Policja: Bieriezowski zmarł wskutek powieszenia

26.03.2013 06:15
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. SANG TAN AP)

- Powieszenie było przyczyną śmierci rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego - poinformowała w nocy brytyjska policja, podając pierwsze wyniki autopsji.
- Lekarz patolog nie znalazł żadnych śladów przemocy - dodaje komunikat policji. Ten fakt i inne okoliczności wskazują na to, że rosyjski miliarder mógł popełnić samobójstwo. Policja zapowiada dalsze oględziny zwłok, m.in. badania toksykologiczne. Na ich wyniki trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Trwają też policyjne czynności w otoczonym przez policyjny kordon domu Bieriezowskiego. Eksperci brytyjskiej policji ds. materiałów biologicznych, chemicznych i radioaktywnych nie znaleźli w nim nic podejrzanego.

Nic nie sugeruje udziału osób trzecich

Inspektor Kevin Brown w wypowiedzi cytowanej przez agencję Press Association (PA) powiedział, że oględziny w domu Bieriezowskiego potrwają kilka dni i w tym czasie policja nie będzie komentować, co tam znaleziono. Zaznaczył przy tym, że na obecnym etapie policja nie znalazła niczego, co sugerowałoby udział innych osób w śmierci rosyjskiego milionera.

Zwłoki 67-letniego Bieriezowskiego znalazł w sobotę na podłodze w łazience ochroniarz w jego domu w Titness Park w Ascot, ok. 40 km na zachód od Londynu. Ochroniarz widział go po raz ostatni w piątek ok. godziny 22.30.

Bieriezowski - szara eminencja za rządów Borysa Jelcyna, nazywany "ojcem chrzestnym" - uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Z Rosji uciekł w 2000 r., gdy znalazł się w konflikcie z następcą Jelcyna - Władimirem Putinem. Jego fortuna, początkowo szacowana na prawie 1,3 mld dolarów, stopniała w wyniku życia w luksusie, finansowania różnych politycznych inicjatyw wspierających antyputinowską opozycję w Rosji oraz serii przegranych procesów, z których najkosztowniejszym okazał się proces z Romanem Abramowiczem.

W nieopublikowanym wywiadzie dla magazynu "Forbes" oligarcha powiedział, że "jego życie straciło sens, ma 67 lat, nie chce angażować się w politykę i nie wie, co ze sobą zrobić".

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 80 razy 66

  Może przyszedł list ze zgodą Putina na powrót do kraju i wzruszenie ścisnęło mu krtań?

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 64 razy 36

  "Powieszenie było przyczyną śmierci" - to wiedzieliśmy od początku, tylko kto go powiesił??

 • chi_neng1

  Oceniono 59 razy 25

  Prosze wybaczyc, ale czuje sie zmuszona powtorzyc moj komentarz spod innego artykulu :

  "Czy ktos slyszal o przypadku, ze powieszone zwloki leza na podlodze ??? (Bierezowski podobno zainaugurowal ten nowy wariant samobojstwa ! ).

  Tragikomiczne :)"

  Wdzieczna za odpowiedz, bo ciekawa ?

 • czarek2851

  Oceniono 39 razy 19

  W sprawie Olewnika też się trzech powiesiło i nic nie znaleźli, chociaż było pilnowanych, że ho ho. Ruskie się chyba w Polsce szkolili.

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 9

  Najlepszych speców od mokrej roboty ma Wielka Brytania, ale mają ograniczenia technologiczne. Może nasze wnuki dowiedzą się jak został załatwiony w Giblartarze generał Sikorski...

  Oligarcha powiedział też, że chce wrócić do Rosji mimo tego, że toczy się tam przeciwko niemu śledztwo. Przyznał też, że "był idealistą" w kwestii budowy demokracji w Rosji oraz tego, "czym jest demokracja w środku Europy".Żeguliew ujawnił, że Bieriezowski wydawał się być w złej formie, jedna ręka mu się trzęsła. Dziennikarz poinformował, że próbował rozmawiać z nim o jego sprawach biznesowych, ale szybko zorientował się, że te sprawy już od dawna go nie interesują.
  .
  Trzyczęściowy film dokumentalny pokazujący dokonania Borysa Abramowicza Bieriezowskiego:
  1. russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193017
  2. russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193024
  .
  3.
  russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193070
  Przy okazji, okazuje się że Litwinienko został otruty polonem też przez Brytyjczyków. Ślady polonu znaleziono u wszystkich kontaktującym się z Litwinienko w Londynie - w Rzymie, Moskwie, Petersburgu, w londyńskich domach publicznych z których korzystał Borys Abramowicz...
  Polon jest uużywany jako marker, stąd łatwość jego wykrycia.

 • stasieczek5

  Oceniono 11 razy 9

  Taaak....
  U większości forumowiczów wystepuje zjawisko tak dobrze znane z Polski.
  O ile w naszym kraju "wszystko to wina Tuska" to - jeżeli idzie o sprawę Berezowskiego - "wina Putina" ...
  Oj, ludzie...

 • wexrwexr

  Oceniono 13 razy 7

  Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że amerykanie i brytole sami go zabili. Facet już spłukał się z pieniędzy, a stał się uciążliwy i mógł potencjalnie ujawnić ludzi w Wielkiej Brytanii lub USA którzy bezpośrednio korzystali z jego pomocy finansowej. Oczywiście każda wersja tutaj jest możliwa... .

 • tece92a

  Oceniono 6 razy 4

  Mój teść utopił się na oczach kilku ludzi.Ciało znaleziono 11 km. w górę rzeki , gdzie ta okalała piwiarnię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje