Próbny lot polskiego dreamlinera 787 w USA ze zmienionym akumulatorem

25.03.2013 21:25
Boeing 787 Dreamliner

Boeing 787 Dreamliner (Materiały prasowe)

Koncern Boeinga przeprowadził próbny lot samolotu Dreamliner 787 w celu sprawdzenia, czy jego zmieniony akumulator spełnia standardy bezpieczeństwa. Do prób wybrano maszynę wyprodukowaną dla polskiego LOT-u. Od stycznia z powodu problemów z akumulatorami dreamlinery są uziemione.
Samolot wystartował z lotniska Paine Field w miejscowości Everett w stanie Waszyngton na zachodzie kraju około godz. 20 czasu polskiego. Lot potrwał ok. dwóch godzin. Jak poinformował Boeing, próbny lot odbywał samolot wyprodukowany dla Polskich Linii Lotniczych LOT.

Jeśli próba wypadnie pomyślnie, w najbliższych dniach koncern przeprowadzi drugi test: posłuży on zebraniu danych, które zostaną przekazane Federalnemu Urzędowi Lotnictwa (FAA) - powiedział rzecznik koncernu Boeing Marc Birtel. Podczas testu ma zostać ostatecznie potwierdzone działanie przekonstruowanego systemu elektrycznego, co będzie niezbędne do uzyskania ponownej zgody na loty dreamlinerów.

Przedstawiciele Boeing Co. zapewniali w piątek w Tokio, że samoloty 787 Dreamliner są "całkowicie bezpieczne", nie ma zagrożenia zapalenia się akumulatorów. - Wznowienie lotów pasażerskich jest bardziej kwestią tygodni niż miesięcy - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor generalny Boeing Co. Ray Conner.

Plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w dreamlinerach zatwierdził amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA). Chodzi m.in. o przeprojektowanie elementów akumulatorów, co ma pozwolić na uniknięcie spięć, a także zaopatrzenie ich w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Nie latają również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Zobacz także
Komentarze (42)
Próbny lot polskiego dreamlinera 787 w USA ze zmienionym akumulatorem
Zaloguj się
 • 4tech

  0

  No faktycznie...stan Washington i Washington D.C to jest to samo. Na geografię to miałeś pod dużą górkę no chyba że antenka na berecie odpadła.

 • poprawny.poprawczak

  0

  "w miejscowości Everett w stanie Waszyngton na wschodzie kraju" - to prorocze słowa są, więc proszę się nie śmiać. Przepowiada bowiem, że Ziemia się odwróci do góry nogami i bieguny geograficzne i magnetyczne zamienią się z południowego na północny i z północnego na południowy. I nie będzie wcale nam do śmiechu. Mamy do czynienia z prorokiem godnym proroków Starego Testamentu, a lepszym niż przepowiednie Nostradamusa. Hough, powiedziałem......, a potem sam umarłem ze śmiechu.

  CO do testów - Amerykanie muszą wypłacić kasiorkę za przestój, ale oczywiście życzymy im, by testy się powiodły i samoloty bezpiecznie mogły latać.

 • jantos51

  Oceniono 6 razy 0

  I 2 godziny resursu poleciały, ciekaw jestem ile resursu jeszcze zostało. Polaczków trzeba oszwabić do końca.

 • lechito72

  Oceniono 4 razy 4

  Uziemione ,,,
  Potem obloty techniczne, ba, wrecz doswiadczalne bardziej ...
  A resurs sobie leci ...
  ;)

 • lop_0

  0

  www.youtube.com/watch?v=v7kIOkSTpeQ

 • vomitorium1

  Oceniono 11 razy 3

  " ... przeprowadza próbny lot samolotu Dreamliner 787 w celu sprawdzenia, czy jego zmieniony akumulator spełnia standardy bezpieczeństwa."
  może zmieniony akumulator
  poprawi funkcjonowanie hamulców
  i zmniejszy wyciek paliwa
  (przy kołowaniu)
  www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/758747,Czarna-seria-Dreamlinera-Awaria-hamulca

 • blue911

  Oceniono 7 razy -1

  Ten "postoj" techniczny przynosi producentowi setki milionow w stratach wiec znajac zycie ,domyslam sie,ze na sile wymyslili jakas bylejaka metode zapacykowania problemu,aby tylko dopuscic maszyny ponownie do lotow,a reszta bedzie "w rekach Boga". Nastepnym razem beda analizowac przyczyny jak sie ktorys zapali w powietrzu I runie na ziemie. Nie jestem wielkim fachowcem lotnictwa,ale cos nie wierze zeby znalezli jakas rzetelna metode usuniecia problemu. Przeciez firma jest obecnie pod olbrzymia presja wiec znajda bylejaka metode zeby problem uspic. Wiem tylko,ze dobrowolnie w tego trupa nie wsiade przez wiele lat!

 • rbzol1980

  Oceniono 15 razy 7

  Stan Washington lezy na polnocnym zachodzie USA a nie na wschodzie.
  Od polnocy graniczy z Kanada a od zachodu to juz tylko Pacyfic

 • jamoc

  Oceniono 9 razy 1

  Ile tego przymusowego uziemienia już jest? Tak ze dwa miesiące chyba?!
  Nooo. to na odszkodowaniach LOT się obłowi, że ho!
  Całą flotę nowiuśkich i hamerykańskich samolotów dokupi za freeeeee!
  ech, życie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje