Próbny lot polskiego dreamlinera 787 w USA ze zmienionym akumulatorem

25.03.2013 21:25
Boeing 787 Dreamliner

Boeing 787 Dreamliner (Materiały prasowe)

Koncern Boeinga przeprowadził próbny lot samolotu Dreamliner 787 w celu sprawdzenia, czy jego zmieniony akumulator spełnia standardy bezpieczeństwa. Do prób wybrano maszynę wyprodukowaną dla polskiego LOT-u. Od stycznia z powodu problemów z akumulatorami dreamlinery są uziemione.
Samolot wystartował z lotniska Paine Field w miejscowości Everett w stanie Waszyngton na zachodzie kraju około godz. 20 czasu polskiego. Lot potrwał ok. dwóch godzin. Jak poinformował Boeing, próbny lot odbywał samolot wyprodukowany dla Polskich Linii Lotniczych LOT.

Jeśli próba wypadnie pomyślnie, w najbliższych dniach koncern przeprowadzi drugi test: posłuży on zebraniu danych, które zostaną przekazane Federalnemu Urzędowi Lotnictwa (FAA) - powiedział rzecznik koncernu Boeing Marc Birtel. Podczas testu ma zostać ostatecznie potwierdzone działanie przekonstruowanego systemu elektrycznego, co będzie niezbędne do uzyskania ponownej zgody na loty dreamlinerów.

Przedstawiciele Boeing Co. zapewniali w piątek w Tokio, że samoloty 787 Dreamliner są "całkowicie bezpieczne", nie ma zagrożenia zapalenia się akumulatorów. - Wznowienie lotów pasażerskich jest bardziej kwestią tygodni niż miesięcy - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor generalny Boeing Co. Ray Conner.

Plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w dreamlinerach zatwierdził amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA). Chodzi m.in. o przeprojektowanie elementów akumulatorów, co ma pozwolić na uniknięcie spięć, a także zaopatrzenie ich w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Nie latają również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • lopezo3010

  Oceniono 60 razy 52

  Stan Waszyngton leży na zachodzie USA, a nie jak twierdzi gazeta na wschodzie.

 • blue911

  Oceniono 30 razy 14

  ANA zazadalo wobec Boeinga kar pienieznych w gotowce za przestoje samolotow,a nie zadnych zludnych dyskontow w blizej nieokreslonej przyszlosci na blizej nieokreslone dostawy lub uslugi ! Z bandziorami jankeskimi trzeba twardo. Oni maja historie kolowania kazdego na tym swiecie. Znajac naszych uleglych niskopoddanych to pewnie cwaniaki z Boeinga opedza sie wieczorem na striptisie I poklepaniem po ramieniu. Tak sie nasza Polske sprzedaje kazdego dnia od 1989 roku.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 26 razy 10

  "Do prób wybrano maszynę wyprodukowaną dla polskiego LOT-u. " - jaką metodą wybrano ?

 • rbzol1980

  Oceniono 15 razy 7

  Stan Washington lezy na polnocnym zachodzie USA a nie na wschodzie.
  Od polnocy graniczy z Kanada a od zachodu to juz tylko Pacyfic

 • lechito72

  Oceniono 4 razy 4

  Uziemione ,,,
  Potem obloty techniczne, ba, wrecz doswiadczalne bardziej ...
  A resurs sobie leci ...
  ;)

 • vomitorium1

  Oceniono 11 razy 3

  " ... przeprowadza próbny lot samolotu Dreamliner 787 w celu sprawdzenia, czy jego zmieniony akumulator spełnia standardy bezpieczeństwa."
  może zmieniony akumulator
  poprawi funkcjonowanie hamulców
  i zmniejszy wyciek paliwa
  (przy kołowaniu)
  www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/758747,Czarna-seria-Dreamlinera-Awaria-hamulca

 • jamoc

  Oceniono 9 razy 1

  Ile tego przymusowego uziemienia już jest? Tak ze dwa miesiące chyba?!
  Nooo. to na odszkodowaniach LOT się obłowi, że ho!
  Całą flotę nowiuśkich i hamerykańskich samolotów dokupi za freeeeee!
  ech, życie ;)

 • robert_1918

  Oceniono 1 raz 1

  A mówiłem: założyć paluszki Duracell…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje