Korea Północna w gotowości bojowej. Celem terytorium USA

26.03.2013 07:59
Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej

Ćwiczenia lotnictwa i artylerii przeciwlotniczej Korei Północnej (Fot. KCNA REUTERS)

Armia Korei Północnej została postawiona w stan gotowości bojowej - informuje agencja Reuters. Rakiety strategiczne i jednostki artylerii dalekiego zasięgu wycelowano w terytorium USA. To reakcja na loty amerykańskich bombowców B-52.
Najwyższe dowództwo północnokoreańskich sił zbrojnych wydało rozkaz o postawieniu "w stan gotowości bojowej jednostek artylerii polowej, wojsk rakietowych i jednostek artylerii dalekiego zasięgu" - podała oficjalna rządowa agencja KCNA. Działania te są wymierzone "we wszystkie wrogie cele w amerykańskich bazach na kontynentalnym terytorium USA, na Hawajach i wyspie Guam" - precyzuje KCNA.

Korea Północna ostrzegła, że "odpowie militarnie", jeżeli amerykańskie bombowce strategiczne B-52 znów będę latać w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - podaje agencja Yonhap. Władze Korei Północnej groziły, Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej atakiem nuklearnym.

Sytuacja zaniepokoiła władze Chin. Minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział, że "ma nadzieję, iż wszystkie strony będą w stanie wykazać powściągliwość". Chiny uchodzą za jedynego liczącego się na arenie międzynarodowej sojusznika Korei Płn.

Ministerstwo obrony Korei Płd. poinformowało, że na razie na terenie Korei Północnej nie zauważono nietypowych, czy podejrzanych oznak aktywności wojskowej. Rząd w Seulu zapowiedział monitorowanie sytuacji.

Konflikt coraz ostrzejszy

W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Władze w Pjongjangu ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., który w 1953 r. zakończył wojnę między obu krajami. Komuniści zagrozili ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Północ w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.

Zobacz także
Komentarze (273)
Korea Północna w gotowości bojowej. Celem terytorium USA
Zaloguj się
 • maxx17

  Oceniono 3 razy -1

  moze to uspokoi dyskusje:
  s01.yapfiles.ru/files/578705/D0B3D0B8D184D0BAD0B8D0BFD0B5D181D0BED187D0BDD0B8D186D0B0609826.gif

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  "Chiny uchodzą za jedynego liczącego się na arenie międzynarodowej sojusznika Korei Płn"
  Nie tak dawno Federacja Rosyjska umorzyła KRLD dług z czasów radzieckich w wysokości $10 mld. Wiąże sie to z odkryciem gigantycznych złóż METALI ZIEM RZADKICH.
  KRLD odgrywa dla Chin rolę HARCOWNIKA przeciw USA , tak jak Polska jest harcownikiem USA przeciw Rosji.
  Harcownikowi wypada wysuwanie najdzzikszych oskarzen, publiczne obrażanie itp itd

 • andrzejtarnowski

  Oceniono 1 raz -1

  he he , ludzieeee! Przecież oni nie mają rakiet dalekiego zasięgu i nie mogą zaatakować USA. Tym bardziej artylerią. Ten kto napisał ww opis jest idiotą który przepisuje bez namysłu opis propagandy USA. Pozdrawiam i życzę Myślenia. Przed napisaniem czegokolwiek.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 6 razy 2

  Z procy będą walić do B52 jak podleci bliżej.

 • pamejudd

  Oceniono 7 razy 1

  Kim ma mysli samobojcze?

 • blue911

  Oceniono 5 razy -1

  Kim po prostu szykuje sie z pelna pompa na swieto.....1-go kwietnia! Chce pokazac swiatu, jakie ma poczucie humoru,a Amerykany od razu do niego z bombowcami. Hahhaha!

 • 3jw60

  Oceniono 6 razy 2

  To nie jest zabawa. Eskalacja może wymknąć się spod kontroli i jakiś Kim naciśnie spust. Najpewniej atak nie wyjdzie poza wody terytorialne Kimów, ale co dalej? Ponadto Seul jest w zasięgu dział. Jaką zastosować odpowiedź? Będą przecież ofiary na południu. Kimy to naród zdesperowany, przytłoczony propagandą, nie ma dostępu do obiektywnej informacji, pójdzie za przywódcą.

 • noommad

  Oceniono 2 razy 2

  Zdaje mi się że Gazeta te materiały dostaje z "Góry" i nie wie co , na przykład przedstawiają zdjęcia. Stąd brak opisów pod zdjęciami.

 • jami100

  Oceniono 6 razy 0

  Przydałoby się wymyślić coś sprytnego. Odgłowienie reżimu przypuszczalnie rozwiązałoby problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje