WOŚP odpowiada na zarzuty "Wprost": Kto chce się czegoś dopatrzyć, dopatrzy się

- Grupa robocza dopiero zaczyna swoje prace, zastanawiamy się, co powinno się znaleźć w programie szkoleń. Nigdzie nie jest powiedziane, że Złoty Melon [firma należąca do WOŚP - red.] będzie je organizował - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Chodzi o szkolenia, jakie po śmierci 2,5-letniej Dominiki zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jurek Owsiak z goryczą mówił w mediach, że myśli o zaprzestaniu wspomagania zbiórką WOŚP polskiej służby zdrowia, skoro mimo jego sprzętu dzieci nie mają szans na ratunek.

"Wprost" twierdzi, że "minister zdrowia, przyparty do muru, zaczął z nim negocjacje". Tygodnik pisze, że efektem rozmów grupy roboczej WOŚP i resortu ma być szkolenie dla dyspozytorów służby zdrowia. Na razie powstaje ich program. Dziennikarz tygodnika zestawił śmierć dziewczynki z ewentualnym kontraktem dla firmy Owsiaka. Podkreślił, że Złoty Melon przez lata przynosił straty, aż nie zaczął organizować szkoleń, m.in. z pierwszej pomocy.

WOŚP: Szkolenia są potrzebne, ale póki co pracujemy nad programem

- W tym momencie grupa robocza dopiero zaczyna swoje prace. W tym obszarze działają dwa organy: grupa doradcza, ekspercka, złożona z przedstawicieli Orkiestry i ministerstwa oraz zespół wyłącznie ministerialny, który wspiera swoje prace rozwiązaniami wypracowanymi z grupy roboczej - mówi portalowi Gazeta.pl rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

- Głównym problemem jest na razie to, co w takim szkoleniu miałoby się znaleźć. W Polsce nie ma jednolitych wytycznych, jak reagować na różne zdarzenia. Rozwiązują to na swoim poziomie poszczególne województwa, a nawet pojedyncze stacje pogotowia. Grupa ma, przy aktywnym udziale najlepszych specjalistów, przygotować takie wytyczne i program szkolenia. O organizacji samych szkoleń będziemy myśleć dopiero wtedy, gdy będzie dopięty ich program - podkreśla Dobies.

WOŚP zaznacza, że angażując się w temat Dominiki podkreślali, że szkolenia w Polsce powinny być prowadzone. - Uważamy tak na podstawie różnego rodzaju sygnałów, jakie do nas docierają. M.in. od ratowników medycznych, którzy włączyli się w tę naszą dyskusję. Oni bardzo się skarżą, że szkolenia powinny być, ale nikt ich nie chce finansować, i oni sami muszą za to płacić. I żeby było jasne: Złoty Melon, jeśli zarabia, to zarabia dla Fundacji WOŚP. To nie jest czyjś prywatny biznes - mówi stanowczo rzecznik fundacji Jurka Owsiaka.

Owsiak chciał zarobić na tragedii?

To, w jaki sposób "Wprost" zestawił ze sobą w tekście sprawę śmierci małej Dominiki i obecną współpracę Fundacji WOŚP z Ministerstwem Zdrowia, może wielu czytelnikom sugerować, że - mówiąc wprost - Jurek Owsiak wykorzystał tragedię dziecka do zrobienia szumu wokół problemu szkoleń dyspozytorów, żeby potem próbować zdobyć kontrakt od Ministerstwa Zdrowia.

- Mówiąc krótko: na pewno tak nie jest - dementuje Dobies. - Ktoś, kto chce się tego dopatrzyć, dopatrzy się, a ktoś, kto nie chce, nie zwróci na to w tym tekście uwagi. "Wprost" pokazał, że Orkiestra zaproponowała szybkie, sprawne przeprowadzenie szkoleń. Ale na razie nie wiadomo nawet, czy Złoty Melon będzie je robił. Na razie jest praca grupy roboczej nad zawartością szkolenia - nie nad tym, jak je organizować, ale co w nich miałoby być. Zaproponowaliśmy oczywiście, że możemy takie szkolenia zrobić, ponieważ jesteśmy pewni, że możemy zrobić je dobrze - dodaje.

Ministerstwo: Zespół potrzebuje ekspertów

O komentarz ws. zespołu poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. - Sformalizowanie prac Zespołu i powołanie w jego skład przedstawicieli podmiotów pracujących w strukturach ratownictwa medycznego (lekarzy, pielęgniarzy, dyspozytorów medycznych i ratowników medycznych) lub na jego rzecz daje gwarancję wypracowania właściwych rekomendacji dla podejmowanych działań z zakresu ratownictwa medycznego oraz współpracy ratownictwa medycznego z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, w szczególności w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, w tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - odpowiedziało nam ministerstwo.

Komentarze (157)
WOŚP odpowiada na zarzuty "Wprost": Kto chce się czegoś dopatrzyć, dopatrzy się
Zaloguj się
 • peer_dolinski

  0

  Jak się odpowiednio długo kogoś błotem obrzuca, to zawsze coś przylgnie.

 • kloceklego

  Oceniono 4 razy 4

  "Chodzi o szkolenia, jakie po śmierci 2,5-letniej Dominiki zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz." - czy to oznacza, że w służbie zdrowia pracują ludzie nieprzeszkoleni? i minister o tym głośno mówi? jaja jakieś

 • jimmyjazz

  Oceniono 7 razy 5

  no to z czego żyje Owsiak? z powietrza?

  Prosta sprawa - pokazać ile jego firma ma przychodów i z od kogo - ile z instutucji publicznych ile od samej WOŚP i po sprawie. O biznesach żony oczywiście to samo.
  Te tłumaczenia że jeździ autem oklejonym reklamami to śmiech na sali.

  Jego buta jest oburzająca. Ludzie mu ufają - dają dziesiatki milonów złotych bez żadnej kontroli włąśnie za to że mu ufają. A jak są wątpliwości to powinien jest wyjaśnić. Takie koszty działalności publicznej.

 • abba2010

  Oceniono 6 razy 4

  Jurek przestań szantażować pierdołami, " zastanowimy sie czy finansować leczenie dzieci"????? Jurek a kto ci da kase na inne cele???? Jesteś naiwny i oderwany od rzeczywistości.

 • jkredman

  Oceniono 7 razy 7

  a w ogóle czy już ogłoszono przetarg na te szkolenia - czekam, też chcę złożyć ofertę

 • kamil_roztocki

  Oceniono 6 razy 4

  Na złodzieju czapka gore, szkolenia dyspozytorów... Hiena Owsiak postanowił zarobić na śmierci dziecka, cóż hieny tak mają, godny syn taty milicjanta.

 • sza.reneta

  Oceniono 3 razy 3

  Na poczatku było fajnie, ale gdy w gre wchodzą duże pieniadze to one biorą góre, o miłości juz sie nie mowi. Pieniadze sa wazne, w zyciu człowieka, ale tyle ile potrzeba na bieżace potrzeby, bo ich nadmiar uwiera, emeryci zyją za grosze, i zyją dluzej.

 • jtp2

  Oceniono 3 razy 1

  ------Z czego żyje Jerzy Owsiak? Co robi, gdy nie organizuje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Prowadzi wykłady dla managerów wyższego szczebla - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

  W rozmowie z gazetą Jerzy Owsiak wyjawia, że źródłem jego utrzymania są wykłady dla takich koncernów, jak Tchibo, 3M czy Nestle. - Zapraszają mnie, żebym opowiedział, jak zbudować sukces i go nie stracić. Mówię, jak zaczynałem od zera, jak urosła Orkiestra, jak sam czuję, że osiągnąłem sukces. Tłumaczę, co zrobić, żeby nie zaszumiało w głowie i żeby mieć plany na przyszłość - tłumaczy Owsiak.

  - Pokazujemy film o osiągnięciach Fundacji, o naszych ogólnopolskich programach medycznych. Ogromne emocje wzbudzają obrazki z obecnego "Woodstocku", gdzie przyjeżdżają setki tysięcy ludzi i odwiedzają nas tacy ludzie, jak Prezydenci Niemiec i Polski. Bywa, że na wykładzie ludzie wstają i zaczynają śpiewać "Sto lat!". W sumie takie zajęcia trwają godzinę i 15 minut. Za nie wystawiam rachunek - mówi Owsiak.
  Jak przyznaje, takich wykładów w ciągu roku daje około 20. Na pytanie, czy jest to dobrze płatne zajęcie, odpowiada, że "jest to bardzo dobre źródło utrzymania".

  Jaką sumę Owsiak otrzymuje za jeden wykład? Nie wiadomo. - Jest to absolutnie tajemnica kontraktu - zastrzega.
  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Z-czego-zyje-i-ile-zarabia-Jerzy-Owsiak,wid,15441977,wiadomosc.html
  czyli 20x1godz 15 min= 25 godzin rocznie
  z tego utrzymuje sie pan Owsiak

 • artemisia_g

  Oceniono 3 razy 1

  Nie istotne jaki jest procent z WOŚP w porównaniu z NFZ itp. Gdyby w służbie zdrowia było na wszystko, można by zbierać na domy dziecka, czy coś innego. Zawsze będą ludzie, szczególnie dzieci, które będą potrzebować pomocy. WOŚP nas uruchamia do pomagania, raz w roku, ale choć tyle. Wolontariusze, to najczęściej młodzież, a czym skorupka za młodu...Mamy to spieprzyć po staropolsku nurzając człowieka w gó wnie?
  Ps Cena samochodu Owsiaka rośnie z postu na post, najpierw było 200tys, teraz juz 500.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje