FBI zatrzymało w USA Romana Abramowicza?

25.03.2013 14:29
Roman Abramowicz i Borys Bieriezowski

Roman Abramowicz i Borys Bieriezowski (fot. Reuters)

Roman Abramowicz został zatrzymany przez FBI - informuje na swojej stronie rosyjska telewizja RBK. To nieoficjalne doniesienia. Do mediów dotarło już oświadczenie rzecznika Abramowicza, Johna Manna. "Takie zdarzenie nie miało miejsca" - napisał. Informacje weryfikuje konsulat rosyjski w Nowym Jorku.
Jak informuje RBK, nie wiadomo, czy zatrzymanie Abramowicza jest związane ze śmiercią Borysa Bieriezowskiego, czy sprawa dotyczy jego działalności biznesowej. Jednak informację rosyjskiej telewizji zdementował jego rzecznik prasowy: "Roman Abramowicz przebywa w USA, ale nie został zatrzymany" - napisał na Facebooku.

- To wszystko jest nieprawdą - powiedział John Mann agencji ITAR-TASS. Brytyjski "The Telegraph" podał, że zatrzymania miliardera nie potwierdza też FBI. Abramowicz ma przebywać na swoim jachcie w porcie w Nowym Jorku wraz ze swoją partnerką Darią Żukową, która lada moment spodziewa się dziecka. Według tego samego źródła spółka metalurgiczna Evraz, której ponad 30 proc. należy do Abramowicza, straciła dziś na londyńskiej giełdzie 5 proc.

Jeden z najbogatszych

Roman Abramowicz to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Majątku dorobił się, podobnie jak wielu rosyjskich biznesmenów, w latach 90. W czasie prezydentury Borysa Jelcyna zaliczany był do tzw. grupy kremlowskiej, cieszącej się dużym poparciem władzy. To pozwoliło mu m.in. na niezwykle korzystną sprzedaż swojej firmy naftowej Gazpromowi.

Roman Abramowicz blisko współpracował z Borysem Bieriezowskim - oligarchą, który w ostatnią sobotę został znaleziony martwy w swoim domu w Wielkiej Brytanii.

Od 2003 r. Abramowicz mieszka na stałe w Londynie. Jest właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea, który dzięki ogromnym inwestycjom oligarchy zalicza się dziś do najlepszych w Europie. Od 2000 do 2008 r. był też gubernatorem Czukotki.

Jego partnerką jest córka jednego z rosyjskich oligarchów i potentatów naftowych. Żukowa obecnie znana jest przede wszystkim jako właścicielka Centrum Sztuki Współczesnej "Garage" w Moskwie.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (53)
Zaloguj się
 • andy_1

  Oceniono 102 razy 54

  Odnoszę wrażenie, że dzieje się coś, o czym my, prostaczkowie nie mamy bladego pojęcia ale po czym obudzimy się z ręką w nocniku. Po obojczyk... Cypr, Korea, dziwne zbiegi okoliczności....

 • lagazzaladra

  Oceniono 95 razy 49

  Negocjuja przejscie Lamparda do L.A. Galaxy.

 • pedersdorfer

  Oceniono 45 razy 33

  Artykuł o waszym BEREZOWSKIM i innych "Żydowska rewolucja
  Znany żydowski publicysta Ł. Radzihowskij nazywa to „demokratyczno-kapitalistyczną rewolucją”… Żydowska i około żydowska inteligencja była w Rosji jednym z głównych nosicieli zachodnio – liberalnej ideologii, stała się ideologiem tej rewolucji. Dlatego żydzi mają wielki niezależny wpływ na politykę rosyjską i biznes, bardziej niż w polityce i biznesie innego kraju. To Radzihowskij nazywa „żydowskim szczęściem”, taki tytuł ma też jego artykuł („Nowe rosyjskie słowo”, 17.01.96). Sami żydowscy oligarchowie otwarcie opowiedzieli w izraelskiej telewizji (2 program, 03.10.96) o źródłach swojego „szczęścia” w dokonanej przez nich rewolucji (kursywa nasza): Stopień korupcji w Rosji całkowicie odpowiada stopniowi przeobrażeń w Rosji. Nie myślę, że w rękach urzędników Izraela… jest możliwość ponownie rozdzielić bogactwa o wartości dziesiątek, setek, milionów i miliardów… to było niczyje -państwowe, to było wszystkich! Tak oto urzędnik miał możliwość w jednym rejestrze określić: to należy do ciebie albo kogo innego… Świetny bój, który doprowadził do rezultatu, który dzisiaj posiadamy (Bieriezowskij). Takich dochodów i takich zysków, które można było osiągnąć w Rosji, nigdzie nie można by było zarobić… Wielka część tamtejszego kapitału, 50% należy do żydowskiego biznesu. (Małkin, obecnie członek prezydium Rosyjskiego kongresu żydowskiego). Gusinskij, pierwszy przewodniczący Rosyjskiego kongresu żydowskiego, w tej audycji w liczbie przyczyn powodzenia żydów wymienił „bezkompromisowość”, mniej zasad, więcej zasady siły, więcej zasady agresji.
  Po raz pierwszy w ciągu tysiąca lat od chwili osiedlenia się Żydów w Rosji otrzymaliśmy realną władzę w tym kraju – kon-statuje inny żydowski literat, E. Topol, w Liście otwartym do Bieriezowskiego, Gusinskiego, Smoleńskiego, Chodorkowskiego i pozostałych oligarchów” (Argumenty i fakty”, 1998, nr 38). Przy tej okazji, Topol i inni czujni żydzi (np. J. Nudielman – patrz ,Rosja Radziecka”, 20.06.2002) podkreślają, że rujnująca i dbająca o swoją korzyść polityka żydowskich oligarchów, poniżająca naród rosyjski, prowokuje wrogość rosyjskiego narodu do żydów. Tę oczywistość odnotował nawet ambasador królestwa Belgii w Federacji Rosyjskiej A. Miernje, w końcowym sprawozdaniu ze swojej pracy, rozesłanym we wrześniu 2004 roku przed odjazdem z Moskwy, do wszystkich zagranicznych ambasadorów i pracowników korpusu dyplomatycznego.

 • swan_ganz

  Oceniono 30 razy 30

  "To pozwoliło mu m.in. na niezwykle korzystną sprzedaż swojej firmy naftowej Gazpromowi. "

  tia... Gazprom to była jego firma, to on odkupił wcześniej złoża gazowe oraz odkrył następne.. Napiszcie otwartym tekstem, ze zapieprzyli tą firmę narodowi rosyjskiemu a potem dzięki skorumpowanym politykom sprzedali narodowi to co wcześniej im ukradli..

 • kamuta

  Oceniono 43 razy 29

  Po co podawać niesprawdzone informację na głównej?
  Przecież to zostało już zdementowane że Roman jest w US ale ma się dobrze i jest na wolności.

 • vinogradoff

  Oceniono 22 razy 18

  Obaj dorobili sie na ciezkiej chorobie alkoholowej Prezydenta Borisa Jelzina i moga skonczyc poodbnie.

 • supertlumacz

  Oceniono 23 razy 15

  USA jest za słabe aby poważyć się na takie posunięcie, a Abramowicz zbyt biedny aby jego majątek uratował USA od bankructwa.
  USA musiałoby aresztować cały KC Komunistycznej Partii Chin, ale Guantanamo jest za małe aby ich pomieścić...

 • cypich

  Oceniono 17 razy 15

  Nieoficjalnie: aresztowano Papieża podczas zakupów.

 • m-kow

  Oceniono 69 razy 15

  Przecież największy żyjący noblista obiecał Władimirowi Władimirowiczowi, że po wyborach będzie elastyczniejszy, to jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje