Prof. Środa: Proces laicyzacji postępuje. Już 40 proc. Polaków rozumie nasz ustrój

Prof. Magdalena Środa

Prof. Magdalena Środa (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Za pontyfikatu Jana Pawła II jeszcze więcej Polaków niż teraz akceptowało łączenie uroczystości państwowych z religijnymi. Nowe badania pokazują, że proces laicyzacji postępuje - cieszy się prof. Magdalena Środa. Etyczka komentuje sondaż, z którego wynika, że połowa Polaków zgadza się na msze święte podczas uroczystości państwowych.
IQS na zlecenie "Newsweeka" przepytał Polaków , co sądzą o mszach jako elemencie uroczystości państwowych. 50 proc. badanych uważa, że uroczystości państwowe nie powinny być pozbawiane elementów religijnych. Przeciwnego zdania jest 37 proc. Z kolei 13 proc. ankietowanych nie wiedziało, jak odnieść się do tej kwestii.

Połowa Polaków zgadza się na msze święte podczas uroczystości państwowych. Pani zdaniem to dużo czy mało? Tendencja chyba się zmienia.

Prof. Magdalena Środa: To wyniki optymistyczne. Gdyby zrobić takie same badania w czasie pontyfikatu Jana Pawła II to na pewno ilość zwolenników, którzy chcą łączenia uroczystości państwowych z religijnymi, byłaby znacznie większa. Teraz badania pokazują, że proces laicyzacji postępuje. Blisko 40 proc. powiedziało, że rozumie ustrój polityczny Polski. Mamy przecież konstytucję, która oddziela państwo od Kościoła. Mamy też niezależność i prawa różnych Kościołów.

Jest pani za wyraźnym rozgraniczeniem władzy od Kościoła.

- Chciałabym, żeby ktoś, kto mnie reprezentuje w życiu politycznym, nie okazywał swojej religijności ostentacyjnie. Jest dobry przykład prezydenta Charlesa de Gaulle'a, który był głęboko wierzącym katolikiem, ale nigdy mu się nie zdarzyło uklęknąć w kościele. Jeśli się reprezentuje cały naród, to reprezentuje się również ateistów, Żydów, prawosławnych, czy protestantów.

A może trzeba zapraszać na uroczystości państwowe także hierarchów Kościoła wschodniego i innych religii?

Bez przesady, nie można popadać w szaleństwo. To nie jest rozwiązanie jak przy każdej okazji będzie po jednym rabinie, czy kapłanie Kościoła wschodniego. Ale dobrym rozwiązaniem, w różnych instytucjach, są kaplice ekumeniczne. Podobnie, jak na Zachodzie, trzeba przerabiać katolickie kaplice na ekumeniczne, przystosowane dla wyznawców buddyzmu, czy judaizmu.

Na uroczystościach państwowych w ogóle nie powinno być Kościoła. Nie może tak być, że urzędnicy państwowi, którzy pracują za nasze pieniądze, ostentacyjnie dawali do zrozumienia, że bliżsi są im katolicy. Uczestniczenie w mszach przed kamerami ma znaczenie polityczne.

Zobacz także
 • Msze powinny być elementem państwowych uroczystości [SONDAŻ]
 • Bronisław Komorowski w Sejmie Palikot krytykuje prezydenta za udział w mszach św. Prezydent odpowiada: Nie powinno się komuś zaglądać w zakamarki duszy
 • Bronisław Komorowski Komorowski o Glińskim: Zamysł wyłącznie piarowski
Komentarze (186)
Prof. Środa: Proces laicyzacji postępuje. Już 40 proc. Polaków rozumie nasz ustrój
Zaloguj się
 • polska_baba

  Oceniono 2 razy 0

  No cóż tu dodać? Środa ma 100% racji. W uroczystościach państwowych nie powinno być elementów religijnych żadnej religii. Państwo jest dla wszystkich, nie tylko dla katolików. To samo dotyczy szkół państwowych, wszelkich państwowych instytucji opiekuńczych, szpitali itp.

 • pansloik

  Oceniono 4 razy 0

  Chrześcijaninem nie przestaje się być w pracy, tak jak chce tego Środa, w każdej sytuacji należy przyznawać się do Chrystusta. O tej podsrawowej zasadzie nie chcą słyszeć tacy jak Środa, i stąd nigdy nie dojdzie do porozumienia w tej kwestii. Ojciec Środy na łożu śmierci przyjął sakramenty, Środa opamiętaj się zanim będzie za późno.

 • coppermind

  Oceniono 5 razy -1

  ona nie ma wacka i stąd ten jej gigantyczny kompleks falliczny prowadzący do nienawiści do wszystkiego co ma związek z mężczyznami.

  kościół tworzą debile i analfabeci, bo gdyby choć raz przeczytali Biblię ze zrozumieniem, to by nie
  łazili w sukienkach wmawiając ludziom, że ta co Ma ryja jest dziewicą i wcale nie zamordowała
  niechcianego syna pod nieobecność ojca. No ale kasa od moherków płynie, więc w drugą stronę
  płyną tradycyjne chrześcijańskie kłamstwa.

 • borsuk07

  0

  DOBRE - a JAKI jest NASZ USTRÓJ ? !

 • milton75

  Oceniono 2 razy 0

  A propos wizji, że prezydent może być prezydentem wszystkich Polaków:
  antypiskopat.blogspot.com/2013/03/prezydent-wszystkich-polakow.html
  A swoją drogą, czy to dobry pomysł aby głowa państwa na czas sprawowania urzędu zaprzestała praktyk religijnych? Jak de Gaulle? I czy nie narusza to Konstytucji? A może wprowadzić taki zapis właśnie w Konstytucji powinien się znaleźć?

 • patman

  Oceniono 2 razy 2

  Jak państwo w ogóle może wspierać religie? Państwo funkcjonuje na zasadzie dowodów - każdy aspekt jego działalności WYMAGA potwierdzenia dowodowego. Tymczasem tu państwo uznaje coś, co nie ma minimalnego umocowania w rzeczywistości - cudy religijne, zabobony, etc. W zasadzie, to pirat drogowy, gdy dostanie mandat za 100km/h w zabudowanym, powinien tłumaczyć, że to musiał być jakiś cud, bo on tak szybko nie jeździ. Skoro jednak państwo wierzy w cuda, takie tłumaczenie musi być honorowane.

 • robertinio007

  Oceniono 5 razy -1

  Propaganda laicka tej Środy jest na tyle śmieszna co ta swołocz lesbijsko-pedalska

 • coppermind

  Oceniono 7 razy -3

  katolicyzm to jedna z form debilizmu, bo jak można inaczej określić religię, w której czci się
  kobietę która pod nieobecność ojca zamordowała syna ?

  Jakby ktoś chciał budować ołtarzyki Waśniewskiej to by został posądzony o jakąś chorobę -
  a księża właśnie to od 2 tysięcy lat robią - sprzedają kobietom niewinność i odpuszczają
  im winy za grube pieniądze. Kościół katolicki zbudował gigantyczny biznes na świetnej
  znajomości pokoorwionej kobiecej natury. Która z Was nie da 5zł za godzinkę patrzenia
  jak cierpi facet i słuchania jakie jesteście dobre i niewinne?

 • kartofeldopieca

  Oceniono 3 razy -3

  Na szczęście prosty cham z podkrakowskiej wiochy nie obawia już światu wypierdzin swojego dziwnego mózgu. Bo na świcie zabrakłoby złota na ordery dla pedofili...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje