jego komputer działał o 21.30. Amanda wyłączyła komórkę po sms szefa że następnego dnia nie musi przychodzić do pracy. Pewnie dlatego by nie zmienił zdania. Dlaczego się przyznała. A co wy byście zrobili gdybyście mieli 20 lat, w innym kraju którego języka nie znacie, a 8 policjantów przesłuchuje was przez 50 godzin trzeci dzień na temat morderstwa współlokatorki? A po przyznaniu obiecuje kontakt z tłumaczem i adwokatem mówiąc jednocześnie że ktoś obciążył ją zeznaniami?

 • jazzkam

  Oceniono 8 razy 0

  poczytajcie więcej o tym procesie, to nie jest wszystko takie jednoznaczne. ten koleś, co jest skazany, zostawił swoje DNA na i w ciele ofiary, więc jego wina jest absolutnie nie do podważenia. on sam jest mocno szemrany, był dilerem i zwiał od razu po zajściu, więc cokolwiek powie, trzeba brać z pewnym dystansem. po drodze wyszło bardzo dużo różnych rzeczy, jeśli wierzyć oskarżonym, jak to, że Amerykanka i Włoch byli przesłuchiwani wiele razy bez dyktafonu i bez prawników, wmawiano im nawzajem że siebie wydali co mogło też doprowadzić do różnych dziwnych reakcji, Amanda była bita w twarz kiedy nie pamiętała szczegółów niektórych, a do tego NIE MÓWIŁA PO WŁOSKU a przesłuchiwali ją bez tłumacza Włosi, którzy po angielsku zwykle nie mówią. tak tylko do przemyślenia... nie mówię, że to jest wszystko prawda, ale zastanówcie się trochę...

 • zezem57

  Oceniono 5 razy -5

  Prokuratura miła takie argumenty w rękach - jak ta za Ziobry(dente) i tym samym adv. obalil wszystkie sąd musiał oddalić zarzuty (bo włoskie prawo jest takie ze proces jest za jakieś 15 lat) ponadto ktoś niewinny nie spie... za granice a inny niewinny żonaty ( z Polka ) nie idzie na balety do małolatów i pracując wpabie gdzie narkotyki kupujesz jak wodę ,zostawiając swoje ślady na miejscu zbrodni ( z innej strony kolorowy to nie tylko kaznodzieja także i poseł ,a może i współwinny śmierci .Smarkuli z Uk ,która chciała się zabawić

 • waw-el

  Oceniono 7 razy 7

  Sad Apelacyjny uniewinnil ta amerykanska bitch po interwencjach Hilary Clinton i Senator ze Stanu Waszyngton. Zostaly zastosowane standardy amerykanskiego "wymiaru sprawiedliwosci" w "sadownictwie wloskim"...... bo musicie wiedziec ze Sedzia Najwyzszy dla calej Ziemi siedzi nad Potomakiem....
  .
  a Polska domaga sie Tarczy w Redzikowie - Zywej Tarczy, no i zniesienia wiz. bez wiz to polowa polskich "turystow" bedzie siedziala w amerykanskim pierdlu,........bo pragraf zawsze sie znajdzie.

 • ja5569

  Oceniono 2 razy 0

  Sytuacja nieco przypomina sprawe Polanskiego... On nie pojedzie do USA a ona do Wloch.

 • puch-atek

  Oceniono 5 razy -1

  Operetka musi trwać, a za wszystkie te długoletnie procedury sądowe pewnie płacą podatnicy?

 • urbanizm

  Oceniono 4 razy 0

  Mam iq 130 - przyjmę zlecenia!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 5 razy 1

  Włoskie sądy to kabaret o jakim nawet w Polsce nie słyszano, ale sprawa jest w miarę oczywista - głupie dvpy puszczają sią nawet z dzikusami z WKS-ów na imprezach, a jak znajdzie się jakiś, wyjątek to ją zabijają.

  Balotelli kiedyś omal nie zjarał swojego domu w Manchesterze, gdy głupek podpalał ognie sztuczne :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje