WOŚP odpowiada na zarzuty "Wprost": Kto chce się czegoś dopatrzyć, dopatrzy się

25.03.2013 19:32
Jurek Owsiak

Jurek Owsiak (Fot. Michał Łepecki/AG)

- Grupa robocza dopiero zaczyna swoje prace, zastanawiamy się, co powinno się znaleźć w programie szkoleń. Nigdzie nie jest powiedziane, że Złoty Melon [firma należąca do WOŚP - red.] będzie je organizował - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Chodzi o szkolenia, jakie po śmierci 2,5-letniej Dominiki zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jurek Owsiak z goryczą mówił w mediach, że myśli o zaprzestaniu wspomagania zbiórką WOŚP polskiej służby zdrowia, skoro mimo jego sprzętu dzieci nie mają szans na ratunek.

"Wprost" twierdzi, że "minister zdrowia, przyparty do muru, zaczął z nim negocjacje". Tygodnik pisze, że efektem rozmów grupy roboczej WOŚP i resortu ma być szkolenie dla dyspozytorów służby zdrowia. Na razie powstaje ich program. Dziennikarz tygodnika zestawił śmierć dziewczynki z ewentualnym kontraktem dla firmy Owsiaka. Podkreślił, że Złoty Melon przez lata przynosił straty, aż nie zaczął organizować szkoleń, m.in. z pierwszej pomocy.

WOŚP: Szkolenia są potrzebne, ale póki co pracujemy nad programem

- W tym momencie grupa robocza dopiero zaczyna swoje prace. W tym obszarze działają dwa organy: grupa doradcza, ekspercka, złożona z przedstawicieli Orkiestry i ministerstwa oraz zespół wyłącznie ministerialny, który wspiera swoje prace rozwiązaniami wypracowanymi z grupy roboczej - mówi portalowi Gazeta.pl rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

- Głównym problemem jest na razie to, co w takim szkoleniu miałoby się znaleźć. W Polsce nie ma jednolitych wytycznych, jak reagować na różne zdarzenia. Rozwiązują to na swoim poziomie poszczególne województwa, a nawet pojedyncze stacje pogotowia. Grupa ma, przy aktywnym udziale najlepszych specjalistów, przygotować takie wytyczne i program szkolenia. O organizacji samych szkoleń będziemy myśleć dopiero wtedy, gdy będzie dopięty ich program - podkreśla Dobies.

WOŚP zaznacza, że angażując się w temat Dominiki podkreślali, że szkolenia w Polsce powinny być prowadzone. - Uważamy tak na podstawie różnego rodzaju sygnałów, jakie do nas docierają. M.in. od ratowników medycznych, którzy włączyli się w tę naszą dyskusję. Oni bardzo się skarżą, że szkolenia powinny być, ale nikt ich nie chce finansować, i oni sami muszą za to płacić. I żeby było jasne: Złoty Melon, jeśli zarabia, to zarabia dla Fundacji WOŚP. To nie jest czyjś prywatny biznes - mówi stanowczo rzecznik fundacji Jurka Owsiaka.

Owsiak chciał zarobić na tragedii?

To, w jaki sposób "Wprost" zestawił ze sobą w tekście sprawę śmierci małej Dominiki i obecną współpracę Fundacji WOŚP z Ministerstwem Zdrowia, może wielu czytelnikom sugerować, że - mówiąc wprost - Jurek Owsiak wykorzystał tragedię dziecka do zrobienia szumu wokół problemu szkoleń dyspozytorów, żeby potem próbować zdobyć kontrakt od Ministerstwa Zdrowia.

- Mówiąc krótko: na pewno tak nie jest - dementuje Dobies. - Ktoś, kto chce się tego dopatrzyć, dopatrzy się, a ktoś, kto nie chce, nie zwróci na to w tym tekście uwagi. "Wprost" pokazał, że Orkiestra zaproponowała szybkie, sprawne przeprowadzenie szkoleń. Ale na razie nie wiadomo nawet, czy Złoty Melon będzie je robił. Na razie jest praca grupy roboczej nad zawartością szkolenia - nie nad tym, jak je organizować, ale co w nich miałoby być. Zaproponowaliśmy oczywiście, że możemy takie szkolenia zrobić, ponieważ jesteśmy pewni, że możemy zrobić je dobrze - dodaje.

Ministerstwo: Zespół potrzebuje ekspertów

O komentarz ws. zespołu poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. - Sformalizowanie prac Zespołu i powołanie w jego skład przedstawicieli podmiotów pracujących w strukturach ratownictwa medycznego (lekarzy, pielęgniarzy, dyspozytorów medycznych i ratowników medycznych) lub na jego rzecz daje gwarancję wypracowania właściwych rekomendacji dla podejmowanych działań z zakresu ratownictwa medycznego oraz współpracy ratownictwa medycznego z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, w szczególności w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, w tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - odpowiedziało nam ministerstwo.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (157)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 269 razy 137

  ja na miejscu WOŚP nie zawracałbym sobie dooopy i nie polemizował z upadającą bulwarówką (bo pisząc takie artykuły Wprost już się zniża do tego poziomu )

 • hegemon49

  Oceniono 238 razy 106

  Czepiają się go że chce aby w tym kraju było normalnie ( o ile tak mozna powiedzieć o polsce )
  Owsiak przez rok robi dla polskiej służby zdrowia więcej niż rząd przez 5 lat

 • chi_neng1

  Oceniono 198 razy 96

  Oh, ta polska zyczliwosc i milosc blizniego ...:) .

  "Zaczyna mu sie za dobrze powodzic - utopic go w lyzce wody" !!!

  "Szukajcie a bedzie wam znalezione" !

  Ja bym to raczej nazwala podloscia a nie zyczliwoscia.

 • gotlama

  Oceniono 72 razy 42

  Chcąc być "żoną cezara" trzeba przyjąć nie tylko prawa ale i obowiązki.
  Żona cezara ma być "transparentna" - a dzięki temu poza wszelkimi podejrzeniami.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 114 razy 34

  Złoty Melon to raczej Złoty Kokos lub złoty interes
  Szkolenia w Polsce to tradycja
  Na Bora Bora lekarzy jest więcej niż miejscowej ludności

  1999 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi za szkolenie samorządowców na Cyprze. Podczas pobytu na wyspie uczyli się m.in. techniki odsalania wody morskiej oraz wypalania węgla drzewnego[1].

  pl.wikipedia.org/wiki/Bzdura_roku

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 77 razy 29

  Przecież Owsiak zarobił już w momencie gdy WOŚP odkupiła udziały w Złotym Melonie.

 • arnie31

  Oceniono 134 razy 28

  Nie trzeba w człeka od razu rzucać kamieniem ale kompletnie nie rozumiem dlaczego akurat owsiak ma być tutaj nietykalnym posągiem,jeśli naprawdę zdobywa zlecenia w taki sposób to to śmierdzi-oczywiście że powinien zarabiać etc ale musi mieć świadomość kim jest i zawiedzenie zaufania przez niego będzie naprawdę mega grubą sprawą,wiadomo nie od dziś,że szkolenia etc to świetny biznes i największa ściema jednocześnie,firmy walą tysiące szkoleń pod przykrywką tzw.efektów miękkich,które za przeproszeniem g...dają

 • kkes

  Oceniono 105 razy 17

  Zadanie dla dzieci z 4 klasy szkoły podstawowej z umiejętności obsługiwania kalkulatora:
  Policz o ile należało podnieść miesięczną składkę zdrowotną w 2012 by otrzymać kwotę 50 mln, którą zebrał Owsiak z WOŚP? Możesz pominąć koszty organizacji WOŚP, a więc czas antenowy, wynagrodzenia dla służb, które tego dnia mają mobilizacje, paliwo do samolotu, którym przemieszczał się Owsiak, a także paliwo dla eskadry samolotów F-16, które towarzyszyły Jurkowi zeszłego roku i cały szereg innych kosztów, które faktycznie można by przeznaczyć na sprzęt medyczny. Pominąć należy również to, że nie 100%, a ok 60-70% przeznaczane jest na sprzęt medyczny.
  Dane:
  kasa WOSP=50 000 000
  Liczba Pracujących w PL=16 200 000
  Odp: Składkę zdrowotną należało
  by podnieść o 26 groszy miesięcznie

  Zadanie na "szóstkę".
  Policz jaki procent budżetu NFZ stanowi WOŚP?
  Odp: 0,12 procenta

  PS: Już wiecie po co m. in. było zniesienie obowiązku zdawania matematyki na maturze?
  PS2: Uczcie swoje dzieci matematyki bo będą tak głupie i tak dojone jak wy.
  BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 31 razy 15

  To tu pojawia sie pytanie.
  Z czego ten "Melon" żyje?
  W fundacji nie zarabia, Złoty Melon przynosi straty. Może Owsiakowi powinna pomóc pomoc społeczna?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje