"Wprost" zestawia fakty: śmierć 2,5-letniej Dominiki i kontrakt dla Owsiaka

Jurek Owsiak

Jurek Owsiak (Fot. Adam Stępień/AG)

Po tragedii 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechała karetka, Jurek Owsiak ostro skrytykował publiczną służbę zdrowia. Teraz firma Owsiaka Złoty Melon wspólnie z ministerstwem zdrowia przygotowuje program szkoleń dla dyspozytorów pogotowia. Dlatego, że "przyparty do muru" minister Arłukowicz zaczął rozmawiać z szefem WOŚP - pisze "Wprost". I prześwietla jego działalność zarobkową.
Kiedy 2,5-letnia Dominika zmarła, bo nie przyjechało do niej pogotowie, Jurek Owsiak z goryczą mówił w mediach, że myśli o zaprzestaniu wspomagania zbiórką WOŚP polskiej służby zdrowia, skoro mimo jego sprzętu dzieci nie mają szans na ratunek. "Minister zdrowia, przyparty do muru, zaczął z nim negocjacje" - twierdzi "Wprost". Tygodnik pisze, że efektem rozmów grup roboczych ze strony Owsiaka i Min. Zdrowia ma być szkolenie dla dyspozytorów służby zdrowia. Na razie powstaje ich program.

Na czym zarabia Jurek Owsiak?

A jednym z kandydatów do organizowania tych szkoleń może być należąca do fundacji WOŚP firma Złoty Melon, czyli ta część działalności szefa WOŚP, którą zarabia on na życie. "Wprost" prześwietlił działania i finanse Złotego Melona. Wynika z nich, że firma, którą z WOŚP łączy osoba szefa (Jurek Owsiak jest jej prezesem), przez lata ponosiła straty. Dochody zaczęła przynosić dopiero, gdy kilka lat temu zajęła się organizowaniem szkoleń m.in. z pierwszej pomocy (ludzie Owsiaka mają w tym zakresie wieloletnie doświadczenie z przygotowań i organizacji Przystanku Woodstock - red.). Ze szkoleń w zeszłym roku zebrała ok. 250 tys. zł.

Szef WOŚP kontra "Wprost". "Demagogia i insynuacje"

Złoty Melon jest też producentem wykonawczym "Woodstocku" i z tego tytułu otrzymuje m.in. część wpłat od jego sponsorów oraz środki pochodzące od WOŚP - jednak nie z kwesty, ale z wpłat sponsorów, darowizn i odsetek z lokat bankowych. Trwałego majątku firma Owsiaka nie ma. Za to jej szef "jeździ po Warszawie najnowszym Land Roverem Discovery" - odnotowuje "Wprost". I podkreśla, że gdy fotograf przyjechał pod siedzibę WOŚP i Złotego Melona zrobić zdjęcie tego auta, Owsiak wyszedł z budynku i zaczął... fotografować fotografa. Po czym w e-mailu zapowiedział redakcji "Wprost", że korespondencję z tygodnikiem przekaże policji jako dowód "demagogii i insynuacji, którą od samego początku odczuwał" w skierowanych doń pytaniach.

WOŚP: jesteśmy dumni z działalności Złotego Melona

Na artykuł "Wprost" Owsiak odpowiedział natychmiast. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej fundacja WOŚP wyjaśnia zasady działalności firmy Złoty Melon, wylicza aspekty jej działalności i tłumaczy, dlaczego do komercyjnej części jej działalności powołano odrębną spółkę. I podkreśla sukces: wyszkolenie ponad 8 tys. osób w zakresie pierwszej pomocy. Wyjaśnia też zasady funkcjonowania w firmie żony Owsiaka, Lidii, odnosi się też do wzmianki o luksusowym aucie, którym jeździ Owsiak. Oświadczenie podkreśla, że samochód jest oklejony logami sponsorów, a fundacja, tak jak od lat kupuje dobry, a nie tani sprzęt medyczny, na takim też sprzęcie woli działać.

Owsiak: Ten tytuł sugeruje, że żyję z Fundacji, z tej puchy...

Sam Owsiak skomentował sprawę na swoim wideoblogu. - Ten tytuł (artykułu "Wprost" - red.) "Z czego żyje Jurek Owsiak" - no powiem wam, że myślałem, że jeśli już przychodzi dziennikarz śledczy, który wie o co pytać, to ja się cieszyłem, bo myślałem, że dzięki temu wyjaśnimy, czym się zajmuje Złoty Melon, bo to dosyć trudna działka - kpi szef WOŚP. Podkreśla, że całe jego życie jest związane z mediami.

- To nie tak, że z powietrza się wziąłem i tak sobie wykonuję tę pracę za "dziękuję bardzo" i za powietrze. Ciężko pracuję i to jest dobra praca - nie tylko satysfakcjonująca, ale także dająca konkretne dochody. A taki tytuł sugeruje, że być może żyję z Fundacji, z tej puchy - mówi z goryczą. I atakuje autora artykułu we "Wprost":

- Panie Majewski (Michał Majewski, dziennikarz śledczy tygodnika - red.): pan był na Woodstocku. Myślałem, że pan rozumie tą filozofię niecodzienności, tego, jak w sposób niestandardowy zorganizowaliśmy Orkiestrę, fundację. Błagam, darujcie sobie, patrzcie na efekty naszej pracy - apeluje Owsiak. I dodaje: Jestem pewien, że szef "Wprost" ma dzieci, które były objęte z jednym z naszych programów. A te tytuły to praca tygodnika, który musi się po prostu sprzedać - kończy.

Więcej w tygodniku "Wprost".

Zobacz także
Komentarze (463)
"Wprost" zestawia fakty: śmierć 2,5-letniej Dominiki i kontrakt dla Owsiaka
Zaloguj się
 • 15-ty

  0

  Zbieranie na sprzęt ratujący dzieci to piękna idea, lecz coraz bardziej partoli ją Owsiak, a raczej już nawet przestał dbać o pozory idei. Kiedyś wiele robiłem dla tej idei, teraz nie dotykam się. Było nawet tak, że ktoś nie dostał wylicytowanego przez siebie złotego serduszka, bo rzekomo za mało dawał, a dawał wiele razy więcej niż wartość złota, z którego było zrobione. Natomiast ostatnie popieranie eutanazji czyli zabijania starszych ludzi to już uważam za całkowite dno. Owsiakowi moim zdaniem właśnie całkowicie zaszumiało w głowie, choć może właśnie nie, może po prostu śmieje się z nas wszystkich i dopóki się da to kręci te lody na czym tylko i jak się da. W końcu fundacja to twór prywatny i jak ludziska dają to bierze swoją prowizję i wszystkich ma w d....

 • gustdelf3

  0

  Daleko mi pochwał i zachwytu nad wszystkim co robi Owsiak i nie o tym chce pisać.

  Dla mnie ciekawe jest jak rozgrywa sie u nas pionka, który nadepnie nie na ten ogon co trzeba. A Owsiak nie zdając sobie do końca sprawy nadepnał niechcący na ogon Donalda Pamiętliwego Tuska. Tusk ma juz na swoim końcie Rokite, Olechowskiego, Kaczyńskich z których zrobiono wariatów to i na Owsiaka coś się znajdzie lub wyprodukuje w posłusznych mediach.

 • 1neo1

  Oceniono 1 raz 1

  POlandia to jest państwo w rozkładzie - nic w tym państwo-podobnym tworze normalnie nie funkcjonuje: służba zdrowia, edukacja, kolej, gospodarka no i przedewszystkim ten rząd ludzi którzy 'nic mogą" i nic nie potrafią i nic nie potrafia zmienić na lepsze dla zwykych obywateli.

  Gdybym był na miejsca Pinokio Donalda to był Owsiaka zrobił Ministrem Zdrowia - przynajmniej cos próbuje zmieniać na lepsze w odróznieniu od Arłukowicza.

 • chrobotek46

  Oceniono 2 razy 2

  Podziwiam Owsiaka - bo jemu chce się chcieć ! Naprawdę nie ma nic złego, jeśli przy okazji Woodstoku i WOŚP on też co nieco zarabia - nie biorąc pieniędzy bezpośrednio z pozyskanych funduszy. Przecież to jego prywatny czas, z czegoś przecież żyć musi ! Jego akcje przynoszą ogromny pożytek dla społeczeństwa.
  Popatrzcie za co biorą wysokie pensje i nagrody marszałkowie Sejmu i Senatu, ogromne nagrody i pensje pozorantów pracy i nadzoru kosztownego i tak Basenu Narodowego. To zasługa PO-wskiego MIRA z Partii Oszustów, nierozliczonego do dziś !!!! Za co biorą duże, niezasłużone kompletnie pieniądze kopacze piłki - karykatura piłkarzy - jestem przekonany że i z San Marino przegrają !
  Pokazana w TVN Uwaga fundacja dla dokarmiania dzieci z nad morza na rzecz dzieci przeznaczała około 10% dochodu - resztę brała dla siebie ! A sprawdzić dokładnie CARITAS ! Ile z wpływów przeznacza na pomoc dla biednych, a ile kosztuje fundacja ?
  Ale teraz rządzi PO - Porozumienie Oszustów !

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 2 razy 0

  Mam nadzieję, że po tym artykułu naiwni idioci przestaną mu wreszcie wpłacać pieniądze :)

 • oppeln2

  Oceniono 2 razy 0

  Jurkowi sie powodzi. Z pomagania dzieciom zrobił dla siebie maszynkę do robienie pieniedzy też dla siebie.

 • megatherium124

  Oceniono 2 razy 2

  Szczerze mówiąc to nie bardzo wiem jaki związek może mieć szkolenie amatorów w udzielaniu pierwszej pomocy ze szkoleniem zawodowców - dyspozytorów. Na kursach pierwszej pomocy uczą jak zabezpieczyć funkcje życiowe i wezwać pomoc. A dyspozytor ma za zadanie ustalić przez telefon faktyczny stan chorego. Oczywiście musi ewentualnie umieć pokierować udzielaniem pierwszej pomocy, ale to tylko jeden z elementów jego pracy.

 • mariusz_1234

  Oceniono 2 razy 0

  może Wprost zajął by się finansami Caritasu gdzie 70% idzie na na obsługę, księży i koszty!!!

 • cotypleciesz

  Oceniono 3 razy -1

  Czy nazwa firmy ma coś wspólnego z kształtem głowy pana Owsiaka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje