Korea Północna w gotowości bojowej. Celem terytorium USA

26.03.2013 07:59
Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej

Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej (Fot. KCNA REUTERS)

Armia Korei Północnej została postawiona w stan gotowości bojowej - informuje agencja Reuters. Rakiety strategiczne i jednostki artylerii dalekiego zasięgu wycelowano w terytorium USA. To reakcja na loty amerykańskich bombowców B-52.
Najwyższe dowództwo północnokoreańskich sił zbrojnych wydało rozkaz o postawieniu "w stan gotowości bojowej jednostek artylerii polowej, wojsk rakietowych i jednostek artylerii dalekiego zasięgu" - podała oficjalna rządowa agencja KCNA. Działania te są wymierzone "we wszystkie wrogie cele w amerykańskich bazach na kontynentalnym terytorium USA, na Hawajach i wyspie Guam" - precyzuje KCNA.

Korea Północna ostrzegła, że "odpowie militarnie", jeżeli amerykańskie bombowce strategiczne B-52 znów będę latać w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - podaje agencja Yonhap. Władze Korei Północnej groziły, Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej atakiem nuklearnym.

Sytuacja zaniepokoiła władze Chin. Minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział, że "ma nadzieję, iż wszystkie strony będą w stanie wykazać powściągliwość". Chiny uchodzą za jedynego liczącego się na arenie międzynarodowej sojusznika Korei Płn.

Ministerstwo obrony Korei Płd. poinformowało, że na razie na terenie Korei Północnej nie zauważono nietypowych, czy podejrzanych oznak aktywności wojskowej. Rząd w Seulu zapowiedział monitorowanie sytuacji.

Konflikt coraz ostrzejszy

W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Władze w Pjongjangu ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., który w 1953 r. zakończył wojnę między obu krajami. Komuniści zagrozili ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Północ w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.

Zobacz także
Komentarze (273)
Zaloguj się
 • buspas

  Oceniono 179 razy 45

  Przy pierwszych strzałach armia Wielkiego Ping Ponga rozpierzchnie się, tak jak rozpierzchła się Armia Czerwona w 1941 r. czy armia Husajna podczas wojny o Kuwejt. Armie wygłodzonych państw totalitarnych z reguły nie przejawiają ochoty do walki i oddają się dobrowolnie do niewoli.

 • petelkowa

  Oceniono 117 razy 31

  Mam wrażenie, że ten niedojrzały człowieczek chce sobie po prostu postrzelać. I to mnie przeraża.

 • kamnieft

  Oceniono 152 razy 28

  A teraz napisze jaki będzie ciąg wydarzeń: Korea będzie straszyła i straszyła podnosząc ciśnienie wszystkim i całą sytuację doprowadzając do zenitu. Na godziny przed wybuchem wojny dyplomacja Obamy pojedzie na rozmowy tam i ustalą z Koreą, że jednak zniosą sankcje i zapłacą im miliardy kasy w ramach pomocy. Kasa dojdzie, konfliktu nie będzie a Obama odtrąbi sukces dyplomatyczny i potwierdzi swoją nagrodę Nobla :D . Kto się zakłada?

 • tornson

  Oceniono 55 razy 27

  Gdyby Amerykańce nie wpie...li się w wewnętrzne sprawy Korei w latach 50ych, to kraj byłby zjednoczony, a rodzinka Kimów straciłaby władzę albo w latach 50ych na fali destalinizacji, albo w latach 70ych na fali demaoizacji. A tak trwanie podzielonych państw koreańskich wzmocniło do granic absurdu lobby militarne w KRLD i uniemożliwiło Chinom czy Rosji naciski w obawie że jak KRLD osłabnie i przestanie istnieć to oni będą mieli amerykańskie bazy pod granicami.

 • kozaczek3

  Oceniono 83 razy 25

  A czy obie wycelowane są w USA?

 • alenarto

  Oceniono 34 razy 12

  Korea Polnocna = Irak ???
  Kim Dzong Un = Saddam Hussein ???
  Barack Obama = George Bush ???

 • plus_minus_zero

  Oceniono 29 razy 11

  III wojnę światową wywoła Izrael [ i tym samym zakończy swoje istnienie raz na zawsze ...] [Kass Ander]

 • darmen987

  Oceniono 21 razy 11

  A wystarczyłoby, żeby każdy człowiek na Ziemi kierował się zasadą "nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe".
  Żadne inne zasady nie byłyby potrzebne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje