"Bezwstydny seksizm". Reklama Forda wywołała gniew w Indiach

Trzy młode atrakcyjne kobiety związane i zakneblowane w bagażniku forda figo. Za kierownicą uśmiechnięty były premier Włoch Silvio Berlusconi. Reklama takiej treści znalazła się w sieci na stronie indyjskiej agencji reklamowej wynajętej przez lokalny oddział Forda. To tylko jeden z projektów. Podobnych ilustracji jest więcej. Internauci są wściekli, a Ford przeprasza.
"Zostaw swoje zmartwienia za sobą. W ekstradużym bagażniku figo" - głosił slogan reklamowy na plakacie. Reklama wprost nawiązywała do afery bunga-bunga, która pogrążyła Berlusconiego. Premier Włoch miał brać udział w licznych orgiastycznych imprezach z udziałem wielu młodych kobiet w swojej luksusowej willi. Był też oskarżony o seks z nieletnią prostytutką. Zdjęcia z dzikich imprez szefa włoskiego rządu obiegły media.

To niejedyny pomysł motoryzacyjnego giganta. Na innej grafice w bagażniku siedzi trzech związanych i zakneblowanych mężczyzn. Na kolejnej - znów trzy związane kobiety, do złudzenia przypominające znane celebrytki siostry Kardashian. Na plakacie auto prowadzi Paris Hilton.

"Nawet nie wsiądę więcej do forda"

Projekty nie zostały oficjalnie wykorzystane, jednak pojawiły się w internecie. Treść reklam oburzyła indyjskich internautów. Na Forda spadła fala krytyki. Szybko zwrócono uwagę, że ilustracje wyciekły do sieci krótko po tym, jak władze Indii zatwierdziły zmiany prawne zaostrzające kary za przestępstwa seksualne.

"To bezwstydny seksizm", "Jeśli to reprezentuje Ford, to nigdy żadnego nie kupię. Nawet do żadnego nie wsiądę" - piszą na Facebooku oburzeni internauci. Podobne opinie pojawiły się na Twitterze. "To bezwstydne i obrzydliwe" - piszą użytkownicy.

Ford: "Głęboko żałujemy"

Agencja reklamowa WPP, która opublikowała nieoficjalnie plakat w sieci, już za to przeprosiła. Jej przedstawiciele tłumaczą, że projekt jest wynikiem "indywidualnych, niewłaściwych działań". Ford India również wystosował przeprosiny, a przygotowanie kontrowersyjnego plakatu i jego upublicznienie nazwał "niezgodnym ze standardami profesjonalizmu i przyzwoitości panującymi w Fordzie".

- Głęboko żałujemy tego incydentu i zgadzamy się z naszymi partnerami, że to nigdy nie powinno się zdarzyć - oświadczyli przedstawiciele firmy. Ford India nie zdradza, czy podejmie jakiekolwiek kroki prawne przeciwko firmie, która opublikowała skandaliczne reklamy.

Więcej o:
Komentarze (25)
"Bezwstydny seksizm". Reklama Forda wywołała gniew w Indiach
Zaloguj się
 • glemp1

  0

  Gdyby w bagażniku byli związani faceci, zaś za kierownicą siedziała np. Angela Merkel, to nie byłoby żadnej afery. Prawdopodobnie feministki uznałyby nawet, iż reklama jest zabawna.

 • yamata

  Oceniono 1 raz -1

  Można powiedzieć, że utrafili w klimat... ;)
  Ktoś miał wyjątkowe wyczucie chwili...

 • ferroetigni

  Oceniono 16 razy 14

  Hindusów oburzają reklamy, ale nie oburzają ich gwałty i mordy na indyjskich kobietach. Co kraj, to obyczaj.

 • olena.s

  Oceniono 9 razy 7

  Jakiś mlion lat temu nasi dziennikarze wyłapali, że do reklamowego zdjęcia Forda na polski rynek wklejono zdjęcie pracowników Forda ze świata - tylko podmieniono wszystkich Czarnych, Beżowych i Żółtych na swojską biel.
  Bodaj Życie Warszawy zaproponowało wtedy Fordowi - całkiem za darmo - taki sloganik: 'Kup Pan Forda, zbieleje Panu morda'.
  Krótko mówiąc, Ford coś nie ma szczęścia do reklam.

  katar1.blox.pl/html

 • vomitorium1

  Oceniono 3 razy 1

  a moja kochana gazeta
  pod pretekstem informacji
  pokazuje te świństwa
  (taż to panie
  seks grupowy (tzw gruppensex))

 • prababka44

  Oceniono 11 razy 9

  Debilny obrazek, łomatko :(

 • dyzurnydebil

  Oceniono 10 razy 0

  jei ktos z was byl w Indiach to wie, ile seksistowskich malowidel i rzezb jest we wszystkich swiatyniach .
  seks to jedyne zrodlo natchnienia tworcow kultury hinduskiej.
  z INDIAMI i z CHINAMI trzeba jak NAJSZYBCIEJ zrobic PORZADEK!
  bo bedzie za pozno ...
  oto glos wolajacego na pustyni...!!!

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Reklama wprost nawiązywała do afery bunga-bunga, która pogrążyła Berlusconiego. Premier Włoch miał brać udział w licznych orgiastycznych imprezach z udziałem wielu młodych kobiet w swojej luksusowej willi.

  Kierowca nie jest podobny na tyle do SB aby wytoczyć proces. Dobre kontakty SB z Rosją, a zwłaszcza z Putinem, zapewniają SB popularność we Włoszech czego dowodem ostatnie wybory.

  Oczywiście jest to powód do nagonki dla GW. Silvio Berlusconi jst przedstawiany w GW wyłącznie w neegatywnym kontekście,, jak Putin..

 • his_dudeness

  Oceniono 80 razy 68

  Ta reklama jest nierealistyczna.
  Nie wątpię, że w Indiach wożą związanie kobiety w bagażnikach, ale Berlusconi w Fordzie ?
  On się wozi limuzynami z szoferem, a prywatnie to Ferrari, Lamborghini lub Maserati.
  I nie musi nikogo gwałcić dla seksu.
  W sumie nie od wczoraj wiadomo, że większość marketingowców to proste zwierzęta, potrafią tylko szczuć cycem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX