Stokłosa wyjdzie na wolność? Rodzina musi dopłacić 2 miliony do kaucji

25.03.2013 15:43
Henryk Stokłosa

Henryk Stokłosa (Fot. Łukasz Cynalewski / AG)

Były senator Henryk Stokłosa - skazany w lutym za korumpowanie urzędników na osiem lat pozbawienia wolności - będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu 5 mln zł kaucji - zadecydował Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
- Sąd postanowił uchylić areszt, kiedy oskarżony wpłaci 5 mln zł poręczenia majątkowego. W momencie opuszczenia aresztu wobec Henryka S. będzie zastosowany dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju - powiedziała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Elżbieta Fijałkowska. Po opuszczeniu aresztu były senator będzie musiał stawiać się dwa razy w tygodniu na policji, będzie musiał powiadamiać o planowanych wyjazdach i nie będzie mógł wyjeżdżać za granicę.

W lutym Sąd Okręgowy w Poznaniu nieprawomocnym wyrokiem skazał Stokłosę na karę ośmiu lat pozbawienia wolności i 600 tys. zł grzywny. Ze względu na zabezpieczenie dalszego przebiegu sprawy, wysoki wyrok oraz ryzyko ewentualnej ucieczki skazanego sąd postanowił aresztować Stokłosę na sześć miesięcy.

"Wzorowa postawa mojego klienta"

- Sąd apelacyjny zgodził się z naszą argumentacją, że do zastosowania aresztu nie wystarczy sama przesłanka orzeczonej surowej kary. Postawa pana Stokłosy w toku postępowania sądowego była wzorowa i nie dała podstaw sądzenia, że to się zmieni po orzeczeniu wysokiej kary - powiedział adwokat Stokłosy Adam Zwierzyński.

Obecnie na koncie sądowym leży zabezpieczenie majątkowe - w wysokości 3 mln zł - za zwolnienie Stokłosy z aresztu w 2008 r. Kiedy rodzina byłego senatora wpłaci brakujące 2 mln zł, Stokłosa będzie mógł wyjść na wolność. - Pieniądze zostaną albo już zostały przelane. Jak zostaną zaksięgowane i decyzja sądu trafi fizycznie do aresztu w Potulicach, to szef wyjdzie z aresztu we wtorek - mówił rzecznik Stokłosy Marek Barabasz.

Łapówki za umorzenia podatkowe

Stokłosa, który posiada m.in. firmy przetwórstwa rolno-spożywczego, został skazany za to, że w latach 1989-2005 uzyskiwał nienależne wielomilionowe umorzenia podatkowe dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów (mają już oddzielny proces), a także z sędzią Sądu Administracyjnego z Poznania.

Stokłosa miał dawać urzędnikom łapówki w postaci alkoholu i wędlin wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz gotówkę w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł - w zależności od kwoty umorzeń podatkowych, które otrzymywał. Łapówki od Stokłosy otrzymywali wysocy rangą urzędnicy Ministerstwa Finansów - Sławomir M. (b. szef departamentu podatków bezpośrednich) oraz Andrzej Ż. (też był dyrektorem tego departamentu). Łącznie dostali prawie 150 tys. zł łapówek i korzyści majątkowych.

Skarb państwa stracił 14,6 mln zł?

W zamian za łapówki podejmowali korzystne dla Stokłosy decyzje podatkowe; skarb państwa miał stracić na tych decyzjach 14,6 mln zł. Przy wydawaniu wyroku dotyczącego korupcji sąd nie mógł orzec o przepadku łapówek na rzecz skarbu państwa, ponieważ w momencie popełnienia przestępstwa w Kodeksie karnym nie było stosownych przepisów. Wprowadzono je dopiero później.

Stokłosa został także skazany za bezprawne więzienie i bicie swoich pracowników z zakładu utylizacji odpadów poubojowych Farmutil, którzy mieli go okradać, a także wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej oraz utrudnianie pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • strongnuklear

  Oceniono 84 razy 76

  Czym bogatszy zlodziej tym bardziej niewinny!

 • 24u

  Oceniono 71 razy 65

  Podwojna sprawiedliwosc dla tych ktorzy maja i tych ktorzy sa goli.

 • funkenschlag

  Oceniono 61 razy 55

  Jak masz kasę, to ci nawet więzienie nie grozi. :(

 • yani-51

  Oceniono 37 razy 35

  ...Polskie "prawo" wymienia sie na walute.....

  a za "kradzierz" bulki glodny siedzi 2 lata......

 • heller74

  Oceniono 37 razy 33

  W TYM KRAJU POTRZEBA NOWEGO. Maximilien Marie Isidore de Robespierre.
  Inaczej nas wszystkich normalnych uczciwych biednych ludzi wykończą .

 • srool

  Oceniono 27 razy 27

  ...50 baniek kaucji ...na takiego gnoja to mało ,! a tutaj wielkie aj waj za 5 baniek ,,,,,
  za to co zrobił powinien gnić w pudle do końca swoich dni .....

 • siekier35

  Oceniono 25 razy 25

  ot i potem 'ze względu na zły stan zdrowia' ta ku... będzie sobie brykać na wolności!!!

 • mieszczuch123

  Oceniono 22 razy 22

  Znowu będzie śmierdziało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje