Stokłosa wyjdzie na wolność? Rodzina musi dopłacić 2 miliony do kaucji

25.03.2013 15:43
Henryk Stokłosa

Henryk Stokłosa (Fot. Łukasz Cynalewski / AG)

Były senator Henryk Stokłosa - skazany w lutym za korumpowanie urzędników na osiem lat pozbawienia wolności - będzie mógł opuścić areszt po wpłaceniu 5 mln zł kaucji - zadecydował Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
- Sąd postanowił uchylić areszt, kiedy oskarżony wpłaci 5 mln zł poręczenia majątkowego. W momencie opuszczenia aresztu wobec Henryka S. będzie zastosowany dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju - powiedziała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Elżbieta Fijałkowska. Po opuszczeniu aresztu były senator będzie musiał stawiać się dwa razy w tygodniu na policji, będzie musiał powiadamiać o planowanych wyjazdach i nie będzie mógł wyjeżdżać za granicę.

W lutym Sąd Okręgowy w Poznaniu nieprawomocnym wyrokiem skazał Stokłosę na karę ośmiu lat pozbawienia wolności i 600 tys. zł grzywny. Ze względu na zabezpieczenie dalszego przebiegu sprawy, wysoki wyrok oraz ryzyko ewentualnej ucieczki skazanego sąd postanowił aresztować Stokłosę na sześć miesięcy.

"Wzorowa postawa mojego klienta"

- Sąd apelacyjny zgodził się z naszą argumentacją, że do zastosowania aresztu nie wystarczy sama przesłanka orzeczonej surowej kary. Postawa pana Stokłosy w toku postępowania sądowego była wzorowa i nie dała podstaw sądzenia, że to się zmieni po orzeczeniu wysokiej kary - powiedział adwokat Stokłosy Adam Zwierzyński.

Obecnie na koncie sądowym leży zabezpieczenie majątkowe - w wysokości 3 mln zł - za zwolnienie Stokłosy z aresztu w 2008 r. Kiedy rodzina byłego senatora wpłaci brakujące 2 mln zł, Stokłosa będzie mógł wyjść na wolność. - Pieniądze zostaną albo już zostały przelane. Jak zostaną zaksięgowane i decyzja sądu trafi fizycznie do aresztu w Potulicach, to szef wyjdzie z aresztu we wtorek - mówił rzecznik Stokłosy Marek Barabasz.

Łapówki za umorzenia podatkowe

Stokłosa, który posiada m.in. firmy przetwórstwa rolno-spożywczego, został skazany za to, że w latach 1989-2005 uzyskiwał nienależne wielomilionowe umorzenia podatkowe dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami resortu finansów (mają już oddzielny proces), a także z sędzią Sądu Administracyjnego z Poznania.

Stokłosa miał dawać urzędnikom łapówki w postaci alkoholu i wędlin wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz gotówkę w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł - w zależności od kwoty umorzeń podatkowych, które otrzymywał. Łapówki od Stokłosy otrzymywali wysocy rangą urzędnicy Ministerstwa Finansów - Sławomir M. (b. szef departamentu podatków bezpośrednich) oraz Andrzej Ż. (też był dyrektorem tego departamentu). Łącznie dostali prawie 150 tys. zł łapówek i korzyści majątkowych.

Skarb państwa stracił 14,6 mln zł?

W zamian za łapówki podejmowali korzystne dla Stokłosy decyzje podatkowe; skarb państwa miał stracić na tych decyzjach 14,6 mln zł. Przy wydawaniu wyroku dotyczącego korupcji sąd nie mógł orzec o przepadku łapówek na rzecz skarbu państwa, ponieważ w momencie popełnienia przestępstwa w Kodeksie karnym nie było stosownych przepisów. Wprowadzono je dopiero później.

Stokłosa został także skazany za bezprawne więzienie i bicie swoich pracowników z zakładu utylizacji odpadów poubojowych Farmutil, którzy mieli go okradać, a także wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej oraz utrudnianie pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego.

Zobacz także
 • Henryk Stokłosa Media Stokłosy atakują prokuratora [TAŚMY]
Komentarze (47)
Stokłosa wyjdzie na wolność? Rodzina musi dopłacić 2 miliony do kaucji
Zaloguj się
 • jamoc

  Oceniono 2 razy 2

  Kilka tygodni temu wsadzono do kryminału na pół roku(!) mojego sąsiada. Jest to człowiek chory umysłowo, po wylewie (druga grupa inwalidzka). Wsadzono go do kryminału ponieważ nie miał z czego zapłacić nałożonego na niego mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu NA ROWERZE.
  W jakim my kraju żyjemy????

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  świętobliwy Gowin jaja sobie robi

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 1

  Rząd ratuje budżet mandatami, grzywnami, kaucjami...no robią, co mogą.
  Ratują przed upadłością kraj, który zadłużyli.
  Się starają.

 • lejenapis

  Oceniono 1 raz 1

  tam tez jest posterunek bedziesz im sie zglaszal codziennie przecierz oni na to licza ha ha ha ze uciekniesz !!!

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 1

  A trzeba było głosować na PIS, i teraz sami widzicie na własne oczy jak bogatych złodziei wypuszcza się z więzienia, a Tusk siedzi cichutko i cała złodziejska PO nikt z nich nawet nie zabrał głosu.

 • lejenapis

  Oceniono 1 raz 1

  chlopie daj im te 2 banki i Aruba czeka !!!

 • lejenapis

  Oceniono 3 razy 3

  zaczynam nielubiec Tuska..................

 • lejenapis

  Oceniono 2 razy 2

  tyle lat pracy poszlo w dupe Brawo Polska Wladzo!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje